Masaj anticelulitic - bun sau rau?

26-03-2015
anamaria1980a
Nu este medic/terapeut
anamaria1980a
Din nefericire, din pacate si din tot nenorocul, sora mea are cu mult peste kilogramele normale. Se chinuie, tine regimuri peste regimuri, o ajuta si astea, dar in perioada in care nu le tine, kilogramele se aduna iar si tot asa. Nu vrea minuni, dar un pic sa mai dea jos. As vrea sa stiu daca a facut careva masaj de asta anticelulitic si a dat rezultate. Cam cat de des trebuie mers? E vizibil rezultatul? Multumesc.
9 comentarii
0
29-03-2015, ora 12:58
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Masajul anticelulitic, daca este facut de catre profesionisti, poate sa dea rezultate foarte bune.
Sunt mai multe metode de masaj anticelulitic : atat manual cat si cu aparate foarte performante.
Noi recomandam o abordare medicala a acestei probleme si anume : inainte de a incepe un astfel de masaj recomandam un consult medical si daca este nevoie si un set de analize de laborator. Aceasta deoarece pot exista probleme de sanatate si in special tulburari hormonale care pot incurca tratamentul si de care trebuie neaparat sa se tina seama pentru a avea rezultate.
Cu stima si respect :
dr Petre Muresan
0
29-03-2015, ora 21:48
raluca1979R
Nu este medic/terapeut
raluca1979R
Eu sunt multumita de masajul anticelulitic. Te mentine in forma si-ti place mai mult de tine cand iesi de la cabinet :D:D:D Merg de 2 ori pe saptamana, dar ma tin, adik ma duc constant. Si da rezultate.
0
30-03-2015, ora 01:36
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Asa este. Daca urmezi constant aceasta metoda, chiar da rezultate.
dr Petre Muresan
0
03-04-2015, ora 12:20
alina1982lin
Nu este medic/terapeut
alina1982lin
Deacord, si eu merg la cei de la Kinetomedica de aproape 6 luni si-mi fac fetele alea masaj anticelulitic si sant chiar multumit de rezuiltate, dar zic eu ca musai trebuie sa te si abtii de la mancaruri; la ce pofticioasa sunt eu, daca nu m-as fi abtinut si nu m-as fi tinut k lumea de masajul asta, sigur nu se vedea delok minusul de kilograme de peste tot...
0
03-04-2015, ora 13:18
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Da. Aveti foarte mare dreptate. Fara un program de miscare corespunzator si fara o alimentatie corecta nu se pot obtine rezultate suficient de bune.
In plus noi mai recomandam si un consult medical si un set de analize, deoarece pot exista anumite dezechilibre ( in special hormonale ) care sa blocheze obtinerea unui rezultat bun oricat ne-am stradui.
Cu stima:
dr Petre Muresan
0
23-09-2015, ora 12:20
cristescumaria22
Nu este medic/terapeut
cristescumaria22
Eu merg la masaj de doua ori pe saptamana, combin masajul cu impachetare la tunel pentru ca vreau sa mai slabesc.Chiar am vazut rezultate din prima luna, e adevarat ca am tinut si un oarecare regim si am fost si la sala la recomandarea fetei care imi face masaj.In luna aprilie cand m-am dus la ea aveam 76 de kg si pot spune ca pana acum am ajuns sa am 63 de kg..
E adevarat ca m-am confruntat si cu preturile pana sa ajung la masaj, am cautat mult pana sa o gasesc pe fata asta care are preturi foarte bune..280 de lei abonamentul de 10 sedinte de 50 de minute, iar masajul facut de ea este de calitate.Am mai fost si in alte saloane pana sa nimeresc la ea, insa nu mi-a placut.Daca sunteti interesati de un masaj de calitate cu preturi bune imi puteti scrie la adresa de mail -* nu vreau sa se creada ca fac reclama...bafta cu celulita!

(*modificat de admin)
0
23-09-2015, ora 16:31
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Trebuie ca persoana care-ti face masajul anticelulitic
sa stie ce face si sa aiba experienta.
Se poate combina si cu un drenaj limfatic si atunci rezultatele cresc.
Masajul poate fi facut manual sau cu aparatura de specialitate.
Foarte bune rezultate se obtin cu aparatul 3 Max.
La fel si drenajul limfatic poate fi facut manual sau cu aparatura de specialitate.
Cu stima si respect:
dr Petre Muresan
0
03-03-2016, ora 23:42
RaiiSsa
Nu este medic/terapeut
RaiiSsa
Foarte bun
0
05-03-2016, ora 17:32
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Va recomand sa apelati cu incredere.Da rezultate foarte bune.
dr Petre Muresan
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Mituri despre celulită pe care e foarte posibil să le crezi
  • Există șanse să scapi de celulită?
  • Cum combatem celulita - ce funcționează și ce nu
  • Este masajul anticelulitic eficient? (analiza studiilor)
  •