Markeri tumorali

08-11-2013
Elena 001
Nu este medic/terapeut
Elena 001
Buna ziua,
Mama mea(69 de ani) a fost operata in sept.2011 cu extirpare de san(Cluj) si diagnostic, 'neoplasm mamar drept CSE std II T2N1MO'.Tot la Cluj a facut in aprilie 2012 chimio. si radioterapia.Incepand din mai 2012 la fiecare trei luni isi face analiza markerilor tumorali (CA 15-3)care au fost la inceput 23, 7 apoi au scazut regresiv pana in 15, 5 in aug 2013.In schimb la ultima analiza facuta(2 nov 2013), acestia au crescut la 17, 48.Mentionez ca mama ia Zequipra incepand din mai 2012.Va rog sa-mi spuneti daca aceasta crestere a valorii markerilor este doar inceputul unei cresteri progresive, pana la depasirea valorilor normale, sau poate fi fluctuanta?Daca inseamna o crestere progresiva(ceea ce este alarmant) va rog sa-mi spuneti ce putem face in aceasta faza.
Va multumesc mult de tot.
1 comentarii
1
09-11-2013, ora 11:04
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
toate sunt valori normale. sub limita maxima, nu exista "mai normal decat normalul" si nu se poate nici acorda vreo interpretare cresterilor sau scaderilor situate sub aceasta limita. 20 nu e mai normal decat 10 sau decat 5, etc. nu e deci nimic de facut aici decat continuarea tratamentului cu letrozol si a monitorizarii.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • CA 19-9
  • CA 15-3
  •