Medicatie acnee

10-04-2014
Marius96
Nu este medic/terapeut
Marius96
Buna ziua,
Dupa un consult la doctorul dermatolog din cauza acneei acesta mi-a dat urmatoarele unguente sau ce o fi:
-un gel Avene - eau thermale (dimineata si seara)
-Skinoren (dimineta)
-Duac gel (seara)
-Isotrexin (seara)
Deci dupa cum se vede seara trebuie sa ma fac Avene, Duac si Isotrexin acuma intrebarea este cum sa le iau pe cutie scrie doar 'Seara' si atat.
Eu m-am gandit asa :
Avene - ma fac cu el stau 15 min dupa care ma spal pe fata (asa scrie pe el)
Duac gel si dupa aceea Isotrexinul ii bine, nu are nimic daca le fac una peste alta? :-'
Multumesc.
3 comentarii
0
14-04-2014, ora 13:18
Marius96
Nu este medic/terapeut
Marius96
Nimeni, nimic ?
0
14-04-2014, ora 13:25
Andra Constantin
Nu este medic/terapeut
Andra Constantin
daca nu ti-a spus ordinea si nu ti-a dat alte detalii, citeste prospectele sau mergi la un cabinet medical din apropierea ta. trebuie sa stie cineva.
iti spun doar ce stiu. apa termala avene e pentru pielea iritata. iti dai cu un strat de apa termala si lasi cateva minute pana se transforma ea intr-o pelicula apoi o indepartezi.nu chiar 15 minute.este mult. Duac gel are un antibiotic in compozitie. trebuie dat un strat subtire ca sa se absoarba in piele. asta cam usuca pielea. Iar Isotrexinul contine si el un antibiotic numit eritomicina care, din cate stiu, nu prea merge cu antibioticul continut de Duac gel. daca citesti prospectul la DUAC gel o sa vezi ca acolo spune ca nu se foloseste concomitent cu eritomicina continuta de ISOTREXIN. Dar daca medicul asa ti-a dat... totusi era bine daca cereai parerea si unui alt medic despre astea doua produse.
0
14-04-2014, ora 13:57
Marius96
Nu este medic/terapeut
Marius96
Andra, multumesc de raspuns.
Acum, eu sincer nu pot sa-i inteleg pe doctorii astia, deci ai o problema si mergi la 5 doctori de specialitate, iar dupa aceea ai 5 diagnosticuri diferite. Deci ma duc la toti doctorii din oras si toti imi dau medicamente diferite si ce aleg dupa aceea? :-j
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar coșurile (acneea)?
  • Antioxidanții din struguri eficienți împotriva acneei
  • MIT: Ciocolata cauzează acnee
  • Cum scapi de punctele negre
  • Fototermoliza selectivă, cel mai nou tratament împotriva acneei
  • Vaccin contra acneei aflat în perioada de testare
  • Cercetătorii suedezi au descoperit de ce acneea este atât de rezistentă la tratament
  • Tratamentul modern al acneei - soluții eficiente
  • Vaccinul pentru cosuri (autovaccin acnee)
  •