Masea innegrita dupa plombare definitiva!!!ce trebuie sa fac????

11-07-2012
andreea zaha
Nu este medic/terapeut
andreea zaha
buna ziua!! !mi-am plombat definitiv o masea...cam de 1 an...si am observat ca a inceput sa se innegreasca incepand cu baza si uneori aparea o durere ce nu dura mult.doctorul meu stomatolog zice ca nu este nimic..am citit aici pe forum ca tot procesul asta de plombare trebuie refacut...dentistul meu nu prea vrea..si imi este putin incomod sa-i cer lucrul asta caci mai am o luna pana indeplinesc 18 ani si nu mai pot sa primesc tratament gratuit dupa..si poate ma amana pana dupa cei 18 ani ai mei...vreau sa stiu daca o sa se distruga maseaua in caz ca nu o sa mi-o reblombeze..va rog sa-mi raspundeti URGENT ca sa iau masuri!!! multumesc frumos!!
11 comentarii
0
11-07-2012, ora 19:26
stomatologie.moderna
Identitate neconfirmată
stomatologie.moderna
Se inegreste maseaua in sine sau se inegreste plomba? Daca se inegreste plomba pe margini inseamna ca nu este corect adaptata si trebuie refacuta pentru ca acolo raman resturi de mancare ce vor face o carie secundara.
Plomba in sine se poate inegri de la sucuri colorate ( Cola ), cafea, tigari etc. si de la faptul ca s-a folosit un material de o calitate mai slaba.
Daca maseaua in sine isi schimba culoarea inseamna ca nervul a murit si asa se intampla cu dintii devitali, isi schimba culoarea. Daca maseaua se inegreste de la gingie inseamna ca sunt depuneri de tartru care trebuiesc curatate prin detartraj.
0
11-07-2012, ora 19:28
stomatologie.moderna
Identitate neconfirmată
stomatologie.moderna
Daca acea masea si doare este posibil sa fie nevoie sa iti scoata si nervul pentru ca inseamna ca acea carie a fost foarte adanca si prin caldura degajata la curatarea ei cu freza a fost afectat nervul. Fa o radiografie si mergi cu ea la medic sau mi-o poti trimite pe e-mail sa vad exact despre ce este vorba
0
18-07-2012, ora 00:24
andreea zaha
Nu este medic/terapeut
andreea zaha
multumesc mult pentru respunsuri!!! se innegreste maseaua de la gingie, formand o linie cenusie-dar doar intr-o parte, nu pe toata suprafata maselii si pare a fi putin neagra si in interior, tot in acea parte;
din ce ati spus dvs. pare a fi tartru;cum se curata acesta?daca este???
0
18-07-2012, ora 11:42
stomatologie.moderna
Identitate neconfirmată
stomatologie.moderna
Da..dupa cum spuneti este tartru. Poate fi si carie de colet. mergeti sa faceti un detartraj..
Beti Cola sau sucuri dulci acidulate?
0
18-07-2012, ora 22:41
andreea zaha
Nu este medic/terapeut
andreea zaha
De aproximativ 2 luni nu mai consum cola sau sucuri acidulate.Dar pata aceasta neagra cred sigur ca a aparut inainte ca eu sa nu mai consum sucuri din comert..
0
19-07-2012, ora 09:47
stomatologie.moderna
Identitate neconfirmată
stomatologie.moderna
Foarte bine ai facut sa renunti la ele. este o cauza a aparitiei acelor coloratii
0
21-07-2012, ora 12:39
andreea zaha
Nu este medic/terapeut
andreea zaha
Va multumesc pentru raspunsuri!!! m-au ajutat mult!!! multumesc!
0
21-07-2012, ora 14:23
stomatologie.moderna
Identitate neconfirmată
stomatologie.moderna
Cu mare placere, multa sanatate
0
29-11-2013, ora 19:58
Andreea291
Nu este medic/terapeut
Andreea291
Buna seara,

Am aceasi problema ca domnisoara de sus..mi se innegreste maseaua de la gingie doar pe o parte doar ca nervul este scos de cativa ani si ma doare de imi vine sa ma dau cu capul de pereti..ar trebui sa o scot sau pot lungi inca cateva luni pentru ca nu sunt in romania sunt in anglia si sincer nu m-as da pe mana astora..

Multumesc
0
03-12-2013, ora 21:36
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Buna seara! Decizia de a scoate maseaua sau de a retrata pe canale nu se poate lua doar pe seama relatarilor, ci trebuie o radiografie si un consult. Daca doare la muscatura este posibil sa nu cedeze prea usor durerea si sa se umfle cat de curand; asa ca s-ar putea sa nu se poata "lungi"... eventual cautati unul dintre dentistii romani din Anglia.
0
12-08-2014, ora 15:38
mihaela mirabela
Nu este medic/terapeut
mihaela mirabela
Am si eu o problema asemanatoare. Am o masea plombata dar la doar o luna dupa tratarea acestea, a inceput sa se inegreasca radacina interioara in interior.Tin sa precizez ca nu mai are nerv dar nici nu am dureri. Este normal acest lucru sau sau trebuie refacuta plomba? Radacina exterioara arata bine, adica are culoare alba.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dinții îngălbeniți - cauze și tratamente
  • Cariile dentare
  • Eroziunea dinților
  • Urgentele dentare - primul ajutor
  • Periuța de dinți manuală
  • Albirea dinților acasă
  • Obiceiuri care afectează dantura
  • Dinții antimicrobieni printați 3D
  • Plombele din amalgam/metalice trebuie schimbate?
  •