Masea umflata dupa plombare

08-03-2011
ramona ma
Nu este medic/terapeut
ramona ma
Buna ziua, Saptamana trecuta am fost la stomatolog si mi-am plombat o masea. Dupa ce a terminat de pus plomba, medicul mi-a zis ca exista posibilitatea sa trebuiasca scos nervul daca ma doare. Problema este ca s-a adeverit din pacate; aseara m-a durut si am luat un Nurofen si a trecut iar azi inca simt o durere insa f slaba deocamdata. De asemenea, s-a si umflat. Este normal? L-am sunat pe domnul doctor si mi-a zis sa il mai sun azi daca ma mai doare, daca nu sa vin joi cand este urmatoarea programare.L-am intrebat si daca sa iau ceva in caz ca ma doare si a zis ca nu.
6 comentarii
0
08-03-2011, ora 15:41
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
"L-am intrebat si daca sa iau ceva in caz ca ma doare si a zis ca nu. "

Ba sa luati, ca de aceea s-au inventat medicamentele pt durere. Pe linga calmarea durerii, aceste medicamente au si rolul de a reduce inflamatia, ceea ce nu poate aduce decit beneficii pt tratamentul ulterior.
Daca durerea e f slaba si nu va deranjeaza, atunci bineinteles ca nu aveti de ce sa luati medicamente.

Umflatura va trece dupa tratament. Poate nu intr-o zi, doua, dar va trece.
0
08-03-2011, ora 16:15
ramona ma
Nu este medic/terapeut
ramona ma
Banuiesc ca zicea sa nu iau in ideea in care ar trebui sa il sun sa ii zic si probabil sa ma duc acolo.
Cam ce as putea sa iau pentru reducerea inflamatiei si pentru durere?
Va multumesc pt raspuns
0
08-03-2011, ora 16:19
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Ce ati luat pina acum este f bun.
0
09-03-2011, ora 00:00
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna seara,
ROG si eu un raspuns- la intrebare:
- daca proteza (in partea de jos a gurii) e partiala, se poate folosi Corega?
- aceasta fixeaza definitiv proteza, SAU doar pe parcursul zilei, ..sau a unei perioade?

Cu multumiri anticipate pt.raspuns,
va doresc sanatate, succese in tot ceea ce faceti pt.OM si O primavara frumoasa!
O seara linistita!
0
09-03-2011, ora 14:12
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
buna ziua!
corega sau fixodent sunt paste folosite pentru a imbunatati retentia protezei pe campul protetic. cel mai frecvent sunt folosite de pacientii cu proteze totale, dar se pot utiliza si la protezele partiale, mai ales pentru a impiedica alimentele sa patrunda sub proteza.
fixarea este doar temporara, proteza trebuie oricum indepartata zilnic pentru igienizare, ocazie cu care se curata si pasta corega sau fixodentul.
0
09-03-2011, ora 15:55
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna ziua,
Multumesc frumos d-soara DR.
Abia acum, am inteles cum e cu aceasta..fixare.
Va doresc, O ZI FRUMOASA in continuare!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: