Maseaua de minte (gaura mare in mandibula dupa scoaterea firelor)

15-05-2014
Cristi 1
Nu este medic/terapeut
Cristi 1
Acum 8 zile m-am operat si eu la maseaua de minte de jos de pe partea stanga a mandibulei.
Ieri mi s-au scos firele. De fapt mi s-a scos un singur fir, pentru ca celelalte s-au desprins singure dupa 2 zile de la operatie.

Dupa scoaterea firelor se vede o GAURA ADANCA SI LUNGA in locul molarului de minte. La suprafata gaura are o forma alungita de circa 10 mm si lata de 4 mm.
In gaura intra resturi de mancare pe care nu pot sa le scot.

As dori sa stiu:

1. Gaura se vindeca de la sine avand in vedere ca e lunga de 10 mm si lata de 4 mm, sau trebuie cusuta din nou?

2. In cat timp ar trebui sa se inchida gaura(sa se vindece, sa se lipeasca gingia)?

3. Ce se intampla daca mancarea ramane in gaura?

4. Dupa cat timp as putea incepe sa mestec pe partea stanga?

MULTUMESC
16 comentarii
0
15-05-2014, ora 01:53
Cristi 1
Nu este medic/terapeut
Cristi 1
Nu stiu daca are importanta, dar precizez ca molarul de minte (38) inainte de operatie avea jumatatea laterala iesita aproape toata de sub gingie.
0
15-05-2014, ora 03:19
Cristi 1
Nu este medic/terapeut
Cristi 1
Mai mentionez ca taierea gingiei pentru scoaterea maselei este facuta pe partea laterala (externa) si tot de pe partea laterala mi s-a scos o parte din peretele osos mandibular ca medicul sa poata scoate maseaua de minte.
0
15-05-2014, ora 22:10
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Buna seara! o sa se "acopere" in cateva saptamani. este important sa nu ramana alimente acolo, clateste cu putere dupa fiecare masa, eventual fa-ti o programare la cabinet sa igienizeze medicul, suplimentar, zona.
0
16-05-2014, ora 03:16
Cristi 1
Nu este medic/terapeut
Cristi 1
Eu ma spal pe dinti zilnic si ma clatesc bine dar in mod clar ce ramane in gaura nu pot sa scot.

As dori cateva informatii un pic mai exacte.

1. Igienizarea (scoaterea resturilor alimentare) pe care o poate face medicul trbuie facuta zilnic?

2. Cand ar trebui sa ma duc pentru igienizare? Seara dupa ce mananc ultima masa? Pe la ce ora ar trebui sa mananc masa de seara si pe la ce ora ar trebui sa fac igienizarea?

3. Cam care ar fi numarul de saptamani in care o sa se "acopere"?

4. Expresia O SA SE "ACOPERE" inseamna ca o sa se acopere cu gingie sau altfel?


Multumesc.
0
16-05-2014, ora 12:30
Cristi 1
Nu este medic/terapeut
Cristi 1
Am pus azi la avatar imaginea cu gaura din mandibula ramasa la suprafata gingiei dupa scoaterea firelor (deci imaginea este de acum 2 zile).

Mentionez ca, dupa caderea primului fir de la cusatura gingiei, in a treia zi de la operatia de scoatere a maselei (molarului) de minte, eu am vazut in mandibula aceasta gaura (inainte de pierderea firului nu m-am uitat si nu stiu daca nu cumva gaura exista si inainte si cum arata). De cand m-am uitat prima data a trecut o saptamana. Nu pot sa-mi dau seama daca gaura se micsoreaza. Mie imi face impresia ca ramane la fel.

D-ra doctor Alina Dragomir va rog sa aruncati o privire si la imaginea cu gaura din mandibula.
In adancime cred ca gaura are vreo 12-13 mm (atat e lungimea radacinii maselei scoase).

Alte intrebari pe care le am sunt:

1. Intr-o saptamana ar fi trebuit sa se observe ca se acopera gaura cu gingie si ca se micsoreaza?

2. Dupa cat timp incepe sa se observe ca s-a mai acoperit gaura cu gingie?

3. Exista si posibilitatea ca gaura din mandibula sa ramana permanent exact asa cum este acum in imagine sau exista posibilitatea sa ramana permanent neacoperita dar mai mica ?

4. Ar fi de ajutor pentru inchiderea gaurii coaserea acesteia din nou?

5. Cu privire la adancime, golul ramas va fi doar acoperit sau se va si umple si el cu ceva?

6. Daca se va umple, cu ce se va umple?

Multumesc!
0
18-05-2014, ora 20:46
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
In locul ramas dupa extractie, daca este bine curatat si ingrijit, se formeaza os, dar dupa 4-5 luni. Ce veti vedea in gura o sa fie locul acoperit cu gingie... Dupa opinia mea, igienizarea si verificarea alveolei ar trebui facuta la cateva zile, dar nu este o regula.
0
08-06-2014, ora 05:46
Cristi 1
Nu este medic/terapeut
Cristi 1
A trecut o LUNA de zile de la operatia de scoatere a maselei de minte si nu observ sa se fi micsorat gaura din mandibula macar un pic.

Voi reveni cu informatii despre evolutia gaurii din mandibula.

P.S.
Am scos imaginea cu gaura din mandibula de la avatar.
0
08-10-2014, ora 00:50
Cristi 1
Nu este medic/terapeut
Cristi 1
Au trecut 5 LUNI de zile de la scoaterea maselei de minte.

In adancime gaura s-a umplut cam 2 treimi, iar deschiderea de la suprafata a gaurii s-a redus mai mult in latime (aproximativ jumatate) si mai putin in lungime (aproximativ 1 treime).

Altfel spus, in adancime cred ca are aproximativ 4-5 mm, iar in suprafata gaura are o latime de aproximativ 2 mm si o lungime de aproximativ 7 mm.

Curat zilnic gaura de resturi de mancare (cu ajutorul unui jet de apa dintr-o seringa cu acul indoit de la jumatate si cu varful retezat).

Mi se pare ca dureaza cam mult astuparea gaurii, dar ma bucur totusi ca pana acum nu am avut dureri sau infectii.
0
02-03-2015, ora 20:34
hd_carmen
Nu este medic/terapeut
hd_carmen
Am o problema asemanatoare, am scos acum 2 luni o masea de minte care se misca si a avut puroi. doctorul nu mi-a spus sa iau antibiotic nici nu m-a cusut si acum am dureri f mari, o gaura impresionanta care nu se inchide. am fost din nou la el si mi-a spus ca se va inchide si atat. am consultat pe alcineva care mi-a dat antibiotic, acum e mai bine, mai am dureri dar nu se inchide. eu mai am rabdare si sper sa imi treaca si sa se inchida daca pe dvs, dupa 4 luni inca nu sunteti vindecat. ma sperie infectia care nu mi-a trecut si durerile. ce sfat imi dati?
0
04-03-2015, ora 17:33
Cristi 1
Nu este medic/terapeut
Cristi 1
In primul rand imi cer scuze ca nu am revenit la timp cu informatiile promise despre evolutia vindecarii (acoperirii) gaurii (din mandibula) ramase dupa extractia maselei de minte din partea stanga jos (masea numerotata 38 sau 3.8.).

Situatia mandibulei, la nivelul maselei mele de minte estrase, este urmatoarea.

Spre sfarsitul anului trecut, LA APROXIMATIV 7 LUNI DE LA OPERATIE (operatie efectuata in data de 07.05.2014), LOCUL (GAURA) DE EXTRACTIE A MASELEI DE MINTE S-A ACOPERIT IN SFARSIT.

Pe partea laterala a mandibulei, de unde s-a indepartat o mica portiune (strat, fasie) de os pentru a putea fi extrasa maseua de minte, a ramas o scobitura (ca un mal surpat spre exteriorul mandibulei) dar care s-a acoperit cu gingie. Se vad usoare denivelari la nivelul liniei de unire dintre partea interna si cea externa a gingiei, iar cand ating cu limba zona cu scobitura am inca senzatia de gaura.

Nu mai ramane nimic (resturi alimentare) in gaura deoarece, asa cum am spus gaura e acoperita de gingie. Mai raman in cantitati nesemnificative resturi alimentare in spatele maselei aflate inaintea maselei de minte extrase. Aceste resturi pot fi indepartate usor cu periuta sau doar prin simpla clatire cu apa a gurii.
0
04-03-2015, ora 17:55
Cristi 1
Nu este medic/terapeut
Cristi 1
REFERITOR LA RUGAMINTEA TA hd_carmen DE ATI DA UN SFAT IATA CE POT SA SPUN.

Din cate intuiesc, din spusele tale, in cazul tau este vorba despre o masea de minte care erupsese (iesise) complet, ceea ce insemna ca maseaua (coroana maselei) nu mai era acoperita deloc de gingie. In acest caz gingia era aderenta (lipita) la os (la maxilarul superior daca maseaua era de sus sau la mandibula -numita si maxilarul inferior- daca maseaua era de jos).

Banuiesc ca in astfel de cazuri (cand gingia este aderenta la os) este fie greu sa cosi gingia in asa fel incat sa acoperi gaura sau este poate chiar imposibil. Din informatiile mele gingia are tendinta naturala de a acoperi osul ramas gaurit in urma extractriilor. Probabil ca de aceea nu ti-a cusut gingia.

La mine maseaua erupsese partial, adica exista o bucata de gingie ce inca acoperea (fara sa adere) partial coroana maselei de minte si ramasese asa (de foarte multi ani - peste 5 ani, poate chiar 10 ani). Dupa extractia maselei de minte, aceasta bucata de gingie care nu adera la os a fost cusuta cu bucata de gingie dezlipita de pe portiunea laterala de os indepartata. Au fost puse 2 sau 3 fire (nu-mi mai aduc exact aminte).

Gingia (partea laterala) fiind in vecinatatea musculaturii ce trage si coboara mandibula, a fost intinsa (trasa, ridicata de musculatura) chiar daca eu timp de o saptamana am consumat numai hrana lichida. In acest fel firele, care erau foarte subtiri si taioase, au sfasiat gingia (in a treia zi de la operatie) si a ramas gaura.

A doua zi dupa ce s-au smuls firele am fost la medicul care m-a operat, a spus ca nu este o problema ca au cazut firele si, desi aveam dubii, am asteptat sa vad ce se intampla.

Partea care imi starnea ingrijorare era stationarea resturilor alimentare in gaura, putrezirea lor si posibilitatea aparitiei unor infectii. Am gasit modalitatea de golire a gaurii din mandibula cu jet de apa calduta din seriga cu acul indoit de la jumatate si cu varful retezat. Am curatat zilnic gaura in acest fel si asa am pastrat o igiena buna.

CA FAPT DIVERS mentionez ca am tergiversat extractia maselei din urmatoarele motive.

Primul motiv era ca asteptam ca maseaua sa erupa totusi si sa nu pierd nici o masea din gura. (pentru scurt timp si foarte rar - la cativa ani odata - gingia de pe masea se inflama fara infectie si dadea dureri)

Al doilea motiv era acela ca maseaua, in cazul meu nefiind complet iesita (eruptia era partiala), avea radacina foarte aproape de NERVUL MANDIBULAR, iar extractia maselei prezenta un risc, anume acela de a rupe si de a leza acest nerv ce inerva mandibula cu toti dintii aferenti.

LEZAREA ACESTUI NERV PRESUPUNEA NEPLACERI IMPORTANTE (de ex. afectarea sensibilitatii unei portiuni din obraz sau buza inferioara), LUNGI, POATE CHIAR PERMANENTE LA NIVELUL ZONEI MANDIBULEI. Dupa ce am discutat cu medicul aceste aspecte si analizand radiografia mi-a spus ca acest risc este mic si putin probabil in cazul meu (dar nu era exclus).

IN CAZUL TAU sfatul meu (sugestia mea, parerea mea) este sa eviti a folosi la mestecat partea cu maseaua extrasa, sa te speli pe dinti dupa fiecare masa, sa cureti gaura cu jet de apa calduta din seriga cu acul indoit (la 45 de grade) de la jumatate si cu varful retezat, sa cureti apoi intreaga gura cu solutii antiseptice speciale pentru gura (de obicei au in compozitie clorhexidina) si sa iei antibioticul pe care ti-l recomanda medicul pe durata care ti-a indicat-o (eventual repeti cura cu antibiotic cerand si opinia medicului).

Desi nu cred ca este cazul tau (maseaua ta am impresia ca era complet iesita), pentru orice eventualitate, daca durerile persista, intraba medicul si despre posibilitatea ca, fie si in mica masura, sa nu fie lezat nervul mandibular. Aceasta sugestie, legata de lezarea nervului mandibular, poate fi valabila numai in situatia in care maseaua de minte pe care ai scoso era o masea inferioara (de pe mandibula).

In ce priveste inchiderea gaurii cred ca daca se va rezolva problema infectiei se va inchide si gaura.
Avand in vedere experienta mea (in care gingia laterala era mereu trasa, intinsa) si faptul ca la ora actuala gaura s-a inchis (s-a acoperit cu gingie) eu cred ca, dupa o perioada asemanatoare ca durata cu a mea, sunt motive serioase sa speram ca se va inchide si la tine acea gaura suparatoare.

SANATATE MULTA
0
05-03-2015, ora 11:10
hd_carmen
Nu este medic/terapeut
hd_carmen
multumesc frumos. maine ma duc la un chirurg sa vedem ce se poate face. mu ma ingrijoreaza gaura, doar faptul ca am dureri f f mari. sper sa scap de chin.
0
14-05-2015, ora 20:01
Gabaluzz
Nu este medic/terapeut
Gabaluzz
Cristi 1, azi mi-a scos şi mie aţele şi la fel am o găurică acolo exact cum ai exemplificat tu mai sus şi mi-a zis tot la fel să fac cu seringa :) Sigur dă roade? Nu mă doare, e ok, pot mesteca destul de bine, dar se vede gaura acolo unde a fost molarul semiinclus...
0
15-05-2015, ora 19:28
hd_carmen
Nu este medic/terapeut
hd_carmen
am fost la chirurg si a trebuit sa ma opereze sa iau antibiotice sa imi fac CT sa imi scoata os necrozat de la pilirea gresita pe care a facuto dentista. a fost ok dupa atata chin mi-a trecut. Insa ce a fost gresit? medicul stomatolog. de asta cei buni sunt cautati, cei carora le pasa si se pun la curent cu noutatile si se documenteaza, cei care folosesc produse bune etc. chirurgul mi-a spus clar la maseaua mea plina de puroi trebuia imediat antibiotic si cusuta. ceea ce nu am fost sfatuita, iar cand deja gingia mi se retragea de pe osul maXILAR mi-a pilit osul pentru ca ma taia in limba, ceea ce a dus la necrozare. nu m-ai intru in detalii insa medici sunt multi, insa buni.mai putini!
0
20-05-2015, ora 00:52
Cristi 1
Nu este medic/terapeut
Cristi 1
Pt. Gabaluzz

La mine a dat roade curatarea de resturi alimentare a gaurii ramase in urma extractiei maselei cu ajutorul jetului de apa din seringa, in sensul ca jetul de apa a scos bine resturile alimentare. Am si evitat sa mananc pe partea cu extractia.

De asemenea la mine gaura postextractionala s-a acoperit cu gingie cam incet, dar in final s-a acoperit si nici nu s-a infectat gaura.

Asadar la mine a dat roade.
Sper sa mearga bine si la tine, mai ales ca spui ca nu ai durere.
0
20-05-2015, ora 17:05
Gabaluzz
Nu este medic/terapeut
Gabaluzz
Mersi, Cristi. O să mai merg să şi igienizez lunar la dentist pt. binele meu şi să nu se infecteze!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce rol are măseaua de minte?
  • Un nou studiu arată că extracția celui de-al treilea molar are efecte pozitive pe termen lung asupra gustului
  •