Mastoidita, colesteatom operat PT DL FLUERARU VALERIU

25-09-2012
Ivonutza
Nu este medic/terapeut
Ivonutza
Buna seara, va rog sa ma ajutati si pe mine cu cateva raspunsuri daca se poate. In urma cu 6 ani am fost operata la ureche, diagnosticul a fost Otita medie supurata cronica, colesteatom adito-antiral de aparat I, (nu este lizibil scrisul pe biletul de iesire), CAE dr, hipoacuzie de transmisie ur. dr., Ex clinic otoscopic CAE infiltrat cu secretii purulente, dupa aspiratie se pune in evidenta o perforatie larga post-inf., S-a efectuat o evidare retromastoideana (daca am inteles bine) cu indepartarea cadrului timpanal. Totul a fost bine dupa operatie si in anii urmatori, urechea nu mi-a mai curs. si pentru ca ma simteam bine, nu am mers la control timp de 2 ani. Cand am mers mi-a fost curatata urechea prin aspiratie (tin sa mentionez ca am ametit foarte tare, vertij care a durat cam o saptamana), dupa care urechea a inceput sa imi curga din nou. Am fost internata o saptamana si am urmat tratament cu antibiotic, scurgerea s-a oprit, si a fost tot bine o perioada. Medicul mi-a spus ca am avut un fel de micoza in ureche, care a trecut si urechea este uscata.
De cateva zile insa, urechea este infundata, am fost la un alt medic decat cel care m-a operat, si mi-a zis ca urechea este umeda si am primit tratament cu alcool boric 4 pic dimineata si antibioptal, 4 pic seara timp de 7 zile. Mie imi este foarte frica insa, nu cumva se reformeaza acest colesteatom? Pot sa am urechea infundata pentru ca este umeda? pot folosi linistita picaturile, nu voi face mai rau, acestea nu vor mentine urechea umeda? de ce ametesc atat de tare la aspiratie, plus ca am o senzatie ciudata in timpul spalaturilor in ureche, si anume parca ma trage ceva de limba, am inteles ca nervul lingual este foarte aproape. Imi este foarte frica sa nu surzesc sau mai rau...va rog sa ma ajutati cu sfaturi si eventual cateva raspunsuri, sunt foarte speriata, probabil si in necunostinta a ceea ce am, si in urma a celor citite pe internet. Mentionez ca aud cu urechea, desi mai slab decat normal. Va multumesc anticipat
2 comentarii
0
25-09-2012, ora 20:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. orice ureche operata... isi schimba anatomia si resturile de celule moarte si cerumen...nu se mai elimina singure din ureche../ e nevoie de consult orl la fiecare 3__6 luni. /gresala va apartine.
2. simpla aplicare de picaturi...nu e suficient
ureche trebuie aspurata zilnic sau la cateva zile de un medic orl...sub controlul microscopului...
0
25-09-2012, ora 21:15
Ivonutza
Nu este medic/terapeut
Ivonutza
Va multumesc pentru promptitudinea raspunsului dvs. Credeti-ma sunt constienta ca greseala imi apartine, acum merg si voi merge regulat la control. consider ca acest lucru s-a intamplat tocmai pentru nu am fost bine informata despre consecinte, plus ca ma simteam bine. Ceea ce ma sperie acum sunt starea de ureche infundata, care sper ca este trecatoare si starile de vertij cirular pe care le simt in timpul aspiratiilor. dupa operatie nu am avut aceste stari. Credeti ca este posibil sa mai pierd din auz sau sa apara alte complicatii? fara discutie voi merge la contoale periodic si voi respecta indicatiile medicale. Va multumesc inca odata.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.