Mastopatie fibrochistica? Rog raspuns din partea unui medic

15-09-2008
ann@
Nu este medic/terapeut
ann@
In urma cu ceva timp am facut o ecografie la san.
Rezultatul a fost: Tesut glandular discret neomogen prin prezenta de focare hipoecogene in banda, periductale, in special periareolar. Delimiteaza zona de crestere a ecogenitatii parietale ductale. Se evidentiaza cateva imagini solide:
- la limita cadranelor externe, periferic, imagine ovoidala cu diametrul antero - posterior de 3.4 mm;
- in cadranul infero extern la ora 6, superficial intraglandular, diametrul 8.5mm.
Adenopatii axilare stangi cu caractere inflamatorii cu diametrul transvers de pana la 4.3 mm.
Sanul drept - omogen, fara focare hipoecogene interne, fara mase chistice sau solide - cu exceptia unui microchist la limita cadranelor externe de 2 mm.
Adenopatii axilare cu caractere inflamatorii cu diametrul transvers de pana la 6 mm.
Mi-a fost recomandata o secventa de mamografie unilaterala pentru fotmatiunile sanului stang, cu urmatorul rezultat:
San stang cu densitate crescuta neomogen.
Se identifica in cadranul supero - extern o structura nodulara cu margini opace, rotunda, bine delimitata de fin lizereu transparent. Prezinta diametru maxim 6 mm.
Minima distorsiune perilezionala. Fara microcalcificari intra/perilezionale sau in celelalte arii mamare.
Aspectul nu este sugestiv pentru adenopatie mamara, ci pentru structura nodulara solida proprie. Se recomanda reevaluare la 3 luni/control chirurgical.
Mentionez ca am 28 de ani, nu am ajuns inca la dr chirurg asa cum a fost recomandarea medicului radiolog, urmeaza sa merg peste cateva zile, iar medicul ginecolog spune ca nu-i ceva grav si a pus diagnosticul de mastopatie fibrochistica.
Voiam sa aflu parerea unui medic, daca ar trebui sa consult si un alt medic ginecolog sau daca diagnosticul este cel corect. Acele adenopatii axilare cu caractere inflamatorii sunt periculoase? Care sunt cauzele lor? Ce ar fi de facut in situatia aceasta?Multumesc anticipat.
2 comentarii
0
19-09-2008, ora 00:00
Dr. Bociu Crina
Obstetrica-ginecologie, Londra
Dr. Bociu Crina
sunt multe persoane cu mastopatie fibrochistica. dar du te la control la medic sau alt ginecolog sa vezi ce si cum. inflamatie nu e rea dar trebuie tratata. posibil cauzata de epilatul cu ceara axilar sau cu aparatul, ambele dau reactii urate.
0
28-09-2013, ora 17:08
Trandafir nicola
Nu este medic/terapeut
Trandafir nicola
buna ziua.si mie mi a fost descoperita adenopatie axilara stanga.L nivel axilar stang se proiecteaxza 2 imagini hipoecogene, bine delimitate, cu diametre de 12mm respectiv 14 mm cu semnal Doppler prezent(aspect ecografic de Adenopatie)...Cauza o stie cineva.Tin sa mentionez ca nu ma epilez cu ceara si nici cu aparate de epilat:)folosesc doar biguri de unica folosinta:)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.