Medicamente antidepresive?

3135 comentarii 1 2 ..... 102103104 105 Înainte ›
0
21-02-2013, ora 17:06
mache30
Nu este medic/terapeut
mache30
Salut
De citeva zile am trecut pe anafranil 10 mg 1-1-0
Nu vad nici o imbunatatire, probabil si doza este mica
Dar am urm nelamurire: ma pun in miscare extrem de greu si asta din cauza depresiei dar de ce odata pus in miscare tot mi se face rau : greata, nod in git, o stare ciudata de parca abia ma controlez.
Am condus un pic prin oras dar acum ma gindesc cum am facut asta, parca nu am fost eu.
Starea continua si acasa, parca trebuie sa se intimple ceva si nu mai am rabdare
Orice ar fi, sa se intimple o data si gata.
Simt ca imi este tot mai greu sa ma controlez si m-am saturat de stari ciudate,
Simt ca nu merge cu respiratia, cu psihologia nimic, nici medicatia nu o nimeresc.iar gindirea pozitiva este un vis.
Cred ca aveti si voi situatii de acest fel, dar cum reusiti sa mai faceti fata?
0
21-02-2013, ora 20:46
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ mache30

Depresii, sindroame obsesiv-compulsive si fobii:
Oral:Initializarea tratamentului se face cu 1 tableta de 25 mg Anafranil de 2-3/zi, ori 1 tableta retard de 75 mg o data (preferabil seara). Doza se creste progresiv, ex. cu 25 mg la fiecare cateva zile (intervalul depinde de toleranta pacientului) pana la 4-6 tablete de 25 mg, sau 2 tablete retard de 75 mg in timpul primei saptamani de tratament. In cazuri severe, doza se poate creste pana la un maximum de 250 mg/zi. Odata ce se inregistreaza o imbunatatire evidenta, doza se mentine la un nivel mediu de 2-4 tablete de 25 mg.

Atacuri de panica, agorafobie:Initial o tableta de 10 mg zilnic, se poate combina cu benzodiazepinele (vezi Precautii). In functie de toleranta, doza se poate creste pana la obtinerea unui raspuns adecvat, concomitent cu scaderea dozei de benzodiazepina. Doza zilnica variaza intre 25-100 mg si poate fi crescuta pana la 150 mg, in functie de pacient. Se recomanda ca tratamentul sa nu fie intrerupt si sa se mentina cel putin 6 luni dupa ameliorarea simptomatologiei, cu scaderea treptata a dozei.

P.S.: Ai rabdare si asteapta sa iti treaca acele stari.
In viata, daca te confrunti cu o problema foarte mare, careia nu ii dai de cap, cere ajutor mai sus.
Roaga-te sa te ajute Dumnezeu si sa iti rezolve problema, daca acest lucru este spre mantuirea sufletului tau.
Te sfatuiesc si pe tine, asa cum am sfatuit-o si pe @ perseverenta (desi am impresia ca vorbesc singura), faceti Paraclisul Maicii Domnului. Se zice ca trebuie sa il faci de 40 de ori. Eu, orice problema am avut, am gasit rezolvare si dupa ce l-am citit a 5-a sau a 7-a oara.
Nu ai obosit sa te tot inartesti in cerc ?
Intelege si cere ajutorul cuiva mai sus decat tine. Adica lui Dumnezeu.
0
21-02-2013, ora 23:25
Costy2007
Nu este medic/terapeut
Costy2007
'Eu, orice problema am avut, am gasit rezolvare si dupa ce l-am citit a 5-a sau a 7-a oara'.
De ce nu te-a vindecat de TAB daca spui ca orice problema ai avut s-a rezolvat ?! Te contrazici de nu se poate.
Mache, pune mana si ia tratamentul cum trebuie, sa ai un mediu bun si propice tie si te vei simti bine, atata tot.
0
22-02-2013, ora 17:20
Costy2007
Nu este medic/terapeut
Costy2007
Am gasit despre folosirea metodei cu socuri ptr depresie (ECT):
http://www.antipsychiatry.org/romanian-ect.htm
Deci pazea ca e de rau.
Metoda consta tocmai in distrugerea creierului, deci te desfiinteaza ca om si ca personalitate.
Asemanator am observat ca lucreaza si Zoloft doar ca ala nu distruge nimic, in sens ca ala te rezolva partial prin inducere de indiferenta generala, adica nu mai suferi de probleme-le nerezolvate care dau depresia, cel putin la mine asa lucra, dar nici om nu mai erai, desi la multi lucreaza bine fara sa dea indiferenta.
Multi s-au plans de anhedonie si apatie dupa 1-2 ani de Zoloft sau alte SSRI.
0
22-02-2013, ora 23:31
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Costy2007

Nu m-am rugat niciodata sa ma vindec de tab.

Cred ca e foarte greu pentru tine, aproape imposibil... sa te duci la o biserica, sa dai un leu si sa cumperi Paraclisul Maicii Domnului.

Din cauza mandriei. Nu accepti sa ceri ajutor de la cineva superior. Si din cauza dezamagirii ca nu te-a vindecat pina acum. Cauzele astea te-au dus sa ajungi la concluzia ca Dumnezeu nu exista si nu poti iesi din "nu exista" asta pentru ca ar trebuie sa renunti si la mandrie dar si la faptul ca ai fost ranit.

