Maseaua de minte, durere si gingie umflata

13-10-2010
topi_nico
Nu este medic/terapeut
topi_nico
Buna ziua.De 3 zile am falca pe partea stanga in interiorul gurii umflata si dupa ultima masea gingia e umflata iar cerul gurii e alb!Nu pot sa inghit de 2 zile ma chinui sa mananc ceva dar nu pot am si gura inclestata nu o pot deschide la maxim.Nu a aparut niciun semn ca fiind maseaua de minte si nu stiu ce sa fac.Ma doare foarte tare si mie frica sa ma duc la doctor n-am fost niciodata.Am luat niste ketorol de durere pe moment trece dar apoi revine iar!!Oare e chiar maseaua de minte si nu poate sa iasa?va multumesc anticipat.
7 comentarii
0
13-10-2010, ora 23:43
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
pai.asteptati...poate se face falca si mai mare.
0
15-10-2010, ora 09:33
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
da, e foarte posibil cauza sa fie molarul de minte, chiar daca nu a dat semne. mergeti urgent la dentist, molarii de minte pot cauza abcese foarte grave...
0
15-10-2010, ora 11:13
topi_nico
Nu este medic/terapeut
topi_nico
Va multumesc pentru raspunsurile dumneavoastra.Am luat vreo 2 zile pastile si numai e asa umflat, acum am putut observa ca a iesit maseaua de minte dar pe partea cu limba maseaua nu poate iesi pentru ca e acoperita de gingie.Deci a iesit doar o parte din ea.Acum ma simt mai bine pot si mananca.

Va multumesc inca o data.O zi buna.
0
24-10-2010, ora 10:41
DeniseIS
Nu este medic/terapeut
DeniseIS
Buna ziua! Acum doua zile mi-am scos maseaua de minte din partea stanga jos. Cum sunt extrem de norocoasa, a avut radacinile curbate si din cauza aceasta am s-a chinuit doctorul aproximativ 45 de minute sa mi-o scoata. M-a taiat.am doua copci. A fost groaznic. M-a durut imediat dupa ce a trecut efectul anesteziei, am luat un Aulin (Nurofenul Plus indicat de medic nu a avut efect) si am reusit sa dorm. Ieri nu am avut probleme. M-am spalat pe dinti, am mancat mancare normala si m-am clatit cu ceai de musetel imediat dupa fiecare masa. Exista o usoara senzatie de disconfort, dar nimic extraordinar. Astazi a inceput din nou sa ma usture. Nu mi s-a umflat sau ceva de genul insa pielea s-a colorat in alb in locul unde a fost maseaua si s-a prelungit spre obraz, in zona unde am firele. Este normal? Si durerea e normala? Abia reusesc sa deschid gura. Am baut aseara un iaurt (am probleme cu stomacul si iaurtul ma calmeaza). Sa fie din cauza acestuia? Va multumesc anticipat.
0
25-10-2010, ora 09:46
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Toate simptomele pe care le descrieti pot aparea dupa o extractie de molar de minte (mai ales ca extractia a fost mai dificila). Urmati indicatiile date de medicul dvs, luati antiinflamatorii si treptat situatia se va ameliora
0
29-10-2010, ora 20:00
danconty
Nu este medic/terapeut
danconty
Buna Ziua, am extras o masea ultima jos stanga cred kai 338, , si de 4 zile am dureri foarte mari, , cred ca mi se produce o nevralgie, , fiindca durerea mi se urca spre timpla, ochi, , si nici nu pot sa ating cu mana la timpla, , ma doare si mai tare, , dupa ce am extraso, , mi sa dat reteta, modafen si flamexin , , mai astept, 2, zile sa vad pote ami trece daca nu iau calea medicului, , mentionez, ca sunt si usor umflat, pe partea extratiei
0
21-03-2012, ora 08:55
Toma88
Nu este medic/terapeut
Toma88
Buna ziua.Ma numesc Alina. In stanga sus imi iese maseaua de minte si de doua zile ma doare ingrozitor si s-a si umflat putin. Am luat niste ketonal 100 mg, dar dupa ce trece efectul ma doare din nou. E posibil sa am infectie? trebuie sa iau antibiotice, ce-mi recomandati? sau asa este normal? Mentionez ca nu am avut niciodata probleme cu masele sau dintii. Va multumesc !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul