Medicamente antidepresive?

3135 comentarii 1 2 ..... 789 ..... 104 105 Înainte ›
0
15-06-2009, ora 23:10
DOBRINMA
Nu este medic/terapeut
DOBRINMA
Multumesc NICK ! Doza e 1600mg in doua prize :dim.si pranz.Cert e ca nu am spus medicului de insomnie ci doar despre tulburarile de memorie, care ma ingrijoreaza f. tare plus o presiune intracraniana si dureri de cap care apar brusc si violent. Inainte mai aveam si nopti in care dormeam si 7-8 ore. Acum, de cand iau nootropil, nu mai dorm mai mult de 5 ore, in cele mai bune nopti. Am sa-mi intreb medicul si sper sa o rezolv cumva. Inca odata, multumesc! Sanatate tuturor si pace in suflete !!!
0
16-06-2009, ora 09:16
lucica51
Nu este medic/terapeut
lucica51
NICK...ESTI UN BAIAT BUN..MULTUMESC F MULT PT RASPUNS...DUMNEZEU SA ITI CALAUZEASCA PASII PE CALEA LUI.NU AM NIMIC DE ASCUNS...NUMELE MEU E LUCICA. INCERC SA FAC FATA..SA RABD...DAR E F GREU...! ACUM M-AM INSCRIS LA NISTE CURSURI IN IDEEA DE A FI OBLIGATA SA IES DIN CASA DAR DIN PACATE NICI ASTA NU MA PREA AJUTA. AZI M-AM TREZIT CU NISTE DURERI DE CAP PUTERNICE, O SENZATIE DE RAU GENERAL...NU PREA AM PUTUT DORMI, NU MA TIN PICIOARELE SI AM O STARE AVANSATA DE NELINISTE. MULTUMESC INCA O DATA SI DOMNUL SA TE AIBA IN PAZA LUI!
0
17-06-2009, ora 16:43
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Va multumesc nespus de mult pt cuvintele voastre foarte frumoase. Tot ce pot sa va spun este ca DUMNEZEU ne-a inzestrat cu tot ce este necesar pt a ne vindeca, trebuie doar sa avem incredere si sa vina momentul potrivit. Cu siguranta va veti face bine, nu incetati sa sperati, nu va demoralizati, nu disperati (este foarte greu, stiu!); vb unei devize a unui cantec mexican: "el que espera, desespera, pero tiene su recompensa" - cel care asteapta, dispera, dar are parte de recompensa (pe masura).

DOBRINMA, sa inteleg ca iei un comprimat de 800 de mg de doua ori pe zi!?! Stiu pe cineva care lua cate 3 comprimate de 800 de mg de 3 ori pe zi, adica 7200 de mg (7, 2 g)...fara prescriptie medicala si aviz medical, ci cum se spune - dupa ureche!!!

LUCICA, LUPTA, LUPTA si iar LUPTA. Cand cazi din inertie te ridici, daca nu te ridici situatia se poate agrava, asa ca te rog sa te "ridici" din starea in care esti, noi te vom ajuta psiho-afectiv.

Inca o data multumesc si toate cele bune!
0
23-06-2009, ora 14:31
lucica51
Nu este medic/terapeut
lucica51
Multumesc NICK pt incurajari! am credinta ca o sa fie mai bine...sper,..!De luptat lupt...numai ca nu mai stiu cu ce arme.! Merg acum la un alt psiholog dar din pacate nu prea ma ajuta desi merg destul de des..3 ori pe saptamana.Va doresc la toti numai bine...si multa sanatate !
0
23-06-2009, ora 18:45
katy2
Nu este medic/terapeut
katy2
Buna, tuturor!
Vreau sa va spun si eu cateva lucruri. Uneori simt ca o iau razna. Iau niste tampenii de medicamente care ma pun automat la orizontala. De fapt... nu le mai iau. Am intrerupt tratamentul de vreo 10 zile, fara stirea medicului. Prefer sa fiu treaza si constienta de mine si de ceea ce se petrece in jurul meu, decat sa dorm non stop ca o drogata. Pai, ce tratament e ala, fratilor?! Normal ca daca ma culca nu mai am nicio problema... In plus de asta, nu am prea mare incredere in medicul meu. Am impresia ca ma trateaza... la nimereala. Pai, daca-i asa, ma pot trata si singura la nimereala. Of, nu stiu ce sa mai fac... Singura solutie care mi-a ramas este Dumnezeu. Am obosit sa-mi mai pun increderea in oameni, in renumele si licentele lor... am obosit... Dumnezeu, care m-a creat si cunoaste fiecare latura a fiintei mele, ma va ajuta sa ma fac bine, El va fi medicul meu cel bun... ( nu sunt fanatica, poate El ma va conduce la un medic potrivit).
O concluzie: Viata omului pe acest pamant este scurta si plina de suferinta... dar trebuie s-o acceptam asa cum este si sa scoatem ce e mai bun din ea.
NUMAI BINE tuturor!
0
23-06-2009, ora 22:16
gege
Nu este medic/terapeut
gege
buna
-katy2
cat timp ai facut tratamentul?
poate ar fi bine sa schimbi medicul
sau sa -ti schimbe medicamentele.
am mai citit pe forum ca medicii fac experimente pe noi.
si nu la toti merge un medicament sau altul
sper sa gasesti tratamentul potrivit
0
24-06-2009, ora 08:24
katy2
Nu este medic/terapeut
katy2
Pai este al patrulea tratament pe care l fac si dupa parerea mea mi le schimba cam repede Unul a fost doar de doua saptamani si cateva zile Cred ca o sa ma duc la alt medic si o sa incerc cava naturist Problema mea este o crampa musculara la mana Nu stiu daca s a instalat pe fond psihic Pe internet scrie ca aceasta boala apare in urma unui efort sustinut intr o anumita pozitie cum ar fi scris cantat la pian vioara inot etc si in lipsa unor vitamine din organism probabil in prezenta stressului La aparitia bolii se impune repaus total a acelei activitati 90 de zile Ei bine eu nu l am facut pentru ca eram in sem II de facultate si scriam foarte mult desi ma durea mana ingrozitor pana in umar Nu m am gandit ca poate fi atat de grav Plangeam foarte mult si m am dus la medic abia dupa un an cand nu mai puteam scrie deloc Ceea ce ma ingrijoreaza cel mai tare este ca nu m am dus la facultate anul acesta Trebuia sa termin Am avut tot note bune si am fost constiincioasa cred eu Mersi de sfat gege E bine sa stii ca e cineva pe aproape Sper sa gasesti si tu raspuns la problemele tale
0
01-07-2009, ora 15:08
thasha
Nu este medic/terapeut
thasha
eu iau ca antidepresiv paluxetil 10mg/zi si l-am suportat f bine.mai intai am luat 20 mg/zi si nu mai aveam nici urma de depresie.
0
14-07-2009, ora 17:50
sirina
Nu este medic/terapeut
sirina
buna buna la toata lumea...special NICK...VREAU SA VA SPUN CA AM TRECUT CU BINE PESTE PERIOADA GREA IN CARE AM FOST SI FARA MEDICAMENTE.ASTA MA BUCURAT CEL MAI MULT ACUM MA SIMT SUPER BINE. NICK VREAU SA TE MAI INTREB CEVA DACA POTI SA MA AJUTI CU UN RASPUNS AM O CUNOSTINTA CAREIA IAM POVESTIT DESPRE SFATURILE CARE LE DAI SI MA RUGAT SA TE INTREB DACA O POTI AJUTA ; ARE STRABISM CONVERGENT LA UN OCHI SI E OPERAT IAR LA VIRSTA DE 3 ANI LA ACELASI OCHI A AVUT O LOVITURA DE UNDE LA DIACNOSTICAT CU AMBLIOPIE FORTE.SI VREA SA STIE DACA MAI ARE VREO SANSA SA SE REFACA..ASTEPT RASPUNSUL TAU SI SANATATE MULTA...AAAAAAA SI MS PENTRU MESAJUL TRIMIS VREAU SA SPUN CA PENTRU MINE INSEAMNA TOTUL DUMNEZEU.SI FAMILIA;;
0
14-07-2009, ora 19:04
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Buna Sirina!

Ma bucur enorm ca te simti mai bine; credinta in Dumnezeu si rugaciunea te pot salva, crede-ma, eu sunt un exemplu viu (era sa mor de extrem de multe ori; m-am electrocutat, am facut socuri clinice si unul anafilactic etc. si NUMAI Dumnezeu a fost cel care m-a ajutat, fara EL nu putem face NIMIC - Nihil sine deo)

Din pacate nu te pot ajuta pt ca nu cunosc decat foarte putine informatii cu privire la Oftalmologie, imi pare rau, dar poti sa-i ceri sfatul dnei doctor oftalmolog Alina Maria Zorca (are cont pe Romedic, id-ul dansei fiind elina);
-*
Oftalmologia este o ramura a medicinei extraordinar de frumoasa, dar din pacate...niciodata nu m-a atras, poate pe viitor voi citi si ceva generalitati "oftalmice".

Multa sanatate tie si cunostintei tale si te rog frumos sa-i comunici ca DUMNEZEU poate sa faca orice, inclusiv o minune pt un om pacatos (pacatosi suntem toti); daca se va ruga cu umilinta si evlavie adanca...Dumnezeu este fantastic de bun, nici nu ne dam seama cate indura pt noi, ca la cate pacate facem am merita sa murim instantaneu si sa stam in iad pe vecie, si totusi...Slava Domnului!
Numai Bine tutror ;)))


(*modificat de administrator)
0
15-07-2009, ora 04:14
iadaci
Nu este medic/terapeut
iadaci
buna nick
am cateva intrebari... sunt curios de unde ai atat de multe informatii?esti student la medicina? sau daca nu, de ce nu te gandesti sa te apuci? daca doresti poti sa raspunzi, daca nu, nu e nici o problema...

in fine sa trecem peste... si sa iti cer o parere: daca ai timp sa citesti, o sa incerc cat mai pe scurt de la primul atac de panica, si pana acum, ce am facut, si parerea ta daca exista un tratament care sa vindece 100%

in urma cu exact doi ani(aveam 21 de ani pe atunci), eram la bunici la tara, si am facut un atac de panica... bausem in dimineata aceea doua cafele strong, eu care nu beam deloc cafele sau energizante... in schimb eram un mare consumator de alcool si tigari... atacul de panica a avut loc in jur de 10 -11 dimineata(nu mai tin minte)... am fugit repede la spital, eram speriat, nu stiam ce am... pana in acel moment nu patisem niciodata asa ceva... mi-au pus o perfuzie, am eliminat prin urina toata cafeaua, mi-au dat ceva tablete... am inceput sa ma simt mai bine.. dar toata ziua am fost speriat, imi era frica etc... a doua zi, am plecat acasa in Baia Mare... peste doua zile, din nou un atac de panica... cum inima imi batea f tare, ma ameteam, si repet, nu stiam ce probleme am, am mers la spital, mi-am facut analizele, totul era perfect:urina, sange, am fost la cardiolog, am fost la neurolog etc etc:repet, perfect sanatos; am tras concluzia ca tebuie sa merg la psihiatru... in baiamare am mai stat 1 luna in care am mers de cateva ori la psiholog, am primit ceva tablete pe care sa le iau in cazul in care credeam ca urmeaza un alt atac de panica.. ma simteam ok.:.. am revenit in Timisoara, la facultate... atacurile de panica au reinceput... m-am dus iar la psihiatru, am inceput un tratament cu arketis (foarte putin, jumatate de tableta seara inainte de culcare; la o doza mai mare mi se facea f rau ) si in paralel psihoterapie... dupa doua luni am intrerupt psihoterapia (eu doream sa continui, Dn psiholog mi-a spus ca e cazul sa merg mai departe singur), iar arketisul l-am intrerupt dupa 6 luni de administrare. atacuri de panica din ce in ce mai rare, multe din lucrurile pe care nu le puteam face acum 2 ani, nu mai prezinta probleme. in momentul de fata ultimul atac de panica l-am avut acum cateva luni, ... ma gandesc tot timpul la ele... daca e sa merg in afara localitatii, numai gandul ca trebuie sa plec ma sperie,... ba ma simt ok, ba mi-e frica, si nu stiu de ce, nu gasesc motivul fricii (defapt mi-e frica sa nu fac un atac de panica). daca trag linie e ok: de 2 ani nu am mai pus alcool si tigara in gura. credinta in Dumnezeu chiar ajuta... stiu ca nu sunt singur, si El are grija de noi... familia si multi din priteni stiu de problemele mele... deci ok... totusi as vrea sa treaca de tot frica asta (pana la urma o frica absurda, si totusi de necontrolat)...parerea ta in cazul meu se poate trata 100%..;sa dispara de tot anxietatea?sau inca nu se poate trata ?, poate peste cativa ani.

urmeaza sa ma mut in Bucuresti, si ma cam sperie gandul... sper sa nu inceapa iar atacurile de panica... pt inceput sunt destul de singur acolo. cativa colegi de liceu, careva prieteni si cam atat... sper sa fie totul ok... si vreau sa ma vindec cat mai mult, cu toate ca nu am auzit inca pe nimeni ca s-a vindecat.

Cred ca deja v-a cam plictisit mesajul, dar vroiam sa se inteleaga faptul ca e vorba doar de o anxietate usoara pana la urma.

o zi buna tuturor/.
0
15-07-2009, ora 12:47
sirina
Nu este medic/terapeut
sirina
NICK.multumesc din suflet pentru sfat si incurajare mai tinem legatura...pe forum si imulta sanatate la toata lumea si multa rugaciune la dumnezeu si o sa fie bine ptr totii.va pup
0
15-07-2009, ora 18:17
nocco
Nu este medic/terapeut
nocco
Buna ziua! Mama mea(57 ani) este acum la al treilea episod depresiv. Acesta a inceput in urma cu 6luni si a urmat tratament cu Haloperidol, Efectin si Prazolex, tratament care se pare ca a fost eficient pana acum 3 saptamani cand iar a inceput sa aiba insomii, teama inexplicabila, inapetenta, scadere brusca in greutate. In aceste 6 luni i-a scazut doza de haloperidol da la 7 pic seara la 5 dar i-a marit doza de efectin de la o capsula la 2 pe zi. Bineinteles ca a fost la medicul psihiatru care ii recomandase tratamentul de mai sus. Cum acesta era in concediu iar starea ei era din ce in ce mai rea, a apelat la alt psihiatru, care i-a schimbat tratamentul cu Imovane 1cp seara, Doxepine 1 cp seara, Prazolez 1cp(ca si inainte) si Efectin iar 1 cp pe zi. Dupa 2 zile de tratament dormea noaptea insa dimineata se trezea cu aceeasi teama puternica, inapetenta persista( a inceput sa ia si eurovita), avea o stare de neliniste permanenta si singurul lucru la care se gandea era ca ea nu va mai scapa de depresie niciodata.Acum problema este ca in perioada aceasta mama a stat cu mine si cel putin in ultimele 2 zile la aproximativ 8-9 zile de tratament mi se parea ca se simte mai bine: dormea, manca, dimineata era mai innegurata dar seara parea mai relaxata.Nu ma asteptam sa se faca bine repede tocmai de aceea la controlul de 10 zile am fost surprinsa sa vad ca medicul ii schimba iar tratamentul (in baza celor spuse de mama: ca se simte rau , ca are o neliniste, ca vede totul in negru si nu are chef de nimic, nu se simte in stare sa faca ceva) si ii recomanda: Prazolex -1, Cipralex-1, Imovane -1 si Pharmata2 -1. Deci ii scoate Efectinul si Doxepinul si ii introduce Cipralex si Pharmata2. Este normal sa schimbe asa repede tratamentul? Ce stiti despre Cipralex( am citit ca are o sumedenie de posibile reactii adverse) si despre Pharmata2(nu am gasit nimic despre acest medicament)?
Va doresc tuturor multa sanatate si poate aveti vreun raspuns si pentru mine!
0
19-07-2009, ora 10:39
usher
Nu este medic/terapeut
usher
Bun gasit!
E permisa cafeaua decofeinizata (nu in cantitati mari, doar o ceasca pe zi din cand in cand) in timpul tratamentului cu antidepresive si anxiolitice?
0
19-07-2009, ora 13:55
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Buna ziua!

Nocco, mama dvs. are clar o problema psihica, dar din cate stiu eu Nu este permisa o astfel de schimbare rapida a medicatiei, cu atat mai mult cu cat este vb dsp medicatie puternica si cu actiuni sistemice care se raporteaza la o puzderie intreaga de reactii adverse indezirabile si care-i pun viata in pericol.
Sfatul meu este sa vb foarte serios cu un medic psihiatru si sa-l rugati ca in urma unei anamneze adecvate starii de sanatate a mamei dvs. sa-i prescrie medicatia corespunzatoare si sa isi dea mai mult interesul...

Ez, cafeaua decofeinizata sau nu, Nu este recomandata pt ca nu are niciun efect terapeutic benefic pt sistemul nervos, decat o usoara stare de veghe mai ampla/indelungata! Decizia iti apartine, dar trebuie sa stii ca pe langa cofeina cafeaua mai contine si aflatoxina...

Numai Bine tuturor!
0
21-07-2009, ora 02:46
Mladen
Nu este medic/terapeut
Mladen
Pt Nick:
Salutare.Acum ceva vreme ai recomandat unei doamne pt copilul ei care avea unele deficiente mentale omega 3 de calitate foarte buna.Eu am notat site-ul, dar nu-l mai gasesc.Imi poti spune, te rog, de unde il pot comanda.Si daca sepoate lua imporeuna cu frontin sau rivotril.Vreau sa renunt la frontin si am inteles ca cea mai buna metoda ar fi inlocuirea cu rivotril, cu reducerea dozei de frontin, desigur.
Multumesc si sanatae multa
0
21-07-2009, ora 14:19
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Salut,

Omega 3-ul se poate lua cu medicatie psihiatrica cu conditia sa nu contina si Litiu, nefiind cazul tau...
Alprazolamul (Frontin) este dupa cum bine stii o benzodiazepina si benzodiazepiele produc sevraj, tocmai de aceea sa stii ca renuntarea la ele se face pana la faza in care cu o lama razui putin de pe capsula si ingurgitezi...suna ciudat, dar doza de renuntare ajunge la cateva micrograme. Scazi prograsiv pana ajungi sa razui de cateva ori de pe o tableta...In ceea ce priveste inlocuirea alprazolamului cu rivotril, sa stii ca, clonazepamul este cu mult mai puternic si mai nociv decat primul, asta pt ca modifica si undele cerebrale...ai grija...consulta medicul...

Cu mare placere si multa sanatate!
0
28-07-2009, ora 12:49
usher
Nu este medic/terapeut
usher
Nick, multumesc pentru raspuns!
As mai avea o nelamurire: dupa cat timp dispar efectele secundare ale antidepresivelor? Iau de 13 zile doza minima (10 mg) si ma confrunt cu tulburari gastrointestinale si uneori somnolenta.

Numai bine!
0
28-07-2009, ora 13:51
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Cu mare placere Ez!
Tuburarile negative care apar pe fondul administrarii antidepresivelor dispar sau regreseaza in cateva saptamani, depinde de modul in care gestioneaza organismul tau substanta activa si de cat de rezistent este. Exista cazuri cand efectele adverse se mentin pe tot parcursul tratamentului si cazuri cand nici nu apar, dar astfel de cazuri intalnesti doar 5 la 1 milion.
Somnolenta si tulburarile gastrointestinale sunt cele mai comune efecte adverse si se datoreaza in principal efectelor anticolinergice de la moderate pana la severe, in functie de clasa si puterea antidepresivului.

Numai Bine;)
0
29-07-2009, ora 12:09
maryane
Nu este medic/terapeut
maryane
pt Nick! Te rog mult sa ma ajuti si pe mine, nu pot sa dorm, am luat antidepresiv de 6 luni mirzaten, nu-si mai face efectul si am inceput sa iau rivotril de 1ml dorm dar mi-e frica de dependenta pt ca l-am mai folosit aproape 2ani...inainte de mirzaten.Mi-am comandat si 5HTP Vivitas, am si bio melatonina de Farma Nord din care iau cu rivotril, dorm binisor dar cum scap de rivotril, si cum sa iau 5HTP...combinatiile ca sa scap de medic.si sa raman la cele naturale sa dorm si sa am simt bine?
0
29-07-2009, ora 14:34
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimata Maryane,

Te rog sa-ti consulti psihiatrul pt a putea sa renunti gradat la medicatia psihiatrica prescrisa de dansul, dar NUMAI cu sfaturile lui, nu altfel si neaparat progresiv pt ca risti sa experimentezi un sindrom de discontinuitate in cazul mirtazapinei si unul de sevraj(abstinenta) in cazul clonazepamului (in cazul clonazepamului va trebui sa reduci doza pana la faza in care sa razui cu lama din ce in ce mai putin de pe un comprimat)...dupa, poti lua 5-htp impreuna cu bio-melatonina!

Multa sanatate si Dumnezeu sa fie cu tine;)
0
30-07-2009, ora 12:16
maryane
Nu este medic/terapeut
maryane
Mersi Nick! nu am luat mirzaten de 2 zile ci 5HTP, bio melatonina si 1mg rivotril ca sa dorm, eu sper ca sa-si faca efect cele 2 si treptat sa reduc rivotrilul, problema mea e ca nu pot dormi altfel m-as simti bine dar daca nu dorm bine am dureri mari de cap si iau 1-4 algocalmine.Ultima data psihiatru mi-a trecut diagnostic anxietate, nu altceva, si psiholoaga a spus ca nu am eu depresie acum, am avut acum 4 ani dar usoara, am luat mirzaten si mi-a trecut, apoi au aparut insomniile si am luat rivotrilul 2 ani (mi-a facut reteta medicul de familie)nu-si mai facea efect si am plecat la psihiatru acum 6 luni si am primit mirzatenul care nu-si mai face efect singur acum si am apelat la rezerva de rivotril...Asta e povestea mea si sunt disperata ca vreau sa dorm si eu normal ca orice om, dar nu am cazut in depresie, rad, glumesc, nu pling--semnele depresiei.Te rog la ce ti-am scris sa-mi zici parerea ta...Mersi mult ! esti un dulce ca ajuti oamenii, D-zeu sa-ti rasplateasca...
0
31-07-2009, ora 08:37
andrew399
Nu este medic/terapeut
andrew399
Buna.
Imi permit sa intru si eu in discutie, daca nu deranjez.Anxioliticele se administreaza in prima faza, faza acuta a unei afectiuni/tulburari de origine psihica, concomitent cu un AD, optional.Este cunoscut"in bransa"ca ele ajuta efectiv in 1-2 saptamani, de la administrare, dupa care creaza dependenta, si nu mai au efect.Efectele administrarii pe termen lung se spune ca nu a fost studiata, asa scrie pe unele prospecte, insa in realitate ea a fost, au observat efectele nocive, cat si in timpul tratamentului si cel la oprirea sa, si va rog sa ma credeti ca ele nu au fost deloc incurajatoare si nu au fost date publicitatii, motivele fiind lesne de inteles.
Deci la un tratament indelungat de anxiolitice, poti sa apara unele efecte, in timpul si la oprirea, in functie de individ, care nu le gasesti in anualele psihiatriei, fiind clar o victima a sistemulul defectuos.
Am scris pt.maryane, deoarece si eu am luat din fericire, doar 8 luni Rivotril, si crede-ma ca mi-a dat niste stari absolut terifiante, la intreruperea sa, NICK stie, el ma ajutat mult.Te rog sa-mi scuzi mirarea, dar nu inteleg cum mai esti in picioare dupa 2 ani de Rivotril.Sper ca nu a fost cu suparare, si urez la toata lumea, multa sanatate.
0
31-07-2009, ora 13:52
maryane
Nu este medic/terapeut
maryane
Pt.Fadeawayboy Sunt in picioare nu vad de ce nu as fi!nu ma simt rau decit daca nu dorm...am apelat acum la rivotril pt ca mirzaten singur nu ma mai adormea..?am avut dupa cei 2 ani pauza 6 luni si acum am apelat iar la el, dar sper sa scap de el cind isi face efect 5HTP si Bio Melatonina...azi sunt bine ca am dormit bine...O zi buna tuturor!
0
31-07-2009, ora 17:16
genesis
Nu este medic/terapeut
genesis
psihiatrul mi-a prescris seroxat 1/2 seara, alprazolam de 0.25 1/2 la ora 21 + 1 la ora culcarii(23) si doxepin 1 tableta la culcare. ce parere aveti?diagnostic: stare asteno-anxioasa. sanatate
0
31-07-2009, ora 20:13
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Hello!

MARYANE, Fadeawayboy stie ce stie, deja este foarte informat si faptul ca a ramas uimit este absolut normal. De cele mai multe ori, clonazepamul NU se administreaza pe o perioada mai mare de maxim 6-8 luni, pt ca are capacitatea sa modifice undele cerebrale si la discontinuarea lui se produc anumite dereglari care afecteaza organica creierului, si in consecinta - tot organismul. Medicul de familie ti-a vrut binele, dar nu a avut cunostinte aprofundate cu privire la folosirea cronica a Rivotrilului.
Te rog sa nu folosesti 5-htp in combinatie cu Rivotril. Juxtapunerea dintre un preparat natural cu un anumit profil si o benzodiazepina atat de cvadrivalenta este NOCIVA. Daca vrei sa iei 5-htp mergi la medicul de familie si roaga-l sa-ti conceapa un "plan" de renuntare gradata a Rivotrilului, ca dupa 3 zile dupa ce ai incetat complet sa poti lua 5-htp.
5-htp-ul il poti folosi cu Bio-melatonina, dar cu atentie pt ca ambele pot determina ameteala si somnolenta diurna!

Din fericire pt insomniaci, Agentia nationala a Medicamentului a aprobat punerea pe piata si-n Romania a AGOMELATINEI, un agonist selectiv al receptorilor de melatonina MT1 si MT2 si un antagonist 5HT2C si 5HT2B care si-a demonstrat eficacitatea in tratarea tulburarii majore depresive si insomnie de adormire, imbunatatind foarte mult calitatea somnului si a starii afective fara multe reactii adverse, chiar surprinzator de putine, nu mai multe decat are SUNATOAREA! Ba chiar are capacitatea de a regla ceasul intern, adica ritmul circadian, ceea ce mi se pare magnific. Medicamentul va fi comercializat in curand!


GENESIS, psihiatrul ti-a prescris o combinatie interesanta, dar prea exagerata. Era suficient alprazolamul, dar tu fa exact cum ti-a spus dansul. daca pt stare asteno-anxioasa prescrie 2 antidepresive puternice si o benzodiazepina, pt tulburare bipolara mi-e frica sa ma gandesc!!! Daca observi manifestarea unor efecte adverse neplacute te rog sa mergi la dansul si sa-l rogi sa-ti revizuiasca schema terapeutica!

FADEAWAYBOY, tu ce mai faci? Te salut cu mare drag;)

Va doresc tuturor o viata linistita fizico-psiho-afectiv si Dumnezeu sa va binecuvanteze;)
0
01-08-2009, ora 23:07
andrew399
Nu este medic/terapeut
andrew399
Iti multumesc de intrebare si eu te salut cu mare drag.Sunt binisor, nu pot spune, bine(cel putin eu)pt.ca asta ar fi o utopie, sa fii bine, inseamna sa fii in perfect echilibrat din toate punctele de vedere, chiar si divin.Am urmat un tratament cu Remotiv, la sfatul d-nei dr.ca sa contracarez efectul lipsei de anxiolitic, nu mi-am imaginat totusi ca va fi asa de grea despartirea" de ele, nu sunt inca "curat" dar principal e ca am renuntat la ele.Sunt si eu una din sutele de victime pe care le face anxioliticele, insa dupa ce cazi, primul instinct e sa te ridici.Cel mai bun medic si cel mai bun ajutor, ti-l poti da chiar tu, puterea gandului poate face minuni, rezolvarea este la noi, toatea astea numai daca iti este ingaduit de Cel de sus, caci la El este puterea.Totusi sunt si vor fii oameni necajiti si suferinzi, insa principalul e sa nu cedam, si sa ne ajutam unii pe altii, neconditionat.
Sper ca si tu esti ok, si-ti doresc multa sanatate, stiu ca psihic esti ca o stanca, daca imi ingadui comparatia, si-ti doresc multa putere de munca, in a ajuta pe aproapele nostru.Dumnezeu fie cu noi, in toate clipele si in cele tarzii ale noptii.
D-ne ajuta.Salutari.

"Because in the absence of light, darkness prevail"
0
01-08-2009, ora 23:32
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
:))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
Hai ca m-a amuzat rau de tot paralela dintre o stanca si psihicul meu...asa-i, dar doar din punctul de vedere al fortei...Bunul Dumnezeu a fost foarte darnic cu mine, mi-a dat un psihic foarte bine consolidat...
Si da, in absenta luminii, intunericul...din fericire...Dumnezeu este cu mine...Lumina Adevarata! ;)))))

Continua cu Remotiv, este extraordinar de bun si natural...Natura nu minte, este desavarsita!
Toate cele bune si Dumnezeu sa te binecuvanteze cu multa lumina, putere fizico-psiho-afectiva, intelepciune, consecventa in tot ceea ce intreprinzi de factura pozitiva, si multa, multa, multa iubire pt ca IUBIREA este DUMNEZEU, Dumnezeu este iubire! ;)))
0
02-08-2009, ora 18:48
emy60
Nu este medic/terapeut
emy60
Buna, dragilor!N-am mai intrat de ceva vreme pe forum, poate si pentru simplul motiv ca nu aveam nimic deosebit sa scriu.In urma cu 2 sapt.am plecat la mare, cu seroxatul si rivotrilul dupa mine(normal!!!)Redusesem doza, cu de la mine putere, la 1/2seroxat si 1/4rivotril.Le-am luat doar in prima zi, apoi m-am hotarit sa incerc, cu orice risc, sa renunt definitiv la ele. Am adormit cam greu, ce-i drept, dar alte stari n-am avut.Sunt bucuroasa si ma rog la D-zeu sa nu fie ceva trecator.Am mai incercat de cateva ori sa renunt la ele, dar n-am rezistat mai mult de 2-3 zile.Pot sa spun acum, la 2 spt.de la intrerup.trat., ca ma simt mai bine decat atunci cand le luam.Nu mai am starea aia de agitatie.De adormit, adorm si acum greu si somnul nu e chiar odihnitor, dar acelasi lucru mi se intampla si cand luam med.Cafeaua e de vina, fir-ar sa fie!V-am spus ca m-am confruntat 8 ani cu depresia asta nenorocita.Sper c-am reusit s-o pacalesc de data asta!Nici nu stiti ce bine e sa nu fii nevoit sa depinzi de niste med., care pe mine nu ma mai ajutau deloc.Puterea sta de cele mai multe ori in noi, dar ne e mult mai usor sa apelam la ceva care pe termen lung nu face altceva decat sa ne distruga(ma refer la formele mai simple de depr.sau anxiet.)Indiferent ce s-ar intampla, sunt hotarata sa nu mai "apelez"la aceste droguri.Va doresc o duminica placuta si multa sanatate!
0
02-08-2009, ora 20:16
genesis
Nu este medic/terapeut
genesis
emy60 e frumos ceea ce scrii, sper sa iti iasa si sa ne iasa pana la urma in lupta asta cu tulburarile noastre de toate zilele. pt NICK multumesc de raspuns, poti sa imi spui care e benzodiazepina din cele 3 enumerate de mine? as lua doar asta si un antidepresiv (nu doua) din cele prescrise de medic. sanatate
Acest topic a fost închis. Nu mai pot fi adăugate noi comentarii.
3135 comentarii 1 2 ..... 789 ..... 104 105 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul