Mega Apofiza. Lombo sciatica. Scolioza lombara.

26-06-2012
xulescu2
Nu este medic/terapeut
xulescu2
Buna ziua!
Va rog sa ma indrumati ce ar trebui sa fac.

Din ianuarie durerile au devenit insuportabile si m-au trimis la medic.
Anul trecut toata vara nu am mai simtit degentul mare de la picior si aveam senzatia ca e umflat dar daca il loveam sau intepam nu il simteam.
Lucram la birou si ma mai durea spatele din cand in cand.
In iarna mi-a trecut problema cu degetul mare de la picior.

Veti vedea mai jos ca am mers la 3 medici diferiti in policlinica pt. ca pur si simplu cand nu am mai suportat durerea am mers la ce medic era de serviciu in ziua respectiva. De exemplu: Medicul de data trecuta avea program 2 ore joi. Astazi e marti.
_
SIMPTOME:

- primele 5 luni durerea, amorteala, senzatie de ace incepeau in burta (incheietura dintre picior si burta, apoi durerea cobora pe picior, se simtea tare la incheietura soldului fata, deasupra genunchiului si in calcai)
- acum durerea este in tot piciorul stang: dureri pulsatorii, amorteala, intepaturi ca de mai multe ace, senzatie de gheata si de arsura, senzatie ca si cum imi strange cineva piciorul
- intotdeauna durerea debuteaza la incheietura soldului (in fata la incheietura picior-burta si in fesa stanga)
- cand devin mari aceste simptome sunt insotite de frisoane si transpiratii si tremuraturi pe tot corpul
- cand durerea incepe imi este si frig apoi ma ia cu un fel de bufeuri (asta si iarna si acum cand sunt 30 grade)
- cand ma doare merg schiopatat
- nu mai pot sa merg mult sau sa fac activitati zilnice normale (dat cu aspirator, ridicat sacosi, ca ma ia durerea)
- in ultimile zile cand ma ridic din pat sau am aplec simt ca in zona lombara mi s-ar desface spatele
- cand durerea trece simt o amorteala ca o febra musculara in toti muschii, probabil ma incordez ca sa suport durerea pulsatorie
- noaptea crizele mari de durere apar cam timp de o ora in jur de ora 4-5 dimineata.

_
DIAGNOSTIC:

Am facut o singura raza care a fost interpretata diferit de 3 medici batrani.
Primul februarie:
Interpretare raza Lombosciatica acuta. Am urmat tratament cu: Midocalm, Nurofen, Ketospray

Al doilea in luna mai:
Interpretare aceeasi raza medic radiolog: Hiperplazie de apofiza transversa de partea stanga a vertebrei lombare L5 cu sacralizare artrozica transversolombosacrata. Moderata scolioza lombara levoconvexa cu punct de plecare pelvin - inclinare laterala de partea stanga a platformei sacrate.
La care medicul ortoped a adaugat ca am 6 vertebre lombare in loc de 5. Iar radiologul mi-a spus ca din cauza apofizei mai mari am un picior cu 1, 5 cm mai scurt. La mers nici o data nu am vazut ca ar fi o diferenta.
Am primit 10 sedinte de fizioterapie (laser, electroterapie si inca o procedura prin care se intindea cu un aparat o alifie).

A treia viziat la medic astazi, luna iunie:
Diagnostic ortoped: Scolioza lombara cu convectica pe stanga. Mega apofiza transversa vertebra lombara stanga. Scialgie stanga hiperalgica.
Am primit: Celebrex, Tador, Mydocalm, Milgama, Ketospray su FastumGel.
Mi-a spus ca ar mai fi o solutie infiltratiile.

_
INTREBARI:

Din toate aceste vizite am inteles ca durerea este data de mega apofiza care apasa pe ceva.
Mi se spune ca o am din nastere foarte mare dar pana acum am avut probleme.
As vrea sa stiu daca exista vre-o posibilitate de tratament definitiva sa nu mai am probleme.
Durerile sunt groaznice, ma imobilizeaza zile la rand la pat si nici in pat nu se amelioreaza durerea. La mers schiopatez pentru ca apare durerea sau se intensifica.
In spate nu am dureri. Daca stau prea mult pe scaun sint rar o usoara incalzire si o durere vaga in zona 'coada de cal'.
Durerile sunt la incheietura si pe picior. Acum pe tot piciorul de sus pana jos inclusiv talpa si laba piciorului.
In timpul tratamentelor durerea dispare iar la incetarea tratamentului iar revine.

Am 27 ani si jumatate, 40kg. Nu imi mai pot desfasura activitatile zilnice normale.

Va rog sa ma indrumati ce ar trebui sa fac pentru ca viata mea sa revina la normal.
Exista vre-o metoda de tratament definitiva? Se poate micsora apofiza vertebrei?
Simptomele descrise de mine sunt din cauza coloanei sau este posibil sa fie alta cauza?
Daca este cazul va rog sa imi recomandati un medic bun la care pot trata definitiv problema.

Va multumesc!
5 comentarii
0
26-06-2012, ora 17:05
xulescu2
Nu este medic/terapeut
xulescu2
Nu stiu daca are sau nu legatura cu problema de mai sus dar...
Am uitat sa precizez ca de anul trecut am urinari frecvente.
Beau o jumatate de cana de apa in maxim 30 minute trebuie sa merg la baie neaparat.
Am senzatii de greata mereu (mai ales cand am dureri mari).
0
26-06-2012, ora 21:39
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Din pacate, nu ati efectuat cel mai logic gest: consultul la neurochirurg.
Prin urmare, doar neurochirurgul va poate diagnostica.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
27-06-2012, ora 08:59
xulescu2
Nu este medic/terapeut
xulescu2
Buna ziua!
Va multumesc pentru ajutor si va voi tine la curent cu evolutia starii mele.
Va rog daca se poate sa imi recomandati un neurochirurg bun la care sa merg.

Domnul Doctor Marius Uscatu, va multumesc ca pe langa activitatea de medic pe care o desfasurati ati ales sa ne indrumati si pe internet. In felul acesta foarte multi oameni, din tara si din afara tarii pot beneficia de ajutor medical, ne orientati incotro sa mergem mai departe si de dati raspuns la intrebarile noastre.
0
27-06-2012, ora 21:16
xulescu2
Nu este medic/terapeut
xulescu2
Trebuie sa merg urgent la neurolog? se poate agrava daca mai aman?
0
28-06-2012, ora 15:05
xulescu2
Nu este medic/terapeut
xulescu2
Mi s-a recomandat RMN.
In prezent iau tratament de la alt medic, am uitat sa ii zic medicului care mi-a recomandat RMN.
Tratamentul este cu: Celebrex, Tador, Mydocalm, Milgama, Ketospray su FastumGel.
Va rog sa imi spuneti daca ar trebui sa intrerup acest tratament avand in vedere ca luni fac RMN.

Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Scolioza în sarcină
  • Deformările coloanei - explicații și sfaturi utile
  •