Care este maseaua de minte?

08-02-2013
Alexescu
Nu este medic/terapeut
Alexescu
Buna ziua !

As dori sa stiu si eu care sunt molarii de minte (maxilar)? Sunt nevoit sa imi scot molarii de minte insa nu sunt sigur daca sunt iesite sau nu. Dupa masele definitive (am avut inele cimentate pe ele cand am purtat aparat dentar) mai este inca un rand de masele. Acestia sunt molarii de minte?-eventual o poza pentru a ma lamuri si eu.

Am avut o extractie a molarului de minte de pe mandibula (desi nu stiam care este, am crezut ca este molarul de langa masea definitiva, insa acesta era in gingie si a fost mai complicat). In urma interventiei m-am ales si cu copci. Este dureroasa 'scoaterea firelor' ?

Multumesc si imi cer scuze pentru lipsa de cunoastere :D
6 comentarii
0
08-02-2013, ora 18:07
uliana
Nu este medic/terapeut
uliana
Treaba este relativ simpla: daca ai pe maxilar 16 dinti inseamna ca ti-au iesit si molarii de minte; daca nu, inseamna ca inca nu au erupt !
Vezi aici imagine:

http://www.romedic.ro/dentitia-la-adulti
0
08-02-2013, ora 21:48
Alexescu
Nu este medic/terapeut
Alexescu
Multumesc. Se pare ca si in cazul celorlalti 3 molari ramasi va fi nevoie sa mi se taie gingia pentru ca nu au erupt. Este dureroasa scoaterea firelor din gingie?
0
09-02-2013, ora 23:31
uliana
Nu este medic/terapeut
uliana
N-as putea sa-ti spun daca este sau ba dureroasa scoaterea firelor, n-am trecut printr-o asemenea experienta !
Ai vreo problema deosebita ? De ce te impacientezi ?
Exista persoane carora le ies molarii de minte mult mai tirziu decit cum scrie la carte, adica pina la virsta de 21 de ani !
Ultimul mie mi-a iesit pe la 28 de ani, si gata cariat neispravitul !
0
10-02-2013, ora 10:43
Alexescu
Nu este medic/terapeut
Alexescu
Sunt nevoit sa scot toti cei 4 molari pentru ca nu este suficient loc ca ai sa erupa, existand riscul ca dintii mei sa nu fie iar aliniati corect (am purtat aparat dentar).
0
13-02-2013, ora 18:50
Dr. Durbac Marius
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Durbac Marius
Salut!
scosul firelor in 90% din cazuri nici nu se simte. Referitor la scoaterea molarilor de minte in cazul in care urmeaza sa se fixeze un aparat ortodontic, acestia trebuie scosi daca medicul stomatolog ortodont considera de cuviiinta.
0
13-02-2013, ora 20:14
Alexescu
Nu este medic/terapeut
Alexescu
Am avut aparat ortodontic, cu bracketi. Dna doctor mi-a recomandat scoaterea molarilor de minte pentru ca nu este suficient spatiu ca acestia sa erupa si pot determina alinierea incorecta a dintilor, tocmai de aceea am fost sfatuit sa-i scot pentru ca tot efortul pentru alinierea corecta a dintilor sa nu fie in zadar.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Osteita alveolară (alveolita postextracțională)
  • Când tratăm molarul de minte
  • Ce rol are măseaua de minte?
  • De ce doare locul extracției?
  • Un nou studiu arată că extracția celui de-al treilea molar are efecte pozitive pe termen lung asupra gustului
  • Modalități de conservare a crestei alveolare în urma extracției dentare
  •