Medicamente antidepresive?

3135 comentarii 1 2 ..... 697071 ..... 104 105 Înainte ›
0
25-02-2012, ora 18:42
utilizator_24568
Nu este medic/terapeut
utilizator_24568
K.V, te rog confirma-mi ca ce ai pus la profilul tau, NU E O GLUMA PROASTA!

Astept sa-mi raspunzi!
0
25-02-2012, ora 19:35
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
Acela este mesajul primit de la userul The Master Costy2007, care vazind ca nu-l mai ascult pt ca are o atitudine pe masura anxietatii, s-a gindit sa-mi, , multumeasca, , pe aceasta cale Mi se pare imperdonabil ca un barbat care orice afectiune ar avea sa vorbeasca in aceasta maniera vreunei femei de pe lumea asta, macar un strop de minim respect sa fi avut pt timpul pe care l-am irosit sa-i citesc romanele si chiar sa cred ca pot sa ajut.Din acest motiv spun ca cei care credeti ca puteti face ceva pt oricine de aici mai bine vedeti-va de drum sau raspundeti doar la solicitari pertinente chiar daca e greu sa ne dam seama care ar fi acelea.
0
25-02-2012, ora 19:53
mariuca_
Nu este medic/terapeut
mariuca_
Poate ca nu ar trebui sa ma surprinda gandirea aceasta, atat de 'inside the box' care il asociaza imediat pe cel ce respinge un atac la persoana cu obiectul atacului.

Nu l-am aparat in mod special pe Costy ci nu am agreat ideea de atac la persoana indiferent impotriva cui s-ar fi indreptat.

Eu si Costy suntem departe de a impartasi aceleasi opinii dar nu simt nevoia sa il tarasc prin noroi si sa dau cu el de pamant, doar pentru ca, uneori, nu sunt de acord cu ceea ce posteaza. Nu am facut asta cu nimeni.

Si ma gandesc ca daca cei care procedeaza astfel simt, o oarecare placere, probabil ca viata lor este plina de frustrari si sunt demni de mila.
0
25-02-2012, ora 20:03
Costy2007
Nu este medic/terapeut
Costy2007
Nu e o gluma, este adevarat si care e treaba ?
De ce pana mea ai ascultat si ti-ai pierdut timpul ? O discutie are loc ca ti-ar place, nu ca te sacrifici, de aia ti-am vorbit asa cum meriti, sau asa cum consider eu ca meriti ! CLAR !
Zici ca ti-ai pierdut timpul de parca tu erai gurul si mi-ai fi facut mie un bine, nu ca am fi discutat ca oameni asa cum era si normal.
Sunt om cu oamenii si porc cu porcii, asta insa tu nu ai stiut.
Daca esti femeie ce ? Dau cu tine de pereti de nu te vezi daca e cazul, nu e nici o problema.
Cum ai vazut ca nu zic ce vrei tu, cum nu ti-a mai convenit si ai inceput sa-mi spui ca vorbesc urat desi nu vorbisem, e ete ca acuma chiar am vorbit urat ca sa stii ce inseamna asta.
-*
Intrebari ? :).
Repet, nu inseamna ca daca sunt om cu cine merita, nu sunt birjar cand trebuie.
Ca dovada ca sunt persoane cu care discut de ani de zile si e mai mult ca okey, insa acelea nu se chinuie sa ma asculte si nici eu nu ma chinui sa il ascult, discutam sincer si nu ne suparam cand nu ne convine.
Ti-ai incalcat zicala "zi omului ce nu vrea sa auda", cum am facut-o cum ai sarit in sus.
Asta eeee, mi-e rau si doresc sa incerc medicatie, care e problema ?!
Am pledat pentru fara insa am vazut ca nu merge, ce sa fac acuma ?
Si da, incerc sa am incredere in medicul care imi da medicatia si unde e treaba ?


(*modificat de admin)
0
25-02-2012, ora 20:10
Costy2007
Nu este medic/terapeut
Costy2007
Pai spuneti voi in toata lumea asta, sa lasi un om in psihoza netratat, cine poate spune ca e normal asta ? :(.
0
25-02-2012, ora 20:17
utilizator_24568
Nu este medic/terapeut
utilizator_24568
KV, te rog un lucru: sa nu lasi mizeria de mesaj de mai sus sa te afecteze in vreun fel.

Bine-nteles ca nu esti schizofrenica. Dar nici macar nu mai conteaza opinia unui om fara caracter si fara nici un dumnezeu!

Acestia sunt indivizii pe care ii incurajeaza Wip (cu toate clonele lui) si aceasta este directia pe care a imprimat-o acestui topic un specimen fara valori si fara valoare:

- ai depresie, trateaza-te cu antidepresive, alternative nu sunt
- nu esti de acord cu mine, automat esti schizofrenic.
0
25-02-2012, ora 21:04
Vicentiu
Nu este medic/terapeut
Vicentiu
Buna seara.
De la inceputul anului 2010 pana in primavara anului 2011 m-am chinuit sa inlocuiesc arketisul cu medicamente naturiste ( am scris in pagina 15). In primavara anului trecut anxietatea m-a facut sa recurg iar la arketis. Dupa 6 luni de jumatate de pastila am redus la un sfert apoi din octombrie pana in decembrie un sfert de pastila la 2 - 3 zile. De la sfarsitul lui decembrie n-am mai luat arketis si am trecut pe produse homeopate. Se pare ca de data asta am reusit sa scap de antidepresiv. Am postat povestea mea - citind discutiile in contradictoriu despre a lua sau nu medicamente. Atat de mult mi-am dorit sa scap de medicatie si atat de greu am reusit.
Sa aveti o seara minunata!
0
25-02-2012, ora 21:20
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Eu am avut anxietate si am apelat initial la homeopate, pentru a evita medicatia, dar nu au avut nici un rezultat.
Si am luat cateva luni.
Marturisesc insa ca sunt unul dintre cazurile fericite pentru ca ulterior am trecut efectin - 6 luni, urmat de seroxat (arketis) - 1 an si de atunci m-am stabilizat. Nu am mai avut nevoie de medicamente pentru anxietate.
Mai iau foarte rar. O pastila, doua pe luna, de anxiar.
0
25-02-2012, ora 21:23
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
@mariuca

Nu-ti face onoare ce-ai scris, dar probabil te reprezinta.Suparata ca am postat pe TOC?mila sa-ti fie de cine-si plinge de mila si frustari are cine deja le evidentiaza nu cine presupui tu ca le-ar avea?
Poate vrei tu sa-l infiezi pe acest mincator de gogosi si de rahat care m-a determinat sa arat cine este si continua sa-si arate josnicia continuu.Poate isi schimba Id-ul ca asta e putred deja.Daca te deranjeaza ceva spune, ce anume?.

Sper sa se incheie aici aceasta polemica inutila
0
25-02-2012, ora 21:25
utilizator_24568
Nu este medic/terapeut
utilizator_24568
Vicentiu, felicitari din inima!
0
25-02-2012, ora 21:40
Wip
Identitate neconfirmată
Wip
ciorapel tu esti o umbra de om esti...nu imi pot gasi cuvintele sa te caracterizez...tu in viata reala nu existi ciorapel, esti o fantoma, tu nu ai prieteni, nu ai nimic...daca tu credeai ca ai venit aici pe forum si toata lumea iti va cadea la picioare, uite ca te'ai inselat...nimeni nu a dat 2 bani pe tine pt ca nu ii faci...drama pentru tine este ca nici pe un site de oameni slabi nu reusesti sa manipulezi pe nimeni.
Nu mi'ai raspuns care sunt valorile la care te raportezi tu?

k.v nu este nimeni vinovat ca ai un copil care a facut SNM, probabilitatea era undeva la 0, 1-0, 2% ca tocmai la el sa se intample asta.
0
25-02-2012, ora 21:48
utilizator_24568
Nu este medic/terapeut
utilizator_24568
Ti s-au pus 2 intrebari. Fii amabil si raspunde, doctore.

1) Unui caine care face depresie (Prozac a confirmat ca si animalele pot face), e bine sa i se dea Zoloft?
Ce ar spune un medic, sa fie trecut pe antidepresive sau sa i se ofere afectiune, atentie si tot ce ii mai trebuie animalutului?


2) "Cum se stabileste perioada de medicatie in functie de nr.psihozelor?:un episod=medicatie 2 ani, doua episoade=5 ani de medicatie si la al 3-lea medicatie pe viata.Care-i substratul stintific?cum s-a ajuns la aceasta concluzie?"
0
25-02-2012, ora 23:01
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Ciorapel

Si eu ti-am pus o intrebare. Care e treaba ta cu acest Forum ?
Din punctul meu de vedere, atat tu, cat si k.v. sunteti responsabile de modul in care i-a scris astazi Costy lui k.v. pe mess. L-ati adus pe culmile disperarii si ma mir ca a rezistat atat. De nu stiu cate luni el scrie ca nu se simte bine si voi nu faceti decat sa il judecati si sa ii propuneti sa nu ia medicamente.

@ Wip

Cum sa nu fie vinovata k.v ca fiul ei are schizofrenie ?
In primul rand schizofrenia se diagnosticheaza dupa 6 luni de episod psihotic.
In 6 luni chiar nu a fost nimeni langa el care sa il duca la un medic psihiatru ?

Dupa primul episod psihotic se face tratament 1 an, dupa al doilea 3 ani si dupa al treilea toata viata.
Daca fiul lui k.v. ar fi facut tratament ca la carte (nu o fiola de fluanxol la 3 saptamani si 300 mg depakine - asta nu e tratament pentru episod psihotic acut), sunt cele mai multe sanse ca fiul lui k.v. sa nu fi facut schizofrenie.

Cunosc cazuri care au facut un episod, au fost dusi imediat la spital, au urmat tratamentul recomandat de medic si azi nu mai au nimic.

Cat despre antidepresive pentru caini, Ciorapel, sa stii ca exista si din alea.

Din intamplare am cunoscut un caine care avea depresie. Statea cu orele intins pe un pat cu privirea pierduta si nu manca. Iar pe strada cand mergea, mergea foarte incet si avea privirea abatuta.

In fine. Ideea e ca si tu, Ciorapel si k.v., veti fi in masura sa dati sfaturi doar DUPA ce ati trecut si voi luni sau ani prin ceea ce inseamna depresie sau anxietate si le-ati si rezolvat. Nu inainte. Ne enervati inutil. Si noi nu v-am facut voua nimic rau.

Am o prietena care a ajuns de 3 ori in spital si a facut spalaturi stomale pentru ca nu si-a luat antidepresivele. Cand a inceput sa constientizeze importanta medicatiei si a inceput sa ia sistematic, si-a revenit, a facut facultate, master si lucreaza de ani buni la un minister, fara sa i se mai intample nimic de acest gen.

Voi doua nu vreti efectiv ca noua sa ne fie bine. Voi spuneti sa nu luam pastile. Cu alte cuvinte ne pisati la cap de atatea luni cu: simtiti-va rau, simtiti-va rau, rabdati ca trece, etc. Ca asa vreti voi. Fara nici un argument. Fara sa fi cunoscut nici macar o persoana care sa se face bine de aceste boli absolut ingrozitoare care sunt depresia si anxietatea, dupa metodele voastre. Ei bine, nu trece, pentru ca in aceste boli structura creierului se modifica organic. Nu sunt niste boli ale gandurilor si atat. Daca vreti, lasati-mi adresele voastre de mail pe privat si o sa va trimit niste radiografii speciale in care sa vedeti cu ochiul liber cum arata structura unui creier sanatos, comparativ cu cele ale unor creiere bolnave (depresie, schizo, tab).

E atat de greu sa convingi pe cineva sa mearga la psihiatru. Oamenii rabda ce rabda si cand vad clar nu mai suporta, aleg sa mearga la psihiatru. Oare daca metodele voastre infailibil de visatoare ar fi avut rezultate, mai erau pline acum spitalele de psihiatrie ?

Daca voi sunteti sado-masochiste - pentru ca altfel imi pare rau dar nu va pot caracteriza - atunci nu aveti decat sa fiti cu familiile voastre si cu copii vostri. Unul dintre ei se vede clar ca a fost ingrijit cu atata iubire ca s-a imbolnavit de cea mai grava boala psihica. Ce vreti mai mult decat atat ? Unde vreti sa ajungeti cu atitudinea voastra ? Sa se imbolnaveasca si altii de boli grave pentru ca nu isi iau medicamentele la timp ? Sau mai rau, sa se sinucida ? Raspundeti voi in fata familiilor lor pentru "sfaturile" date cu multa "marinimie" si "larghete a inimii" pe Forum Romedic ?

Lasati-ne in pace. Discutati in particular intre voi doua daca va face placere. Ne faceti rau sistematic si nici macar nu constientizati. Si mai afirmati ca nu sunteti bolnave.

P.S.: A fi cineva schizofrenic inseamna ca acel cineva sufera de o boala. Are un comportament anormal. Nu e o jignire. Mie imi pare rau pentru copilul lui k.v. Pe mine mama m-a dus imediat la psihiatru, am luat medicatia corespunzatoare si am avut o remisiune de 8 ani.
Si terminati sa ne mai insuflati si lucruri din acestea false sau "previziuni" ca x o sa ramana asa toata viata. Nu sunteti voi Dumnezeu sa ghiciti ca x sau y nu se va vindeca.
Imi pare rau ca v-am scris toate astea dar este exact ceea ce gandesc despre voi doua. M-ati suparat foarte foarte tare.
0
25-02-2012, ora 23:58
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
clara p

Saracuta de tine, nu mai duce tu grija copilului meu, eu ma bucur daca esti in stare sa ti o duci pe a ta.Daca pt voi tratament inseamna doar medicatia stiu ca asta este ranchiuna ce mi o purtati ca unii ati tot incercat sa va lasati de ea si ati clacat.
Daca a reusit acest personaj sa te convinga cit el de afectat si ai ajuns sa i aperi vulgaritatea, scuza ma de concluzia care as putea sa o trag desi stiu ca nu este asa.Nu mai intrati in jocul lui viclean ca are doar boala porcului/ ar minca mult si ar dormi mult.

Wip




Eu am intrebat ceva pe colegul dvs, sau sunteti aceasi persoana, nu este nimeni vinovat de situatia nimanui, nu speculati chestii de astea.
0
26-02-2012, ora 00:30
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ k.v.

Nu iti poarte, domne, ranchiuna nimeni. Ce Dumnezeu ?
Numai ca pe noi fie depresia, fie anxietatea ne chinuiesc foarte tare. Si de aceea recurgem la medicamente.
Daca tu ne zici: nu mai luati medicamente e ca si cum ne-ai zice: chinuiti-va cat puteti.
Intelege odata romaneste.
0
26-02-2012, ora 00:36
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
Va zic eu sa nu luati medicamnete?Vad ca deja ma acuzati citeva persoane total nefondat.Daca eu suport ca un milion de oameni sa spuna lucruri intelese gresit cu care in sinea mea sunt in total dezacord, mai dau pe ici pe colo cite ceva informativ, pe topic scriu ceea ce-mi doresc atita timp cit administratia ma lasa si am un scop de stau pe forum, nu de dragul de a turbura ceva, ca apar incidente asta-i viata, dar nu sunt omul care sa bata in retragere.Daca eu as zice sa nu mai iei medicamente m-ai asculta?desigur ca nu, desi recunosc ca as vrea sa nu mai existe decit sanatate si adevar si mai recunosc ca m-as bucura sa nu fie nevoie sa recurga nimeni la medicatie.
0
26-02-2012, ora 00:55
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ k.v.

: )
0
26-02-2012, ora 02:09
Costy2007
Nu este medic/terapeut
Costy2007
Nu-mi schimb nici un ID ca nu am de ce K.V, ultimul lucru iti mai spun si anume ca nu trebuie sa gandesti ca poti calca pe nervi prin acuze si dispret fara sa ti se raspunda cumva, se simte dispret in ce spui "nu aveti vointa, nu vreti sa va faceti bine, schimba atitudinea, etc", in rest nu te mai bag in seama ca nu meriti.
Si in leg cu boala porcului iti sugerez sa citesti despre compulsive eating, poate pricepi si tu ceva.
Cu banii da, bun, am bani, nu ma duc la munca si mananc gogosi cu ciocolata asa ca sa mori tu si Ciorapel de necaz, care e problema ? Ciubucul meu :))))))))))).

Si da, chimia creierului se modifica, nu se revine asa usor cu una cu doua uneori chiar daca cauza e eliminata, poate trebuie ajutor medicamentuos macar pana iese omul din cercul vicios si apoi daca cauza nu mai e, depresia nu mai revine, dar altfel e nasol. Cauza apare, apare depresia si anxietatea, apoi astea doua se autoalimenteaza si apare cercul vicios. Or fi si depresii usoare care dispar odata cu cauza, nu neg asta.
Clara, pe Efectin ar dori si medicul meu sa ma treaca daca Coaxil nu va merge.
Iar cu cainele, daca nu isi revine cu una cu doua, se pot administra poate AD-uri, nu stiu cum este la caini insa.
Vicentiu, ai avut noroc ca ai scapat de AD cu anxietatea, nu multi au acest noroc.
0
26-02-2012, ora 07:38
mariuca_
Nu este medic/terapeut
mariuca_
Ultimul meu mesaj nu viza pe nimeni, in mod deosebit.

De altfel nu ID-urile au fost cele care mi-au atras atentia (trebuie sa recunosc ca dupa ID-ul de utilizator ii stiu pe foarte putini) ci mesajele in sine si strict la ele am facut referire.

Si cu asta inchei postarile mele la acest subiect. Este inutil.
0
26-02-2012, ora 11:45
utilizator_24568
Nu este medic/terapeut
utilizator_24568
Am citit cu tristete acest articol. Deci aici s-a ajuns...

http://www.vitaking.ro/stiri/antidepresive-pentru-caini.html




Oare cum o arata consultatia cu un catel si cum ii pune medicul diagnosticul?

-Cuţu, daca ai o stare de tristete profunda, zici "ham", daca ai in plus si o lipsa de energie, zici "ham ham", iar daca ai si ganduri de sinucidere, zici "ham ham ham " si ridici si labuta dreapta in sus.
0
26-02-2012, ora 12:11
Costy2007
Nu este medic/terapeut
Costy2007
Se observa cand catelul ar fi deprimat, nu alearga, nu are chef de joaca, are o atitudine trista in sens ca sufera, nu e greu de diagnosticat insa nu se stie ce anume a cauzat depresia aia, daca mediul e acelas, are afectiunea de care are nevoie (desi cainii dingo salbatici nu au nici o afectiune si n-au nici o treaba), atunci sa zicem ca ar fi depresie sau alta boala, iar in caz de ceva s-ar putea administra ceva AD pana-si revine la normal.
Cu preventia nu-s deacord insa, pana la urma de unde stiu eu ca voi dezvolta depresie sau nu in anumite conditii, in plus societatea pune presiuni din ce in ce mai mari pe oameni si pe de alta parte se mai mira ca oamenii fac depresie. Nu ma refer la mine care-s un caz special ci la mod general, un om normal nu face cu una cu doua depresie, stresul zilnic, munca istovitoare, grijile, mediul din familie ostil, nerealizarile in sens de target-uri aiurea tot de societate impuse, astea imbolnavesc omul pana la urma.
Insa cand apare depresie din aia de nu trece cum ai da-o, e necesar clar tratament.
Multi au scapat asa.
0
26-02-2012, ora 12:26
utilizator_24568
Nu este medic/terapeut
utilizator_24568
Vreau sa dezbat putin si problema adusa in discutie de Prozac, cea cu mama ucigasa de 28 de ani.

Hai sa incercam sa vedem si alta fata decat cea prezentata in media... dar mai ales hai sa vedem cauza.

E inca un exemplu de cum percepe gresit si mai ales judeca societatea o fiinta : "Ia uite, schizofrenica, si-a omorat bebelusul!"

Si uite-asa, compatimitul devine sotul, iar vinovata, tocmai cea care a fost abuzata! Nici in cazul acesta nu se merge la cauze, la buba care i-a declansat boala! E adevarat ca in astfel de situatii totul e mai sensibil ca la o depresie, dar poate ca nu cu mult.

Cine poate sti cate dureri sufletesti a avut aceasta fiinta si cat de neputincioasa s-a vazut in fata unei familii care poate i-a luat sperantele? Totul in viata ei e posibil sa fi fost despotic, incepand cu sotul!
De ce il vad vinovat pe sot? Pentru ca individul ii luase probabil toate libertatile!

Fiinta aceasta era insarcinata cu al 8-lea copil la DOAR 27 de ani!!!!

Eu aproape ca as baga mana in foc ca sarcinile NU au fost vointa si dorinta ei, cel putin nu toate!
Poate ca fata aceea era un vulcan de sperante si vise, care insa i-au fost reprimate de individul care i-a pus stapanire pe viata si vointa ei, trasandu-i calea dupa viziunea sa si netinand cont si de ce isi dorea ea!

Nu s-a gandit ca transformarile hormonale din timpul sarcinilor, conflictele interioare, poate chiar si certurile si neintelegerile din casa, dar mai ales faptul ca i-a decis el CALEA pe pamantul asta, tocmai astea au tinut-o intr-o urgie sufleteasca si au fost declansatorul unei boli???!?

Fata aceea traia ca intr-o inchisoare, nici macar pe corpul ei nu mai era stapana ! Se facuse stapan un mascul (probabil fara prea multa educatie sexuala), care o vedea doar ca pe o fiinta gestanta si a carei menire era sa nasca pana nu mai poate!
Sarcinile acelea au secatuit-o din toate punctele de vedere, iar daca nici macar nu si le-a dorit, atunci drama ei pot spune ca era uriasa! Si asta zilnic!

Eu as arata cu degetul nu inspre ea, ci inspre sotul abuzator si familia care o lipsea poate de cele mai elementare libertati! Acest individ i-a incalcat dreptul la LA ALEGERE, si nici familia nu e mai putin vinovata, pentru ca nu numai ca nu a intervenit in drama fetei, dar poate ca era pe aceeasi lungime de unda cu cel care trebuia sa o ocroteasca si sa-i lase drepturile si libertatile neatinse!

Si daca ea a dezvoltat niste depresii post-partum, nici una dintre ele rezolvata prin psihoterapie sau alt tip de tratament?

Daca mintea si sufletul ei au trecut chiar prin 7 depresii de acest fel? Cine poate sti, atata vreme cat ei i s-a refuzat dreptul la un psiholog ? Sunt sigura ca pentru familie, asta era o prostie, atata vreme cat mentalitatea era ca ea sa faca copii " cat i-o da domnul"...

Si daca cumva fiinta aceea avea dorinte si aspiratii, dar pe care familia, victima si ea a unor judecati pline de ingradiri, nu o lasa sa-si implineasca nimic? Daca dorintele clocoteau in mintea ei si, cu cat se vedea mai prinsa cu inca o sarcina, cu atat se destabiliza emotional si mai tare si o facea sa-si piarda chiar si orice urma de speranta de a trai o viata asa cum dorea EA?!?

Cred ca aici e inceputul problemei. De obicei, societatea o ia cu sfarsitul.
0
26-02-2012, ora 12:50
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
Sa iei satarul si sa-ti decapitezi bebelusul indica foarte clar, zic eu, ca bibilica ta e cu probleme grave, oricare ar fi cauzele. Ieri, femeia le-a declarat anchetatorilor ca si-a adus pruncul jertfa lui Dumnezeu, dupa cum probabil ai auzit, iar ea si sotul ei erau penticostali. Nici sa torni copii cu nemiluita nu este corect, atata timp cat stii ca nu ai resurse de orice tip, financiare, de timp si emotionale. Eu una nu le inteleg pe femeile astea pasive, care se supun intru totul barbatilor lor. Fie ca este psihotica sau nu, la castrat cu ea!
0
26-02-2012, ora 13:08
utilizator_24568
Nu este medic/terapeut
utilizator_24568
E, si uite-asa intram pe un taram aproape inexistent la noi: educatie (de orice tip, sexuala, civica, morala etc ), prevenire...
0
26-02-2012, ora 13:14
Cheyenne
Nu este medic/terapeut
Cheyenne
Problema acestui cult nu tine neaparat de probleme psihice. Este o convingere a persoanei respective ca asa e bine. Li s-au spalat creierul, cum s-ar zice. Exact ca in politica, cum ca unele evenimente ar fi provocare de nu stiu ce factori, dar care, de fapt, sunt doar niste justificari. Asa si cu penticostalii. Daca iti spune un orator infocat, ca e bine sa iti omori copilul, pentru a da jertfa lui Dumnezeu, atunci ajungi la convingerea ca asa este, tocmai prin forta lui de a se impune in fata celor mai slabi ca el.
Deci nu cred ca e vorba de vreo problema psihica aici, ci doar de un cult religios. Satanistii, spre exemplu, sunt ei bolnavi psihic? Nu cred, eu zic ca cei care intra in acest cult o fac ori pentru ca au fost fortati de imprejurimi, ori pentru ca au fost fascinati de acest cult. Nu sunt nici pe departe nebuni, sau schizofrenici, ci au doar aceasta convingere in Satana. Asta e societatea in ziua de astazi.
0
26-02-2012, ora 13:20
utilizator_24568
Nu este medic/terapeut
utilizator_24568
...iar la satanisti, mai adauga si muzica oribila care le modifica tot comportamentul, negativismul in care traiesc permanent si din care fac un cult, mesajele pline de ura pe care si le imprima pana la nivel de molecula, tot repetandu-le si facandu-le parte din viata lor, hainele negre si tot ce elimina culorile si veselia din viata unui om...si or mai fi si altele...
0
26-02-2012, ora 16:45
utilizator_18918
Nu este medic/terapeut
utilizator_18918
Ce legatura au satanistii, penticostalii, mama cu probleme, copilul decapitat, cainii etc cu tema principala a subiectului? Nu mai poluati acest subiect cu astfel de interventii si lasati-l curat pentru cei care intra si vor sa puna o intrebare stric despre medicamentatia antidepresiva. Daca aveti chef de dezbateri inutile si interminabile (asemenea celor din categoria Religie, Politica etc.) deschideti un subiect nou, de preferat pe o arie dedicata, desi sunt convins ca vreo cativa dintre dvs. nu vor rezista tentatiei de a le deschide aici asa cum nici altii nu s-au deranjat de-a crea niste subiecte strict religioase pe o arie problematica unde pentru unii poate tocmai factorul religios e sursa nevrozei.

Incetati cu mahaligismele si expunerea vietilor private pe acest subiect. Tine de medicamente, de psihiatrie, de stiinta. Omul intra aici pentru ca doreste o informatie precisa, nu sa citeasca dramele lui K.V. sau a doamnei Clara, atitudinea lui Costy etc. Se pune o intrebare. Cine are bunavointa ii ofera un raspuns scurt si la obiect fara sa insulte sau sa atace. Pentru orice alte probleme, deschideti un topic corespunzator.
0
26-02-2012, ora 17:04
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
@okto

Ar fi de preferat sa nu ma pomenesti in nici-un comentariu de-al tau atita timp cit ti-ai pus contul pe privat pt ca ti-am trimis niste intrebari la care n-ai raspuns niciodata.Tu ai fost printre cei cu o atitudine intoleranta de a vorbi cu aer de sus si cu aere de intelectual.Viata e plina de mizerie, oamenii manifestindu-se arata cum stau lucrurile de fapt, dar adevarat ca ar fi benefic ca totul sa se bazeze pe tema topicului cu intrebari si raspunsuri.Unii utilizatori ai acestui forum au senzatia ca si tine ca numai anumite lucruri trebuie vorbite, sunt extrem de multe topicuri deschise ca sa se faca parada cu altele.Lasa profilul tau pe vizibil ca sa stie toata lumea cu cine vorbeste, asta-i valabil pt cei ce vor intra ca cei de aici deja ne, , cunoastem, ,.Deci care sunt dramele lui k.v?stimate, asta-i si drama ta ca inca scriu lucruri?Oricum pacat de tineri ca voi, tu in comparatie cu altii ai insa inteligenta, dar e una nefolositoare nici macar tie.
0
26-02-2012, ora 20:54
Costy2007
Nu este medic/terapeut
Costy2007
Nu putem sa judecam noi pe nimeni, daca a simtit sa-si omoare copilul este clar ce ceva era neinregula si nu prea era vina ei, ceva conflict intre Eu si Supraeu era acolo de care nu era constienta, altfel nu s-ar fi intamplat asta, in plus nu o obliga nimeni sa stea in acel mediu cu un barbat care isi batea joc, inseamna ca la nivel inconstient ii convenea statutul, altfel parasea mediul agresor din prima fara nici o problema.
Ca a mai dat si in schizo e alta treaba, insa tot din conflicte si nemultumiri s-a ajuns si acolo.
Prima s-ar spune ca apare nevroza, apoi depresia si in ultima instanta psihoza desi nu la toti e valabil asta.
Nu stiu acum psihanaliza ce baze are, insa asa s-ar spune ca ar fi, nimeni nu decompenseaza psihic de bine decat asa in cazuri mai rare.

Okto ai dreptate jumate insa e necesar sa fie comentate cazurile si originea depresii-lor, altfel limitandu-ne doar la medicatie nu e completa treaba, pana la urma tot cu depresia are legatura tot, femeia aia nu si-a omorat copilul de bine ce ii era.
In multe cazuri daca se umbla la cauza s-ar putea preveni depresia. Repet, nu ma refer la mine care-s o exceptie in sens negativ ca si caz, cazuri unde medicatia se impune automat intrucat e posibil ca orice ai face sa nu te multumeasca vreodata, desi asta e tot un defect psihologic din copilarie cumva.
Fiecare drama a fiecaruia in depresie si anxietate e efectul dramei de dinaintea aparitiiei ei, neintelegand mecanismele, niciodata nu vom rezolva ceva.
Poate fiind multe drame si cazuri relatate, s-ar face ceva la nivel de societate, macar prin pericolul care exista in asa cazuri, altfel cum ?
Daca drama mea nu conteaza, drama aluia nu conteaza, unde ajungem ? Daca dintr-o drama din asta iese nenorocire la nivel de societate ? Mai e de ignorat ?
Mie nu-mi pasa de tine, tie nu-ti pasa de mine, dar vrem sa ne fie bine la toti, contradictie.
Sa dau un exemplu doar, doamne fereste vine unul care a tot adunat in el, pune benzina si da foc la tot blocul de face genocid, dupa aia abia se regreta ca nu s-a luat in seama ?
Hai ca femeia aia a omorat copilul, dar daca omora pe altcineva aiurea ?

Intrebare, Coaxil poate da violent anxietate ? Are careva experienta cu asa ceva ?
0
27-02-2012, ora 15:24
hapciug
Nu este medic/terapeut
hapciug
stie cineva daca dr.T mai posteaza pe acest forum?
Acest topic a fost închis. Nu mai pot fi adăugate noi comentarii.
3135 comentarii 1 2 ..... 697071 ..... 104 105 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul