Masturbarea excesiva poate cauza angina pectorala ?

28-04-2013
gugurecucu
Nu este medic/terapeut
gugurecucu
De la un timp simt o caldura puternica in spate, cam intre omoplat si inima. Singura cauza pentru aceasta, din cate imi dau seama, este ca m-am masturbat excesiv. Caldura este radianta spre maini si picioare. Poate fi aceasta angina pectorala sau este altceva, o ruptura de muschi ?
4 comentarii
0
30-04-2013, ora 08:45
Psiholog Cristian Andrei Nica
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Cristian Andrei Nica
Online, nu ştim ce ar putea fi. Oricum, ce este prea mult nu este niciodată sănătos. Masturbarea creşte ritmul cardiac şi produce contractii intense. De la o varsta efortul este mai dificil de suportat.
Dacă simptomele persista, consultati medicul, sau psihologul, dacă vă simţiţi dependent de masturbare.
Spor la, viaţă.
0
01-05-2013, ora 11:08
gugurecucu
Nu este medic/terapeut
gugurecucu
Multumesc pentru raspunsul dvs. Probabil ca raspunsul la intrebarea pusa este nu.
Sfatul dvs. privind renuntarea la dependenta l-am pus deja in practica acum circa 1 luna.
Cred ca o mai buna popularizare privind practica masturbarii si in general a experientelor sexuale ar fi necesara pentru ca destui tineri din ziua de astazi sa nu mai treaca prin ce trec eu acum, numai pentru ca pe vremea tineretii mele problemele sexuale erau tabu.
0
01-05-2013, ora 21:25
Psiholog Cristian Andrei Nica
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Cristian Andrei Nica
Sexul poate produce disconfort în angina pectorală, dar cauzele bolii depind numai de sistemul vascular (depuneri pe artenere, ce provoacă durere în timp. De obicei se recomandă un tratament preventiv ce trebuie administrat anterior actului sexual.
Mai multe detalii despre angină găsiţi aici: http://www.patient.co.uk/health/angina
0
14-12-2014, ora 09:44
gugurecucu1
Nu este medic/terapeut
gugurecucu1
Am sa inchid subiectul, raspunsul este ca problemele mele au legatura cu titlul.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: