Masea de minte crescuta 60 la suta - dureri intensitate medie, ocazionale, de mai multe zile

07-07-2014
allah
Nu este medic/terapeut
allah
Am 24 de ani, mi-au iesit toate cele 4 masele de minte. Acum vreo 2 ani au erupt, m-a durut vreo 2 zile, dar nimic nesuportabil.

Acum vad ca sunt crescute cam peste jumatate, dar de vreo 3 zile am dureri pe partea stanga (maseaua de jos mai mult, dar cred ca si cea de sus).

De obicei in timpul zilei simt o jena si apasare pe falca stanga, putin si inspre ureche, dar nimic pe gat sau extins mai mult. Cateodata ma doare si ceva mai tare vreo 10 min, apoi se calmeaza.
Durererile sunt suportabile, n-am luat nimic in afara de o zi cand am luat o pastila de nurofen si am facut si o excursie la munte (n-am mai simtit nimic toata ziua, decat pe seara au reinceput dureri).

Maseaua nu a iesit aliniata perfect cu ceilalti dinti, este iesita mai inspre obraz, dar in pozitie verticala si din cate vad ar avea loc sa creasca complet fara sa dea in obraz sau in celelalte masele.

Nu pare deloc infectie, zona nu este rosie si nu am deloc puroi, doar gingia parca un pic umflata acolo. Nu vad nicio carie pe ea, nu ma doare la rece.

Ar trebui sa ma duc la medic? Apar probleme de timp si bani din pacate.

Sunt total CONTRA exctractiei, mi s-ar parea absurd sa scot o masea de minte dupa ce a iesit atat de mult si totusi intr-o pozitie nu f stramba (am vazut ca se putea sa iasa chiar si orizontal).

Acum cateva luni am fost la un stomatolog pt o alta problema (singura mea carie de pana acum), s-a uitat la toti dintii dar nu mi-a spus nimic de maselele de minte (nici nu l-am intrebat).
[/quote]

Nu m-as fi alarmat, dar totusi deja simt aceste dureri de vreo 4-5 zile, clar nu sunt insuportabile dar totusi e o jena enervanta.

O sa pun un desen destul de pueril ( ) facut de mine cu localizarea orientativa a maselei de minte din partea stanga (similar e si pe dreapta:

http://forum.softpedia.com/uploads/monthly_07_2014/post-114456-0-82567000-1404639306_thumb.jpg

Nu ma doare continuu, azi de exemplu am avut ore in care n-am simtit nimic, dar si minute in care ma durea destul de rau... Daca beam apa trecea imediat apoi dupa cateva min revenea iar durerea. Gargara cu ceai de musetel m-a ajutat cel mai mult.

Multumesc pt orice sfat!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce rol are măseaua de minte?
  • Un nou studiu arată că extracția celui de-al treilea molar are efecte pozitive pe termen lung asupra gustului
  •