Medicatie hipertensiune.

02-11-2012
florinm58
Nu este medic/terapeut
florinm58
Am facut un control la o clinica particulara ptr. hipertensiune, pana la acest control luam Lorista de 50mg 2 pe zi, Metoprolol Succinat Sandoz 47, 5 - 2pe zi si un Tenox de 5 nemultumit in totalitate de rezultate medicul examinator de la clinica particulara mi-a recomandat sa iau Aprovel de 150mg /2 pe zi si sa schimb Metoprololul Succinat cu unul normal si sa iau 2 pe zi de 50 mg si Tenox de 5 - 1 pe zi, problema este ca dupa m-am documentat si eu am vazut ca acest Aprovel este foarte scum chiar si compensat, dar sunt foarte multe medicamente din aceasta clasa ATC:[CO9CA04] cu substanta IRBESARTAN ca si Aprovel ex:Irbegamma, Irbesartan Teva sau Sandoz la preturi mult mai mici chiar si la compensare pot sa ma duc si sa-i propun medicului schimbarea Aprovelului cu unul din aceste medicamente ? Va multumesc anticipat.
Mentionez ca am varsta de 54 de ani.
2 comentarii
1
02-11-2012, ora 22:33
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Da, mergeti si solicitati un medicament mai ieftin, dar sa aiba aceeasi substanta activa.
0
28-03-2023, ora 11:29
Love Forever
Nu este medic/terapeut
Love Forever
Din experiența personală, vă pot sfătui să-l adăugați la terapia cu suplimente de vitamine. Comandați --------*, de exemplu. Soțul meu și cu mine l-am luat și împreună îi simțim rezultatul.

(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Muzica lui Mozart și Strauss pentru tratamentul hipertensiunii
  • Cofeina ar putea interacționa cu tratamentul hipertensiunii arteriale
  • Cât trebuie să fie tensiunea arterială normală?
  • Cum se măsoară tensiunea arterială?
  • Tensiunea arterială măsurată la domiciliu – imprecisă în 70% dintre cazuri (studiu)
  • Un nou contribuitor la bolile cardiovasculare
  •