Medicamente antidepresive?

3135 comentarii 1 2 ..... 747576 ..... 104 105 Înainte ›
0
15-03-2012, ora 13:58
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
Eu zic sa se deschida o gogoserie virtuala, dar in loc de, , Gogoasa furioasa, , sau, , Gogoasa infuriata, , sa-i potcovim un nume autentic si pe subiect, , Gogoasa anxioasa, , si sa vedem cine le maninca.
Eu nu ma lupt nici cu viata, nici cu afectiunea lui fiumiu, deviza mea este, , cunoaste!ia aminte! si...mergi mai departe!, ,
Viata mea o incarc cu picaturi de cunoastere pina la final, am calificari in domenii diverse si opuse ca si activitate, pot sa lucrez si ceva tehnic si ceva in folosul sanatatii, pot sa-mi dovedesc mie ca nu depind nici de faina, nici de sucuri si niciodata de pastile, desi acum citiva ani aveam sertarele pline, dar am incheiat acest capitol.Sunt dependenta de Soare si oameni adevarati, de cuvinte placute ochiului si auzului, de legaturi indestructibile in acest paienjenis in care cei violenti verbal sau fizic au falsa senzatie ca sunt puternici si luati in seama in sensul autentic al cuvintului.Daca pt.majoritatea un pahar de apa colorata cu chimicale in ea, le da senzatia falsa de un bine deja taxat de 2 ori, eu savurez cu o placere aparte sucul de morcovi cu mere, delicios si sanatos.Cit de copilaresc si anapoda vorbesc unii oameni despre cei pe care nu au puterea sa-i cunoasca, eu ce sa zic?..Ce face boala din om!sau..Ce face omul din boala, sta la umbra ei si in numele ei isi distruge viata si-o umbreste si pe a altora...dar sa nu uitam avem la vinzare Gogoasa anxioasa buna de dus si acasa
0
15-03-2012, ora 14:04
utilizator_24568
Nu este medic/terapeut
utilizator_24568
Pfffffffffffaaaaaii!!!!!

Acum am vazut ce i-ai scris lui K.V.!

TIE CHIAR NU TI-E RUSINE??????

Tu nu intelegi ca nu ai voie sa te iei de oameni care fac ceva bun cu viata lor, dar mai alea a altora?!? Tu nu pricepi ca nu ai voie si e de-a dreptul rusinos sa jignesti niste Oameni?!?


Nimic din ce faci nu iti da dreptul sa jignesti sau sa persiflezi pe cineva care a vrut sa te ajute! Numai eu am intalnit pe forumul acesta atatea situatii cand KV a intervenit cu sfaturi exceptionale pentru tine si pentru altii!

Sa-ti fie rusine! Nu numai ca nu i-ai cerut scuze pentru magariile pe care i le-ai scris, dar vad ca tu continui sa iti permiti sa te iei de aceasta doamna!

Rusine!
0
15-03-2012, ora 15:43
potra maria
Nu este medic/terapeut
potra maria
Cand vb cu atata placere despre mancare nu pot decat sa zambesc... ( chiar daca se uita clinti la mine si au impresia ca rad cu ei.) e tare de tot ca poti fizic sa mananci atata.Eu una nu asi avea unde sa bag... :))) Am stomacu mult mai mic cred..Cred ca daca asi manca 1/4 din cat mananci tu ma-si face de 150 kile :))

Pai aseara am loat 0.5 mg rivotril ( cred ca este ce mai mica concentratie ) mie imi ajunge, sau ma rog isi face efecutul cum trebuie, ca sa ma exprim mai corect. Dar partea proasta este ca deja ma gandesc ca ajung diseara acasa si poate mai ia panica din nou... Si uite hopa anxietatea cum apare. firar.. Cred ca asta este un fel de cancer al sufletului sau nici nu mai stiu cu ce draqu s-o compar ca nu-mi vine in minte nimic. Dar uneori crede-ma ca daca cineva mi-ar spune ca daca imi taie o mana nu o sa mai am probelme toata viata, sa sti ca io dau sa o taie fara discutie. Aseara crede-ma ca nu a fost nimic aiurea nu mi-a fost frica de nimic m-am amuzat pe la tv cu una si alta si apoi am adormit fara nici o grija. Crede-ma nu am nici o explicatie pe bune.
Chiar daca aproape toti cei care citesc aici pe forum nu sunt de acord, sa stii ca si eu daca asi avea ceva bani nu ma-si duce la nici un servci... Sau nu stiu, asi lenevi macar vreo 2-3 ani sa nu fac nimic

Poate in cel mai rau caz, de plictiseala mi-asi deschide o terasa la mare vara...asa pentru mine. e singurul loc unde mi-ar place sa fiu..
0
15-03-2012, ora 17:11
csanda
Nu este medic/terapeut
csanda
Buna ziua! as dori sa stiu si eu daca cerebrolysin ajuta in cazul depresiei sau migrenei?
0
15-03-2012, ora 23:18
Costy2007
Nu este medic/terapeut
Costy2007
Pai vezi mai Maria, spre deosebire de altii gandesti bine, ce fericire e sa fi la cheremul altuia in continuu ? :)))). Nu-i asa ca e misto sa fi liber ? Mie stresul ala nu facea decat sa ma imbolnaveasca mai tare, lucru care s-a si intamplat in Germania.
Cand eram acolo castigasera 5 insi la loto si au declarat asa 'intr-o luna de dam demisia', deci daca era asa placut sa stea toata ziua la sef, nu-si mai dadeau demisia si faceau petrecere plangand de bucurie ce frumos si motiavator e sa lucreze asa acolo, ca apoi sa ne spuna si noua ca daca nu s-ar fi dus acolo nu erau fericiti si multumiti, e absurd :)))))))))).
Nu conteaza ca nu iti era frica la mod constient, totul se petrece la nivel Inconstient si BUM apare atacul sau fricile alea. Tu ce crezi ca daca te-ai amuzat la TV, tine faza ? Neeee, te ia de ramai masca asa din distractie.
Normal ca e bine sa fi vesela insa iti trece imediat la o adica.
E, daca te gandesti ca diseara mai faci un atac, pai sa stii ca acest gand alimenteaza asta, stiu ca nu poti controla si ca degeaba vorbeste acuma ciob de oala sparta, insa ar fi bine daca ai zice 'e si ce daca vine, vine, iau 0, 5 mg Rivotril si gata, mare chestie', s-ar putea sa nu mai apara.
Eu cand aveam frica (nu am avut niciodata atac), degeaba gandeam asa ca nu tinea smecherezul, ma lua si gata, acum am mai scapat de cand m-am indepartat de Rivotril.
Nu aveai 150 Kg intrucat daca nu depaseai kcalorii-le ce le ardeai nu te ingrasai, eu daca depasesc ma umflu si dup-aia nu ma mai place Ciorapel :))))))))))))). Chiar daca am mancat asa, am luptat sa tin kcal in frau.
Nu conteaza cat mananci cat conteaza energia ingerata, volumul e irelevant. Poti manca sa te umfli si sa nu pui nimic pe tine, poti manca asa...aparent lejer sa vezi cum iei de rupi.

Dana, nu ma supar deloc pentru ce ai spus, eu am spus ca bunica a fost facuta pentru asta nu ca i-ar fi placut ci in sensul ca s-a adaptat si a facut fata, atata tot.
In rest ei s-au dus pentru ca ce au avut in schimb le-a convenit, ei au alt sistem de valori si am inteles f bine, doresc sa traiasca oricum, eu nu, aici e smecheria, eu traiesc dupa principiul placerii (se mai numeste si hedonism), fara asta dorina de a trai dispare, asa ca...trebuie ce ? Acuma ai inteles de ce nu fac ceva contra vointei mele mai ales care aduce suferinta ?
Pentru mine o viata cum nu mi-e pe plac, nu dau doi bani pe ea si nu merita sa lupt ptr ceva ce nu doresc, pot pune punct oricand, nici o problema, ei insa nu.
Stiu ca nu ai mai intalnit asa ceva, dar intalnesti acum adica pe mine, toata viata toti invatam lucruri noi.
La ei miza e viata si atat, ei trec peste orice doar sa traiasca, este cu totul alt unghi din care se priveste problema.
Miza fiind viata oricum ar fi ea, orice sacrificiu e binevenit pentru atingerea scopului nu ? Normal ca ei fac orice pentru asta, am inteles 200 %, asa se explica ca si orbi si fara maini tot vor sa traiasca.
Marea mea mirare e ca asa de extraterestru' sa fiu eu ca ei sa nu priceapa cum functionez eu ?

Ciorapel nu mai zi de Costita ca, chiar azi am mancat cu ceapa de am spart, mai mai mai ce ma fac eu cu tine ?! Pai in primul rand sa-ti spun ceva, daca nu dadeai doi bani pe mine inseamna ca doreai doar banii mei, asa ca nu conteaza, nu-mi doream sa am de a face cu cineva care m-ar fi placut doar pentru ceea ce fac sau ceea ce am si nu pentru ceea ce sunt.
Daca veneam sa te iau cu Merzan-ul ce mai ziceai aaaa ? :). Mai ma intrebai daca ma duc sau nu la servici ? Nu cred.
In alta ordine de idei eu fac ce simt, nu la comanda. Daca simteam ca doresc sa fac voluntariat as fi facut-o de mult nu crezi ?
Nu ai descoperit tu mie hibe-le, le stiu eu de mult ca nu-s asa nici destept da' nici prost.
Nu am mai jignit pe nimeni, unde am zis ?! AAA ce i-am scris lui KV ieri ? Pai ce am jignit ? Am zis un adevar.
Vezi, eu nu judec si nu plac lumea dupa ce munceste sau nu munceste ca tine, dar totusi te intreb tu cu ce te ocupi in momentul de fata ? Eu am spus corect ce si cum, puteam sa fi mintit insa nu avea sens, tu ne spui ?

K.V, nu am zis ca ce faci nu e bine, insa ca si Danei iti spun, ca sa ai ambitie sa arati ca nu depinzi de faina trebuie sa ai o motivatie, vointa, altfel nu o sa doresti sa nu depinzi pentru ca daca doresti ai sa constati ca te deranjeaza si nu se merita acest deranj in absenta motivatiei, nu stiu daca intelegi ce spun dar.asta e.

Gogoasa anxioasa dar cu dulceata umpluta, pai...asta e durere, cine mananca si nu da in anxietate e tare :). Motive-le le spun eu, gogoasa + dulceata este printre unicele dulciuri care face ravagii pe Glicemie, Glicemia urca la 30 minute la peste 222 de la 75-80, lucru care orice si oricat ai manca nu face asa ceva, lucru testat de altfel.
Ca dovada ca aceias cantitate de paine facuta din aceias faina mancata cu aceias dulceata nu face nici pe departer asa varf glicemic, zboara la maxim 125-130 in loc de 222.
Si-ti dai seama sa o tii asa cam un an si ceva in paranghelii cu gogosi cate 5-6-7 din 2 in 2 zile cum e ? :)))))))))))))))
Si culmea nu le fac din faina alba ci din integrala.
Tu nu stii, dar Stevens pricepe ce am scris mai sus sigur.
Insa asa negru eram inauntru ca nu ma interesa ca urca glicemia la 400 de exemplu, deci nu aveam interes, eram indiferent, ma durea undeva, apropo de motivatie si vointa.
Asa ca ce sa ma faca sa zic nu ?!

Maria te rog sa-mi spui daca tu intelegi ce explic eu mai jos, chiar si tu Dana intrucat ce scriu nu e destinat voua.
Si acuma ca sa va desenezzz copiii mei scumpi si dragi adica Ciorapel si K.V, lucrurile stau cam asa:
Benzodiazepinele induc la multi depresie daca-s luate mult timp daaa ? Capisco pana aci ? Bun, mai departe, dat fiind acest lucru ca dovada ca nu e vrajeala, la EEG apare o foarte low activity in lobii frontali adica taman exact acolo de unde va vine voua vointa asta nebuna de a lupta cu aia si cu aia, tot de acolo vine si motivatia 'sa nu depinde de aia, sa fiu sanatos, trebuie sa fac asta pentru a obtine asta, trebuie sa lupt ca sa...cutare si cutare', asa cum zona de unde vine asta e cam moarta, logic rezulta ca nu mai vine nici vointa, nici nimic, da ? E ceva neclar ?
Deci nu mai simti ca vrei ! Nu te mai intereseaza, iar daca te opui constient constati ca nu ai energie deloc sa faci acel lucru, te irita cumplit, te oboseste asa ca nu ai sa-l mai faci ca oricum simti ca nu te duce undeva bine.
Tot acolo este si mecanismul recompensei 'daca fac asa, obtin aia', nu-l mai ai asa ca spui 'daca fac asta, eu ce am la chestia asta ?'.
Repet, EEG-ul arata ca se confirma, deci dupa cum arata asta e anormal sa mai vreau ceva, dar daca voi spuneti pe dos, astept argumente. Iar ca sa iti impui, tot de acolo vine, asta inseamna sa vrei asta ca si cum ai avea ceva bun in schimb.
Intrebari ? Desi ar cam trebui sa pricepeti daca va mai merge pricepatoarea, daca nu, la reparat cu ea.
0
16-03-2012, ora 00:11
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Pt Mirey !
Sunt sanse minime ca acest produs sa ajute la migrene ! Daca suferiti de ambele simptome mentionate v-as recomanda Adaptogen care contine sunatoare pt depresie si tanacetum sau iarba-fetei care are un efect bun in cazul migrenelor, plus ghimbir, menta si talpa-gastei !

Costy eu ti-am acele intrebari ca sa ai o explicatie pt dependentele tale nu ca sa gasesti o scuza pt ele ! Eu cred ca e un pic mai linistitor pt cineva sa afle ca unele obiceiuri proaste nu sunt ale sale ci sunt mostenite, in consecinta trebuie eliminate sau depasite pe cat este posibil !
Daca tu mostenesti aceste trasaturi de comportament din partea mamei as zice ca genetic (adica fiziologic) ii semeni tatalui tau ! Fa un mic studiu in familia tatalui si daca el nu a suferit sau nu a avut in familie persoane cu tulburari afective sau nevrotice, inseamna ca esti clinic sanatos si nu ai nevoie de medicamente psihotrope, ci doar de un psiholog specializat in adictii ! Iar daca este o problema genetica (nu doar de comportament), oricum trebuie tratata prin orice mijloace posibile (medicamente, psihoterapie..) ! Exista acum si o terapie de familie numita constelatii familiale care se ocupa cu vindecarea unor comportamente sau vicii mostenite ! Incearca sa mergi la astfel de seminarii de autocunoastere si dezvoltare personala, cred te va ajuta mai mult decat mersul la sala sau prin alte parti ! :)

Un alt fir pt tine ar fi conceptul de codependenta, cauta pe net si vezi daca te incadrezi cumva acolo :
'Câteva dintre tulburările codependenţei sunt: perfecţionismul, dependenţa de muncă, vorbirea compulsivă, mâncatul compulsiv, minciuna compulsivă, relaţii dependente. Alte tulburări pot fi legate de achiziţia de status, prestigiu, achiziţii materiale, putere şi control, astfel încât comportamentele lor dăunează interacţiunilor sociale cu membrii familiei, colegii de muncă, prietenii.'
0
16-03-2012, ora 13:58
potra maria
Nu este medic/terapeut
potra maria
Costy,
Parerea mea, chiar daca vb doar din experienta nu sunt medic sau ceva, este ca la persoane depresive nu este porivit rivotrlul sau alt medicament din clasa lui ( dupa cate am citi este un tranchilizant ). Si spun asta pentru ca eu il iau cand "imi vine criza" si la 30 de min ma linistesc. Nu vad cu ce ar ajuta pe cineva depresiv, care se simte rau toata ziua.Poate doar recomandat impreuna cu un AD la inceput 1-2 luni. AD iti rascolesc putin fiinta si ca sa nu simti reactiila adverse de la inceputul tratamentului iti dau o portie de rivotril sau ceva... Dar numai pentru motiviul asta.Doar asa va eu rostul rivotrilului la voi cei cu depresie.Eu inafara de atacurile de panica ( nu ca ar fii vreo afectiune de neglijat sau comparata cu o raceala sau ceva.. ) nu am avut depresie, dar cine nu a facut cunostina cu ea ? va spun eu toata lumea, numai ca majoritatea putem sa dam restart fara pastile. Insa in starea aia aiurea de depresie de ce e nevoie de rivotril?.. Rivotrlul linisteste, te calmeaza.. ce-i trebuie calmant unui om caruia oricum nu-i arde de nimic...?
Nu stiu ce sa zic... eu l-am loat 1.5 ani neintrerupt si nu am avut nimic de la el ( poate pentru ca era o doza mica ? 1.5 mg zi ) cand am renuntat la el la o saptamana eram in club si beam bere. ( mi-era o pofta de imi venea sa beau o lada. :)) )


Acum nu stiu ziceti voi daca ati simtit si altceva...

K.V. m-ai distrat maxim cu faza cu gogoasa anxioasa.. :))
0
16-03-2012, ora 14:24
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!
Stimată dnă mirey11, Cerebrolysin tratează DOAR depresia endogenă indusă de un dezechilibru biochimic şi ameliorează DOAR sindromul migrenos indus sau întreţinut de o disfuncţie cerebrală organică, metabolică şi/sau neurodegenerativă, eventual de un traumatism cranio-cerebral.
Aşa cum bine v-a adus la cunoştinţă user-ul @stevens, planta tanacetum vă poate face mult bine. Documentaţi-vă cu privire la ea, accesând link-ul de mai jos:
http://forum.romedic.ro/prod/Spilcuta, __Feverfew, __sau_iarba_fetei, __Tanacetum,
__planta_care_combate_migrenele_si..._065815.html

Consultaţi medicul!
Dumnezeu să vă binecuvânteze.
Multă sănătate.
Toate cele bune, cu iubire creştină şi respect,
Mr. Nick
0
16-03-2012, ora 15:09
utilizator_24568
Nu este medic/terapeut
utilizator_24568
Maria (Ina), iti spun ceva din experienta altora care sufera de atacuri de panica, pe care eu i-am vazut si pe care i-am si ajutat dupa puterile mele, atunci cand au avut nevoie.

Din observatiile mele, cei cu atacuri de panica ajung sa simta acest iad din cauza suferintelor sufletesti, dar mai ales a faptului ca in momentele lor de criza si de spaima, nu au pe nimeni care sa-i ajute! Drama nu este ca nu au pe nimeni langa ei, efectiv, ci pentru ca cei care sunt, ori nu reactioneaza ( din nestiinta), ori au rautatea sau indiferenta sa nu faca nimic!

Din ce am observat eu, cei care intra in astfel de situatii groaznice (pentru moment), pentru ca nu primesc ajutor in acea secunda, ajung sa fie condusi de frica! Iar aceasta frica, pentru ca i se permite, se cuibareste linistita in suflet si mai ales in creier si ajunge sa dicteze cum vrea ea!

Din punctul meu de vedere remediul ar fi unul extrem de simplu, dar care cere iubire, compasiune, intelegere.

In momentul de criza, ce trebuie sa faci tu, cel sanatos, este sa fii prezent IMEDIAT si sa-l ajuti pe cel afectat, prin toate mijloacele. Cel mai simplu este sa-l incurajezi, sa-i vorbesti cu caldura, sa-l tii de mana sau sa-l imbratisezi, dar mai ales sa-i oferi o solutie pentru panica pe care o simte in acea secunda! Orice panica are un punct de plecare, un gand care se cuibareste in creier si incepe sa sape, sa creeze frica si teroare.
Bine-nteles ca atacurile de panica pot fi reduse sau eliminate pentru totdeauna printr-un efort de vointa, autocontrol, un somn cat mai linistitor, schimbarea gandirii si rezolvarea macar partiala a problemelor care duc acolo.

Maria, daca tu locuiesti cu mama ta si totusi ai atacuri de panica, ma gandesc ca ori mama ta nu ti-a devenit cel mai bun prieten, care sa-ti ofere stabilitate, echilibru si SIGURANTA, ori tu nu te-ai deschis suficient in fata ei, in asa fel incat sa ti-o faci cel mai bun prieten, inainte de a-ti fi mama! Probabil ca ai niste framantari care te distrug, ai niste dureri sau neimpliniri care te macina, iar ce ai ales tu, tratarea prin medicamente, nu e calea cea mai buna. O data pentru ca NU iti rezolva problemele, si apoi pentru ca te-au facut deja dependenta, iar cand nu le mai iei, simptomele revin cu si mai mare intensitate.

Parerea mea este sa nu mai fugi de problemele care te macina, ci sa le rezolvi! Banuiesc ca acestea tin de niste nemultumiri sufletesti si de neatingerea unor scopuri sau vise. Dar sa stii ca niciodata in viata nu e prea tarziu pentru nimic!

Daca dorim cu adevarat, putem sa ne recuperam sanatatea, pofta de viata, optimismul, putem sa schimbam tot ce e negativ si rau in viata noastra! Daca dorim cu toata fiinta, putem sa atingem si cele mai inaccesibile teluri, chiar daca medicul, societatea sau mai stiu eu cine ne spun ca nu, nu mai avem nici o sansa!

Nu uita ca atacurile astea de panica ti le si intretii cu niste vicii care ar trebui sa NU existe! Tigarile si alcoolul nu au ce cauta in anumite situatii. De fapt, (strict) dupa parerea mea, tigarile, alcoolul, drogurile si alte vicii NU au ce sa caute in viata cuiva care vrea sa traiasca sanatos si sa aiba parte, pe langa alte conditii care trebuie indeplinite, si de CALITATEA VIETII.

Daca ai gasi pe cineva apropiat care sa te sustina, sa-ti redea increderea si mai ales sa-ti fie sprijin in momentele de criza, atunci ti-ai reveni. Daca iti doresti cu adevarat, schimba-ti putin optica vietii, fa putina curatenie in obiceiurile tale zilnice, refa-ti prioritatile si o sa vezi ca o sa-ti revii incetul cu incetul.

Am avut ocazia sa vad ce pot face un cuvant bun, o imbratisare, o incurajare intr-un moment de atac de panica.Toate medicamentele din lume NU LE POT SUPLINI!

Tot din lipsa iubirii, a afectiunii si a unui sprijin neconditionat, oamenii ajung sa traiasca acest iad! Pentru ca probleme sunt si vor fi mereu pe pamantul asta! Dar daca ai in jurul tau oameni care sa priceapa orice CU SUFLETUL, atunci nu au ce cauta depresia si anxietatea in viata cuiva!

Si mai mult decat atat, daca ai nesansa de a fi singur sau de a nu avea astfel de oameni deschisi si buni langa tine, atunci poti sa devii tu insuti CEL MAI BUN SPRIJIN AL TAU!
Iti dezvolti toate capacitatile, iti scoti la suprafata toate resursele, te autoeduci si devii puternic, astfel incat orice lovitura a vietii sa o poti depasi si singur!

Ia pune tu mana si fa putina ordine in mintea, gandurile, prioritatile si obiceiurile tale..o sa vezi ce viata noua ti se va deschide!
0
16-03-2012, ora 17:03
potra maria
Nu este medic/terapeut
potra maria
Ciorapel,
multumesc pentru cuvintele frumoase dar pacat ca trebuie sa te dezamagesc. Mama mea imi este cel mai bun prieten si asa mi-a fost intodeauna. Nu am altfel de probeleme am fost si sunt un om iubit, nu am dus lipsa de iubire, caldura si afectiune...Asa este firea mea, de copil am fost mai fricoasa, sensibila si ma intimidam mai usor decat alti copii. Crede-ma ca asta depinde de firea fiecariua... Sa stii ca au ajutorul medicamentelor eu mi-am revenit complet, iar recaderile sunt datorita stresului si datorita faptului ca am ramas sensibila in continuare. Crede-ma ca asa m-am nascut nu e nimeni devina si la mine boala nu are o cauza anume...
Sa stii ca atunci cand ai un atac de panica nimeni nu poate sa te ajute cu nimic si stiu asta pe propria mea piele. Atacul de panica nu trece nici cu mingaiere nici cu vb buna din pacate. ar fii fost prea simplu.. Tu ai avut vreodata un atac de ? Daca nu atunci nu ai de unde sa stii... crede-ma. Poti sa stai langa 100 de persoane cu atac de panica daca nu ai facut tu... nu ai de unde sa stii ce simte cel de langa tine...Iar faza cu autocontrolul tine o data sau de 2 ori dupa aceea tot la pastile ajungi sa stii.
Mai prost este de cei care nu iau si ajung in stadii mai groaznice ale bolii si dupa aia se intreaba de ce?
Crede-ma ca daca vreun AD sau rivotrilul ni-ar fii facut rau asi fii spus in gura mare care e treaba dar iti spun din experienta de 20 de ani de boala ( 20 de ani de cand s-a declansat ) ca daca nu erau medicamente eram PA..

Eu nu stiu de unde atata inversunare fata de medicamentele AD... pe bune nu stiu... Sa stii ca mie mi-a fost mai rau de la algocalmin si antibiotice decat de la rivotril si AD. Ca or fii si care s-au simtit rau nu zic nu dar, eu am putut sa merg la servici sa-mi vad de viata.. imi loam dimineata si seara pastilele si in rest eram OK fata de cum eram inainte de tratament.

Si zic din nou inversunarea vostra ( care nici ni stiti ce inseamna sa-ti fie rau, nu ati avut niciodata de aface cu asa ceva ) este total nefondata, iar a da sfaturi in niste lucuri pe care nu le cunosti mi se pare o mare gresala..
o seara frumoasa!
0
16-03-2012, ora 17:12
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
Noroc cu stiinta ea ne da solutii, ne mai da in si-n cap uneori sau ne scuza de comportamente anapoda, adica, , lobii mei frontali au o activitate scazuta si de aceea nu-mi vine sa fac nimic, ei sunt de vina, neuronii puturosi, , (dar cind scoate omul numai balarii pe gura, tot neuronii sunt vinovatii fara vina?).Cine-i curios a gasit raspunsuri nu se tot invirte in jurul cozii, dar cine si aplica ce-a citit, vizionat a mai diminuat din starea de alerta.Daca concentratia ramine pe activitatea cerebrala, sa vedem ce se spune despre, , neuronii oglinda, , lucru care ar trebui sa fie de folos cuiva care crede ca nu mai poate fi activ in nici-un fel

http://medlive.hotnews.ro/video-de-ce-simti-durere-atunci-cand-vezi-cum-altcineva-este-lovit-neuronii-oglinda-empatie-imitare-invatare.html

si cine nu a vizionat, dar doreste explicatii despre Mintea Superficiala si Mintea Profunda
, , Lo Sfidante, ,

http://www.youtube.com/watch?v=fAIWdWbUucw
0
16-03-2012, ora 19:02
regele_mar
Nu este medic/terapeut
regele_mar
Buna seara.Cam tot citesc de pe la 12 pe acest forum si cred ca mai aveti putin si va "scoateti sabiile"=)).Lasati cearta ca suntem in Postul Sfintelor Pasti si va rog ajutati-ma si pe mine cu niste sfatui dupa ce o sa imi cititi problema mea de aici: http://forum.romedic.ro/prod/Din_cauza_alcoolului_mi_se_trage?_063387.html (bine inteles daca aveti placerea).La xanax am renuntat de Craciun si la ansilan de pe 8 martie.Cine m-a facut sa renunt la benzodiazepinele astea a fost un dr.psihiatru.Am fost la el pentru ca ma simpt ametit, nu dorm bine noaptea, adorm fff greu, vise urate, ziua sunt obosit, tulbure la cap(parca as fii beat).Mi-a zis sa nu mai pun mana pe xanax si pe ansilan si mi-a dat in locul lor "SPITOMIN" de 10mg sa iau 1 dimineata si una la pranz+1 comprimat de "DOXEPIN" seara."SPITOMIN-ul" mi-a zis ca ma ajuta sa trec peste sevraj.Asa sa fie?sau "scap de diavol dau peste ta-su?"In momentul de fata am o stare de confuzie, adorm fff greu ieri am avut o"criza" daca pot sa-i zic asa: m-a luat cu transpiratie la cap, a inceput sa imi tremure mainile si picioarele, imi venea sa pic jos, o ameteala de la ceafa, confuzie, parca mai aveam un pic si imi pierdeam cunostinta(dar nu mi-am pierdut-o, noroc ca am intrat repede in masina si m-am intins pe spate)Se poate numii convulsie aceasta criza?.Cam cat dureaza acesta stare de rau, din momentul intreruperii acestor"droguri", in functie de timpul si cantitatea consumata?
0
16-03-2012, ora 21:09
Costy2007
Nu este medic/terapeut
Costy2007
Regele Mar ai raspuns pe privat.

Maria, eu nu am luat Rivotril cand eram in depresie, eu l-am luat tot pentru Anxietate in 2007, normal ca nu ajuta in depresie ci din contra amplifica depresia si chiar poate genera depresie, asa mi-a facut mie si de aia am inceput sa-l reduc incet incet si am scapat de el.
Nu te lua dupa Ciorapel in cazul tau ca ea nu a avut nici depresie nici atac de panica, vorbeste din iluzii si atat, da sfaturi chiar uneori suparatoare dand dovada de lipsa de empatie si de documentare, noroc ca-s io baiat asa mai glumet si nu ma supar pe ea, ca vezi tu asa de mult ma place ea pe mine ca de aia ma tachineaza asa :))))))).
Desigur ca in alte cazuri are si ea dreptate, la majoritatea Anxietatea si Depresie e data de nemultumiri de care omul nici nu este constient uneori, adica asa cum este la mine.
In acele cazuri rezolvarea problemelor duce la vindecare si nici un medicament nu ajuta ci mai rau face, vezi Ciorapel, unde ai dreptate ai, insa nu pricepi ca de multe ori nu ai cum sa rezolvi acele probleme ca daca aveai cum, nu trebuia sa ne spui tu sa vrem sa le rezolvam.
In atac de panica normal ca nu te ajuta nimeni, poate sa vorbeasca oricum ca tot aia e.
Stai linistita ca nu de la tigari si bere esti tu asa, astea-s doar motive si pretexte aiurea, unchiu meu bea bere de 50 ani si n-are nici pe dracu. Bunica a fumat 57 ani si psihic e brici, ca are probleme cu respiratia este cu totul altceva, asta isi asuma fiecare care fumeaza.
Si in fond ai si tu dreptul sa te simti bine nu ? Daca ai pofta de bere, pai bea domne si gata, nu inseamna ca daca ai anxietate sa nu ai acest drept asa cum il au ceilalti.
Uite, eu nu beau de fel si nu fumez, insa Cacao cu lapte da, chiar daca nu mi se recomanda, cand imi vine bag la greu si gataaa, nu am eu treaba ce zic ei, mai ales ca uneori ma binedispune si urca tonusul, chiar azi am baut 1 L de Coca Cola fara zahar :) desi nu am mai baut de 6 ani.

K.V, daca tu tot nu ai inteles ce am explicat acolo, nu stiu ce sa mai spun, chestia cu spus tampenii este corect, nu are legatura cu smecheria aia, insa daca calci uneori omul pe nervi si in momente critice, asta e, adica eu eram in iritabilitatea aia de era furtuna ca tocmai intrerupsesem Cymbalta si tu imi dadeai in cap in continuare dand dovada de faptul ca nu intelegeai nimic si condamnand omul ca si cum e el vinovat ca e asa.
Acum o sa spun un lucru si anume eu am impresia ca tu si Ciorapel aveti schizo serios din moment ce negati o realitate tehnica pana la urma, adica apare clar ca zona frontala nu merge bine adica acolo unde apare vointa si tot, si voi va faceti ca nu integeti.
E ca si cum ai avea un bloc, se vede ca firele de la curent sunt taiate si te miri ca de ce nu merge lumina in bloc, e absurd nu ?
Ce om sanatos la cap neaga asa o realitate ? Adica si psihiatrii si neurologul de la EEG confirma, tu si Ciorapel nu.
Si ca sa demonstrezi ca nu ai schizo, trebuie sa demonstrezi cum poate avea un bloc curent daca cablurile generale sunt taiate, lucru imposibil in realitate, ca asa ai vrea tu sa fie e altceva.
Sau cum un TV care nu e bagat in priza sa poate functiona ! Iar absurd.

Stevens, mersi oricum de intentie si de sfaturi insa la mine mancatul compulsiv vine de la depresie si anxietate, nu e nici o dependenta, cand ele trec, stau si o saptamana si mananc doar ce e sanatos, in anxietate mananc ca sa potolesc agitatie, in depresie ca sa urc tonusul.
Un dependent de dulciuri nu ai sa-l vezi tu uitand de ele si 10 zile asa brusc.
Cand nu am astea, am motivatie si vointa sa nu mananc tampenii, doar asa am o greutate normala de 3 ani si ceva, altfel cum credeai ?
0
17-03-2012, ora 08:49
dana54
Nu este medic/terapeut
dana54
K..V.

Am preluat si eu link-urile.

Pe al doilea...Lo sfidante, , l-am vizionat deja in secunda 2.
M-am dus cu gandul la Puterea prezentului a lui Echart Toole.

Multumesc mult,

fug inapoi acoloo., si pe urma treburi domestice, mai trebuie sa mai si mancam ceva astazi.
0
17-03-2012, ora 09:54
potra maria
Nu este medic/terapeut
potra maria
Cosy,
La mine rivotrilul a functionat si ca anxiolitic...Inaintea atacurilor de panica ai o stare maxima de anxietate, apoi vine atacul binenteles, si dupa ceea ramane o molesala nu ai chef de nimic deci urmeaza depresia... Noi astia cu atac de panica le avem cumva pe totate ca sa zic asa... 1.anxietate 2 atac de panica si locul trei dar nu cel din urma depresia... Si uite asa suntem varza vrei nu vrei.. :))) Alti nici daca dau bani nu au senzariile astea... glumesc binenteles doar e we... Ce nu am inteles eu este cu functioneaza benzodiazepinele astea, pentru ca dupa ele imi revin brusc din totate terorile scrise mai sus... Daca il iau cand debuteaza anxietatea nu mai fac nici atac de panica si normal ca nici depresie nu mai am...Bine de tine ca nu faci atac de panica.. crede-ma este groaznic. Chiar daca m-am obisnuit oarecum cu atacul de panica ( e "prietenul meu " din umbra ) sa sti ca tot mi-e frica de el.Alalta seara spre ex. iar imi venea sa o iau iar pe strada... dar sunt niste caini si nu am vrut sa dau din una in alta. sa ajung la urgenta si cu atac de panica si muscata de caine.
Un WE placut la toata lumea...
0
17-03-2012, ora 15:38
Costy2007
Nu este medic/terapeut
Costy2007
Normal ca functioneaza ca Anxiolitic ca pentru asta se da, se mai da si pentru convulsii insa dar nu era cazul la noi.
Unele benzodiazepine sunt doar Anxiolitice, altele si asta dar si anticonvulsivante, altele hipnotice adica iti induc somnul. Am lista toata cu fiecare ce si cum face.
Normal ca apare depresie dupa circul ala nu ? Pai fi atenta, gandeste-te ca ai un cal si-l biciulesti in prostie si-l tii in tensiune, in alerta, pana la urma zice "neneee, gataaa m-am saturat ca m-ai zapacit de tot, eu nu mai fac nimica orice ai face, ma relaxez".
Anxietatea poate duce la depresie pana la urma, e si normal, desi nu in toate cazurile.
Faptul ca iti este frica de atac iti autoalimenteaza asta "aoleu, daca fac iara, ce ma fac" si PAC, gataaa, apare pana la urma, Anxietatea incearca sa se autoalimenteze, e asa zis "inteligenta", se foloseste de mintea ta ca sa te rupa in 14, daca ai reusi sa nu-ti mai fie frica de atac, s-ar putea sa ai surpriza sa nu mai apara.
Stiai ca majoritata atacurilor apar din cauza fricii de atac de fapt ?

Benzodiazepinele accelereaza activitatea neurotramitatorului GABA care este un neurotransmitator inhibitor, asa ca orice neuron care intra in contact cu GABA primeste mesaj "baietii, gata, fiti mai relaxati, reduceti-va activitatea cat se poate, fiti mai puturosi ca io nu-s Ciorapel ci Costy si va dau sfat bun, ca oricum lenea nu a omorat pe nimeni", asa ca domnii neuroni se conformeaza si de aia te simti calma si dispare framantarea relativ f rapid intrucat domnii neuroni constata probabil ca sfatul e mai mult decat bun :)))))))))))))))))).
Deci cu alte cuvinte benzo face ca acel "Costy" adica GABA sa vina mai repede si mai des ca sa le dea ordin la oameni sa fie lenesi intrucat ei erau prea harnici si deci nici excesul de zel nu duce la nimic bun, hihihih.
Daca nu ai inteles, intrebi ca-ti raspund cu placere.
Doamne fereste sa vina un Ciorapel sau un KV pe acolo in loc de GABA adica Adrenalina, ca ai avea atacuri de panica din 5 in 5 minute.
K.V si Ciorapel nu va suparati ca e un adevar.
0
17-03-2012, ora 16:12
regele_mar
Nu este medic/terapeut
regele_mar
Salut Costi.Pana la urma ai reusit sa te lasi de benzodiazepine?
0
17-03-2012, ora 16:31
Costy2007
Nu este medic/terapeut
Costy2007
Normal ca da, ultima data am luat pe 2 Septembrie, cu cat m-am indepartat de ele cu atat mi-e mai bine, iar Antidepresivele mi-au facut mai mult rau decat bine, in cazul meu nici unul nu ajuta in sevrajul asta, de fapt am fost avertizat de cei din SUA insa eu nu i-am crezut.
Din moment ce productia de neurotransmitatori excitanti adica Noradrenalina, Serotonina, Acetil colina si dopamina este mult diminuata din cauza ca se producce mai mut GABA care e inhibtor, e si normal ca la unii dupa consum lung sa dea in depresie, lipsa captare placere din orice faci, asa cum si ei zic.
Antidepresivele inhiba recaptarea de serotonina, dar daca nu prea e, recaptarea cui sa inhibe, nu mi se pare anormal sa nu mearga.
Stau pe Coaxil acum pana Joi ca si asa nu are nici un efect, dar iau ca sa tin tratamentul ca la carte.
La o depresie autentica normala omul raspunde la antidepresive destul de binisor mai ales Cipralex si Cymbalta care au succes destul de bun, la mine astea imi amplificau depresia, culmea.
Nu mai vreau sa ma intorc la benzo, a fost Iad, afara de depresie domina o anxietate crunta, obsesii, slabeam in continuu si ma bucura idiotenia asta, eram un om nebun adica nu eram bun :))))))))))).
Acum in mare parte Anxietatea aia s-a cam dus cu obsesii cu tot, a mai ramas niscaiva depresie.
0
17-03-2012, ora 16:46
florinmuresan
Nu este medic/terapeut
florinmuresan
scuzati ca ma implic, nu sunt in tema, cu noraandrelina, serotina, etc.Cum nu am avut probleme mentale nu mam implicat asa mult sa studiez medicina psihiatrica.


Ce e aea depresie_?am auzit si eu de la alti, eu asa cred/ ca provine din cauza structuri de gandire, de autodistrugere sau tot autodistrugere, la fel si cu ce se alimenteaza.Cred ca amndoua sunt ce implica o boala mentala.


Poate ca daca stiai ca o sa te imbolnavesti/ te tratai din inainte, pe cale naturala, ceaiuri relaxante, chiar si medicamente sedative.Asta ar fi fosta infranare la formarea completa a structuri gandiri, asa devia gandirea.

Sa aveti o zi linistita, mai ales cei agitati, va rog uitativa la ultima saptamina ce a/ti mancat si ce ati gandit, ca sa vedem in ce constructie mentala esti.
0
17-03-2012, ora 17:29
Costy2007
Nu este medic/terapeut
Costy2007
Intrebarea mea e cum ai aterizat aici daca nu ai depresie ?
Depresia in general e data si de factori genetici predispozanti insa si de factorii de mediu, cand ambele se intalnesc poate apare depresia, ca sa nu te imbolnavesti trebuia sa ai un mediu care ti se potrivea, erai multumit si deci nu aparea nici o depresie, nu se intampla, apare depresia, apoi asta iti ia motivatia si toate ca sa te distruga ca de fapt nu mai ai sens sa traiesti daca nu ai multumirea aia de care tu ai nevoie, de aia am spus ca conteaza f mult si genetica care-ti da sistemul de valori, nu respecti sistemul asta ai dat de dracu.
Si cum e cam greu sa se intample ce trebuie, apare.
Acum ai priceput ? Mecanismul chimic ar fi cum ca este un deficit de Serotonina adica asta se mai numeste si neurotransmitator activator.
Eu nu inteleg ce aveti toti cu mancarea ? Nu are nici o treaba atat timp cat nu se exagereaza cu E-uri si alte otravuri.
Cunosc gramada de oameni care au mancat de toate si nu au nici o depresie, ca au probleme metabolice este cu totul altceva. Eu acum un an mancam ca la carte salate, peste fript, faceam si sport pe care-l fac si acuma, si eram praf.
0
17-03-2012, ora 18:57
potra maria
Nu este medic/terapeut
potra maria
Multumesc Cosy,
Eu am mai citit cate ceva desprea medicamentele astea, dar nu m-am interesat foarte tare cum functioneaza...Inseamna ca daca iau suplimentul GABA din plafar pot sa renunt la rivotril? Si te intreb pentru ca eu inafara de ceaiuri nu prea sunt fan al produselor naturiste nu ma intreba de ce... asa simt... Nu prea s-au vindecat oamnei de boli cu produse de la plafar. din pacte. Eu vad produsele naturiste ca fiind foarte bune pentru a prveni bolile la care suntem predispusi sau ceva de genul. Dar poate o imi cumpar GABA ul asta de la plafar... sa imi scot din cap si ideea ca podusele naturiste nu prea vindeca boli.
Tu ce parere ai 0.50 mg rivotril la 60 de kg ti se pare o doza mare ? Pentru ca din pacate nici la dozaje si gramaje nu ma pricep... am asa decat idee, ca fiind ce mai mica concentratie nu este o doza mare dar poate ca ma insel...
Tu ce faci ? Ai de gand sa schimbi coaxilul?
0
17-03-2012, ora 23:14
Costy2007
Nu este medic/terapeut
Costy2007
Nu stiu daca cu supliment GABA scapi de Rivotril, ramane sa incerci, nici eu nu cred in produsele naturiste asa ca nici nu e nevoie sa te intreb de ce nu crezi.
La efecte suplimentului GABA scrie asa:
Atenueaza Anxietatea si anume simptome psihice (ex.: capacitate de concentrare scazuta, oboseala, senzatie de 'nod in gat', iritabilitate, neincredere in propria persoana).
Incearca cu ceai si vii si imi spui, daca nu mai iei Rivotril si merge cu ceaiul asta este excelent si o sa urmez si eu smecheria asta, eu am incercat cu n ceaiuri si cucu, nici un efect.
Nu conteaza greutatea, doza medie e de 3-6 mg/zi deci 0, 5 e putin desi echivaleaza cu 10 mg Diazepam.
Deci tu iei putin.
Eu am luat 2 mg/seara inca de la inceput asa cum zisese medicul in 2007, am mers asa 2 ani dupa care am scazut la 1, 5, apoi la 1, 25, apoi la 1, apoi 0, 75, 0, 5, 0, 375, 0, 25 si zero.
Cu toate astea am scazut violent dozele se pare, schema de reducere nu arata deloc asa insa eu nu am stiut.
Joi ma duc la control, o sa opresc Coaxilul cred dat fiind ca nu vad ca are vreo influenta, daca are, continui, oricum eu altceva nu mai iau, sa fie clar.
Singura chestie buna cu asta e ca am chef de sex si merge bine, parca mai bine ca normal :).
Acuma la ora 23, 15 mocneste un fel de anxietate in fundal pe tema cu mancatu' desi nu cine stie ce, insa asta tine putin tonusul mai jos, ma simt si putin tensionat.
Ciorapeeeel si K.V hai la tata sa va dea niscaiva Coaxil hihihihihihihi, dup-aia veniti la mine adica la don profesor, o facem in trei ce mama dracu'.
0
17-03-2012, ora 23:51
Mario700
Nu este medic/terapeut
Mario700
Buna seara tuturor,
Sunt nou pe acest forum si nu am citit decat partial diferite postari.
Am mare nevoie de niste pareri autorizate, eventual pentru a lua niste antidepresive pentru a dpasi un moment.
Sunt o fire pasnica, in general in echilibru cu lumea si cu natura. Uneori pun la suflet problemele altora si ma neglijez putin pe mine. In urma cu 1 luna, prietena (viitoarea sotie) a plecat fara nici o explicatie lucru care m-a facut sa ma consum foarte mult. Ea, se pare ca avea o legatura mai veche cu cineva, in ascuns. Fara sa o jignesc o stiam cu niste mici probleme pshice dar de fapt acum nici nu mai stiu daca le avea sau le imita foarte bine. In momentul de fata a rupt orice legatura si isi traieste viata din plin. Eu, m-am cosumat pe de o parte pentru ca viitorul (bun sau rau) s-a terminat iar pe de alta parte sunt sigur ca profita cineva de ea si eventual o drogheaza de mai multa vreme, am niste informatiii in acest sens. Ma doare de fapt si pentru inconstienta sau prostia ei. Viata ei este la 180 grade diferita.
Acum viata mea este cam aiurea, am momente uneori de lesin, senzatie de frig, teama fara motiv, lipsa de motivatie.
Am luat cateva zile Ansilan 1, 2 tab/zi, cam prea putin efect, apoi Lexotanil 1 tableta/zi in doua zile dar am devenit mai depresiv. Nu sunt tot timpul (pranz si seara) dar ma ingrijoreaza ca sunt mai dese.
Va rog un sfat si respectiv un antidepresiv, pentru un timp pentru a depasi momentul
Multumesc mult
0
18-03-2012, ora 01:45
Wip
Identitate neconfirmată
Wip
Mario700 cel mai bun sfat este sa mergi la un medic psihiatru si sa discuti fata in fata problemele astea.
Cel mai bun sfat ar fi sa nu te mai intereseze persoana respectiva...nu o drogheaza nimeni cu forta stai linistit...

P.S. Viata e facuta sa o traiesti pe cont propriu !!!
0
18-03-2012, ora 10:32
potra maria
Nu este medic/terapeut
potra maria
Neata
Costy eu acum rivotril nu iau decat la nevoie. Momentan nu mai iau nici un tratament..slava domnului.
Ultimul tratament l-am terminat in octombrie anul trecut, si nu loam decat zoloft 50 mg ( cred ca e cea mai mica concentratie ) si nu a fost un tratament lung, l-am tinut doar 6 luni... Rivotril nu am loat decat 0.50mg la nevoie.. Cam vreo 4 pastile de la inceputul anului...Acum imi fac seara cate un ceai de paducel, talpa gastii, sunatoare si coada soricelui, nu stiu ce sa zic ma simt bine de la ceaiuri, parca tin un pic in frau palpitaiile alea aiurea care sunt inainte de atac de panica, dar daca vine atacul tot rivotrilul il potoleste din pacate.
Iti spuneam ca nu cred in supimentele alimentare pentru ca am testat zici, deci iti spun din experienta... Am loat rhodila rossea, obligeana, vitamina B de totate formele, omega3 cate si mai cate. La un moment dat aveam geanta plina cu borcane si borcanele de se speriau colegele la servici cand le vedeau... Si sincer nu mai simtit sa ma fii ajutat mare lucru...
Dar cine stie poate la tine or sa functioneze, dar se pare ca si tu ai testat la fel ca mine ca de am avut timp berechet suferim de boala de o gramada de timp... firar...
Ma bucur ca ai viata sexuala multumitoare e o traba super... Pana la urma tot a facut si coaxilul ala ceva bun nu?
Eu din contra sunt un pic tuflita de la primavara asta, ametita si cu ceva palpitati dar na descurc, nu am ce sa fac...
astea sunt o parte suportabila a bolii.
0
18-03-2012, ora 13:55
Costy2007
Nu este medic/terapeut
Costy2007
Mario, nevasta ta isi traieste viata din plin, bravo ei, inseamna ca nu e pentru tine, lasa-o in pace sa-si vada de viata ei, daca ii placea asa mult de tine nu pleaca la altul. Si tot asa zic si eu, nu o drogheaza nimeni, asta e doar in mintea ta ca gasesti argument ca de fapt ea nu s-a dus de placere la ala, nu te ajuta cu nimic gandirea asta eronata. Nu te iubea, sau s-a saturat de tine si a plecat, e f simplu. Plictiseala sta in natura umana.
Viitor cu persoana asta nu ai cum sa ai, tu du-te la psihiatru asa cum spune Wip, spune-i ce stari ai si apoi incearca sa-ti traiesti viata si tu din plin ca si ea.
Cei ce se gandesc mai mult la problemele altora au Anxietate, dar tu ai si putina depresie se pare.
De la Lexotan e normal sa te simti si mai depresiv, astea la unii poate amplifica sau chiar da depresie, am patit-o si eu.


Maria, e bine ca nu iei mereu Rivotril, daca ceaiurile te mai ajuta e bine, dar daca atacul vine inseamna ca nelinistea dinainte ai doar impresia ca s-a dus.
Ai vazut chestia asta cu 'era geanta plina de borcane', ti-am zis ca devine obsesie pana la urma, eu de aia nu ma iau dupa oricine ci intai studiez problema sa vad daca are vreo logica sau cel mult testez un ceai sau doua si atat.
Deocamdata desi depresia e mai jos, e la conducere ceva anxietate, apare agitatie interioara de ma mananca pielea, se cere stinsa cu mancare si apoi apare anxietate, pai atunci cum sa scapi daca te impinge sa faci prostia ?
Agitatia aia te impinge sa mananci ca sa o stingi dar ai putea-o stinge si cu o salata pana la urma intrucat nu apare o pofta expre de altceva, depresia mascata te face sa nu te abtii de la mancare gustoasa taindu-ti motivatia si toate, ce vina am eu ? Adica 'aaa pai de ce nene sa nu mananc eu ce imi place, ce ma motiveaza sa nu ?', asa ca te-a prins in cleste.
Am intrebat de n ori si pe aici si peste tot, nu m-a lamurit nimeni care e mecanismul, de ce se intampla asa.
E corect sa-ti fie frica de mancare in prostie, atunci de ce nu esti lasat de psihic una la mana sa fi linistit ca sa nu mai ai ce stinge, a doua sa fi motivat si bucuros ca ai mancat mancare sanatoasa ca sa nu te mai gandesti la cele pericol deci sa poti sa vrei sa nu faci tampenia, nu e normal asa ? Deci pe mine ma demonteaza din doua directii.
Eu chiar nu pricep, medicii dealungul anilor de experienta nu au avut cazuri din astea, chiar asa complicat o fi, are o logica acest mecanism precis.
0
18-03-2012, ora 17:03
florinmuresan
Nu este medic/terapeut
florinmuresan
Maria


Daca vezi ca nu merge cu ceaiuri, esti obligatorie sa apelezi la medicamente, din cate am observat eu, multi lauda medicamentul Rivotril, eu nu pre inteleg de ce, nu am luat niciodata.


Auzeam de la alti tot aici pe forum, ca de la rivotril face mult efort fizic, ca devin culturisti de perfomanta peste noapte, e preferat pentru anxietate grava.



Maria lasa/mi adressa ta email, iti mai zic eu ceva.
0
18-03-2012, ora 18:15
Costy2007
Nu este medic/terapeut
Costy2007
Cine ti-a spus tie idiotenia aia cu, culturismul ? Eu fac sala de 5 ani si adevarat ca atunci cand luam Rivotril aveam uneori chef de sala in prostie insa asta era dat de Anxieatate de fapt sau de hipomanie.
Anxietatea te impingea sa faci in prostie intrucat iti era teama ca daca nu faci asa, nu e bine.
Hipomania te impingea sa faci intrucat erai euforic si aveai chef sa faci miscare multa si te simteai bine cand faceai pur si simplu.
Trei antrenamente pe saptamana a cate maxim 2 ore ajung atat timp cat alimentatia este una normala si echilibrata, hai poti face si 4 antrenamente asa insa nu mai mult.
Rivotril nu e pentru Anxietate grava ci e pentru anxietate si convulsii, se poate da oricare altul pentru astea, depinde de cum considera medicul.
Tu ce problema ai Muresan ? Iar daca nu ai, repet cum ai ajuns aici si cu ce scop ?
0
18-03-2012, ora 19:13
Mario700
Nu este medic/terapeut
Mario700
Multumiri pentru raspunsurile lui Wip si Costy2007 si eventual altor colegi care imi vor raspunde,
Acum, in ceea ce ma priveste este sigur ca am o depresie care se manifesta frecvent si cu intensitate mai mare la anumite ore.
Daca spuneam de ea, de eventuale droguri, erau pastile care se comercializeaza in alte tari (legal sau nu, nu stiu) le-am vazut si nu erau in mintea mea, altcineva le-a fotografiat. Era o persoana deosebita pentru mine si recunostea uneori ca se poarta dual (in ea sunt binele si raul) si frecvent auzea voci care ii dictau aiureli. De aceea am spus ca imi pare rau atat pentru ea cat si pentru mine, s-ar putea sa fie o ratacire, sau dimpotriva sa fi intalnit barbatul visurilor ei (la propriu si la figurat). Nu asta ma preocupa acum.
Ma cam tem de a merge la psiihiatri, eu doar vreau sa depasesc acest moment mai neplacut, cu aceasta depresie care desi nu este foarte mare, se manifesta de cateva saptamani si, in loc sa se atenueeze se amplifica.

Daca ar fi sa iau totusi un tratament scurt si usor cu antidepresive (la nevoie eventual) ce mi-ati recomanda ?
Stima.
0
18-03-2012, ora 22:26
Costy2007
Nu este medic/terapeut
Costy2007
Pai te duci la medic si spui problema, iar el va decide ce sa iei si cat iei, nu ai voie sa iei tratament dupa ureche, sunt mai multe Antidepresive, unele merg al unii, altele nu merg, nu e asa usor. Sunt si tratamente mai slabe, mai puternice, tot medicul decide ce si cum.
Exclus sa mai iei benzodiazepine (Lexotan, Rivotril, Diazepam, etc) dat fiind ca astea iti amplifica depresia.
Desigur ca si Wip sau Dr House cum sunt medici psihiatri pot sa-ti dea un sfat asa cum mi-au dat si mie, insa trebuie totusi sa te duci la medic sa-ti faca reteta pentru un anumit antidepresiv sau alte medicamente.
Desi daca ai putea sa treci peste asta fara medicatie ar fi excelent, insa spui ca depresia se amplifica, daca sotia ta era duala mai bine ca a plecat, inseamna ca avea schizofrenie din moment ca auzea voci.
Depresie se amplifica intrucat cauza nu e eliminata, tot te afecteaza treaba asta, daca nu te-ar mai afecta ar trece si depresia de la sine mai ales ca nu este inca prea accentuata.

Apropo Wip si Dr House, ce experienta aveti cu Trittico mai ales pe Anxietate ? Am auzit ca asta nu da agitatie si Anxietate mai tare ca SSRI, nu da disfunctii sexuale si nu da insomnie.
Eu acuma m-am prins si anume la mine Anxietatea e la baza si nu depresia, Joi trebuie sa-i spun medicului sa-mi dea ceva ptr Anxietate ca lumea si pe depresie sa nu prea aiba treaba.
Depresia era indusa si de benzo si de Cymbalta intrucat probabil ca n-am depresie. Daca scap de Anxietate am scapat cu totul, asa banuiesc, tot ce stiu e ca daca am tonus ca lumea, am si chef de una si de alta deci se mai duce si Anhedonia.
Am nevoie de ceva care sa lucreze la maxim pe Anxietate insa sa nu induca depresie in acelas timp.
Cymbalta degeaba lua Anxietatea daca ma facea depresiv fara sa mai vreau nimic, nu ma bucura nimic, imi lua toate emotii-le si eram o masina.
Eu ma mai gandeam la Spitomin, voi aveti vreun sfat ?
Azi eram cu geamul deschis si imbracat in maieu, curgea apa pe mine de frica :(((, aveam permanent o teama de mancat aiurea si nu o puteam stapani.
Acest topic a fost închis. Nu mai pot fi adăugate noi comentarii.
3135 comentarii 1 2 ..... 747576 ..... 104 105 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul