Medicamente antidepresive?

3135 comentarii 1 23 ..... 104 105 Înainte ›
0
26-11-2008, ora 17:03
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sal,

Da, tin minte ca v-am recomandat Supradyn forte si Bio Melatonina!!!!!!!!!

Cum ati intrerupt medicamentele? Daca le-ati intrerupt dintr-odata este normal pt ca aveti simptome specifice sindromului de sevraj.cateodata chiar si intrerupt gradat apar astfel de simptome care regreseaza in timp!

Ati luat Bio-Melatonina?

Astept rsp dvs. pt mai multe detalii!!!!!!!!!!
0
26-11-2008, ora 19:06
blue_fm
Nu este medic/terapeut
blue_fm
Buna seara!

Am intrerupt tratamentul treptat luand din ce in ce mai putina doza, a trecut o luna si jumatate de cand am intrerupt tratamentul. Tratamentul scris mai sus a fost luat timp de 2 luni, insa in aceste 2 luni mi s-a scazut treptat doza pana ce am ajuns la 1/2 zyprexa seara, 1/2 efectin seara si un sfert orfiril... insa tot imi era rau si am decis sa le opresc... imediat dupa ce le-am oprit mi-a fost si mai rau : aveam tremuraturi, atrofierea muschilor, tahicardie. acum am ramas numai cu o durere insuportabila de cap... si cu oboseala cand imi solicit creierul prea mult adica cand citesc... sau cand ma uit la televizor... pana sa patesc ce am patit eram o persoana foarte activa... Da Melatonina iau... totusi pentru a vedea exact ce hormon rectioneaza cum reactioneaza. ce analie ar trebui sa fac : sa stiu daca e dopamina, serotonina. etc adica sa stiu de unde vin problemele... si daca e vb despre un exces sau deficit de dopamina... etc acesta se poate regla numai prin antidepresive... ?
0
26-11-2008, ora 21:07
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Buna seara!

Sincer mi se pare o asociere mult prea periculoasa si f agresiva intre Zyprexa (olanzapina - antipsihotic atipic), Efectin (venlafaxina - antidepresiv SNRI) si Orfiril (acid valproic -VPA) si cred ca si dumneavoastra aveti aceeasi parere. Erau suficiente Zyprexa si Orfiril, este FOARTE normal sa va simtiti asa, credeti-ma pe cuvant. Stiu persoane care se simt extraordinar de rau de la 0, 25 mg de Rivotril (clonazepam), dumneavoastra sunteti putin mai rau din cauza asocierii neinspirate si cumularii reactiilor adverse de la cele 3.

Va sfatuiesc sa consultati psihiatru care v-a dat aceasta schema terapeutica, explicatii simptomele si rugati-l sa va administreaze un antidepresiv redinamizant precum Tianeptina (Coaxil, Stablon, Tatinol) si eventual un nootropic usor precum piracetam (Nootropil, Lucetam) dar momentan nu ar fi indicat, sau chiar niste fosfolipide precum fosfatidilserina, fosfatidilinozitol, fosfatidilcolina, fosfotreonina, fosfatidiletanolamina (pe unele le gasiti in Lecitina).

Eu personal daca as putea sa va dau o reteta v-as prescrie urmatoarele:

- COAXIL 12, 5 mg - 1 x 3/zi inainte de masa; (este singurul antidepresiv chimic pe care ar trebui sa il mai luati vreodata pentru ca celelalte au efecte anticolinergie de la moderat la f puternic, ceea ce duce la gura uscata, lipsa concentrarii, tulburari de memorie, fatigabilitate si chiar letargie si sincopa);

- Tonotil N 2 fiole dimineata inainte de micul dejun cu minim 15 minute;

- Mentat - 2 x 2/zi inainte de masa;

Iar in cazul in care cu acest tratament nu dispare anxietatea (dar sunt sanse infime sa nu va treaca) luati un comprimat de 0, 25 mg de Xanax pe care sa o luati la nevoie, dar foarte foarte foarte rar.

Va rog sa luati NUMAI BIO-MELATONINA de la PHARMA NORD pentru ca este 100% biodisponibila si din extract natural, celelalte sunt produse farmaceutice sintetice si cu o biodisponibilitatea de maxim 40 - 60%. In cazul in care continuati sa aveti probleme cu somnul puteti pe langa un comprimat de Bio-Melatonina sa luati si 2 comprimate oblong de Somn usor de la Hofigal sau sa luati maxim 2 comprimate de Bio-melatonina.

Pt a va determina cantitatea de serotonina puteti sa va faceti o analiza la Spitalul Victor Babes din Bucuresti insa costa undeva la 200 de RON (sau cam asa ceva, nu stiu daca nu cumva s-au modificat preturile). va duceti si solicitati sa va determine cantitatea de serotonina si intrebati de de dopamina si noradrenalina, poate fac si aceste determinari.

excesul sau deficitul de neuromediatori sau neurotransmitatori poate fi corectat atat prin alimentatie cat si prin antidepresive chimice sau naturale, precum:

- L-Triptofan (sau metabolitul lui 5 HTP (5 hidroxitriptofan));
- sunatoarea (Hypericum Perforatum) care contine hipericina, pseudo-hipericina si hyperforin printre altele, care actioneaza ca un inhibitor de recaptare a serotoninei, noradrenalinei si dependent de doza a dopaminei si acidului gama aminobutiric;
- vitamina B6 (piridoxina);
- vit. B9 (acidul folic) - ambele vit din complexul B participa activ la formarea serotoninei;
- zincul care participa activ la productia si metabolismul serotoninei;
- Trandafirul muntilor (Rhodiola Rosea) care prin continutul de salidroside, rosavine printre altele au ca efect o inhibarea MAO A si MAO B optimizand metabolismul si cantitatea de serotonina si dopamina;
- DL-phenilalanina, un metabolit al aminoacizilor phenilalanina si tirozina (se transforma prin diferite procese biologice) se transforma in dopamina si noradrenalina;
- Noni (morinda citrifolia) prin continutul de scopoletina si xeronina ajuta la productia de serotonina si melatonina;

NUMAI BINE, sper sa va fi ajutat informatiile de mai sus!
0
26-11-2008, ora 23:04
mcatalin
Nu este medic/terapeut
mcatalin
blue_fm - Din cauza unor dureri groaznice de cap, acum vreo 3 luni de zile am ajuns la urgenta in Italia si mi s-au pus perfuzii cu calmante destul de puternice insa fara nici un rezultat (a fost pentru prima oara in viata mea oara cand a trebuit sa apelez la o institutie medicala, dupa ce pana in urma cu 3-4 ani nu aveam nici cea mai mica idee ce este durearea de cap pentru ca nu avusesem niciodata). Aveam o stare de inapetenta accentuata si insomnii teribile (datorata probabil tulburarilor psihice), abia daca reuseam sa dorm cate 2-3 ore/zi. Acum mi-am revenit foarte bine si din fericire am scapat complet de durerile de cap, fara medicamente si doar cu un stil de viata echilibrat si un regim alimentar sanatos. Cel mai important este o alimentatie sanatoasa care ajuta enorm organismul, indiferent care este problema de sanatate.
0
26-11-2008, ora 23:27
mcatalin
Nu este medic/terapeut
mcatalin
O metoda la indemana pentru toata lumea cu un rezultat mult mai puternic decat orice supliment nutritiv sau chiar medicamente, este consumarea dimineata a unui coktail de fructe care sa contina: o banana (fructul cu cea mai mare capacitate de producere a serotoninei, datorita continului bogat de tryptophan), un morcov, un mar, o portocala si un kiwi - toate acestea doar tocate cu un blender, nu trecute prin storcator de fructe!
Incercati aceasta metoda pentru doar o saptamana si o sa vedeti garantat cat de puternice pot fi rezultatele benefice. In cazul meu anxietatea imi da o stare de oboseala foarte accentuata (uneori simteam ca mai am putin si ma prabusesc pe strada), sau dureri de cap si insomnii. Orice faceam simteam ca obosesc imediat si toate aceastea au scazut in intensitate cu ajutorul suplimentelor, insa de cand am inceput consumul acestui coktail de fructe am gasit cel mai mare ajutor posibil - singura metoda care mi-a redat energia si echilibrul zilnic necesar.
Multa sanatate si numai bine!
p.s. multumesc pentru corectare N I C K si pentru tot ajutorul oferit pe acest forum.
0
27-11-2008, ora 09:18
mcatalin
Nu este medic/terapeut
mcatalin
ATENTIE! Pentru persoanele aflate sub administrarea medicamentelor antidepresive este complet INTERZIS consumul oricaror suplimente sau ceaiuri pe baza de SUNATOARE (cunoscuta sub denumirea de Hipericum Perforatum sau St. John's Wort). Majoritatea antidepresivelor au specificat acest lucru, in prospectul aflat in cutie alaturi de medicamente. Datorita efectului foarte puternic asupra neurotransmitatorilor, Sunatoarea are efect de inhibare sau modificare a actiunii medicamentelor antidepresive. De asemenea cei care trebuie sa inceapa administrarea de antidepresive, trebuie sa informeze medicul daca au consumat suplimente pe baza de Sunatoare in ultimele 2 saptamani. Pentru ca Sunatoarea se fixeaza foarte bine in organism, existenta acesteia persista foarte mult timp si inceperea administrarii de antidepresive se face dupa minim o sapatamana de la oprirea consumului oricarui produs cu continut de Sunatoare.
0
27-11-2008, ora 09:37
andrusca13
Nu este medic/terapeut
andrusca13
Buna ziua,

Sotul meu a avut in urma cu un an un episod psihotic iar de atunci face tratament cu zyprexa 12.5 si convulex 300 cate unul seara. A trecut un an si totul este bine, mai are stari proaste dar in principiu este bine. De cateva luni are un servici foarte solicitant, de raspundere si face fata foarte bine. Problema este ca in urma acestui tratament s-a ingrasat foarte rau. Ce putem face, pentru ca el nu vrea sa auda de schimbarea tratamentului, ii este foarte teama. Teama fiind justificata prin faptul ca la inceputul tratamentului l-a schimbat de mai multe ori si s-a simtit foarte foarte rau. Cei care au aceasta schema aveti aceeasi problema?
0
27-11-2008, ora 10:04
andrew399
Nu este medic/terapeut
andrew399
pt:mcatalin-eu credeam ca e buna sunatoarea, si ca ajuta depresia, mai sus spui ca e interzis sa consumi in paralel cu un antidepresiv, si tu ai spus ca consumi, dar nu stiu daca ai un antidepresiv, ai spus ca pt.anxietate:"Pana in acest moment mi-am revenit destul de bine fara sa utilizez medicamente, doar cu un regim alimentar cat mai sanatos si folosirea de suplimente naturale (aloe vera, 5-htp, sunatoare, etc). "
Chiar trebuie clarificata treaba sa nu cumva sa ne facem noi rau cu mana noastra.
Va rog frumos sa interveniti careva pentru a clarifica situatia.

P.S:De iarba St.John scrie intradevar in prospect, dar de Sunatoare nu am vazut.

Si v-as ruga frumos sa-mi scrieti, daca se poate care sunt starile anxioase si cele depresive, pe deoparte, asta pt.ca cateodata eu nu mai stiu care predomina la mine.Pe plan mental simt ca totul e o.k, adica-chef de viata, vointa, concentrare, perceptie asupra viitorului incurajatoare, etc.Dar, de cand am redus anxioliticul(Rivotril)am stari de distonie neuro-vegetativa, neliniste, lipsa forta, usor tremurat.si totusi l-am redus de o luna, dar inca starile persista, shiar daca ele sunt intr-o concentratie mai mica.

Multumesc si multa sanatate la toata lumea.
0
27-11-2008, ora 10:05
robymat
Nu este medic/terapeut
robymat
Si eu fac tratament cu Zyprexa de 1 an de zile. La inceputul tratamentului m-am ingrasat si eu destul de mult, dar in timp, prin regim alimentar am reusit sa dau jos cateva kg. Deoarece m-am simtit bine in urma tratamentului cu Zyprexa (eu am tulburare afectiva bipolara), nu m-am gandit nici o clipa sa schimb tratamentul, singura solutie fiind abtinerea de a mai manca dupa ora 18.00, de la paine, de la dulciuri, desi am in continuare o mare pofta de mancare.
0
27-11-2008, ora 10:10
andrew399
Nu este medic/terapeut
andrew399
sunt interzise si ceaiurile(eu beau ceai)sau toate produsele care contin triphofan, gen:banane.etc?
0
27-11-2008, ora 13:51
mcatalin
Nu este medic/terapeut
mcatalin
Sunatoare, Hipericum Perforatum sau St. John's Wort - este una si aceeasi planta, doar ca are mai multe denumiri diferite. Este singurul produs natural a carui consum este contraindicat pe perioada tratamentului cu medicamente antidepresive.

Consumul oricarui alt produs natural (fructe, legume, ceaiuri, etc) nu este interzis, ba chiar este recomandat pentru ca asigura organismului asimilarea naturala a resurselor necesare pentru buna functionare.

Kava kava, valeriana, levatica, etc sunt alte resurse naturale cu efect asemanator, insa doar sunatoarea este interzisa deoarece are un impact puternic asupra neurotransmitatorilor si acest lucru poate influenta efectul medicamentelor antidepresive.
0
27-11-2008, ora 16:21
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
SUNATOAREA (Hypericum Perforatum, Hypericum herba) NU POATE FI CONSUMATA in acelasi timp cu un antidepresiv CHIMIC si in unele cazuri chiar cu unele naturale (in exces, evident) pentru ca prin continutul de hpericina si pseudo-hipericina inhiba monoaminooxidaza A si B (enzime care au ca principal scop degradarea dopaminei (MAOB) si a serotoninei si noradrenalinei (MAOA), iar prin continutul de hyperforin are activitate asemanatoare unui antidepresiv SND RI (Serotonin-norepinephrine-dopamine-reuptake-inhibitors).

In momentul in care se asociaza un antidepresiv precum Remeron cu Sunatoare (acum depinde si de cantitate) sunt sanse extraordinar de mari, aproape de 90-100% sa faceti Sindrom Serotoninergic, iar in cazul unui antidepresiv care inhiba si recaptarea dopaminei, hiperdopaminergism, cu simptome psihotice etc...in plus Sindromul Serotoninergic este letal daca in maxim cateva minute-zeci de minute nu se administreaza intravenos sau oral (oral trebuie administrat mult mai repede pt a avea timp sa se absoarba in fluxul sanguin) un antagonism serotoninergic precum Ciproheptadina hidroclorica (Peritol).

Aveti mare grija, ca nu este de joaca!!!!!!

Multa sanatate!
0
27-11-2008, ora 20:40
andrew399
Nu este medic/terapeut
andrew399
Mii de multumiri pentru avertizare, fratiilor!Totusi e bine ca nu am facut un soc din acela, eu am baut doar ceai, insa cred ca am anulat toata beneficiile antidepresivului meu, in acest timp.Pe prospect scrie intradevar de iarba St.Jhon, dar ai nostrii nu au facut o nota ca de fapt aceasta e Sunatoarea.Asta e!!Welcome to Romania!

P.S:In the absence of light, darkness prevail.
0
27-11-2008, ora 21:19
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sal fadeaway,

"Asta e!!Welcome to Romania! "

You are jokeing...instead of saying welcome to Romania I think that is more correctly Welcome to hell and foolishness :( Unfortunately, it's true, believe it or not!!! Sorry...

St John's wort cum mai este denumita sunatoarea, inseamna in romana "planta medicinala a Sfantului Ioan" (se refera la Sf Ioan Botezatorul), de aceea se recomanda culegerea acesteia pe 24 Iunie, de ziua Nasterii Sf. Ioan Botezatorul, cand florile plantei ajung cum s-ar spune la maturitatea necesara si cand evident substantele precum hipericina, hyperforinul si diferite taninuri si flavonoide sunt 100% active din toate punctele de vedere!!!

Sunatoarea te remotiveaza, te echilibreaza, te calmeaza, te destreseaza, ajuta foarte mult la tratarea obsesiilor si compulsiilor (care apar in TOC), fobiilor etc... IN CONCLUZIE este foarte foarte foarte buna, cu toate ca unele companii farmaceutice incearca sa ai strice reputatia, platesc milioane de dolari pentru studii care nu sunt veridice etc. De ce? Pentru ca in Germania, Austria si Elvetia, sunatoarea sub denumirea comerciala de REMOTIV este cea mai prescrisa pentru tratarea tulburarilor emotionale (alaturi de Oxybral) si pt depresii moderate si usoare. Sunt niste nenorociti. Au ajuns sa denigreze o planta si sa isi promoveze chimicalele, cand ar putea sa o comercializeze si ei sub alta denumire comerciala!!!

Numai Bine!!!
0
27-11-2008, ora 21:32
andrew399
Nu este medic/terapeut
andrew399
Sunt cateva referiri la uleiul de peste- Omega 3-care ar atenua simptomele depresiei(vezi prospect -ulei d e peste-Hofigal)si care e descris ca fiind revolutionar in tratarea depresiilor:
-deficit de atentie(ADD)
-hiperactivitate(ADHD)
-sindrom maniaco-depresiv
-depresii majore unipolare
-schizofrenie.
-depresie post-partum
Se face referire la actiunea EPA si DHA-care refac structura normala a membranelor celulare, restabilesc mobilitatea si functonalitatea receptorilor de membrana si a canalelor ionice.In prima faza se constata ca ar avea ceva efect asupra receptorilor.Deasemenea se crede ca uleiul de peste prin actiunea sa benefica asupra proceselor psihice, ar contine litiu.Litiu care este administrat in tulburare afectiva unipolara.
Citez din prospectul unui antidepresiv:
Unele supradozari sau unele medicamente (litiu) pot induce un sindrom serotoninergic justificand intreruperea imediata a tratamentului. Sindromul serotoninergic se manifesta prin aparitia (eventual brutala), simultana sau secventiala, a unui ansamblu de simptome care pot sa necesite spitalizarea, ajungand pana la deces. Aceste simptome pot fi de ordin: psihic (agitatie, confuzie, hipomanie, eventual coma); motor (tremuraturi, hipereflexie, rigiditate, hiperactivitate, contractii musculare); vegetativ (hipo- sau hipertensiune, tahicardie, frisoane, hipertermie, transpiratii); digestiv (diaree). Respectarea stricta a dozelor preconizate constituie un factor esential in prevenirea aparitiei acestui sindrom.
E posibil sa fie vorba de o interactiune intre litiu si un antidepresiv?
Rog pe -mcatalin si NICK;sa intervina cu niste lamuriri, (in limita timpului disponibil)pentru a elucida aceste ipoteze.

Multumesc pentru timpul acordat.
P.S:Nu vreau ca cineva sa creada ca nu se poate consuma peste sau ulei de peste.Dimpotriva.Sunt doar niste ipoteze si mi le asum personal.

Multa sanatate!
0
27-11-2008, ora 22:51
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sal!!!

Toate informatiile de mai sus sunt adevarate, insa pentru a interactiona litiul cu un antidepresiv trebuie sa fie administrat in doze prisiatrice, adica cu multe peste 50-100 mg, se ajunge chiar si la 300 mg de carbonat de litiu. Uleiul de peste contine litiu in doza de oligoelement, nu mai mult de maxim maximorum 10 mg, suficient insa pentru asi exercita actiunea de stimulant psihic, imbanatatitor al transmisiei serotoninergice si nu in ultimul rand timostabilizator, adica stabilizator al dispozitiei in special in tulbularile bipolare (insa in cazul acestora se prefera acidul valproic in dauna litiului, tocmai din cauza riscurilor mari de intoxicatie; litiul nu se leaga de proteinele plasmatice ajungand astfel la toate organele din corp, iar in caz de intoxicatie se ajunge chiar la deces).

Insa in cazul de fata, pe langa antidepresive se recomanda consumul de acizi omega 3, 6 si 9, fosfolipide (tonotil-n, lecitina) sau extracte de plante adaptogene precum Bacopa Monnieri, Rhodiola Rosea, dar NU sunatoare!!! Sunatoarea ESTE un antidepresiv pe cand celelalte inafara de Rhodiola care si ea se apropie ca si actiune de sunatoare, sunt complementare si actioneaza sinergic cu antidepresivele!

Noapte Buna!
0
10-12-2008, ora 21:54
andrew399
Nu este medic/terapeut
andrew399
Buna.

Eu am reusit sa schimb Rivotril-ul(clonazepam, antiepileptic, 0, 5mg)de ceva timp cu alprazolam(0, 5), eu neavand simptome de epilepsie, sa facut punte intre ele fiind amandoua din grupa benzo..., ma simt destul de binisor, dar nu stralucit, daca ia cineva alprazolam sa-mi spuna si mie cu ce te ajuta alprazolamul si pe unde "umbla"el.Sincer Rivotril-ul imi dadea stari de agitatie si nervozitate, si nu numai.

Multa sanatate!
0
13-12-2008, ora 14:34
mcatalin
Nu este medic/terapeut
mcatalin
Salut,

Alprazolam cred ca este cel mai utilizat medicament anxiolitic, iar cea mai cunoscuta denumire a sa este Xanax. La fel ca orice medicament din clasa benzodiazepinelor, nu este recomandata utilizarea pe termen indelungat deoarece provoaca dependenta.

Informatii: http://en.wikipedia.org/wiki/Alprazolam
sau http://medicamente.romedic.ro/medicamente.php?med=3498&fl=1

Sanatate si numai bine!
0
14-12-2008, ora 21:57
andrew399
Nu este medic/terapeut
andrew399
Serotonina, substanţa care afectează masă de grăsime din organism

O substanţă chimică din creier, care influenţează dispoziţia şi apetitul, are efecte şi asupra masei de grăsime din corp, relevă un studiu al cercetătorilor de la Universitatea din California, SUA. Substanţa în cauză se numeşte serotonină şi influenţează depozitele de grăsime indiferent de cantitatea de mâncare consumată. Cercetătorii au anunţat că această descoperire este folositoare în scopul inventării de noi tratamente pentru afecţiuni, precum diabetul. Serotonina este cea care decide dacă grăsimea trebuie arsă sau stocată. Experimentele au fost făcute pe viermi pentru că jumătate din genomul acestora este comun cu cel al oamenilor. Mai mult, genele umane responsabile de metabolism şi apetit sunt extrem de asemănătoare cu cele ale viermilor participanţi la studiu. Cercetătorii nu numai că au reuşit să demonstreze că serotonina afectează masa de grăsime, dar au reuşit să separe şi mecanismul care controlează apetitul de efectele serotoninei. În cazul viermilor, s-a observat că atunci când organismul simţea că nu are destulă hrană stoca mai multă grăsime. Această poate fi o explicaţie pentru faptul că unele persoane iau foarte mult în greutate după ce încetează să mai urmeze o dietă.

Ca sa vezi in cate e implicata serotonina, o substanta care ne controleaza vietile.
P.S:Oamenii spun ca timpul trece, dar timpul spune, ca oamenii sunt trecatori.
0
05-01-2009, ora 21:55
mari_bella38
Nu este medic/terapeut
mari_bella38
Este prima data cand intru pe acest site. As vrea un sfat de la "Nick". Am fost la psihiatru pentru ca nu aveam pofta de mancare si o stare de neliniste, ma simteam epuizata fizic...Psihiatrul mi-a recomandat Seroxat, Ansilan si Rivotril.Seroxatul nu am putut sa il tolerez.Am luat 5-HTP.Rivotril am luat o luna de zile, cate doua pastile si Ansilan o pastila.Dupa o luna mi-a scazut doza de Rivotril la o pastila pe zi timp de doua saptamani, apoi mi l-a intrerupt pentru ca ma simteam mai bine.Dupa o saptamana, simtomele au revenit.Am mers din nou la doctor si mi-a dat in loc de Rivotril, Eglonyl, dar mi-a dat si Arketis, dar pe care nu as vrea sa le iau pentru ca iau 5-HTP.Acum nu stiu ce sa fac, sa renunt la 5-HTP sau sa iau Arketis?Ce zici k ar trebui sa fac?
0
05-01-2009, ora 22:53
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Buna seara Doamna Mari,

In nici un caz nu va recomand sa luati Arketis!

Tocmai am postat multe informatii dsp depresie si neurotransmitatori, va rog sa intrati pe acest link
(http://forum.romedic.ro/prod/SEROTONINĂ, _DOPAMINĂ_ŞI_NORADRENALINĂ_-tratarea_depresiei..._022119.html)

Paradoxal este ca am vb si dsp 5-HTP...cititi cu atentie tot (dar nu primul msj, al treilea (primul are multe erori datorate server-ului, l-am corectat si l-am repostat)...vb dupa pt mai multe detalii!

Numai Bine!
1
05-01-2009, ora 23:15
mari_bella38
Nu este medic/terapeut
mari_bella38
Multumesc pentru raspuns, eu chiar nu voiam sa renunt la 5-HTP.Am doua luni de cand il iau...Dar totusi cu rezultate slabute.Deci ce spuneti?sa iau si Eglonyl doua pe zi si ansilan o zi da una nu cate o capsula?Sa stiti ca nu prea ma pricep.Este prima data cand am de a face cu astfel de pastile.Va sunt recunoscatoare pentru sfaturi.

VA MULTUMESC!
0
06-01-2009, ora 13:57
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sfatul meu este sa NU luati asa ceva si cred ca stiti de ce! Oricum nu aveti voie sa luati 5-HTP impreuna cu un antidepresiv chimic, antipsihotic sau orice alt medicament chimic din sfera psihiatriei (acum depinde si de doza)!

Ce cantitate de 5-hidroxitriptofan luati si de cate ori pe zi?
Sincer, va recomad sa luati 5-HTP (200 mg pe zi, adica 2 cps Swanson), DL-phenylalanina (1000 mg pe zi, dica 2 cps Swanson), L-Theanina (100 pana la maxim 200 de mg seara la culcare), Benfotiamina si Acid lipoic.va recomad aceste produse pentru ca sunt extraordinare, eu asa mi-am tratat stresul posttraumatic si starile depresiv-anxioase.

Cititi mai multe pe link-ul pe care vi l-am dat mai sus!

In speranta ca v-am ajutat,

Nick!
0
06-01-2009, ora 15:37
mari_bella38
Nu este medic/terapeut
mari_bella38
Iau cate o pastila de 5-HTP pe zi, seara.Dar restul medicamentelor de unde le pot lua?Se gasesc in farmacii?
L-theanina se gaseste cumva sub denumirea de Benosen?
0
06-01-2009, ora 16:18
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Nu este suficienta o singura pastila de 5-HTP, cu atat mai mult cu cat cred ca are o concentratie de 50 de mg!

Restul suplimentelor alimentare le veti putea achizitiona la sf saptamanii de pe www.vitaking.ro!
Nu se gasec in farmacii! Benosen contine L-theanina!
0
06-01-2009, ora 16:32
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Benosen din pacate, mai contine unele ingrediente cu care nu sunt de acord, cum ar fi hameiul, in plus nu este 100% biodisponibil! cel mai bun supliment cu L-theanina este fara doar si poate cel de la Swanson, din pacate nu au importat decat cateva flacoane de L-theanina...nu ajung nici pe departe pt toti cei care sunt interesati!

Dar poate cerand mai muti pe site, ii vom convinge sa mai importe, chiar nu stiu ce sa va zic, nu sunt eu patronul; daca eram eu, alta era situatia!

Numai Bine!
0
08-01-2009, ora 22:05
mari_bella38
Nu este medic/terapeut
mari_bella38
Cineva mi-a recomandat alte produse: ST JONS, CURCUMIN, BROMELAINA si 5-HTP.Recomandarea e de la un medic homeopat...Sa fie bun oare?A mai folosit cineva asa ceva?Mi s-a spus ca imi va reveni si pofta de mancare.Astept un RASPUNS...

VA MULTUMESC!
0
09-01-2009, ora 13:34
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
St John's Worth (Hypericum Perforatum), adica Sunatoare, este foarte buna, merge pe acelasi principiu ca antidepresivele, dar cu foarte putine reactii adverse!
Curcumin sau Tumeric, este o planta originara din India, are proprietati in principal antioxidante si foarte benefice pentru sistemul digestiv.
Bromelaina, este o enzima care se gaseste din abundenta in ananas; ajuta la digestie!
5-HTP stii deja ce este.

Este buna combinatia, dar nu indeajuns!

O zi buna!
0
09-01-2009, ora 16:15
lore_dana_v
Nu este medic/terapeut
lore_dana_v
Am ramas foarte surprinsa de tot ce am citit la acest topic. Sincer, nu stiu nici daca e de bine sau e de rau...Probabil si, si. Sunt de acord cu exprimarea opiniilor, cu schimbul de informatii, cu discutarea unor efecte ale unor medicamente...dar in nici un caz cu sugestii de tratament! Oameni buni, voi ce dati sfaturi si alcatuiti scheme de tratament, chiar va asumati riscul??? Daca ati fi medici v-as acuza clar de lipsa de orice urma de profesionalism! Atata timp cat nu aveti acei MINIM 11 ani de studiu ce stau la baza parafei de "medic specialist psihiatru" nu aveti dreptul sa faceti recomandari terapeutice!!! Pe ce va bazati? Pe informatii de pe site-uri?? Nu zic, multe sunt corecte dar cine isi asuma greselile si informatiile eronate (de ex., cea cu benzodiazepinele care SE metabolizeaza hepatic...)? CUm sa spui cuiva "ca in nici un caz sa nu ia Arketis"? N-am intentia sa intru in discutii interminabile despre continutul concret al post-urilor...ci doar o mare rugaminte: lasati medicina pe mana cui trebuie! Tratati-va naturist, cititi, autosugestionati-va...dar nu dati sfaturi altora vizand terapia medicamentoasa. Nu toti medici fac treaba buna, drept si asta. Dar mare parte -da. Acolo, in cabinet, se pune un diagnostic, se stabileste o schema, se discuta efecte secndare si se evalueaza...NU AICI!
Iar celor cu intrebari, nelamuriri, celor care sufera de depresie si anxietate...cititi informatiile pe care le gasitit, dar nu uitati sa le verificati de macar 3 ori! Gasiti-va un medic BUN, in care sa aveti incredere, si ascultati-l cu sfintenie (eventual si un psiholog)...
(Nu ma intelegeti gresit, ii admir pe cei care se informeaza...dar mi se pare inadmisibil sa te joci cu indicatiile fara alta baza stintifica decat "google...")
0
11-01-2009, ora 11:34
andrew399
Nu este medic/terapeut
andrew399
Pt.lore_dana_v

Treaba cu medicii ca sunt priceputi merge in proportie de 60% iar interesati de 3% in functie de "money", si eu l-am ascultat cu sfintenie, fiind sigur ca ma face bine, dar rezultatul nu a inceput sa apara, fiind medic primar la cel mai mare spital de psihiatrie, poti sa stai la psihiatrie mult si bine ca nu te baga nimeni in seama, e cred, omenesc sa ne dam sfaturi unui celuilalt, si ramane la latitudinea fiecaruia sa le urmeze.Eu am depresie de 1 an de zile, mai exact pe 13 Ianuarie, si nu pot spune ca ma simt minunat, am un medic care e in varsta si am spune ca e priceput, dar in functie de cat il "atentionezi", asa are grija de tine.Mi-a prescris Rivotril care e pt.epileptici, si e un slab anxiolitic, cand i-am spus ca ma simt rau dupa el, asta la 8 luni, mi la schimbat cu alprazolam, el sustinand ca e tot acelasi efect, cu totii stim ca e alta substanta dar in aceiasi grupa, urmarile:mi-au aparut pe corp reactii cutanate, stari de nebuneala de-mi venea sa ma dau cu capu de pereti, tremurat, ideatie suicidra, etc.Idea era sa se treaca treptat de la unul la altul, dar el nu stia asta, am Coaxil ca si AD, el sustine ca e un triciclic cand toti stim ca e un SSRE, a fost in stare sa ma treaca si ma trecut de la Tianeptina la Venlafaxina dupa o zi pe alta, fara sa am stari de rebound, exemple va pot da multe si dealtfel toti de pe forum, daca nu era forumul eu nici nu stiam ca nu am voie sa iau sunatoare concomitent cu un AD, si multe altele, idea fiind ca atunci cand esti disperat iti prinde bine un sfat, fie el orcat de mic.Eu sunt din zona rurala si am noroc ca am internet si ma mai pot informa, si stiu ce e depresia, o"minciuna"care o traieste creierul si cat de cat stiu cum sa lupt cu ea, am o vecina care are tratament pe 3 luni de zile, odata la 3 luni merge la psihiatru, i-a hotareste cat sa fie doza de mare de AD sau anxiolitic in functie de cum se simte si asta fiindca asa i-a spus medicul.Sa nu credeti ca am ceva cu medicii dar idea e ca cu cat ai mai multe posibilitati cu atat poti alege mai bine.
Acest topic a fost închis. Nu mai pot fi adăugate noi comentarii.
3135 comentarii 1 23 ..... 104 105 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul