Mastoidita colesteatom sau ce?

12-12-2010
StoicaAdrian20
Nu este medic/terapeut
StoicaAdrian20
Buna Ziua! Ma numesc Stoica Adrian, am 20 de ani si locuiesc in localitatea Ludus(la 40 km de Tg Mures).
In urma cu o luna de zine am fost la cabinetul orl din oras(singurul din oras). Auzeam zgomote in ureche ca si cum aveam o insecta sau ceva in ureche. Mi-a facut spalatura la ureche insa nu a iesit nimik din ea inafara de putina ceara si vre 2 fire de par. Medicul mi-a spus ca ceva tot am avut acolo ca eram iritat. MI-a dat cu crema in ureche si atat. Dupa o saptamana am inceput sa ma doara capul si urechea (partea stanga). Am fost inapoi la acelasi cabinet ORL si mi s-a spus ca am nevralgie retroauriculara(asta dupa ce mi-a facutun control amanuntit). Mi-a recomandat ketonal. Situatia s-a agravat durerile fiind mai intense si auzul diminuandu-se foarte putin, aproape insesizabil fata de cealalta ureche. Am fost la medicul de familie care mi-a prescris mig 400+cefalexin si m-a trimis la TG Mures la un cabinet ORL de specialitate. Problema este ca medicul de familie mi-a spus ca se poate sa fac mastoidita. Am ajuns acasa si am cautat pe internet tratament pentru mastoidita si am ramas socat. Chirurgical!! Dupa care am mai gasit ceva despre colesteatom. Am cautat simptomele si unele dintre ele mi se potrivesc si mie. Va rog sa imi spuneti ce as putea sa am. Tin sa mentionez ca am avut o masea cu puroi de partea stanga jos, dar am facut tratament si nu ma mai doare, insa maseaua este foarte cariata. S-ar putea sa mi se fi tras de la masea la ureche ceva? Astept un raspuns cat mai rapid, , deoarece nu pot sa dorm nici noaptea, gandul meu fiind la operatiile acelea care le-am vazut pe internet(mastoidectomie si colesteatom). Va multumesc anticipat!
5 comentarii
0
13-12-2010, ora 07:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da este posibil sa fie de la masea.
tre sa mergi sa o extragi..si sa mergi iarasi la ORL.. peste cateva zile
0
13-12-2010, ora 14:50
StoicaAdrian20
Nu este medic/terapeut
StoicaAdrian20
MUltumesc pentru raspuns! Ma voi duce sa imi extrag maseaua. O sa revin cu un raspuns.
0
16-12-2010, ora 20:10
StoicaAdrian20
Nu este medic/terapeut
StoicaAdrian20
Am fost la un alt cabinet ORL si dupa ce s-a uitat in ureche cu o palnie dinaceea micuta. dupa care s-a uitat la dantura si mi-a zis ca imi iese maseaua de minte in partea stanga jos si ca aceea este cauza durerilor pe care le am. Nu stiu ce sa cred. Se poate asa ceva? De la o masea sa imi scada auzul si in plus sa ma manance in ureche cateodata si sa ma doara ceafa(partea stanga). Durerea nu este o durere obisnuita. E o senzatie de durere combinata cu arsura...senzatia de arsura e mai rara. Mi-a spus sa ma duc sa imi taie gingia sa imi iasa maseaua de minte mai repede si asa as putea sa grabesc vinderarea.mi-a spus si ca nu am timpanul perforat si sa nu imi mai fac probleme ca nu e de la ureche. Poate sa fie altceva? Nu stiu ce sa mai fac...ma doare si am de gand sa ma duc la alt cabinet insa situatia financiara nu imi permite. Credeti ca ar trebui sa fac un CT sau RMN? Astept raspunsul cu nerabdare. Va multumesc anticipat.
0
16-12-2010, ora 20:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este mai eftin sa mergi la un stomatolog.. si sa rezolvi problema decat sa faci CT sau RMN airea, pe multi bani si dupa, tot la stomatolog sa ajungi !
0
17-12-2010, ora 01:46
StoicaAdrian20
Nu este medic/terapeut
StoicaAdrian20
Va multumesc pentru raspunsurile dumneavoastra asa rapide! A sa revin cu alte detalii dupa ce rezolv cu stomatologia. Pana atunci va doresc Sarbatori Fericite!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: