Mari probleme. Singur. Bolnav trist | Forumul Medical ROmedic

Mari probleme. Singur. Bolnav trist

02-01-2015
AlenTao
Nu este medic/terapeut
AlenTao
Salutare.Ma confrunt cu o mare problema:nu am deloc prieteni.Adica am avut in copilarie dar de ceva timp, in adolescenta m-am cam instrainat si inchis in mine si in casa, am avut si o oarecare depresie si atacuri de panica, stari de fobie sociala, tulburare obsesiv compulsiva si nu am reusit sa imi mai fac prieteni. Doar ma salut cu fostii amici, fostele cunostinte.Nu am prieteni si nu am avut toata adolescenta, acum am 20 de ani.Eu sunt si genul mai emotiv si mai retras.Cum sa imi fac prieteni? Ce sa fac? Ce sa fac ca sa nu ma mai simt singur doar cu parintii si bunicii si matusile. Oare voi fi toata viata asa? Se fac greu prietenii? Unde as putea sa imi fac prieteni sau macar amici? Se poate trai fara prieteni?Sunt la frecventa redusa la scoala fiindca din cauza depresiei si atacurilor de panica, fobiei sociale am fost nevoit sa aman cativa ani scolari si am colegi maturi, mari fata de mine deci la scoala prieteni nu prea pot sa gasesc.Se poate trai fara prieteni?Voi aveti prieteni?Uneori ma simt trist si deznadajduit, simt ca mi-am ratat viata din cauza problemelor de sanatate si emotionale, poate chiar mi-am ratat-o, adica am pierdut multe in viata..Ma gandesc si ca mai bine nu ma nasteam..si ma cred ratat..cum sa ies din situatia asta?Mai are rost sa traiesc asa?E oare vreo speranta sa imi fac viata mai frumoasa?Ce sa fac sa imi incarc timpul, fara prieteni ?Cred ca nu mai am niciun viitor deoarece cu scoala am dat-o in bara si sunt unde sunt..cu starile de sanatate mi-am necajit si intristat viata, prieteni nu am..Ce sa fac?Stiu ca sinuciderea nu e o solutie, dar parca imi vine cateodata sa plec in lume si sa inchei socotelile..dar stiu ca mi-as intrista parintii si bunicii.Apropo parintii si bunicii sunt singurele persoane cu care dialoghez mai mult..in rest nimic..Mai are sens viata asa?Ma poate ajuta cineva?Mai e cineva in situatia asta?Ma pot oare redresa?Orice sfaturi sunt binevenite dar fara batjocura..
Merci mult.
3 comentarii
0
04-01-2015, ora 18:15
Psiholog Pentilie Marius
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Pentilie Marius
Sunt multe persoane ca şi tine care sunt mai retrase, mai timide şi au aceleaşi probleme, şi aceste persoane se simt singure şi încearcă să-şi facă prieteni. Se pare totuşi că eşti şi destul de trist, ceea ce ar putea fi un semn pentru depresie care te-ar putea face să te retragi şi mai mult. Poate ţi-ar prinde bine să te implici în nişte activităţi cum ar fi cele de voluntariat în care ai posibilitatea să interacţionezi cu alte persoane şi să-ţi faci prieteni. De-asemenea, un psihoterapeut te poate ajuta să înveţi anumite abilităţi sociale care să faciliteze relaţionarea şi să depăşeşti fobia socială sau stările depresive.
0
22-01-2015, ora 13:42
Psiholog Camelia Ioanas
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Camelia Ioanas
@GreenTiger,
Ce mai faci? Cum te mai simti? Povesteste-ne mai multe despre starile tale (depresie, atacuri de panica, fobie sociala, tulburare obsesiv compulsiva, asa cum ai scris chiar tu in mesajul tau). Ai fost la medic sau cum anume ai ajuns la aceste etichete psihiatrice? Cum te mai simti si ce ginduri mai ai?
0
02-02-2015, ora 17:27
katy_p
Nu este medic/terapeut
katy_p
Prieteni in ziua de astazi greu mai gasesti.
Relatiile de prietenie sunt determinate de fel si fel de interese.
Iar vechii prieteni se departeaza din diverse motive, unul ar fi situatia materiala, cand se vad mai sus ca tine, nu mai au de ce sa isi coboare capul sa te priveasca.
Oamenii au devenit rai si egoisti..
Tu de fapt cauti potcoave de cai morti (parerea mea).
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Singurătatea poate creÈ™te riscul de boli cardiovasculare
  • Singurătatea ar putea creÈ™te riscul de tulburări mentale
  • TendinÈ›a spre singurătate – moÈ™tenită genetic?
  • Singurătatea, la fel de periculoasă ca obezitatea?
  • Cel mai amplu studiu despre fericire È™i menÈ›inerea sănătății. Ce ne face fericiÈ›i?
  • Noi cercetări privind singurătatea în rândul adolescenÈ›ilor
  • Privarea de somn accentuează sentimentul de izolare È™i de singurătate
  •