Paraclisul Maicii Domnului e o rugaciune care dureaza 15-20 minute. Ceva complicat poate pentru incepatori.

Cea mai mica rugaciune care exista este "Doamne miluieste !"

In fiecare seara spune macar un "Doamne miluieste" si apoi cere-I prin cuvintele tale ce doresti tu.

Se spune undeva ca trebuie sa multumim lui Dumnezeu chiar si pentru bolile pe care ni le da.
De obicei trimite lasa sa se imbolnaveasca pe cei pe care ii vrea mai aproape de El.
Dumnezeu are lucrarea lui cu fiecare dintre noi.
Daca sa zicem ca tie ti-a dat boala depresie si venitul 500 de euro cu care sa te descurci, inseamna ca astea iti sunt necesare tie pentru mantuire si nu altele. Ai incredere in Dumnezeu ca stie El mai bine ce e bine pentru tine.
Dumnezeu asteapta sa te indrepti catre el, "sa il tragi de maneca", sa ii ceri. Sistematic sa te duci la El sa ii ceri si sa nadajduiesti.
Intelege romaneste treaba asta si zi seara "Doamne miluieste !" si "Doamne ajuta-ma cu boala mea!". Poti sa zici si dimineata dupa ce te trezesti si cand vrei tu. Numai sa zici. Prin cuvintele tale.

Eu te rog frumos sa nu mai faci sex decat cu sotia ta.
De ce ?
A te culca cu X in afara casatoriei este pacat.
Pacatele sunt cauzele bolilor.
0
23-02-2013, ora 13:59
Costy2007
Nu este medic/terapeut
Costy2007
De ce nu te-ai rugat niciodata sa te vindeci de TAB ? Hai ca asta e culmea. Care om normal la cap nu s-ar ruga sa-l vindece de boala lui ?! Inseamna ca ai parte masochista in tine clar.
Ia roaga-te sa vedem, te vindeci ?! Arata-ne ca exista ! Demonstreaz-o.
Faptili vorbeste, stii vorba aia da ?
Nu intelege gresit, nu zic ca nu te vindeci ! Dar vreau sa vad asta.
Tocmai de aia spun sa te rogi sa scapi de boala asta crunta, de ce nu ai vrea sa scapi de ea ?
De exemplu daca eu spun acum ca-s mare nabab, ma crezi ? Doar asa pe vorbe ?

Daca tu te vindeci definitiv, ma duc la ce biserica vrei tu ca sa ma vindec si eu.
Pot sa-ti spun ca eu m-am imbolnavit rugandu-ma ! Deci am facut asta mult timp, de aia nu mai cred, mi-am pierdut credinta cand am vazut ca nu e nimeni si ca boala avanseaza din ce in ce, dar poate nu ai stiut ca am facut-o mult timp. Deci nu am nici o mandrie, nu ma caracterizeaza asa ceva dat fiind ca mandria e daunatoare si n-ar fi dus la nimic bun.
De ce sa-i multumesc ptr boala asta ? Mi-a mancat viata si zilele, nu multumesc deloc, vreau viata inapoi, sau daca planul aceluia e sa imi iau viata (ca reuseste in curand pana la urma), inseamna ca nu merita sa ma rog la asa ceva, la un criminal.
Si chiar asa, daca ne-ar vrea mai aproape de el cum zici tu ca ar fi (desi cine a demonstrat ca asta ar vrea ?! E doar interpretarea unora), putea sa ne lase sanatosi pana la un punct mai devreme ca ceilalti, apoi puneam capul pe perna si nu ne mai trezeam, deci tot nu era nevoie sa ne chinuie asa ! Asa ca nici asta nu are logica.
Vrei tu sa gasesti argumente ca ce bine e sa ai TAB.
0
23-02-2013, ora 19:02
Costy2007
Nu este medic/terapeut
Costy2007
Si uite alta chestie ilogica ce ai spus-o:

"Daca Dumnezeu ti-a dat boala si 500 Euro din care sa te descurci, aia e ptr mantuirea ta"
Dand depresia mi-a furat viata cu totul ! Deja nu mai conteaza acei 500 Euro sau altceva, asa ca alta tampenie, nu se lasa decat cu sinucidere pana la urma, deci ce a rezolvat acel dzeu al tau ?
Depresia nu e o boala ca altele fizice care sa te simti bine si sa profiti de viata in alt fel.
0
24-02-2013, ora 17:17
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
' Daca tu te vindeci definitiv, ma duc la ce biserica vrei tu ca sa ma vindec si eu.
Pot sa-ti spun ca eu m-am imbolnavit rugandu-ma ! Deci am facut asta mult timp, de aia nu mai cred, mi-am pierdut credinta cand am vazut ca nu e nimeni si ca boala avanseaza din ce in ce, dar poate nu ai stiut ca am facut-o mult timp. '

Costy problema vindecarii este una complexa, trebuie sa stii ca Dumnezeu nu vindeca oricum si in orice conditii !
In primul rand ca Dumnezeu nu este in toate lucrurile si gandurile pe care le avem ci mai degraba Diavolul este prezent permanent in lume ! Iar boala nu e o pedeapsa data de Dumnezeu ci mai degraba o lipsa, o departare de Dumnezeu ! Pe de alta parte exista si niste Legi Biologice care poate au fost incalcate constant de-a lungul generatiilor, asa-numitele pacate stramosesti si boala poate veni de la parinti !
Din perspectiva asta se spune ca boala este un dar, o binecuvantare pentru ca un copil nascut cu probleme de la inceput, obliga pur si simplu atat pe bolnav cat si pe familie sa apeleze mai mult la biserica ! Se vede deseori o relatie direct proportionala intre gravitatea unei boli sau handicap si credinta manifestata de familiile respective, cu mentiunea aici ca trebuie deosebit clar intre religiozitate pura si delir mistic !!
Tocmai faptul ca poate nu te vei vindeca vreodata asa cum tu iti doresti, te tine mai apropiat si mai sensibil la temele spirituale ! Asa ar trebui sa interpretezi problema suferintei si a mantuirii prin boala ! Crezi ca lui Nesu ii e mai usor ?! Gandeste-te ce distanta uriasa este in cazul sau unde a ajuns fata de unde a fost ! Cu siguranta are un rost suferinta lui si cred ca el deja l-a gasit in buna parte, l-am ascultat atent cand a fost la emisiune !

Iar vindecarea nu vine asa brusc cum te astepti tu, ca mergi la o biserica, iti 'cade un duh in cap ' si gata ! Acest lucru se intampla rareori si numai in locuri speciale sau in preajma oamenilor sfintiti ! Exista asemenea locuri si poti sa le cauti dar nu poti pretinde acest lucru ci trebuie sa MERITI sa il primesti ! Atentie ca si aici pot interveni inselari cumplite, trebuie mereu sa ceri parerea unui duhovnic experimentat !
Cel mai adesea Dumnezeu iti va trimite oamenii potriviti, care te indruma la preoti imbunatatiti, locuri speciale sau medici deosebiti, asta cu conditia sa stai aproape de biserica si de un duhovnic bun !!

Compris ?!
0
24-02-2013, ora 20:00
Laura85
Nu este medic/terapeut
Laura85
Este foarte daunator sa consideram bolile ca urmare a pacatelor sau ca si pedepse divine. Deja un om bolnav, mai ales depresiv isi face o multime de procese de constiinta, se culpabilizeaza in exces si vede totul mai pesimist, iar asta e in detrimentul sau, a vindecarii.

Clara si Stevens, nu v-ati gandit niciodata ca multe dintre explicatiile f. riguroase si indemnurile din cartile religioase (ortodoxe) si din predicile preotilor sunt mijloace de manipulare si de control? Bagand omul in nebuloasa si in frica, nu mai isi pune propria ratiune la munca, nu lupta pentru drepturile sale.

Daca e asa cum spun aceste religii, 1.atunci de ce oameni rai, corupti si cu multe pacate o duc f bine toata viata lor, la fel si familiile lor; unii avand probleme de sanatate doar de pe urma diferitelor excese la care isi supun corpul timp indelungat? 2. daca exista rai si iad, de ce trebuie sa plateasca un copil nevinovat prin cancer pentru 'curv.asaraiul' rudei sale sau pentru pacatele parintilor. Logic ar fi ca fiecare sa-si ia pedeapsa lui sau rasplata lui dincolo, iar acei copii sa aiba dreptul cat de cat la o viata buna, daca nu fericita pe pamant, avand in vedere ca rudele lui, chiar pacatoase au avut acest drept, iar ei amaratii sa plateasca pentru altcineva?? Ceva nu se leaga...

Eu sincer ii admir pe acei oameni, care atei fiind, reusesc sa duca o viata curata si cinstita, si mai mult decat atat pot sa ajute alti oameni, din simplul (dar maretul) principiu al umanitatii si al omeninei!!
0
25-02-2013, ora 00:06
Costy2007
Nu este medic/terapeut
Costy2007
Stevens, uite eu am depresia si nu ma duc la nici o biserica si nu-s deloc apropiat de chestii-le spirituale, eram inainte cand nu eram bolnav, culmea ! Eram inainte asa, ca tocmai credeam ca exista cineva divin si ca are grija sa fie bine, nu aveam argumente contra ca acum.
Deci invers, acum cu atat mai mult nu o sa mai fac asta vreodata.
Si ce e asta, santaj ? Sa ma oblige prin boala sa ma duc la biserica ? Daca ar fi asa, nu e corect sa fiu obligat, corect este sa aleg eu singur sanatos fiind. Daca nu te face sa alegi singur, inseamna ca e vrajeala, ca daca era ceva de bine, te duceai de la sine fara sa fi bolnav.
Sa ma face sa aleg drumul ala prin fapte bune, sa arate ca ducandu-ma imi e mai bine, iar atunci este okey.
Tu daca ai o firma, nu stai sa-i dai in cap vecinului ca sa-i iei clientii, sau nu dai in cap la toate firmele ca sa constrangi clientul sa vina la tine, din contra, fac lucru mai de calitate ca altii si vin ei singuri apoi !
Deci ce spuneti voi nu are nici o logica reala, nimic corespondent cu fapte-le reale.

Si da, dupa mine Dumnezeu daca era asa magic cum lumea il crede, facea in asa fel si legaturile neuronale din creier se refaceau ca prin minune si te vindecai si gata, sau facea sa nu te imbolnavesti de la inceput.
Asa cum se spune ca a facut Isus minuni, si a mai si inviat (eu nu cred insa nimic din astea), asa poate si cu boala sa o faca sa dispara ! Sau cum ? Acuma nu mai face minuni, nu ?
Adica aparea vinul in oale-le de lut, aprea peste-le in cosuri asa ca prin minune brusc, vindeca lumea brusc de orbire si paralizie, nu vindeca el o depresie sau un TAB, ori chiar o schizofrenie ? Hai sa fim seriosi !
Dar cum nimic din astea nu s-au intamplat cu adevarat, de aia nici boala noastra nu trece, cine sa o vindece ?! N-are cine.
Aveti voi argumente contra ? Dar sa fie demonstrabile in realitate, nu ce au zis sfintii sau alti imaginari, adica personajede cine a inventat religia ca instrument de manevra politica.

Iar cu Iadul e alta tampenie, cum se spune ca Dumnezeu e mai puternic ca diavolul, deci nu au puteri egale, el ii permite sa existe, eu daca ma duc in iad, ma duc ca sunt constrans de suferinta din care nu mai am iesire orice am incercat ! Nu ca am ales eu de buna voie.
De ce nu-mi face viata mai acceptabila, atunci eu nu voi mai alege iadul.
Deci nimic nu se leaga din ce spuneti.

Oricum la voi este semn bun daca ganditi asa, asta este semn ca inca depresia nu face ravagii la voi si nu v-a luat fantasma, nu intelegeti gresit, nu condamn ca ganditi asa, doar ca nu are nici o treaba cu realitatea.
Omul isi permite sa viseze si sa creada atat timp cat inca ii este acceptabila starea.
0
25-02-2013, ora 10:11
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Laura85

"Este foarte daunator sa consideram bolile ca urmare a pacatelor sau ca si pedepse divine. "

Este foarte bine sa acceptam ceea ce ni s-a spus in Biblie si de catre Sfintii Parinti (oameni care au dus o viata desavarsita, in curatenie, post si rugaciune) ca sa stim cum sa abordam problema.

Nu vedeti ca nu conteaza cate pastile luam, noua bolile nu ca nu se vindeca, dar ne mai si chinuiesc.
Adica: nu iau pastile, mi-e rau.
Iau pastile: mi-e rau.

Cam in starea asta se zbate bietul Costy de peste 10 ani.

Lui Dumnezeu nu ii place sa te afli in starea de boala (trupeasca - probleme cu creierul, cu neurotransmitatorii etc) dar pentru asta trebuie sa se realizeze mai intai vindecatea sufleteasca.
Linistea este inceputul curatirii sufletului iar in religia noastra ortodoxa, acest lucru nu poate fi facut decat prin intermediul spovedaniei care e ca o baie curatitoare pentru suflet.

In conditiile in care stim ca bolile sunt o consecinta a pacatelor (noastre, ale stramosilor), inseamna ca stim cum sa ne apucam sa luptam cu ele. Asta pe langa medicamente.
Unul dintre cele mai mari somitati in psihiatrie, dr. Ionescu din Buzau spunea ca el a vazut ca bolnavii carora le merge cel mai bine sunt cei care imbina credinta si medicatia.

"Deja un om bolnav, mai ales depresiv isi face o multime de procese de constiinta, se culpabilizeaza in exces si vede totul mai pesimist, iar asta e in detrimentul sau, a vindecarii."

Laura,

Nu trebuie sa ne culpabilizam decat pentru pacatele noastre.
Nu trebuie sa ne intristam decat pentru ele.
Daca te intristezi pentru altceva inseamna un alt pacat care intra si el in sacul celor care au produs boala.

Atentie mare la intelegea corecta a Ortodoxiei.

"Bagand omul in nebuloasa si in frica, "

Frica este si ea un mare pacat, putand duce chiar la formarea bolii numita anxietate".
Nu trebuie sa iti fie frica de nimic in lume decat de Dumnezeu care te va judeca pentru pacatele tale.
Ceea ce inseamna ca trebuie sa lupti cu tot dinadinsul sa nu le mai comiti.

"Daca e asa cum spun aceste religii, 1.atunci de ce oameni rai, corupti si cu multe pacate o duc f bine toata viata lor, la fel si familiile lor; unii avand probleme de sanatate doar de pe urma diferitelor excese la care isi supun corpul timp indelungat? "

Exista un raspuns si pentru asta. Acesti oameni vor raspunde in fata lui Dumnezeu pentru greselile lor dar ei vor trebuie sa se mantuiasca in contextul in care i-a lasat Dumnezeu pe ei sa traiasca.
Mai precis: un om simplu cu 1.500 lei salariu va raspunde in fata lui Dumnezeu pentru faptele bune pe care le-a facut el din aceasta perspectiva.
Unui om care e milionar in euro va raspunde in fata lui Dumnezeu pentru fapte bune pe care le-a facut cu acesti bani si nu cu altii.

Mi-e asa de mila de ei...

Pe de alta parte invidia este unul dintre pacatele capitale care rod sufletul si pot duce in timp la depresie.
Si nici nu stii de unde vine depresia. Mai ajungi si la psihiatru in loc sa te ocupi sa scoti sistematic aceasta patima din inima ta.

Acum vorbesc in general.

Ideea principala este insa de a nu ne lasa orbiti de paiul din ochiul altuia, ci de a ne preocupa in permanenta de apropierea noastra de Dumnezeu care ne asteapta cu Dragoste.
Nu este posibil, oricat de bolnavi am fi, ca daca ne apropiem de cineva care ne asteapta cu dragoste, sa ne fie rau.

Iar daca ne uitam si mai bine in caminele noastre si ne aducem aminte si de vorbele lui Ciorapel (boala noastra ar fi aproape vindecata daca am fi inconjurati cu dragoste), ne vom da seama ca noi am incercat de-a lungul timpului sa ii schimbam pe cei din jur (pe parinti, pe frati) in sensul crearii unei comuniuni mai armonioase. Am depus toate eforturile. Dar uite ca aceasta nu s-a realizat. Inca.

De ce ? Pentru ca ne-am mandrit si nu ne-am pus nadejdea in Dumnezeu.
In viata trebuie sa ne punem nadejdea in Dumnezeu.

O alta problema pe care o are majoritatea tuturor celor care scriu pe aceasta sectiune este "grija zilei de maine" - care este si ea un alt mare pacat care alimenteaza anxietatea.
Teoretic, asa ar trebui sa fie pentru ca foarte multi nu au lucrat cu carte de munca aproape niciodata si nu au venituri.
Ce se vor face dupa moartea parintilor lor ?

Se zice ca daca avem o viata curata si daca vom face voia lui Dumnezeu, El se va preocupa de ziua de maine.

Este un baiat pe acest Forum caruia i-au murit parintii si pe langa boala psihica (schizo) are si o boala de sange foarte grava care ii da handicap de gradul 1. Credeti ca nu s-a descurcat dupa moartea parintilor ? Credeti ca nu a avut grija Dumnezeu de el ?
0
25-02-2013, ora 18:35
utilizator_18918
Nu este medic/terapeut
utilizator_18918
Cred că e suficientă propaganda religioasă. Când oamenii nu sunt interesaţi, nu e nevoie să continuaţi. Oricum nu-şi vor schimba părerea.
0
25-02-2013, ora 19:44
Laura85
Nu este medic/terapeut
Laura85
Clara, iti respect convingerile desi nu sunt de acord cu ele!

Deci tu zici ca un om ff rau, care prin activitatile sale nedemne a nedreptatit f multa lume, a facut mult rau in jur, dar el o duce bine pana la sfarsitul vietii sale super-bogate si ramane ca eventual un urmas sa-i rascumpere pacatele, iar un tanar depresiv sufera pentru ca nu se abtine de la prea multa mancare sau isi mai face cate o iubita fara sa se casatoreasca? Practic asta ai scris.

In mare Biblia, este buna, dar nu trebuie sa credem orbeste in ea, trebuie sa filtram prin ratiunea proprie si sa adaptam zilelor de AZI. Iar cu Sfintii Parinti la fel, au trait alte epoci, acum e o lume nebuna, stresul e mult mai mare decat atunci cand erau 2 oameni pe strada si primeau scrisori o data pe luna etc Depresia si tulburarile psihice fac ravagii, alimentele nu mai sunt cum erau odata; Ispite de orice gen si sexuale sunt la tot pasul, nu mai e ca pe vremea bunicii, ca un baiat facea curte platonica poate chiar si ani de zile, apoi se casatoreau si duceau in general o viata buna. Si acele sfaturi duhovnicesti trebuie adaptate secolului in care traim, iar unele pur si simplu nu mai sunt de actualitate!!

Nu cred ca sexul pana la casatorie face asa mult rau, mai degraba rautatea sufletului, faptul de a face cuiva rau intentionat, de a nu ajuta un om daca are nevoie iar tu poti face acest lucru etc si etc.
0
25-02-2013, ora 20:06
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Laura85

Te rog.
Pe mine ma intereseaza de viata mea si de viata prietenilor mei.
Daca am scris acele lucruri inseamna ca am trecut prin ceva, ca acum imi este mult mai bine si ca vreau ca si prietenilor mei sa le fie bine.
Tu nu stii prin ce a trecut Costy de aproximativ de 10 ani incoace ca eu sa ii scriu acele lucruri.

Nu te mai baga / nu va mai bagati in relatia mea cu el, pe care voi nu o cunoasteti deloc si mai ales nu subminati ce cu greu ma exprim si doresc sa ii sugerez.

Pe mine nu ma intereseaza de omul f f rau care a nedreptatit multa lume, ca nu il cunosc.
E imaginatie. E ipotetic.

Se pare ca si imaginatia este unul dintre cele mai mari pacate si unul dintre motivele de aparitie a bolilor psihice.
Refuz de acum inainte sa imi mai imaginez lucruri.
Gasesti explicatia in cartea Paza celor 5 simturi de Sfantul Nicodim Aghioritul.

Dar ma intereseaza cum se simte Costy care este amicul meu.

Biblia e Biblie. Ce tangenta are ?
Pe mine ma intereseaza sanatatea lui si cum poate el mai repede sa scape de starile urate care ii dau ganduri de sinucidere si cate si mai cate.

Eu nu cred ca daca ai avea un copil ca Costy si nu ai avea ce sa faci cu el de peste 10 ani si l-ai vedea chinuindu-se, l-ai incuraja sa pacatuiasca atat timp cat se stie foarte clar ca pacatele sunt cauzele bolilor.
0
25-02-2013, ora 20:34
Laura85
Nu este medic/terapeut
Laura85
Ok, Clara, eu nu mai zic nimic aici...
0
27-02-2013, ora 18:59
Costy2007
Nu este medic/terapeut
Costy2007
Nu ma plangeam mereu, eu faceam analiza de caz, mi se parea fascinant subiectul de cum lucreaza mintea noastra, fascinant si cum lucreaza boala, de unde stie ea sa atace toate punctele strategice, ce substante bagam, cum actioneaza ele, ce efecte pot avea, deci nu am fost compatibili ca amici, cu prietenul meu discut de 15 ani ore intregi de calculatoare si de altele si nu s-a mai plictisit, ca am fost compatibili.
Ce vroiai sa discut 'faa Mario ce facushi azi a ?' si ea sa raspunda 'faaa am dus vaca la pascut', ei de asa discutii eu nu sunt, mi-a placut mereu sa-mi pun mintea la bataie si ca dovada ca tot analizand, am gasit cauza depresiei, stima de sine absenta, realizari zero.
Daca nu gandeam, stateam si acum pe nenumarate pastile si nu intelegeam vreodata de ce nu mi-e bine.
De aia m-am si hotarat sa dau la psihologie la toamna, ma fascineaza mintea umana si totodata sa fac ce trebuia sa fac de mult.

Uite, eu nu vreau sa-l iubesc pe dumnezeu, asta e, nu ma poate obliga nimeni.
Iubire cu forta nu se poate draga ! Nu poti obliga pe cineva sa iubeasca pe altcineva, e absurd ce zici 'vrea sa-l iubesti', dar daca eu nu vreau ?!
Eu daca iti zic 'vreau sa ma iubesti', tu ma iubesti asa la comanda ?
0
27-02-2013, ora 21:51
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Costy2007

Nu poti toata viata sa rulezi acelasi CD care nu duce nicaieri iar la sfarsitul vietii tot in acel punct sa fii.
Mi-am luat libertatea sa spun stop si imi asum aceasta libertate.
Iti faceam rau pentru ca te lasam sa vorbesti la infinit lucruri care nu duceau nicaieri si, ca dovada, sa aud zi de zi cat de rau iti e si cum nu se mai termina acest rau.

Una dintre problemele tale esentiale de care te plangi este faptul ca nu te poti abtine de la mancare si ca mananci in cantitati impresionante, fapt pe care medicamentele nu au putut sa ti-l rezolve, oricat de mult te-ai straduit tu.
0
27-02-2013, ora 23:48
Costy2007
Nu este medic/terapeut
Costy2007
Imi era rau si era normal sa ma preocupe sa aflu de ce, eu nu pot accepta sa nu am viata asa cum accepta altii, si medicului meu i se parea absolut ok ca studiam si tot studiam, si nu a foat degeaba, ca am aflat impreuna cu el unde era problema se pare ! Fara sa ma procupe n-am fi aflat vreodata.
Aveam stari noi, efecte noi de la noile tratamente pe care le tot testam, deci nu era acelas CD, era o aventura totul, aproape fiecare zi era altfel, sau hai sa zic ca in fiecare saptamana aflam ceva nou fie pozitiv sau negativ, chestia cu mancatul s-a mai potolit destul, deci nu aia era problema, te deranja prea multa stiinta, asta e adevarul, faptul ca spuneam cum actioneaza anumit medicament, pe ce receptori, ce ar putea fi si ce nu ar putea fi, nu inseamna ca ma plangeam. Era ca la cercetare, gaseai ceva interesant fie pozitiv sau negativ, comentai cu colegul, faceai schimb de experienta si asa mai departe.
Normal ca ai libertatea sa faci cum crezi, de aia am si renuntat la relatie, tu sa fi prietena cu din astia ca tine care fac doar banalitati toata ziua, eu cu din astia ca mine curiosi si interesati de necunoscut, asa e si normal de fapt, fiecare in tabara lui.

Vulnerabilitatea exista, insa cauzele pot fi inlaturate insa pana acum m-am facut ca nu ma interesa, de aia nu mergea cu nici un medicament si n-ar fi mers vreodata.
De o luna nu mai iau nimic asa cum a spus medicul, si asa voi ramane, deja ma simt ceva mai bine gandind ce am de facut de la toamna in colo.
0
01-03-2013, ora 11:46
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Costy2007

Nu exista om care sa nu se teama de Dumnezeu.
hiar si cel ii neaga existenta chiar si cel ce se lauda cu necredinta este apasat inlauntrul sau de teama de a sta intr-o buna zi inaintea 'Dreptului Judecator'.

P.S.: Daca as fi continuat sa te ascult, inseamna ca as fi intrat de bunavoie in episod psihotic, adica ca nu aveam discernamant.
0
01-03-2013, ora 15:59
Costy2007
Nu este medic/terapeut
Costy2007
Nu este adevarat, nu toti se tem, cine crede ca exista, se teme, cine nu crede, nu are de ce sa se teama, deci e relativ aici. Nici inauntrul sau nu are de ce sa se teama decat daca are convingerea ca ar exista, si doar neaga aparent existenta lui, dar mai ales daca stie ca a facut ceva rau, daca n-a facut de ce sa se teama ? Doar asa ca acel dumnezeu e mai smecher ? Nu merge chiar asa.
Si poate exista si oameni curajosi care pur si simplu nu se tem si gata, indiferent de ce au facut.

Trebuia sa spui din 2011, ca intrerupeam relatia de amicitie de atunci, greseala a fost a ta ca nu ai spus, vazand ca nu spui ceva, am considerat ca e okey, nu aveam de unde sa stiu ca nu suntem compatibili, prietenie cu forta nu se poate.
Noi nu aveam nimic in comun in afara de suferinta asta, ce alt subiect sa fi abordat ca nu aveam ce cu tine, ce ma interesa pe mine nu te interesa pe tine si invers. Daca te luam cu elicoptere sau calculatoare sau altceva care nu are nici o legatura cu psihiatria, iar faceai episod psihotic instantaneu, deci e f clar.
Iti dai seama ce ar fi fost sa ai un sot asa, adica cu care sa nu ai nimic in comun decat sexul, innebuneai instantaneu, si asa sunt 97 % din relatii din pacate, tot ce-i leaga e sexul si atat.
0
01-03-2013, ora 18:41
dorina vasiliu
Nu este medic/terapeut
dorina vasiliu
Nu tre sa ne temem de Dumnezeu ci de diavol...Dumnezeu e raspunzator de toate lucrurile bune de pe acest Pamant si celalalt de toate relele.boala i ceva rau, deci e de la diavol.poate prin rugaciune multa si smerenie lui Dumnezeu ii e mai usor sa ne scoata din ghearele lui. ma simt f rau...primavara spasmofilia, atacurile de panica, anxietate si depresia nu le mai pot controla.
0
01-03-2013, ora 21:32
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Costy2007

Esti foarte obraznic deoarece nu ai avut parte de educatie din cauza plecarii mamei tale in strainatate.

Boala e boala. Sunt de acord. Dar nu imi place aroganta, obraznicia si impertinenta.

In loc sa multumesti ca ai avut pe cineva care sa te asculte 2 ani, tu te gandesti ca acea persoana ar fi trebuit sa te mai asculte in continuare, chiar cu pretul sanatatii ei.

Mergi sanatos baiete !
Si cand ti-o ajunge cutitul la os, cumpara-ti singur si studiaza 2 carti fundamentale care te pot ajuta sa-ti rezolvi problemele cu apetotul si cu depresia: Razboiul nevazut si Paza celor 5 simturi de Sfantul Nicodim Aghioritul.

Eu intentionez sa ma retrag de pe acest Forum cat de curand.
Am vazut cu ochiul liber calitatea oamenilor cu care am de-a face si m-am scarbit.
0
01-03-2013, ora 23:41
Costy2007
Nu este medic/terapeut
Costy2007
Tot nu pricepi deloc, tu nu intelegi ce inseamna o relatie de amicitie ! Nu doream deloc sa ma asculti, de aia doream sa fi spus de mult ca sa incheiem si gata, chiar m-a deranjat ca m-ai ascultat in aceste conditii, pentru ca nu asta doream.
Nu vreau asa relatii ca nu-s cersetor ! Daca vreau sa ma asculte cineva si atat, apelez la un psihanalist si gata, ca psihanalistul asculta si nu prea zice nimic in timp ce tu spui si spui acolo, desi oricum ma duc la psiholog si acela ma asculta cat oi vrea eu desi si acolo am relatie mai mult de amicitie pana la urma, ca ne stim de 15 ani, mergem la cumparaturi impreuna, plecam acasa impreuna, oricum s-a legat ceva intre noi ceva mai mult decat terapeut-pacient.
Intr-o relatie de amicitie ambii parteneri se simt bine in discutie atunci cand discuta, nici unul nu se sacrifica ascultand pe celalalt, au unele subiecte comune, sunt pe picior de egalitate, in caz contrar, relatia trebuie incheiata.

In rest cand ajunge cutitul la os pun mana pe psihologie asa cum am de gand, si studiez asta ca si asa ma pasioneaza, alte carti niet.
0
03-03-2013, ora 17:58
vladut23
Nu este medic/terapeut
vladut23
Neurotransmitatorii nu se deregleaza asa de usor. Inseamna ca este o cauza, posibil si pacatele pe care le avem cu totii de aceea numai Dumnezeu nea creat, EL ne vindeca.
0
04-03-2013, ora 12:44
mara1905
Nu este medic/terapeut
mara1905
Buna!
Pacat ca s-a ajuns la aceasta cearta pro sau contra credinta.Pacat.
Relatia cu Dumnezeu e o problema intima a fiecaruia si ar trebui respectata tot asa cum se respecta (sau ar trebui) o boala sau un bolnav. Daca cineva respinge violent niste sugestii care vin din experienta proprie si din dorinta de a oferii si o alta alternativa (ajutatoare) nu mai e nimic de facut!
Ca sa existe o asemenea reactie ar trebui sa fie si sustinuta de argumente.Nu poti sa respingi din start ceva ce nu cunosti, nu ai incercat sau nu ai studiat. E ca si cind spui ca medicina e o prostie doar pt ca tu nu ai fost bolnav niciodata si nu ai avut nevoie ea

Studiati, cititi, vorbiti cu cei cunoscatori si abia apoi exprimati-va!!!
Daca nu va intereseaza (e dreptul vostru) spuneti acest lucru simplu, decent si cu respectul cuvenit pt o persoana ce are si alte pareri decit ale voastre.
Cu siguranta sugestia a fost facuta din dorinta de a oferi si un confort psihic alternativ care la unii functioneaza CU SUCCES. Eu cred ca doar dupa ce cunosti (de ce si de unde ) vine ACCEPTAREA si de acolo ameliorarea sau vindecarea bolii.
Sper ca m-am facut inteleasa fara sa supar prea tare.
Nimeni de pe aici nu are nevoie de stres in plus ci de conversatie lejera, schimb de pareri, sa simta ca nu e singurul care trece prin asta si eventual de alte experiente din care poate aplica ce i se potriveste.

Fiti toleranti si respectati pt ca nimeni nu doreste sa va faca rau.Aici NU.Toti sintem in aceeasi "oala" si vrem sa ajutam daca se poate macar prin povestile noastre.

O primavara frumoasa!!!!
0
04-03-2013, ora 15:59
Costy2007
Nu este medic/terapeut
Costy2007
Chestia este evidenta, treaba cu religia nu are nici un fel de corespondent in realitate, totul este o iluzie fabricata de mintea omului si atat.
Ce am spus eu, este conform cu realitatea, si am spus ce am spus tocmai ca stiu si depre religie si despre realitate.
Cine vine cu contre, sa vina cu argumente reale si este okey, altfel e foarte clar totul.

vladut23, daca omul respectiv nu are nevoile sale satisfacute timp indelungat, in unel cazuri poate apare depresie deci se deregleaza chimia creierului.
0
04-03-2013, ora 20:05
vladut23
Nu este medic/terapeut
vladut23
De ce acuma 100 de ani nu erau asa de multi oameni depresivi. Ce baba catrina stia de neurotransmitatori si de serotonina.Lumea era mai buna, mancarea era si mai sanatoasa. De aceea este si o vorba alimentatia joaca un rol foarte important pentru creier.Nici stres nu era atata cat este in ziua de astazi.
0
04-03-2013, ora 20:47
Costy2007
Nu este medic/terapeut
Costy2007
Mda, insa nimeni nu a zis nimic, in loc sa protesteze contra conditii-lor naspa de viata, au luat-o ca atare toti, cine e de vina ?! Progresul nu venea daca nu era si acceptat de ceilalti.
Ia sa fi iesit lumea in masa in strada sa zica 'NU vrem asa', sa vedem cum mai era ?!
Uite eu n-am avut stresul lor si tot am facut depresie din cauza altor nemultumiri.
Eu in 35 ani am lucrat doar 11 luni si nici alea legate, sa stii ca acasa cu tot ce-mi trebuie nu mi-e bine deloc !
Acuma vreau sa ma duc la facultate la toamna sa mai ies din mediul asta.
0
04-03-2013, ora 23:52
Costy2007
Nu este medic/terapeut
Costy2007
Ca sa revenim la subiectul topicului, este foarte interesant ca din punct de vedere depresiv mai simt mai bine de cand mi-am propus sa ma duc la facultate, ma simt mai bine ca inainte cand orice medicament luam tot rau imi era.
Poate careva sa explice chestia asta ? De unde vin regrete-le ca n-am facut ceva in viata si sentimente-le de inutilitate si ratare ?! Ca altii nu simt asta si stau binemersi acasa.
Adica desi am tot ce imi trebuie, nu ma simt deloc bine asa ! Simt ca trebuie sa fac ceva util, productiv.
Pana acum doua saptamani nu am simtit asa ceva.
Hai psihologii, psihanalistii, dati bataie si ziceti ce se intampla, ca nenea je e curios sa afle ce si cum.
E un simtamant autentic adica corect si normal, sau e si asta jocul depresiei care de fapt a cautat alte cauze de care sa se lege ca sa ma faca sa sufar ?!
Psihologul meu spune ca ar fi simtamant real si normal.
Cert este ca gandind asta si vrand asta, se simte o schimbare in bine in stare si cat de cat stabila, crezand ca daca as face asta, m-as simti bine.
0
05-03-2013, ora 13:10
vladut23
Nu este medic/terapeut
vladut23
Sa ii dea Dumnezeu sanatate doctorului care a descoperit serotonina. Asa multa lume se trateaza de depresie si atacuri de panica.
Acest topic a fost închis. Nu mai pot fi adăugate noi comentarii.
3135 comentarii 1 2 ..... 102103104 105 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul