Medic nebun sau pacient prost ?

18-02-2010
silviu2010
Nu este medic/terapeut
silviu2010
Buna ziua, o sa fiu cat de explicit pot, am inceput si eu sezonul de mers la cel mai bun dentist din oras, la care am mai fost si in ani in urma, mi-am plombat multe masele si dinti dar pana acuma nici o problema, dar acuma o singura masea imi face probleme urate, ultimele 2 masele din capatu maxilarului superior partea stanga o fost cu probleme, mai exact una avea o gaura si cealalta alta gaura mai mica dar crescuse un fel de mucoasa cum zicea medicul ( dentista), la penultima masea sa facut plombarea ei fara prea multe probleme si sa pus niste substante cum a zis ea iar la ultima masea mio pus o plomba provizorie pentru a vedea daca trebuie scos nervul sau nu, dar in timpul asta m-au durut amandoua de am inebunit, am fost la ea a doua zi si mi-a spus ca ma durut de la substantele pe care mi lea pus ea, tin sa precizez ca in timpul plombarii, imi sangera si mi-a facut vreo 3 injectii cica pentru a oprii sangerarea, in fine ce ma suparat a fost ca nu mi-a spus ba vezi ca o sa te doara dupa ce trece anestezia de la substante.acuma nu ma mai doare penultima, dar asta ultima cu plomba provizorie ma doare, si durerile sunt de genu : ori ma doare 2 minute tare si ma lasa cateva ore, ori e o durere asa insesizabila practic dar persista o perioada dupa care dispare si tot asa, tin sa precizez ca nu e durere pulsativa cum am citit pe alte discutii, e o durere normala de masea care varianza la intensitate, acuma intrebarea mea este, ce trebuie sa fac, sau ce trebuie sa ii zic la medic, sa imi scoata nervu ? sa il pastrez? mie frica ca dak o plombeaza si pe urma incepe durerile si iar trebuie gaurita. ? nu stiu sigur ce sa fac, dar daca totusi sa fiu mai sigur ar trebuii sa fac o radiografie mai intai sau daca imi scoate nervu care ar fi pasi ca sa ii stiu si eu sa nu ma proasteaca, doctorul maseluta sau oricine va rog sa ma ajutati, stima !
2 comentarii
0
23-02-2010, ora 09:04
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
In primul rand acea "mucoasa" crescuta in masea este gingia care a intrat in cavitatea carioasa. Pentru a putea curata corect cavitatea este necesar sa se excizeze si apoi sa se cauterizeze acel polip gingival, altfel sangereaza puternic si nu se poate curata cum trebuie cavitatea.In al doilea rand, daca durerea apare spontan, fara nici un stimul(cald, rece, dulce etc.)si persista, trebuie scos nervul. Radiografia este utila pentru medic pentru a sti lungimea si forma radacinilor, dar nu obligatorie inainte de pulpectomie, insa necesara dupa pulpectomie pentru a vedea daca este facuta corect
0
23-02-2010, ora 21:21
silviu2010
Nu este medic/terapeut
silviu2010
va multumesc mult de tot, am fost si sa rezolvat problema, acuma am scapat de durere, va multumesc mult, sunteti doctori cu suflet mare, faceti fapte bune ca ajutati oameni in durere pe site-ul acesta, tine-o tot asa
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul