Medicina naturista

05-05-2011
ion.u
Nu este medic/terapeut
ion.u
Acest forum e accesat cu predilectie de oameni care cauta ajutor pentru a-si rezolva problemele de sanatate. De aceea, e important ca pe forum sa existe numai sectiuni cu tratamente si discipline care si-au dovedit eficienta in studii stiintifice.

Sectiunea "Medicina naturista", in schimb, promoveaza escrocherii, cum ar fi homeopatia si acupunctura. Nu exista nicio dovada ca vreo ramura medicala "alternativa" functioneaza mai mult decat un placebo.
Prezenta unor escrocherii in genul pune in pericol sanatatea oamenilor nestiutori!

Daca cineva are vreo dovada ca escrocheriile din sectiunea "medicina naturista" nu sunt doar placebo sau apa de ploaie, va rog, prezentati argumente!
23 comentarii
0
05-05-2011, ora 22:35
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
stimate domn aveti mare dreptate si eu am sesizat acest lucru, chiar am avut un mic conflict c-un utilizator.se face chiar reclama unor produse.oare nu se poate face nimic??
0
06-05-2011, ora 12:11
coffeeta
Nu este medic/terapeut
coffeeta
vorbiti prostii!
chinezii si stra-stra bunicii nostri se tratau cu plante medicinale!
homeopatia se bazeaza tot pe plante sau diverse radacini de plante!

cand tratamentele alopate dau gres, oamenii trebuie sa incerce si alternativa, si nu are efect imediat, de aia cand faci un tratament homeopat sau naturist trebuie min cura de 3 luni!
eu sunt un caz, am scris pe n forumuri, am fost la n doctori, m-au batut pe urmar, nu ai nimic, trebuie sa ma obisnuiesc sa merg cu wc-ul dupa mine, sa nu pot pleca undeva fara sa nu am teama ca ma apuca!
tine regim imi spuneau, din orez nu am iesit si?ce folos?tot rau eram! nu l;egume, nu fructe.
am incercat homeopatie, am dat peste unu m-a flituit repede, totul vine de la cerebel a conchis el!
nu m-am lasat, am mers la alt homeopat, doar de 3 sapt sunt sub tratament, respir putin usurata pot manca si altceva in afara de orez! ba chiar sunt zile in care nu mai iau pastile pentru diaree, iau cate o smecta -doua, dar pana sa ajung aici, luam iomodium 3 pe zi / zilnic si 3 smecta si antibiotic si nimic!
o avea efect de placebo, dar increderea pe care mi-a dat-o nu am avut parte de ea nici la cei mai buni profesori din bucuresti!
nu vorbiti aiurea si nu blamati!
0
06-05-2011, ora 12:45
ion.u
Nu este medic/terapeut
ion.u
"chinezii si stra-stra bunicii nostri se tratau cu plante medicinale! "
Acest argument se bazeaza pe un apel la traditie, deci nu e un argument valid. Stramosii nostri nu foloseau ata dentara, de exemplu, insinuezi ca nici noi n-ar trebui sa-o folosim? Ha ha ha.

"homeopatia se bazeaza tot pe plante sau diverse radacini de plante! "
Asta e o minciuna. Homeopatia nu se bazeaza pe plante sau derivate din ele.

"cand tratamentele alopate dau gres, oamenii trebuie sa incerce si alternativa, si nu are efect imediat, de aia cand faci un tratament homeopat sau naturist trebuie min cura de 3 luni! "
Termenul de "alopat" e inventat de sarlatanii care promoveaza escrocheriile astea. Nu exista decat medicina care functioneaza!
Nu mai incerca sa pui egal intre "naturist" si "homeopat" pentru ca nu au nicio legatura.
Cat despre asta cu numerele magice, 3 luni, 7 zile etc. sunt doar fantezii inventate pentru a gasi o scuza pentru ca homeopatia nu functioneaza.

De unde stiu ca nu minti despre cazul tau? Ai dovezi ca homeopatia te-a vindecat?
De fapt, nu trebuie sa-mi dovedesti nimic, doar stim bine ca toate studiile riguroase au demonstrat ca homeopatia e doar apa chioara. Nici macar nu trebuie cunostinte solide de medicina ca sa-ti dai seama ca principiul pe care se bazeaza -dilutia unei substante in cantitati uriase de apa- arata ca nu are cum sa mearga. Decat ca apa chioara...

Sa-ti fie rusine ca incerci sa escrochezi oamenii asa. Mustrari de constiinta n-ai? Sau trebuie sa mai moara cateva mii de amarati ca tu sa te opresti?
0
06-05-2011, ora 13:14
coffeeta
Nu este medic/terapeut
coffeeta
eu nu am incercat sa vand nimic nimanui niciodata!
eu ti-am expus din viata mea, o problema cu care ma confrunt de 5 ani de zile! tu crezi ce vrei, dar nu mai incerca sa induci lumea in eroare, medicii de la noi din tara te lasa sa mori cu zile!
mustrari de constiinta nu am! si stii de ce?pentru ca am fost la cei mai renumiti doctori din bucuresti, si m-au lasat cu ochii in soare, si daca nu le pasa de mine, nici macar cand am fost insarcinata nu mi-au acordat o sansa!
oare ei au constiinta curata ca din cauza ca m-au ignorat am pierdut sarcina?
vrei dovezi? ti le pot atasa la un e-mail! sa vezi tu cum este sa faci 3 endoscopii si 3 colonoscopii, sa vezi cum este sa ai un dulap plin de medicamente! si apoi mai vorbim.
stii tu cum este sa nu mananci 5 ani de zile nici macar o fructa ca trebuie sa te asezi pe tron?stii tu cum este sa mananci numai orez in sculare si in culcare?
nu ma judeca tu pe mine, eu nu te judec pe tine!
fiecare are dreptul sa isi ia propria decizie in viata!
0
06-05-2011, ora 13:41
coffeeta
Nu este medic/terapeut
coffeeta
si inca ceva domnule draga, si eu la randul meu am fost indusa in eroare de diversi escroci, si nu sunt de acord cu reclamele si cu sugestiile nesfarsite la anumite medicamente sau produse.
0
06-05-2011, ora 14:40
ion.u
Nu este medic/terapeut
ion.u
Un tratament isi dovedeste eficienta in studii stiintifice, anecdotele despre cum ceva vindeca miraculos nu sunt dovezi.
Desi principiile pe care se bazeaza homeopatia sunt absurde si nu au cum sa functioneze pentru ca se rezuma la a dizolva o substanta in cantitati uriase de apa, atat de mult incat ramane doar apa chioara, s-au facut studii pentru a-i testa eficienta, iar rezultatele sunt clare: e doar apa chioara.
In fine, o simpla cautare pe Internet da numeroase studii care demonstreaza ca homeopatia nu functioneaza, uite cateva:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1874503/?tool=pmcentrez
http://www.mayoclinicproceedings.com/content/82/1/69.short

Imi pare rau sa te anunt, dar din nou ti-ai luat teapa. Asta in cazul in care nu minti.
0
06-05-2011, ora 15:30
coffeeta
Nu este medic/terapeut
coffeeta
daca apa chioara m-a facut sa simt ca traiesc dupa 5 ani, atunci asa sa ma ajute dumnezeu sa imi fie si de acum incolo!
anecdota sau nu, ideea este ca mi-a dat dumnezeu zile fara sa fug pe wc, nu sunt total refacuta, as minti sa spun ca asa este, dar sunt imbunatatiri ale organismului, ceea ce prin medicamente nu am reusit sa capat!
sa luam o planta spre exemplu menta, ai baut vreo cana facuta din planta pura? sau doar de la plafar?
sa vezi diferenta?cea de la plafar este trecuta prin enspemii de tratamente ca sa poata obtine din ea si tinctura si uleiuri volatile si sa produca si comprimate!
deja doresti sa ti se explice de ce pamantul nu este rotund!
ai fost tu la un consult homeopat?ai incercat vreun tratament?sau vb doar din lipsa de ocupatie?

este mai usor sa denigram ce nu cunoastem, decat sa recunoastem o stiinta si un adevar!
succes la indoparea cu medicamente alopate!
0
06-05-2011, ora 17:25
ion.u
Nu este medic/terapeut
ion.u
Eu nu am de ce sa merg la sarlatanii homeopati. E de ajuns sa vad care sunt dovezile la ora actuala si sa stiu pe ce se bazeaza homeopatia.

Din nou, daca ai niste dovezi, studii, argumente, explicatii ca sa demonstrezi ca homeopatia nu e doar apa chioara, te invit sa le prezinti. De povesti nemuritoare cu miracole ne-am saturat.

Apropo, sarlatanii nu merita pic de respecta pentru ca omoara oameni cu buna stiinta, doar in numele banilor!

PS: Ti-am mai zis, termenul de "alopat" e inventat de sarlatanii homeopati pentru a-si justifica succesul escrocheriei; nu exista medicamente "alopate".
0
06-05-2011, ora 18:23
coffeeta
Nu este medic/terapeut
coffeeta
atata timp cat pleci de la premisa ca sunt sarlatani si vor doar bani, nu esti un om capabil sa ai o discutie!
nu ai fost niciodata si nu ai facut vreun tratament dar vb din lipsa de ocupatie, sincer regret timpul pierdut, tu crezi ce vrei si roaga-te sa nu ajungi sa iti pierzi orice speranta si sa nu mai ai nicio sansa cu medicamentele, caci abia atunci ai sa intelegi!
asa cum sunt atei si credinciosi, asa suntem si noi unii care cred si s-au vindecat si altii care sunt sceptici!
studiile, argumentele sunt vechi de mai bine de 160 de ani, ca nu crezi tu sau x, sau y conteaza atat de putin, dar poate ai sa ai constiinta curata ca ii convingi pe altii sa nu incerce, crezand ca totul va fi bine!
orice om bolnav incearca orice ca sa isi aline suferinta, nu ii poti condamna la moarte, pt ca tu nu crezi si iti trebuie tie personal argumente, si nici macar nu ai incercat!'incearca si apoi vorbeste, din fantezii si citiri pe internet probabil nici aspirina nu ar trebui administrata caci face rau!
sa ai tu constiinta curata, ca poate unii vor citi si te vor crede!succes!
0
06-05-2011, ora 19:51
ion.u
Nu este medic/terapeut
ion.u
"studiile, argumentele sunt vechi de mai bine de 160 de ani, ca nu crezi tu sau x, sau y conteaza atat de putin, dar poate ai sa ai constiinta curata ca ii convingi pe altii sa nu incerce, crezand ca totul va fi bine! "

Care studii, care argumente? Arata-le odata ca sa ne convingi de faptul ca homeopatia nu e doar apa chioara, escrocherie!

De cate ori sa-ti mai repet ca anecdotele nu sunt dovezi stiintifice?

In rest, tipica argumentarea: apel la teroare("tu crezi ce vrei si roaga-te sa nu ajungi sa iti pierzi orice speranta si sa nu mai ai nicio sansa cu medicamentele, caci abia atunci ai sa intelegi! ") si atac la persoana("nu esti un om capabil sa ai o discutie! ")

Hai sa vedem daca pricepi, nu ma mai ataca pe mine, nu-mi mai da sfaturi ca nu ma cunosti, doar prezinta niste studii, argumente, care demonstreaza ca homeopatia functioneaza.

Cam asta e de teapa sarlatanilor, nu sunt in stare sa aduca dovezi si se apuca sa atace...
0
06-05-2011, ora 20:30
coffeeta
Nu este medic/terapeut
coffeeta
esti bun la analiza textului, pacat ca nu folosesti creierul in sens constructiv, !
voi care voi?
pai nu citesti tu pe internet?apropo da ia vino tu cu studii si argumente de ce nu sunt valabile remediile homeopate!
te astept!
sa atac, eu?bai baiatule in afara ca esti foarte agresiv nu ai nimic in teasta, doar faptul ca toti sunt sarlatani, si eu am fost un pic mai fraiera ca m-am pus la mintea ta ca sa ai si tu cu cine te certa.
teroare?sarac esti cu duhul, culmea ca din primul posta asta ai facut tu! este nasol cand primesti aceeasi replica.
tu ma ataci pe mine ca cica as fi de teapa sarlatanilor, si nici macar nu ma cunosti, dar tu ai un drept sa faci asta pentu ca nu ai dovezi si argumente din domeniul homeopatiei?
acum scuza-ma dar crede ce vrei, du-te si cere argumente in alta parte pentru ca esti slab in gandire, eu ti-am expus problema mea, atat, nici nu ma intereseaza argumentele si demonstratiile atata timp cat eu ma simt mai bine!
parerea ta nici nu ma intereseaza!
0
06-05-2011, ora 21:07
ion.u
Nu este medic/terapeut
ion.u
"apropo da ia vino tu cu studii si argumente de ce nu sunt valabile remediile homeopate!"

Tu spui ca homeopatia te-a vindecat, asa ca tu trebuie sa aduci studii si argumente, nu cel care neaga.

Totusi, iti dau cateva studii:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1874503/?tool=pmcentrez
http://www.mayoclinicproceedings.com/content/82/1/69.short

In rest, alte atacuri ilogice la persoana, la care ti-am zis ca nu raspund.

Spui ca te-a vindecat miraculos homeopatia, dar asta e imposibil pentru ca e doar apa chioara.

Si, pentru utima data, daca nu esti in stare sa demonstrezi ca homeopatia functioneaza, scuteste-ma de anecdotele tale.

Probabil utilizatorul coffeeta va continua sa ma atace si sa povesteasca despre miraculosul tratament care functioneaza inexplicabil, fara a aduce vreo dovada, vreun studiu, argument etc., asa ca inclin sa cred ca va puteti da seama cum e cu homeopatia.
0
06-05-2011, ora 23:29
coffeeta
Nu este medic/terapeut
coffeeta
super discursul, cum am venit eu din neant si mai ales cum am ales prin povestea mea sa par curata, cand eu in adancul sufletului am incercat doar sa te atac si sa povestesc despre miracolul vindecarii mele, o sarlatanca, nu?
te inseli, dar nu pot avea multe pretentii, nu am de ce sa iti aduc tie studii si argumente, daca doresti mergi si studiaza tu homeopatia, documenteaza-te mai mult decat simple vizionari si citiri ale unora care nu accepta homeopatia, incearca sa fii mai intai impartial si abia apoi comenteaza.
ai dreptate din punctul tau de vedere este apa de ploaie, din punctul meu de vedere inseamna putina viata.
este usor sa cerem dovezi si sa ii interogam pe altii, si este foarte greu sa ne informam.
acum scuza-ma te rog dar chiar nu am sa iti mai raspund provocarilor, crezi ce vrei, indruma pe cine vrei, dar sa ai constiinta curata!
0
06-05-2011, ora 23:36
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Intr-adevar remediile homeopate sunt apa chiara dar cu ceva informatie in ea, care nu se vede nicidecum la microscop asa cum nu se poate vedea nici muzica de pe un stick sau CD ! :)
Este o medicina blanda care actioneaza doar punctual pe anumita problema - de ex tuse de un anumit fel, care apare in anumite conditii sau circumstante (agravari) ! De aceea tratamentul trebuie foarte bine individualizat (in asta consta si dificultatea homeopatiei) altfel nu este simtit nici un efect ! Se folosete cu mare succes la copii tocmai pt ca nu are elemente chimice determinabile, poate doar cateva molecule din tinctura-mama !
Fiind o medicina blanda este si limitata la ameliorarea sau vindecarea unor simptome precise, particulare, in stadii incipiente si acute, in tulburari functionale si unele afectiuni alergice (prin remediile de drenaj ) !

Mult mai puternica si eficienta este medicina naturista clasica care consta in principal in dieta cu alimentie de tip vegetarian sau vegan plus fitoterapia si diverse proceduri si remedii din plante !..Parerea mea !
0
07-05-2011, ora 08:39
ion.u
Nu este medic/terapeut
ion.u
coffeeta: chiar dai dovada de o nesimtire crasa: continui sa ma ataci, insinuand ca nu m-am documentat despre homeopatie, si te plangi ca nu-ti aduc eu argumente, dovezi etc. desi TU pretinzi ca te-ai vindecat. Chiar crezi ca cineva pune botul la povestile tale lacrimogene, in detrimentul datelor, a studiilor stiintifice?

In esenta, homeopatia nu are cum sa functioneze pentru ca principiile pe care se bazeaza(neschimbate din 1796) incalca tot ce stim despre medicina, chimia, biologia din zilele noastre; preparatele homeopate sunt doar apa chioara.
Desi e suficienta o intelegere minima a principiilor homeopatiei pentru a concluziona ca aceasta nu are cum sa functioneze, s-au facut studii care au demonstrat ca intr-adevar nu functioneaza. Ti-am dat cateva studii, daca vrei mai cauta si tu.

stevens:
"Intr-adevar remediile homeopate sunt apa chiara dar cu ceva informatie in ea, care nu se vede nicidecum la microscop asa cum nu se poate vedea nici muzica de pe un stick sau CD !"
Analogia e slaba, iar apa, in pofida minciunilor propagate de homeopati, nu are memorie. Daca nu esti de acord, dovedeste-mi contrariul.

"Este o medicina blanda care actioneaza doar punctual pe anumita problema - de ex tuse de un anumit fel, care apare in anumite conditii sau circumstante (agravari) ! De aceea tratamentul trebuie foarte bine individualizat (in asta consta si dificultatea homeopatiei) altfel nu este simtit nici un efect ! Se folosete cu mare succes la copii tocmai pt ca nu are elemente chimice determinabile, poate doar cateva molecule din tinctura-mama !
Fiind o medicina blanda este si limitata la ameliorarea sau vindecarea unor simptome precise, particulare, in stadii incipiente si acute, in tulburari functionale si unele afectiuni alergice (prin remediile de drenaj ) ! "

Nu este nicio medicina, e doar o escrocherie. Cand spui ca e medicina inseamna ca trateaza ceva, dar ea nu are cum sa trateze nimic. Ce dovezi ai ca homeopatia a tratat vreodata ceva?

"Mult mai puternica si eficienta este medicina naturista clasica care consta in principal in dieta cu alimentie de tip vegetarian sau vegan plus fitoterapia si diverse proceduri si remedii din plante"

Si mai exact ce trateaza asa-zisa medicina naturista clasica? Orice boala? Ai vreo dovada ca trateaza ceva?
Toata escrocheria asta cu naturismul se bazeaza pe un apel la natura, adica cica daca e natural e bun. Desigur, cand cineva spune prostia asta, cel mai bun contraargument sunt plantele otravitoare care, desi sunt naturale, fac rau sanatatii.
0
07-05-2011, ora 21:10
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Buna seara !

Intamplator am dat peste acest filmulet cu intrebari si raspunsuri despre medicina naturista si homeopatie in special !..Poate mai lumineaza putin subiectul !

http://www.freewebs.com/starrchoice/apps/videos/videos/show/10182826-homeopatie-intrebari

Apa are memorie, se poate vedea comparativ cat rezista fara sa se altereze o sticla de apa obisnuita si una cu agheazma (mare sau mica) de la biserica
Sanatate !
0
08-05-2011, ora 11:07
ion.u
Nu este medic/terapeut
ion.u
Nu stiu ce site dubios de pe freewebs nu e o sursa medicala de incredere. Daca vrei sa-mi demonstrezi ca homeopatia si naturismul nu sunt doar escrocherii, arata-mi un studiu, eventual publicat nu intr-un jurnal de doi bani.

"Apa are memorie, se poate vedea comparativ cat rezista fara sa se altereze o sticla de apa obisnuita si una cu agheazma (mare sau mica) de la biserica "

Minciuni. Sau arata-mi o analiza comparativa a apei "obisnuite" si cea cu "agheazma".
0
08-05-2011, ora 12:28
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Buna ziua !

Siteul si filmuletul sunt realizate de dr. Dumitrescu Ioan, un eminent si entuziast medic care imbina fericit medicina naturista clasica cu acupunctura si homeopatia la rezolvarea inclusiv a cancerului (in anumite stadii probabil) !
Nu stiu daca este important unde se gazduieste un anumit site ci calificarea, experienta si rezultatele celui care o face ! Pe situl respectiv sunt mai multe date cu cazuri vindecate sau ameliorate de diverse
maladii numai cu mijloace naturiste !

Am mai spus ca la microscop nu se poate vedea informatia, muzica sau curentul electric !
Studiul sau analiza o poate face oricare dintre noi acasa ! Cred ca fiecare familie are in camara o sticla cu aghiazma de la Boboteaza care se pastreaza si se foloseste de la un an la altul fara nici o problema ! Se cunoaste caz cand s-a baut apa sfintita pastrata timp de 70 (saptezeci) de ani ! Apa obisnuita pusa intr-o sticla si deschisa des se degradeaza (miroase si isi schimba gustul ) dupa cateva luni !

Cheers ! :)
0
08-05-2011, ora 17:34
ion.u
Nu este medic/terapeut
ion.u
"Siteul si filmuletul sunt realizate de dr. Dumitrescu Ioan, un eminent si entuziast medic care imbina fericit medicina naturista clasica cu acupunctura si homeopatia la rezolvarea inclusiv a cancerului (in anumite stadii probabil) ! "

Apel la autoritatea unui presupus medic nu demonstreaza ca homeopatia nu e doar o escrocherie. Mai incearca!

"Nu stiu daca este important unde se gazduieste un anumit site ci calificarea, experienta si rezultatele celui care o face ! Pe situl respectiv sunt mai multe date cu cazuri vindecate sau ameliorate de diverse
maladii numai cu mijloace naturiste ! "

Ba conteaza. Vezi tu, una e sa publici intr-un jurnal de top unde ajung doar studii demonstrate, alta e sa creezi un amarat de site gratuit unde sa pui anecdote despre vinedcari miraculoase, asa cum e situatia asta.

"Am mai spus ca la microscop nu se poate vedea informatia, muzica sau curentul electric !"

Vezi ca iar faci analogii ilogice, iar muzica si curentul electric pot fi masurate.

"Studiul sau analiza o poate face oricare dintre noi acasa ! Cred ca fiecare familie are in camara o sticla cu aghiazma de la Boboteaza care se pastreaza si se foloseste de la un an la altul fara nici o problema ! Se cunoaste caz cand s-a baut apa sfintita pastrata timp de 70 (saptezeci) de ani ! Apa obisnuita pusa intr-o sticla si deschisa des se degradeaza (miroase si isi schimba gustul ) dupa cateva luni ! ""

Nu se cunoaste nimic, asta zici tu. Pe urma, ia fa tu experimentul si adu dovezi, daca esti asa sigur ca ai dreptate. Sau arata-mi ce dovezi iti suporta afirmatia despre apa.
0
08-05-2011, ora 20:45
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Eu nu trebuie sa aduc nici o dovada pt nimic ! Rezultatele care au fost obtinute si toate argumentele sunt la vedere !
Pana una alta s-ar putea sa aveti (teoretic) o problema legala (de calomnie sau injurii) daca nu recunoasteti studiile si acreditarea unui medic ! Iar in plus, eu chiar nu vreau sa iau apararea homeopatiei ! :)

Aici un caz de tumora rezolvata exclusiv cu terapie naturista de dr. Cristian Boerescu !

http://www.doctor-boerescu.com/rezultate/cazuri-rezolvate/asa-m-am-vindecat.html

Faptele vorbeste ! Studiile publicate in cele mai prestigioase reviste nu stiu daca ajuta pe altcineva in afara de autor, intrucat sunt date de laborator si studii pe tot felul de hamsteri si popandai ! :)

O seara buna tuturor !
0
08-05-2011, ora 20:56
ion.u
Nu este medic/terapeut
ion.u
"Eu nu trebuie sa aduc nici o dovada pt nimic !"

Tu afirmi ca homeopatia si alte escrocherii functioneaza. Tu sa-mi demonstrezi.

"rezultatele care au fost obtinute si toate argumentele sunt la vedere ! "

Arata-mi rezultatele si prezinta-mi argumentele. Si rezultatele astea sa nu fie publicate pe un site cu 0 credibilitate stiintifica.

"Aici un caz de tumora rezolvata exclusiv cu terapie naturista de dr. Cristian Boerescu ! "

Nu e nicio dovada ca cazul ala exista si ca a fost tratat. E doar un dialog lacrimogen. Daca doctorul asta chiar facea o descoperire asa de mareata, nu crezi ca ar fi publicat-o in vreun jurnal medical?

"Faptele vorbeste !"
Care fapte? Arata-mi faptele, te rog! Apropo, dialoguri posibil imaginare si anecdote nu sunt fapte.

"Studiile publicate in cele mai prestigioase reviste nu stiu daca ajuta pe altcineva in afara de autor, intrucat sunt date de laborator si studii pe tot felul de hamsteri si popandai ! :)"

Vezi tu, cam asa isi dovedeste eficienta un tratament in medicina: cu studii, analize, probe clinice. Pe oameni, evident. Dar sarlatanii stiu prea bine ca escrocheriile lor esueaza cand sunt verificate atent.

Astept sa intervina si un administrator/moderator al forumului in discutie. Poate asa scapam mai repede de escrocheriile de pe forum!
0
17-05-2011, ora 21:08
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Se spune ca drumul spre iad este pavat cu intentii bune. La fel si cu cine scrie de pe contul "ion.u".
L-a cuprins o adevarata efervescenta sa elimine "excrocheriile" de pe un forum, dar nu a binevoit sa se informeze ce beneficii pot aduce niste dilutii infinitezimale.

Da-i inainte, poate chiar dumneata poate vei fi constrans de suferinta sa cauti solutii in-extremis. Cu siguranta la un moment dat vei intelege cat de pripit ai judecat cu ani in urma...
0
14-08-2023, ora 17:09
Elena Chivu
Nu este medic/terapeut
Elena Chivu
DL CRISTIAN BOERESCU acest sarlatan mi-a omorat matusa bolnava de cancer in urma cu cativa ani, nu imi vine sa cred ca inca lucreaza si distruge alti oameni. Nu imi vine sa cred ca nu este in inchisoare. in loc sa o lase sa faca tratamentul pentru cancer i-a dat ceaiuri sub limba, gargara cu nu stiu ce prafuri si sa manance aproape nimic, i-a interzis tratementele normale !dupa o luna a murit iar dl Boerescu Cristian i-a spus ca se vindeca daca ia tratamentul lui, am incercat sa il dam in judecata insa nu am avut cum, este doar la cabinete private. S-a dat drept si psihiatru si a convins-o ca este un caz usor si ca va fi vindecata rapid, am citit si ca se da "sexolog" de la alte cazuri si incearca sa faca sex cu pacientele vulnerabile, fereasca Dumnezeu. Incerc sa fac un grup de oameni care au trecut prin experiente similare cu dl Boerescu, va rog scrietimi sau dati reply la acest comentariu al meu daca ati trecut prin asa ceva nu este admisibil, este un pericol social acest om!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.