Meningita TBC | Forumul Medical ROmedic

Meningita TBC

21-09-2015
cameroz
Nu este medic/terapeut
cameroz
Buna seara, sa incep cu inceputul..sotul are diagnosticul de meningita Tbc -convalescenta, clostridium difficile -TRATMENT si eu am o multime de intrebari fara raspunsuri. A fost internat 24 zile si a facut tratament pentru meningita si tbc, acum face doar ptr tbc- faza de atac mai are 10 zile. Desi e luat in evidenta si el si noi, testarile Idr copiilor si radiografie le-am facut la insistententele mele in prima saptamana de la diagnosticarea sotului. Au trecut 2 luni, copiii sunt ok dar eu am o durere de spate care ma supara si nu stiu daca este de la faptul ca alaptez sau daca este vreun simptom Tbc. Desi sotului i s-a spus ca nu mai este contagios stau cu teama pentru copii si pentru mine ( locuim intr-un apartament cu totii si avem o singura toaleta) si ptr Tbc dar si pentru Clostridium. Pe de alta parte imi este teama ca daca s-ar interna ar lua si alte boli cu sistemul lui imunitar scazut. Ce fel de teste as mai putea face sa ma linistesc in privinta durerii de spate ( nu tusesc sau sa am alte simptome)sau la ce semne sa fiu atenta ptr copii (unul de 1 an si celalat de 10 ani) in cazul unui Tbc. Va multumesc anticipat.
1 comentarii
0
21-08-2019, ora 19:30
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună seara! Este meningită TBC, nu tuberculoză pulmonară, deci nu puteți lua de la soțul dumneavoastră. Iar infecția cu Clostridium trebuie tratată cu antibiotic, mergeți la boli infecțioase pentru asta. Dacă mai aveți întrebări vă răspund cu drag! O seară liniștită!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Meningita: doar 3% dintre pacienÈ›i prezintă toate cele trei simptome ale afecÈ›iunii
  • Risc crescut de dizabilități pe termen lung la copiii cu meningită bacteriană
  •