Mastodynon

13-09-2011
claudiamihaela
Nu este medic/terapeut
claudiamihaela
Buna seara,

ma numesc MIhaela si as dori sa primesc raspuns din partea unui medic homeopat. In urma ablactatiei oarecum bruste (am reinceput lucrul si a trebui sa intrerup alaptarea la san) datorita nivelului ridicat de prolactina mi-au aparut mai multi chisti la sani -asa i-a denumit doamna doctor in urma ecografiei si a analizelor hormonale (care au iesit in limite normale) diagnosticul fiind de mastopatie fibrochistica. Tratamentul primit costa in 30 de picaturi de Mastodynon dimineata si seara timp de 3 luni. Deaorece am citit mai multe pareri pe internet as dori si opinia unei pareri autorizate.mentionez ca in Hunedoara unde locuies singurul medic homeopat pe care il cunosc este in concediu pana in luna octombrie.
Nelamuririle mele sunt mai multe: E posibil ca din cauza acestui medicament sa mi se zbata ploapa ochiului sau este ceva independent si care tine de lipsa de calciu cu care ma confrunt de mai multi ani? (Si pentru care iau in prezent calciu, aceasta generand o alta intrebare: mastodynon poate fi luat in acelasi timp cu calciu..sau ar trebui sa opresc calciu?)
De asemenea la recomandarea unui producator de produse apicole si care mi-a produs polen lichid ar trebui sa incep sa iau 10 picaturi pe zi pentru intarirea organismului si cresterea imunitatii. Ar reprezenta o problema sa sa aman sa iau polen. Mi-e teama sa nu interactioneze cu mastodynon si cu calciul..
In plus referitor la reactiile adverse ale acestei suspensii: cineva pe internet afirma ca a afuct efecte neplacute de genul :par pe fata, luare in greutate, iritabilitate..si ca rezultatele au fost minime aproape de 0...Nu stiu ce sa mai cred...de aceea as dori sa primes raspunsul unei persoane avizate.Multumesc mult, o saptamana frumoasa.
2 comentarii
0
14-09-2011, ora 11:06
andracatalin
Nu este medic/terapeut
andracatalin
si mamei mele i a fost recomandat mastodynon faza cu parul pe fata e din cauza hormonilor in general.sfatul meu e sa luati picaturile daca v au fost prescrise de medic.sa nu le intrerupeti fara a face un consult daca e ceva in neregula
0
14-09-2011, ora 11:21
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
In mod cert pleoapa nu se zbate din cauza Mastodynonului. Pe de alta parte, este posibil ca aceeasi tulburare metabolic-hormonala care a dus la chisturi la sani sa duca si la spasmele pleoapei.
Mastodynon se poate lua cu calciu, dar e preferabil nu in aceeasi priza. Lasati un interval de o ora intre Mastodynon si orice alt medicament sau chiar aliment.

Mastodynon nu are reactii adverse documentate. Trebuie, insa, observat ca tratamentul cu acest medicament nu este propriu-zis un tratament homeopatic, desi pe flacon mi se pare ca scrie "produs homeopatic". Medicamentele de tip Masodynon se numesc complexisme, adica sunt amestecuri de remedii homeopate in dilutie joasa, facute in speranta ca vreunul dintre ele ar fi activ. Homeopatii seriosi nu folosesc asa ceva. Ele sunt, insa, larg folosite de medicii alopati.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.