Marea este contraindicata la bolile endocrine ?

02-05-2007
ngabita
Nu este medic/terapeut
ngabita
Am 40 de ani si in urma cu aproape 4 ani am suferit o tiroidectomie subtotala. As dori sa stiu daca pot sa merg la mare.
3 comentarii
0
04-05-2007, ora 00:00
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
Sigur ca in principiu, puteti merge la mare! Trebuie insa sa faceti tratament substitutiv cu hormoni tiroidieni. E importanta insa si cauza care a determinat tiroidectomia subtotala in a decide daca marea are vreo contraindicatie.
0
04-05-2007, ora 00:00
ngabita
Nu este medic/terapeut
ngabita
Asa cum am mai spus am 4 de ani si in urma cu 8 ani mi s-a pus diagnosticul de Boala Basedow, gusa polinodulara, iar acum aproximativ 4 ani mi s-a facut tiroidectomie subtotala. De atunci fac tratament substitutiv cu 1/2 comprimat euthyrox 100. In urma cu 2 luni cand mi-am facut analizele TSH-ul erau in limite normale. De la diagnosticare si pana in prezent nu m-am mai dus la mare, fiindu-mi teama sa nu am probleme de sanatate. Dupa interventia chirurgicala tensiunea arteriala a ajuns la valori normale, dar inca mai am uneori extrasistole. Din acest motiv as dori sa stiu daca marea imi poate dauna sanatatii.
0
01-04-2015, ora 15:15
lacramioara26
Nu este medic/terapeut
lacramioara26
sunt mama unui baietel de 6 ani. am fost la endocrinologie si i-a facut ecografie la tiroida si i-a iesit nodul LTD de 1 cm discret vascularizat in interior.ce inseamna asta? are doar 6 ani.a mai auzit cineva la copii asa mici si baieti. poate fi de la o infectie streptococica de un an cu BETA HEMOLITIC A. sa i se fi declansat ceva pe baza imuna ca are si niste spasme musculare.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.