Melanom in situ?

23-06-2011
hanna55
Nu este medic/terapeut
hanna55
Buna ziua,
Mi-a aparut in urma cu 8 luni un nev, pe gamba stanga cu care m-am dus la dermatolog care m-a diagnosticat cu melanom nodular. Am fost trimisa la chirurgie pentru a scoate acel nev. M-i sa spus ca trebuie trimis "piesa" pentru biopsie. Am asteptat 2 saptamani pentru rezultat pe care scria ca am melanom in situ 2mm si se recomanda analiza IHC. Chirurgul mi-a spus ca o sa mai am nevoie de o alta operatie dar pana nu aflam rezultatele de la IHC nu poate sa faca operatia. Va rog mult sa-mi spuneti ce inseamna melanom in situ, de ce mai am nevoie de o alta interventie chirurgicala din moment ce nevul a fost deja scos si daca trebuie sa-mi fac griji? Trec zilele si eu doar astept sa se intample ceva.
1 comentarii
0
23-06-2011, ora 21:34
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
ar trebui sa stati linistita.melanom in situ este un cancer de piele, dar in stadiu 0, ceea ce inseamna ca rata de vindecare este aproape de 100%.celulele sunt in stratul de suprafata al pielii(epiderma), nu si in derma.in asemenea situatii trebuie scoasa si o portiune din pielea din jurul acelui nev, de aceea chirurgul a zis ca ar trebui sa fiti operata din nou.faceti si IHC si dupa aceea veti vedea.oricum nu aveti motive de ingrijorare.multa sanatate si incredere ca lucrurile vor evolua bine.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.