Mancarimi teribile

29-01-2008
stefan251983
Nu este medic/terapeut
stefan251983
Am mancarimi foarte mari in palma (ambele). Pielea se face alba dupa ce ma scarpin
se usuca. cateva zile numai am nimik si apoi iara. De un an de zile simtomele persista.
Am mancarimi pe ambele picioare in parte de sus mai jos de zona genitala.
pur si simplu mi se arde pielea, pe o zona de o palma mai jos de zona genitala am mancarimi teribile, aproape ca imi da sangele.
1 comentarii
0
30-01-2008, ora 00:00
sorinbalan2000
Nu este medic/terapeut
sorinbalan2000
Ok. Pruritul palmar. Problema larg discutata. Prurituri dermatologice, prurituri nedermatologice, multa teorie. Hai sa vedem practic.
1. Mancarimea se insoteste de leziuni cutanate? Inteleg ca da.
2. Se poate depiste vreo conditie iritanta de origine cutanata sau externa? Asta trebuie sa va ganditi si sa raspundeti. De ex unele gospodine schimba detergentul si incepe dansul. Chestie simpla. Alteori este vorba de o simpla scabie. Ma rog. Aici trebuie gandit si raspuns.
3. Fenomenul alergic, al sensibilizarii imunologice, intervine in geneza pruritului, are vreun rol? Aici trebuie legat de alte aspecte alergice (polen, iarba, par de animale, medicamente, substante chimice etc.) Aveti manifestari alergice pulmonare, digestive etc?
4. O componenta psihica ori de hipersensibilitate nervoasa intervine undeva ? Trebuie sa stiti ca mancarimea este o senzatie fabricata de creier. Deci poate avea legatura cu exteriorul sau nu. Stresul este generatorul multor probleme dermatologice.

Va urez succes in introspectiune si va stau la dispozitie cu noi detalii -
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.