Medicamente antidepresive?

3135 comentarii 1 2 ..... 707172 ..... 104 105 Înainte ›
0
27-02-2012, ora 16:58
Costy2007
Nu este medic/terapeut
Costy2007
Am auzit ca nu mai activeaza de mult pe forum, parca de 6-8 luni.
0
27-02-2012, ora 17:12
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
@Hapciug

Incearca sa ii trimiti un mesaj privat, poate iti ofera un raspuns. Unor useri ai acestui forum am inteles ca inca le mai raspunde.
0
27-02-2012, ora 19:52
dana54
Nu este medic/terapeut
dana54
Va citesc de mult, dar n-am postat nimic pana acum.Ma confrunt de mult, cam din 2001cu o anxietate si o insomnie care s-a agravat intre timp.(stres continuu la servici)
La inceput am incercat cu tratamente naturiste(sedocalm, calmogen plant, valeriana, pasiflora, somn usor de la Hofigal,
bien dormir -toate cele 3 variante si cam tot ceea ce am gasit pe net sau la plafar) bineinteles ca nu toate in acelasi timp.La inceput au dat rezultate somniferele naturale, dupa un timp nu au mai functionat.
Dupa decesul mamei in 2005 (un cancer invaziv) am inceput cu Lexotan -numai seara, ziua ma molesea, si serviciul meu era foarte solicitant si cerea multa atentie.Dupa un timp am renuntat si insomnia a revenit dupa cateva luni.Am mai incercat cu naturiste un timp, dar nu a functionat decat partial.Din 2010 am luat 3 luni Imovane, 2 luni pauza, a urmat stilnox -cu rezultate slabe, a urmat pe rind anxiar 1mg, xanax 0, 5, iar anxiar 1mg.(prin rotatie).Acum incerc sa retrag anxiarul cu diazepam.Am respectat schema de retragere de la 10mg, dar nu pot sa scad sub 4 mg.Asta este deja a doua incercare de retragere, una am avut-o anul trecut.In prezent iau 4 zile diazepam aprox.4 mg(nu am gasit nicaieri diazepam de 2 mg) dupa care simt ca se produce f.multa acumulare si iau 3 zile de anxiar 1/2
.Intrebare ptr.Dr.house sau Wip sau ptr. toti care au probleme de dependenta cu benzidiazepine-ce se poate intimpla daca trebuie sa le iau toata viata. Medicul mi-a spus ca ar mai fi o varianta sa incerc 6 luni cu o doza mica de trazadone sau mirzapina(asta stiu ca ingrasa ).Cauza anxietatii este identificata cu precizie nu o sa dispara prea usor.Este vorba de o pensionare anticipate partiala involuntare(firma a dat faliment) si un somaj al sotului.Nici o terapie nu cred ca ma poate convinge ca pot trai la fel de bine cu 1/4 din venitul anterior.Am incercat si cu melatonina dar functioneza numai cu 1/2 anxiar sau lexotan.Acum am 58 de ani.Ce ar trebui sa fac?
0
27-02-2012, ora 22:09
dana54
Nu este medic/terapeut
dana54
Am vorbit numai despre benzodiazepinele pe care le-am luat ca sa dorm.Le-am luat aproximativ 1 an, plus imovane 3 luni.Stiu f.bine ca trebuia sa le iau numai cateva saptamani, dar in zilele in care incercam sa fac puaza(macar o zi pe saptamana, stateam treaza toata noaptea.).
Ziua am luat ansilan sau lexotan numai cand eram f.anxioasa.in rest am incercat sa ma limitez la sedocalm, emocalm sau calmogen plant.Chiar si medicamentele din plante trebuie luate prin rotatie caci altfel se obisnuieste organismul cu ele si devin ineficiente.Diagnosticul actual anxietate depresiva, desi eu cred ca uneori depresia e mai puternica.
Am luat si tratamentul postat de K.V. Infostimul mi s-a parut f.bun(l-am luat aprox.2 luni), pacat ca nu am stiut de el cand lucram, dar erbe de notte nu si-a facut treaba decat pe jumatate(l-am combinat cu 1/2 anxiar, altfel ar fi trebuit sa iau 1 anxiar.)Nu stiu daca combinatia este indicata, dar n-am simtit ca mi-ar fi facut rau.Cred ca la inceputul instalarii insomniei ar merge bine.E oricum mai bun decat somn usor de la hofigal.
Ca antidepresiv am incercat cipralex doza minima+anxiar, dar eram total nefunctionala.Cipralexul a fost retras dupa o luna, anxiarul a ramas.Capul meu parca nu imi apartinea.
Cum ma pot afecta in timp benzodizepinele?Am ajuns la 4 mg diazepam cu care dorm aprox.6ore.dar 2 zile trebuie sa iau altceva ca nu suport acumularea, 1/2 anxiar sau 1 stilnox.Sper totusi sa ajung la 2.5 mg diazepam.Sper.
Ptr. cei care au luat trittico ac functioneza?Dr. a spus sa incercam 50mg.Am inteles ca functioneaza atata timp cat il iei.Dupa cipralex ma tem de AD-uri.
0
27-02-2012, ora 22:44
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Hapciug din pacate Dr T nu mai scrie pe forum, acum raspunde Dr. Jekill daca e vorba de dat sfaturi sau Mr. Hide cand e vorba de injuraturi sau balacareli ! :)

Dana 54, mi se pare bun sfatul pe care l-ati primit de la medic, cel cu trazodona sau mirtazapina, despre primul se spune ca reface arhitectura somnului, deci ar tebui incercata una din variante, parerea mea ! Eu personal dorm cu gel de aloe (luat dimineata pe nemancate) sau cu benosen in cantitati f mici !

Referitor la depresia animalelor exista un exemplu concret si care a fost dat la stiri. Anul trecut un tigru a scapat dintr-o gradina zoologica si intrucat n-a putut fi sedat, a fost nevoie sa fie impuscat pt sigurant publica ! La cateva saptamani perechea sau sora sa a murit pur si simplu de depresie si inanitie !
Fiecare poate intelege ce doreste de aici, daca este bine sau nu sa existe medicamente pt animale !

In ce priveste discutiile despre cazul de la Brasov cred ca s-ar integra foarte bine la subiectul..'Beneficiile' credintei penticostale in vindecare ! :|
Din punct de vedere spiritual este un mare pacat ca acel copil a murit nebotezat !! Cu aceasta ocazie sper ca unele persoane sa realizeze importanta capitala a botezului si impartasirii copiilor inca de la varstele mici - 'da-le Doamne mintea romanului cea de pe urma ' !

Sanatate tuturor !
0
28-02-2012, ora 02:32
Costy2007
Nu este medic/terapeut
Costy2007
Daca cauza anxietatii o stii si nu o poti elimina, ma gandesc eu cum sa te simti bine chiar si cu medicatie ?!
E ca si cum ai avea diabet si ai lua tratament insa mananci dulciuri, nu merge.
Desi in urma situatiei din familie cred ca mai degraba ai avea depresie.
Eu am avut probleme mari de la benzodiazepine, am redus incet incet si imi era din ce in ce mai rau pentru ca eram in sevraj, nu dormeam ca eram superanxios, aveam depresie adanca, era nenorocire, pana la urma din Septembrie am scapat complet de Clonazepam si nu mai iau indiferent ce se intampla.
Insa am axietate si ceva depresie, sevrajul poate dura si peste un an la o adica.
Tu nu dormi cand nu mai iei fie ca revin simptomele de dinainte sa iei tratament, fie ca esti si tu in sevraj iti sai seama daca e sevraj in felul urmator si anume daca ce simti e nou si nu era inainte, este sevraj, daca simti ce simteai si inainte, sunt simptomele problemei ce o ai.
Daca e sevraj scapi pana la urma, daca nu, nu stiu ce sa spun, eu unul nu sunt adeptul la benzo pe termen lung nici in doze mici intrucat stiu prin ce iad am trecut.
Un an si noua luni n-am simtit aparent nimic rau cu 2 mg Clonazepam (echivalent 40 mg Diazepam), imi lua din Anxietate, dupa aia am constatat ca asta ma lucra pe la spate fabricand fobii si anxietati noi, apoi au izbucnit si m-am dat peste cap si mai tare.
La unii nu apar probleme, pur si simplu se simt binisor cu ele si cand vor sa le reduca nu au nici un sevraj, insa la altii da, depinde din ce categorie faci parte.
Bineinteles ca nici la mine cauza nu este rezolvata si rezolvabila, de aia se si explica ca nu mi-e bine nici acum desi am luat gramada de AD-uri si Cipralex si Valdoxan, Cymbalta iar acum iau Coaxil. Nu a trecut inca sevrajul insa chiar si asa nu prea are cum sa-mi fie bine.
Ai luat si tu la medicamente o gramada si f bine ar fi daca ar exista o solutie sa elimini cauza cumva.
Sa vedem ce raspund si Wip si Dr House la cazul tau.


Antidepresive SSRI Cipralex luat 2 luni si SNRI Cymbalta luat 2 luni si 3 saptamani concluzii, acum ca am terminat cu ele:
Cipralex umbla putin la anxietate diminuand-o, in schimb inducea depresie si mai si cu lipsa motivatie, bloca complet emotii-le, nu vroiai nimic, deveneai o masina si atat, sporea si Anhedonia.
Cymbalta umbla binisor pe anxietate+ tensionare interioara negativa + agitatie si iritabilitate insa din pacate sporea depresia, Anhedonia, lipsa emotii, la un moment dat aveai energie dar nu aveai ce face cu ea, iti doreai sa vrei ceva, era penibil, nu iti mai venea nici sa vorbesti ca nu iti venea sa faci asta, sexul nu doar ca nu mai mergea, insa nici nu-ti mai doreai sa faci, cu 30 si 60 mg mai mergea, insa cu 90 nu. Cam la doua ore dupa ce luam Cymbalta de ex 30 mg aparea brusc lentoare motorie, lipsa energie, tenta doar de dormit in prostie, cascat.
Cum am lasat Cymbalta (la recomandarea medicului), de a treia zi deja s-au vazut efectele, depresia s-a mai remis, a aparut chef de vorba, a ineput sa mearga bine si functia sexuala, fin de tot apar si emotii, ma simt asa parca mai viu, din robot pare ca as redeveni om incet dar sigur, in schimb a aparut Anxietate destul de puternica cu tensionare si iritabilitate, asa de tensionat e creierul ca am ameteli din 2 in 2 minute, abia de ieri s-a mai potolit insa nu de tot, Coaxil sper sa-si faca treaba pe anxietate, vad ca efecte negative ca SSRI si SNRI nu are.
Wip si Dr House, voi ce parere aveti ? Au lucrat aiurea la mine sau si voi ati avut pacienti care s-au plans de asa ceva ?
Dupa o luna vin si cu concluzia de dupa Coaxil.
0
28-02-2012, ora 10:07
dana54
Nu este medic/terapeut
dana54
Multumesc ptr. raspunsuri Stevens, Costy2007.

Aloe vera gel - de la Forever am incercat in 2005(2 bidonase), cred ca mi-a facut bine, eram la pamant cu boala mamei, Benosen nu, voi incerca, daca nu functioneaza ca somnifer, sigur functioneaza ca anxiolitic.
Mai am acasa tinctura de levantica, extract de tei argintiu, dar toate reusesc doar sa ma linisteasca.
Am prostul obicei sa desfac firul in 4, apoi fiecare in 44 si rumeg o idee la nesfarsit.Mai ales la culcare.Parca sunt un program defect intrat intr-o bucla. A fost ceva benefic la serviciu, dar acum imi face rau.Si obiceiul acesta l-am avut mereu, ca eleva, ca studenta, la serviciu, acasa.Dar nu am constientizat decat mult mai tarziu.Trebuie sa am mintea ocupata tot timpul cu ceva util si atunci e bine.

Pana acum benzodiazepinele nu mi-au facut rau si au anihilat gandurile, dar pana cand? Nu prea imi place ce am citit despre benzo sau AD, dar asta e.
Cred ca voi incerca si trazadone, asta poate sa-mi dea si medicul de familie, am citit destul despre el, oare la mine va merge?
Sunt dintr-un orasel din provincie si nu avem decat un singur psihiatru.
0
28-02-2012, ora 14:01
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
@dana54

, , Orice tratament, chiar si masajul si acupunctura, trebuie incepute cu curatarea organismului.In caz contrar vom comasa toxinele in adincurile celulei.Si va manifesta un efect temporar, dar mai devreme sau mai tirziu, boala va reveni, , -, , AYURVEDA, ,
Tinind cont de faptul ca Benosenul are in compozitie Hamei(actiune blinda asupra SNC, induce calmul) si L-theanina (reduce stresul fizic si psihic, amplifica producerea Tcells-responsabila cu apararea organismului la infectii, , , etc)se pot obtine si combinatii din acestea doua, dar s-ar putea sa fie insuficiente in cazul dvs.Cititi despre Sleep Optimizer(Gaba, Hamei, Valeriana, Roinita, L-Triftofan, Melatonina)mi se pare mult mai potrivit in acest caz.Am tot pomenit Melatonia pe care multi o confunda cu un somnifer, dar sper ca de fiecare data am specificat ca i-am dat lui fiumiu acest aport in perioada psihozei marcata de insmnie cronica si asta pt ca defalcind povestea insomniei din aceea perioada am inteles ca producerea Melatoninei in aceasta situatie se face eronat, eliberindu-se in stare de veghe.Citez un coleg al meu care nu-i de acord nici cu suplimentele asimilate aiurea si-i dau dreptate, , Nu este bine sa intervii in mecanismul nativ al organismului.Suprapunerea secretiei de Melatonnia cu cea de cortizol, generind imunosupresie., ,.Ceea ce trebuie sa-i amintesc colegului este faptul ca oamenii intervin dramatic in mecansimul nativ al organismului si de aceea au parte de reversul beneficiului instant si rapid.
Efortul fizic in aer liber induce somnul, o perna terapeutica un bine in plus.
0
28-02-2012, ora 20:32
Costy2007
Nu este medic/terapeut
Costy2007
Nu are nimeni de unde sa stie daca va merge la tine Trazodona sau nu, daca ti-l da, merita incercat, poate merge, poate nu merge, nu se stie de dinainte. Un medicament poate face bine unui om, altuia deloc.
Faptul ca despici firul in 14 este clar anxietate, benzo ti-au luat gandurile intrucat ti-a luat anxietatea, cum a aparut iar, cum iar o iei d-acapo, pana cand nu se stie, este posibil sa te mentii toata viata bine cu ele fara sa ai probleme, fie poti dezvolta toleranta si atunci va trebui la un moment dat sa iei mai mult ca sa ai acelas efect, si aici depinde de organism, oricum este perfect ca nu ti-a facut rau.
Si ca sa intelegi mecanismul, anxietatea te face sa analizezi totul din fir a par vezi doamne in ideea sa scapi de ea, asta duce la amplificarea anxietatii fara doar si poate, deci este un circuit care se autoalimenteaza foarte discret.
Asa si eu, apare anxietate, imi vine sa mananc mult si dulciuri, asta duce iar la anxietate si tot asa, unii o mai numeau si boala porcului insa nu am descoperit nici pana acum ce lagatura are, in cartile de psihologie si psihanaliza nu am gasit termenul, la ei se numeste mancat compulsiv, nici psiholoaga mea azi nu a stiu sa-mi spuna de unde termenul.
Sau chiar cu sportul, am tenta de a face foarte mult sport, aparent suna bine nu ? Eroare, dupa aia apare anxietate mai tare ca la inceput intrucat organismul se suprasolicita.
E parsiva rau anxietatea asta.
0
28-02-2012, ora 23:34
Cheyenne
Nu este medic/terapeut
Cheyenne
Parerea mea e ca cel mai bine ar fi ca anxietatea sa nu fie bagata in seama (in cazul in care se poate).
0
29-02-2012, ora 00:00
utilizator_18918
Nu este medic/terapeut
utilizator_18918
De ce sa nu o bagi in seama daca o poti trata? E absurd.
0
29-02-2012, ora 00:31
Costy2007
Nu este medic/terapeut
Costy2007
TicTac ce bine ar fi sa putem face ce spui tu, te baga ea pe tine in seama, iti fura tonusul, nu ai placere din nimic, mintea e distrasa, ai nervi, ai o neliniste continua care de fapt este o ingrijorare in fundal, nu dormi, esti agitat.
Daca o poti ignora este bine, inseamna ca nu mai iti pui problema ce si cum.
Okto tu ai dreptate, insa uite ca la mine e prezenta violent de Joi incoace de cand nu mai iau Cymbalta si sunt tare dezamagit, Coaxil pare ca nu are nici o treaba in bine, oricum eu iau asa cum a spus medicul.
Insa nici la Cymbalta inapoi nu mai vreau sa am o viata lipsita de emotii si sa nu vreau nimic, ala e iad, mai bine la parnaie decat asa mai in gluma mai in serios.
Foarte ciudat, la cam 35-40 ore de cand am incetat Cymbalta 60 mg s-a instalat anxietate violenta.
0
29-02-2012, ora 10:24
potra maria
Nu este medic/terapeut
potra maria
Costy, nu cumva ai incetat cam brusc fostul antidepresiv?(cymbalta ) ma gandeam si eu ca fiind o doza de 60mg trebuia scazuta gradat... In sfarsit nu sunt medic dar ma gandeam la cum ma procedat eu cand faceam tratament.. Cum mai este cu profta de mancare ? Si te intreb pentru cam de 10 zile asi manca orice si oricat.Si nu de alta dar sunt femeie si pe deasupra si cam comoda ( nu imi place sa fac nici un fel de sport din pacate) si risc sa intru in primavara cu vreo 10 kile mai mult decat acum.
numai bine tuturor
0
29-02-2012, ora 16:13
Costy2007
Nu este medic/terapeut
Costy2007
Maria, din pacate nu am scazut Cymbalta treptat intrucat am dorit sa respet ce a spus medicul, si nu este de acolo intrucat eu am mai avut asa ceva si cand am oprit Cipralex-ul care era doar 10 mg.
Cu pofta de mancare e nenorocire, acum ca Anxietatea a urcat mult, mananc cu o pofta de nu se poate, azi dimineata m-am trezit f rau, nu am dormit bine azi noapte de la stare, rau de tot imi era, iritabilitate extrema, tonusul jos, o neliniste puternica interioara de-ti venea sa dai din picioare de rau ce-ti era si nu stiai ce sa faci sa iesi din acel rau, un disconfort psihic teribil, am plecat la sala si pe drum am mancat rapid 9 strudele cu mere si dupa aia m-am potolit, nu ma potolisem cu mai putin, a coborat raul, m-am simtit mai relaxat, apoi m-am dus la sala, am tras 3 ore si am venit acasa, si acum ma simt tot mai linistit.
Te inteleg ca-ti vine sa mananci orice si oricat, este semn ca nu te simti bine fie pe depresie fie pe anxietate, iar daca nu faci sport e durere, se tot depune continuu.
Insa sunt mai multe cazuri, cand iti vine sa mananci orice, doar sa mananci, atunci poti manca de exemplu multe legume cu piept sau peste fript la gratar si poate scapi, cazul doi cel mai rau cand iti vine sa mananci doar dulciuri sau mancaruri gustoase, atunci nu mai scapi cu altceva din pacate. Pe mine m-a terorizat chestia asta de 3 ani.
Tu tine cont ca eu in 40 zile am pus pe mine 2, 8 Kg desi faceam de 4 ori pe saptamana sport din ala serios cate 3 ore si ceva, iti dai seama ce se intampla cand nu faci, evident ca am mancat mai mult decat am consumat ca energie, de la 67 ajunsesem la 69, 8 la o inaltime de 1, 7 m, noroc ca inca sunt in greutatea nomala dat fiind ca am mai avut perioade de liniste cand am coborat 4-5 Kg ajungand la 65, 2. Acuma vad ca am luat-o d-acapo.
Mie benzo imi dadeau depresie si uite asa pendulam intre anxietate si depresie la infinit.
In mod normal in Anxietate apare pofta de mancat orice intrucat Anxietatea cere sa macine ceva cum s-ar spune, nelinistea aia se poate domoli si cu piept de pui fript pana te saturi.
In depresie apare pofta de mancare gustoasa pentru a urca tonusul, acolo e cu cantec intrucat zaharul si gustul dulce stimuleaza secretia de serotonina. Insa nu e o regula, poate fi si invers uneori.
Constientizezi de ce ai pofta asta de mancare ? Adica iti dai seama de ce apare ?
Deocamdata eu iau Coaxil asa cum mi s-a spus, deja de ieri am inceput cu doua pastile.

Urat din partea unora care nu au trecut prin asta si condamna cu rautate pe cei ce se chinuie cu depresia si anxietatea, ar fi bine sa se abtina pe viitor sa mai condamne pentru ca li se va raspunde asa cum merita. Scrie in cartile de psihologie si psihanaliza ca mancatul asa (compulsive eating) este specific in aceste cazuri, deci se cunoaste.
0
29-02-2012, ora 17:14
dana54
Nu este medic/terapeut
dana54
K.V. - multumesc ptr.raspuns.
Am citit despre SLEEP OPTIMIZER din nou, gasisem produsul intr-un catalog SECOM prin toamna la plafar, dar pretul era cam mare si doream sa aflu daca functioneaza dupa benzo.Pe GABA se pare ca actioneaza si benzodiazepinele, si la mine mecanismul GABA se pare ca e deranjat rau.Triptofanul din ce am citit pare a fi benefic ptr.mine.Melatonina am imcercat-o.Bio melatonina am luat o cutie cu o fosta colega(fiecare cite 15comprimate).La ea a mers perfect.
La mine numai cu 1/2 lexotan.Am folosit acum vreo 2 ani si MELATONIN Natures Bounty si mie aceea mi s-a parut mai buna, desi e sintetica.Stiu ca nu sunt chiar somnifere, dar glanda pineala posibil sa se fi lenevit (varsta peste 55ani).
Oricum capul pare mai aierisit a doua zi.Celelalte substante le-am mai folosit in diverse combinatii.
Am mai citit cate ceva si despre CIRCADIN(melatonina cu eliberare prelungita).Pe site-ul lor sunt mai multe informatii.Mai era si un studiu pe pacienti cu insomnie care luau diverse medicamente.Dar studiul era facut de producator, deci mai e si marketing.
Despre AYUREDA nu stiu nimic in afara de Ashwaganda, acesta a fost mai studiat, unii spun ca dorm cu el (.pe forumuri).
Sa scap de lunile de iarna(intretinerea) si cred ca o sa comand SLEEP OPTIMIZER.Chiar daca functioneaza numai temporar, tot ar fi o victorie.Insomnia se pare ca este totusi o problema mondiala, greu de rezolvat definitiv
Cu anxietatea mai pot trai, am tras-o dupa mine 20 ani, extraveral, distonocalm, sedative naturale(numai la nevoie).
Sunt un om disciplinat.Ce trebuie facut, fac, chiar daca nu am chef.
Dar fara somn nu se poate.Daca dorm macar 6 ore functionez.Am apelat la benzo cand nu puteam sa ma mai tin pe picioare si imi dereglasem tot organismul.(tensiune, inima, ficat).S-au mai reglat partial.
La capitotul efort fizic sunt zero barat.Miscarea consta in facut cumparaturi, plimbari si cam atit.
0
29-02-2012, ora 20:49
Costy2007
Nu este medic/terapeut
Costy2007
Daca merg cele naturiste este perfect, insa la tine insomnia nu vine de la axietate ?! Ca daca vine de acolo se rezolva cum de trece anxietatea, daca nu, este altceva, inseamna ca tu nu dormi pur si simplu chiar calma si linistita fiind.
0
29-02-2012, ora 21:45
Wip
Identitate neconfirmată
Wip
dana54

fi mai exacta...pe tine te intereseaza sa faci conversia de la anxiar la diazepam sau sa scapi de el?
daca vrei sa faci conversia ar trebui sa aplici asthon dar numai ca nu elimini ci substitui. ai avea nevoie de un mojar sau sa stii sa titrezi ca sa poti respecta schema corect.
0
29-02-2012, ora 22:18
Costy2007
Nu este medic/terapeut
Costy2007
Eu cand reduceam doza de Clonazepam, pileam din pastila ca sa ajung la o doza mai mica dorita, nu e nevoie sa rupi neaparat ca nu nimeresti, pacat ca nu aveam cantar de farmacie ca sa fie exact, dar oricum nu am respectat deloc schema de reducere intrucat nu aflasem de Ashton in 2009. Am redus prost si am patit ce am patit din cauza asta, de la 2 mg la 1, 5, de la 1, 5 la 1, 25, apoi la 1, apoi la 0, 75, 0, 5, 0, 385, 0, 25-0. Nu m-am gandit ca nu am facut bine, si asta am facut-o in decurs de 2 ani jumatate.
Iar medicii nu dadeau deloc importanta la asta zicand ca se poate reduce chiar mai rapid, chiar psihiatru M.D Gheorghe (Dumnezeu sa-l ierte ca a murit in 2008), imi redusese de la 2 mg la 1 direct, adica de la 40 mg DIazepam la 20, enorm de mare diferenta.
0
01-03-2012, ora 08:11
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
@dana54

Cineva a postat o informatie pozitiva referitoare la cartea, , Noapte buna!insomnie, , scrisa de psihiatrul Gregg D.Jacobbs.

O primavara frumoasa! cu odihna si sanatate
0
01-03-2012, ora 10:08
potra maria
Nu este medic/terapeut
potra maria
Costy,
9 pateuri... sunt cam mult.Bine ca ai vointa si te duci la sala, chiar daca cum spui tu, ca ce faci acolo faci mecanic tot e bine...Eu daca asi manca jumate m-asi face cat China. Oricum pofta asta de mancare artificiala ma enerveaza de mor, si aseara de ex am mancat ceva si dupa aceea am baut o sticla de apa de 2 litri ca sa mai sting foamea.Eu nu prea am timp de sport.Stau la servici de la 9.00 la 18.00 si, cand plec de acolo nu mai am chef de nimic.Poate la primavara o sa incep sa alerg prin parc.
Poate medicul tau ar fii trebuit sa-ti dea pe langa coaxil si un ajutator ca sa-i spun asa ( mie pe langa zoloft mi-a dat rivotril o luna. A spus ca rivotrilu o sa ajute zoloftul si a avut dreptate. Stiu ca tie nu ti-a facut bine rivotrilul dar poate gasea altceva...
Numai bine si sa ne spui cum iti este cu coaxilul...
0
01-03-2012, ora 11:01
Costy2007
Nu este medic/terapeut
Costy2007
9 pateuri e enorm nu mult adica inseamna cam 1, 5 Kg si cam 3750 Kcalorii, insa nu ma puteam opri la mai putin intrucat nelinistea nu scadea cum trebuie, deci iti dai seama ce puternica e anxietatea din moment ce s-a cerut atata "combustibil" ca sa coboare.
Adevarat ca si acum dupa 24 ore ma simt cat de cat mai acceptabil ca ieri dimineata cand eram in halul ala pana sa mananc pateurile, azi vreau sa mananc doar salate si atat intrucat nu mai se cere acut masa gustoasa.
De duminica pana acuma am slabit putin desi am mancat mult si dulciuri si noaptea, deci conteaza enorm cata energie consumi nu neaparat cat mananci.
Tu ai noroc daca stingi cu apa insa ai noroc ca nu te ia pofta, ca pe aia nu o stingi cu apa, tu ai o foame suspecta si atat banuiesc. Plimbarile pe care le faci ar fi deajuns daca ai manca normal. O ora pe zi de 5 ori pe saptamana mers asa mai alert cam 5 Km este arhisuficient sa stii. Eu ma duc la sala si pentru fizic ca sa-mi mentin muschii, nu doar pentru silueta.
Teoria energiei e valabila 99 % ca nu doar eu am testat-o, sa stii ca daca de ex mananci 5 ciocolate pe zi si le consumi plus ceva in plus, slabesti. Nu mi-a venit sa cred insa asta este adevarul.
Asta mai acum 1 an, mancam o salata si 5 ciocolate dealungul zilei adica 3600 Kcalorii/zi. Am ars 4100 si intr-o luna am slabit 2 Kg. Miscarea este o smecherie a dracului de misto cand iti place sau iti vine sa mananci gustos.
Cu Coaxil vad ca nu am nici un efect, iar altceva ajutator nu mi-a dat ca nu avea sens se pare.
Pana la urma ajung la concluzia ca medicatia asta mai rau imi face, de cand nu mai iau Cymbalta ma simt mai bine pe partea depresiva.
Anxietatea asta nu cunoaste margini se pare.
0
01-03-2012, ora 14:21
utilizator_24568
Nu este medic/terapeut
utilizator_24568
Vorbind despre depresie, cum se poate ca o suferinta a SUFLETULUI sa fie vindecata prin medicamente date CREIERULUI?

Stiu, stiu, mi se va vorbi despre dezechilibre chimice in creier, de serotonina, bla, bla, blaaaa...



Pe langa faptul ca inca nu s-a descoperit stiintific ca depresia este un dezechilibru chimic (cum o masori????), repet:

Cum sa vindeci sufletul umbland la creier ?!?

De ce sa nu vindeci chiar sufletul ?!?
0
01-03-2012, ora 15:00
utilizator_18918
Nu este medic/terapeut
utilizator_18918
Ba s-a descoperit prin faptul ca medicamentele care influenteaza nivelul transmitatorilor produc schimbari de comportament. Ce nu s-a demonstrat stiintific, daca tot mergem pe principiul acesta, este existenta sufletului ca entitate incorporala, eterna, cu capacitate cognitiva si afectiva ce pastreaza toate amintirile, cunostintele si trasaturile celui ce a murit; ca un fel de amprenta metafizica a celui ce a fost pe Pamant. Ca presupun ca asa va imaginati "sufletul".

Cat suntem limitati de "material", sufletul e electricitatea din creier. Cele doua notiuni sunt inseparabile astfel ca nu ai cum sa schimbi una fara sa o atingi pe alta. Schimba chimia creierului si ai schimbat si sufletul unei persoane.
0
01-03-2012, ora 15:15
utilizator_24568
Nu este medic/terapeut
utilizator_24568
1) Care este aparatul / aparatura care vizualizeaza si determina existenta unei depresii?

2) Care este unitatea de masura a depresiei (sau care sunt parametrii) ?

3) Cum poate un medic psihiatru sa prescrie un tratament EXACT impotriva depresiei, atata vreme cat ii lipsesc toate mijloacele stiintifice, iar singurul diagnostic este pe baza celor spuse de pacient?

Iar daca tratamentul prescris NU este cel EXACT, ci la bajbaiala, dupa declaratiile pacientului si/sau dupa directia imprimata de industria farmaceutica si o medicina asa-zis moderna, atunci de ce acel medic psihiatru imi da mie in cap in momentul in care incerc sa prezint si alternative?

4) Este psihiatria o stiinta? Eu zic ca nu! De ce? Pentru ca punctele 1) si 2) nu exista!

5) Si daca nu e stiinta, de ce-i face nebuni pe vecie si cu patalama in regula ( si implicit respinsi de societate) pe cei care de cele mai multe ori NU sunt?

6) Daca medicamentele antidepresive au fost facute sa repare, DE CE CREEAZA PAGUBE (efecte secundare) ATAT DE IMENSE IN CORP, MINTE SI SUFLET??!? Pentru ca, dupa descrierile multora de pe forum si nu numai, iti dau cu o mana (firava), dar iti iau cu 100!
0
01-03-2012, ora 15:43
Costy2007
Nu este medic/terapeut
Costy2007
Sunt deacord cu ce a spus Okto, sufletul de fapt e dat de chimie, trairile si tot ce simtim e datorat de fapt reactiilor chimice din creier. Le-ai schimbat pe alea ai schimbat tot, nu spun asta din carti ci din experienta, tu Okto nu stiu daca ai trait si tu asa ceva desi poate ai trait precis. Ei au numit suflet ceva ce nu stiau sa defineasca stiintific, nestiind ce se intampla, nefiind constienti de chimia care face tot. Asa era usor sa dam un termen mistic unei chestii care se intampla si gata, asa si dragostea, Inima n-are nici o legatura, in creier se formeaza tot ce simtim in acele momente, ca simtim fiori in stomac, batai inima accelerate, asta este doar efectul furtunii chimice din creier.
Ca in urma educatiei mai bune sau mai rele in copilarie se formeaza chimia in anumit fel defectuos, asta este adevarat.

In acelas timp corect si ce a spus Ciorapel in parte, nu se poate masura nimic, nimeni nu stie ce se intampla cu adevarat in bibilica asta data peste cap, unitatea de masura ar fi sa zic teoretica dupa intensitatea simptomelor negative. Si ca dovada unele persoane de ex ca mine nu raspund la nici un tratament.
Iar efectele adverse adevarat ca-s multe din pacate pe termen lung.
Eu am mai pus problema asta acum 3 luni aici de fapt.
De exemplu problema mea de baza e anxietatea si nu depresia am impresia, depresia mi-au indus AD-urile, daca intreb acum pe cineva de ce, ce mi se raspunde ?
De ce eram lent, fara chef de nimic, fara motivatie, nu mai doream nimic nici macar sex nu doar ca nu mai mergea dar nici nu mai doream asa ceva, nu mai aveam emotii cu AD-uri ?! Adevarat ca pe Anxietate ma cam rezolvasera insa ce folos sa platesc cu depresie devenind o masina ?!
Retoric intreb, ce s-a intamplat ?! Cine raspunde la aceste intrebari de baza ? Alta intrebare retorica, daca as fi continuat sa iau 1 an asa ceva ptr asa zis efect bun pe anxietate, ce repercursiuni negative ar fi avut o depresie indusa ? Dupa mintea mea proasta ar trebui sa se intample ceva rau si anume lenevirea anumitor zone din creier care nu mai lucreaza cand ai depresie continuu de ajungi cumva sa ti se modifice creierul structural deja, dar poate ma insel eu. E ca si cum ai tine mana imobilizata 1 an, dupa aia nu o mai misti usor.
Deci sunt f multe chestii fine de pus la punct care nu-s puse deloc la punct.
Apoi iar adevarat ca daca ti-e rau de nu mai poti, trebuie sa iei ceva ca sa diminuezi raul ala dar si in speranta ca te-ai face bine.
Multi spun ca se simt bine cu AD-uri, numai eu am dat-o-n bara vad, de fapt de aia am si incercat gandind ca la ceilalti a mers, pe cine intreb zice 'e bine, ma simt bine', eu ce sa cred ?
Am intrebat si eu sa mi se spuna daca cu Cymbalta si Cipralex s-au mai intalnit cazuri in care au dat ce mi-a dat mie si vad ca nimeni nu a raspuns, dar inca mai astept raspuns de la Wip si Dr House. Am sa-l intreb si pe medic cand ma duc la control pe 22.
Oricum Coaxil pare a fi zero barat pana acum insa sa vad pe timp ce trece cum e cu el, e ca la Adrian, nici bine nici rau nu face pe moment.
Daca nu s-ar baga bani in arme si razboaie, poate s-ar fi gasit timp si interes de studiat mai amanunte ce se intampla in chimia creierului.
Sa-mi spuna mie cineva ce viata e aia cand emotii nu ai, nu doresti nimic, nu te bucura nimic, esti intr-o nemultumire din aia crunta si adanca, suferi continuu dorind sa mori din cauza asta, asta cu Cymbalta si Cipralex.
0
01-03-2012, ora 16:27
potra maria
Nu este medic/terapeut
potra maria
Cosy,
3750 calorii oauu nu credeam ca 9 placinte inseamna ata de mult. Eu incerc cat pot sa ma abtin de la orcefel de dulciuri.Dar si cand scap in ele e panica. ( cate 3-4 prajituri odata... )
Inseamna ca e cum spui tu, dulciurile cresc serotonina pentru ca atunci cand loam pastile parca nu imi era asa pofta de dulciuri.Bine ca macar cu pateurile astea iti mai potolesti un pic senzatiile astea de rau.Tot rezolova ceva...
0
01-03-2012, ora 16:32
utilizator_24568
Nu este medic/terapeut
utilizator_24568
Nu rezolva absolut nimic.

Nu fac decat sa-l drogheze, iar cand inceteaza sa-si mai ia drogurile (placintele, gogosile, pateurile), intra in sevraj si i se declanseaza din nou anxietatea, depresia, poate chiar si mai violent ca inainte.... Ceea ce-l determina sa mai ia inca o portie de droguri, si inca una, si inca una...Si iaca CERCUL VICIOS.

Atata vreme cat nu se repara CAUZA, nu faci decat sa-ti prelungesti agonia.
0
01-03-2012, ora 18:08
Costy2007
Nu este medic/terapeut
Costy2007
Maria, pai un Strudel are cam 150 g, asa ca 9 e simplu, am calculat la 250 Kcal/100 g de pateu desi cred ca are mai mult, e enorm.
Bine ca te poti abtine de la dulciuri, fac ravagii sa stii, nu doar ca te ingrasi dar iti nenorocesti organismul.
Poti sa nu te ingrasi daca arzi tot facand multa miscare, insa organismul se duce ca trebuie sa prelucreze toate duciurile alea, se epuizeaza si te poti trezi cu Diabet sau alte boli metabolice.
Fereste-te cat poti de asa ceva, daca ai foame din aia baga piept de pui, baga legume si daca reusesti sa scapi, e superokey.
Pai da, eu cand luam Cymbalta 90 mg de ex nu mai aveam asa tenta de a manca aiurea, pacat ca eram intr-o depresie continua, deci Serotonina cam era se pare, am stat si 5 zile pe salate fara vreo problema.
Eu acum 2 saptamani am mancat 6 prajituri din alea de 250 g si trei bucati de placinta cu Dovleac, dupa aia m-au apucat nervii cand am vazut ca iar am cazut in capcana ca prostul, deci nu te joci cu tampenia asta.
E o stare ce nu poti sa-i spui nu.
Azi am fost intr-o vizita la matusa si mi-a venit cu platoul cu placinta cu branza stiind ca imi place, am refuzat categoric ca Duminica i-am mancat toata tava. Am mancat azi la 11 prima salata cu branza de vaci, acum pe la 19 mananc pe a doua si atat, maine sala si tot salate daca reusesc sa scap.
Ne mai amuzam noi pe aici dar nu e deloc ceva placut din pacate, in primul rand nu rezolva deloc problema.
Asta vara m-am dus la ea si nu as fi vrut sa ma duc, stiam ca nu-s stabil, pai cand m-a apucat am lasat-o fara placinta desi mai erau oameni la masa, am mancat la bucatarie dar na. M-am scuzat, a inteles ca stia treaba dar nu mi-a cazut mie bine facand asa ceva.

Ciorapel, aprob 95 % ce spui, este capcana si nu duce nicaieri, din contra, alimenteaza anxietatea si depresia, am doar eu impresia ca ar fi ok pe moment chiar daca mai potoleste putin din agitatia aia.
5 % nu-s deacord intrucat nu e dependenta, anxietatea si depresia iti da imbold sa mananci aiurea, daca anxietatea e mai jos chiar nu am tenta de a manca aiurea si 7-8 zile ci stau doar pe salate si peste fript si branza de vaci degresata, cand reapare anxietate iar ma impinge la pacat.
E mai rau ca dependenta unde scapi daca reusesti sa treci o perioada fara.
Deci nu apare anxietate si depresie din sevraj de la gogosi ci invers, apare tenta de la anxietate si depresie, in anxietate se cere linistire, in depresie se cere urcare de tonus. Eu nu am sevraj, in general aveam vointa si dorinta de a arata bine si de a manca sanatos, singura dependenta a fost de Coca Cola insa aia am rezolvat-o in 3 luni in 2006 si am scapat, de atunci nu mai pun gura pe asa ceva.
Plus ca nu de fiecare data merge smecheria, la un moment dat nici asa nu te mai potolesti intrucat anxietatea urca si urca in fundal tocma in urma mancarii asteia.
Insa intrebare retorica, cum sa rezolv problema ca inca nu am reusit absolut deloc. Fac eu misto dar nu e de gluma, chiar am dorit sa scap de asa pacoste.
Cand te simti bine nu mai simti nevoia sa mananci tampenii, te simti bine fara si observi ca e inutil asa ceva.
Iar deacord, pana nu se rezolva cauza nu scap, insa.nu vad iesirea deloc. Nici psihologul nu stie de ce nu mi-e bine, nu stie cauza iar la psihanalist nu-mi permit sa ma duc 1-2 ani si sa nici nu garanteze nimic. Clar ca o nemultumire este acolo, e ceva neinregula dar nu se stie ce.
0
01-03-2012, ora 18:24
Wip
Identitate neconfirmată
Wip
Ciorapel poate imi arati si mie daca se precizeaza intr'un tratat de psihiatrie cuvantul suflet.

1. omul nu este o masina pe care o duci la service si vine ala baga juja si vede daca mai ai ulei...psihiatrul este cel care determina daca suferi de depresie sau nu. Dar ca sa fie pt intelesul tau de retardata da psihiatrul este "aparatul".

2.depresia nu se masoara in parametrii dar tu nu ai cum sa intelegi asta...vorbim de tipuri de depresie nu de depresie de 50 de grade de 51 de grade...
tipuri de depresie: reactiva, endogena, maniacala-depresiva(bipolara), post-natala, de sezon.

3. Foarte simplu ciorapel...medicul va face o anamneza, urmata de o examinare fizica completa, un examen de laborator, pentru a se vedea daca simptomele nu sunt cauzate de anumite afectiuni, precum o activitate scazuta a glandei tiroide (hipotiroidism) sau o anemie, o evaluare a starii de sanatate mentala, care implica un interviu cu un profesionist de sanatate mentala (psihiatru) si teste verbale sau scrise care pot detecta depresia.

4.la intrebarea asta iti raspund ca esti o cretina analfabeta si redusa mintal pt ca ti'am demonstrat ca pct. 1 si 2 exista dar mintea ta ingusta nu le poate percepe.

5. Exista si nu ii face nimeni nebuni...traiesti in trecut...dar daca ar fi sa ma iau dupa modul tau de gandire de ce ii face lumea handicapati pe cei fara un picior si le mai da si patalama ca ei au totusi o proteza...Nu esti tu in masura sa stabilesti cine sufera de probleme de sanatate mintala si cine nu.

6. iar esti retardata...defineste corp minte si suflet te rog...nu stiu care sunt efectele alea secundare de care tot vorbesti tu...probabil tu din prospect la paragraful efecte secundare deduci ca toate acele lucruri ti se vor intampla tie...ca altfel nu imi pot explica.

Tu in mintea ta vrei sa revolutionezi si medicina...ba chiar desfiintezi unele ramuri ale ei...ti'am zis ca ar trebui sa nu mai sari peste medicamentatie ca uite ce delirezi pe aici...

Poate imi raspunzi si mie ce ramura a medicinei se va ocupa de schizofrenie, de demente, de tulburarile amnestice?
O sa le transfere la reumatologie? Sau la geriatrie?
0
01-03-2012, ora 18:40
dana54
Nu este medic/terapeut
dana54
K.V.
Am gasit postarea referitoare la cartea Noapte buna insomnie a psh.Gregg D.Jacobs si chiar o mica recenzie.
Pare a fi o forma de CBT(dupa prezentarea postata).Nu stiam de ea.Multumesc mult.

Wip
incerc sa fiu mai explicita.
Vreau sa scap de benzo, dar in acelasi timp sa si dorm.

Ce am gasit pe www.benzo.org.uk, la tabelul de echivalare a diferitelor benzodiazepine a fost:
10mg diazepam=1mg anxiar.
Am incercat sa aplic o schema Heather Asthon mai simplificata, altfel mi-ar fi trebuit dotarea unui laborator.

La prima incercare cand am trecut de la 1mg anxiar la 10 mg diazepam, am fost f.sedata.
Am citit pe net ca anumite persoane ar putea avea nevoie de mai putin diazepam.
A doua zi am luat 3/4 diazepam, a fost mai bine, am continuat asa 10 zile, dar cu 2 zile pauza, in care am trecut la 1/2 anxiar, eram f.sedata, cred ca datorita T 1/2 f.mare al diazepamului.
Urmatoarele 10 zile am luat 1/2+1/8 f.aproximativ, ptr.ca e clar ca nu aveam cu ce masura, a mers.
Au urmat 10 zile cu 1/2 diazepam si a mers bine.
Am continuat sa mai pilesc jumatatea de diazepam f.putin, daca greseam si luam prea mult nu mergea.
Si ma chiniu asa de 2 saptamani.Nu mai pot sa mai scad nimic.
Deocamdata voi contiua cu 1/2 diazepam, eventual f.putin pilit. Am rabdare. Poate voi putea sa scad mai tarziu.

Alte solutii?
O rotire a diazepamului (T1/2 mare) cu stilnox (T1/2 mic) numai cateva zile ar fi bine sau rau??Ca sa mai elimin acumularea de diazepam.
Cauza insomniei, anxietatea.Fara atacuri de panica, fobii.Doar rumegarea unor idei la culcare.
Daca dorm, ziua am o stare acceptabila.

Trebuie sa-mi schimb gandirea, si sa iau lucrurile pe rand si sa nu fac analize inutile la culcare.
Usor de spus -greu de facut.
In acel studiu de 50 de persoane a lui H.Asthon am vazut cantitati mari de benzo si perioade lungi de utilizare, chiar si 20 de ani.Unii au scapat totusi.
De anxiar cred ca am scapat, nu am mai luat de 3saptamani.
Sa vad acum daca scap de diazepam.
Iau alte medicamente, ptr.alte probleme medicale, nu sunt impotriva medicamentelor, dar as vrea sa ajung in stadiu in care sa iau somnifere numai ocazional, nu zilnic, daca nu se poate altfel.
Acest topic a fost închis. Nu mai pot fi adăugate noi comentarii.
3135 comentarii 1 2 ..... 707172 ..... 104 105 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul