Masele cariate... durere

16-01-2011
ralucapacuraru
Nu este medic/terapeut
ralucapacuraru
Buna seara!
Am si eu o masea cariata, am fost la stomatolog/ă mi-a scos nervul, mi-a facut opturatie de canal, etc si ce se mai fac e, mi-a pus o plomba provizorie.Acum cateva zile mi-a cazut, nu este o problema foarte grava ca mi-a cazut, chestia este k ma mananca gingia ingrozitor de tare si uneori ma mai si doare maseaua sau ceva de genul pentru k nu imi pot da seama.Ce as putea face, sau ce medicamente as putea sa iau?Am luat analgezice dar dupa cateva ore imi reapare durere!E posibil sa fie infectie?Astept raspuns!Multumesc!
6 comentarii
0
17-01-2011, ora 14:15
mituc
Nu este medic/terapeut
mituc
Nu sint medic insa din experientele mele anterioare cu dinti/masele cariate iti pot spune urmatoarele:
1. plomba temporara este temporara, asa cum ii spune numele, si ea ar trebui inlocuita cu una permanenta imediat ce se constata ca nu e nici o infectie, sau pusa alta la fiecare noua inspectie a starii dintelui afectat;
2. mincarimea gingiei este un semn clar al prezentei unei infectii acolo, fie la nivelul gingiei fie la radacina maselei afectate (probabil s-a acumulat lichid/puroi la radacina si trebuie curatat canalul din nou - oricum asta se face de citeva ori pina sa se puna plomba definitiva);
3. nu lua medicamente fara sa-ti fie prescrise de un stomatolog, in functie de tipul afectiunii si alte lucruri se prescriu anumite medicamente in anumite cantitati.

Cu alte cuvinte mergi la stomatolog cit mai repede posibil si trateaza acea masea cum trebuie si complet, nu te opri imediat ce inceteaza durerile si ai plomba temporara pentru ca poti pierde acea masea si e pacat.
0
17-01-2011, ora 23:02
ralucapacuraru
Nu este medic/terapeut
ralucapacuraru
Multumesc pt raspuns!
0
25-06-2012, ora 15:39
lazarescul
Nu este medic/terapeut
lazarescul
Buna ziua! Ar trebui sa nu mai folositi medicamente pentru infectie, ci doar suplimente alimentare CERTIFICATE BIO, deoarece acestea va inrautatesc cauza. Iar cariile le faceti de la pastele de dinti ce contin fluor (blendamend, colgate..etc) deoarece acestea va distrug smaltul dintilor si vi-l macereaza, faceti gingivita si lista continua! Pastele acestea de dinti din comert care se tot fac reclame, daca erau atat de bune, nu mai aveam atatea carii dentare si atatea boli orale, sa fim seriosi! Intr-adevar albesc pe loc, dar contin ingrediente chimice ce grabesc prosul de albire si de curatare, nu ingrediente naturale si acestea ne distrug sanatatea dintilor! !
0
08-08-2013, ora 20:55
catalinutzu
Nu este medic/terapeut
catalinutzu
salut am o masea care mar durea am facut raza la toata partea de sus dar medicul a spus ca nu este nici o problema?ce sa cred
0
11-08-2013, ora 11:37
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Daca maseaua continua sa doara( ce tip de durere este?: la rece, la presiune, spontana ) mai mergi o data la medic;posibil sa iti indice radiografii de detaliu pentru a vedea eventualele leziuni interdentare( probabil ca tu ai facut radiografie panoramica, la toti dintii ). Daca tot nu gasiti cauza, poti cere o a doua opinie. Bafta!
0
11-08-2013, ora 19:49
catalinutzu
Nu este medic/terapeut
catalinutzu
ma doare cand calc pe masea si ii imposibil sa mai cer alta parere ca trebuie sa ma inscriu la alt medic pt alta consultatie si da durerea este spontana
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Plombele din amalgam/metalice trebuie schimbate?
  • Un remediu alternativ ce ar putea regenera pulpa dentară pierdută
  •