de 2 ani am simptome care par a fi manifestari de menopauza?

01-02-2008
ceciliaG
Nu este medic/terapeut
ceciliaG
Buna ziua,

Am 41, 5 ani si de la 35 de ani "functionez" cu un singur ovar - ovarul drept mi-a fost extirpat in anul 2001 datorita unui chist perforat si suparainfectat pe ovarul drept ( chistul a fost diagnosticat benign dupa operatie).
DE aprox 2 ani am simptome care par a fi manifestari de menopauza( cicluri si singerari abundente urmate in ultimele luni de cicluri la intervale tot mai lungi 30-38 zile si mai "slabe" cantitativ.
Mama mea a intrat la menopauza la 48 de ani, am un nodul uterin fibromatos de 4 cm si un chist pe ovarul sting care apare si dispare la examinarile ginecologice pe care le fac cu regularitate de 2 ori pe an.
Dat fiind ca am un singur ovar, este posibil sa am "semnale" de menopauza ?
Cum functioneaza ovarul unic ramas ? cum se face "socoteala" cu nr de folicului, nr de ovule, etc. Este posbil ca ovarul sting ramas sa-si fi epuizat "stocul" si sa intriu la menopauza mai repede decit ar fi normal ?
Ce analize se pot face pentru a sti cu siguranta daca e menopauza sau daca e altceva?

Va multumesc pentru atentia acordata
1 comentarii
0
01-02-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Este foarte probabil că e vorba de menopauză. Nu aş spune precoce, cei mai mulţi autori consideră precoce o menopauză care apare înainte de 37 de ani.
Un consult ginecologic este extrem de indicat în cazul dv. Dacă va fi nevoie de analize (de exemplu nivelul de FSH) vi le va prescrie medicul dv.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Simptomele menopauzei și cum îți afectează ele viața (la ce să te aștepți)
  • Femeile care fac sex mai rar ar putea intra la menopauză mai devreme
  • Cum poți întârzia menopauza
  • Studiu despre menopauză și repercusiunile acesteia în toate aspectele vieții femeilor
  •