Meniul zilnic

14-12-2011
nexgen
Nu este medic/terapeut
nexgen
As vrea sa cer parearea unui cunoscator cu privire la programul meu de alimentatie care mi l-am intocmit dea lungul timpului.
MIC DEJUN:
- Iaurt(aprox 250gr) cu 1/2 feli de paine + ceva fructe (portocale sau mere in general)

PRANZ:
- Peste (macrou) prajit, cu orez sau cartofi prajiti + 2 oua fierte

CINA:
-Mazare verde sau Paste fainoase

Eu sunt student, deci nu am prea mult timp liber pentru gatit, asa ca dealungul timpului mi-am stabilit un meniu zilnic care mi sa parut cel mai ok din mai multe puncte de vedere (al timpului, financiar si nutritiv)
Fac exercitii fizice zilnic si as vrea sa capat ceva masa musculara, de aceea mi-am si ales aceste mancaruri destul de bogate in proteine.
Mai exact, as vrea sa stiu daca e bine buna ordinea mancarurilor, sau daca ar mai fi ceva de adaugat/scos din acea list.
3 comentarii
0
14-12-2011, ora 16:44
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
te citez:"programul meu de alimentatie care mi l-am intocmit de-a lungul timpului.".
intrebare:
- pai, supa si ciorba..unde-i????????????????
- NU mananci NICIODATA ????

...ma rog.

FARA CUVINTE..si referitor la ALTE..mancaruri..?!?
Sanatate,
0
14-12-2011, ora 17:15
nexgen
Nu este medic/terapeut
nexgen
te citez: "Fara cuvinte..."
0
07-01-2012, ora 23:40
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
@nexgen

In primul rand, alimentatia trebuie sa fie cat mai variata, adica trebuie sa mananci alimente cat mai diverse de la zi la zi. In al doilea rand.. unde sunt legumele??! Trebuie sa iei mai mult fier si calciu, asadar ai avea nevoie de 2-3 portii de carne rosie de cca 60-70 g portia pe saptamana si multe legume cu frunze verzi consumate crude (si mazarea contine mult fier). La pranz sau seara adauga o salata, ceva. Calciu din lactate - 80/90 g branza slaba consumata zilnic, legume cu frunze verzi, seminte de susan etc. Painea prajita e mai sanatoasa decat painea neprajita, dar mai bine o inlocuiesti cu cereale (naturale, cum sunt cele de la Sano Vita). E bine ca mananci peste, macroul e foarte sanatos (daca n-o contine metale grele sau alte elemente toxice...???...). Mai trebuie sa mananci leguminoase - linte, fasole, mazare, naut, soia (poti sa le fierbi si sa le pui intr-o salata, de exemplu) si ceva seminte oleaginoase.

Cartofii nu ii mai praji, mananca-i si tu natur (fierti), uleiul rafinat de floarea soarelui se obtine prin procesare chimica, este rafinat cu soda caustica si acid sulfuric sau acid fosforic si este cancerigen!

In fine, sunt doar cateva sfaturi de completare a dietei si pentru a manca un pic mai sanatos. Acum ma gandesc ca mai bine nu mai scriam posting-ul asta... :D
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.