Mancarimi si usturime si zona genitala, dureri abdominale

21-05-2009
Dana0K
Nu este medic/terapeut
Dana0K
BUna ziua! De curand am terminat un tratament pt o infectie ( am fost diagnosticata cu congestie pelvina, ovarita si vaginita in urma lamei si chisturi pe ovarul drept in urma ecografiei). Medicul ginecolog mi-a prescris zanocin, ocule macmiror, comprimate vaginale clotrimazol, supozitoare diclofenac si typrogin ( bineinteles, pe rand). Am urmat aproximativ o luna tratamentul timp in care nu am intretinut relatii sexuale. Medicul a zis ca e bine si doar daca ma simt rau sa revin la control ( durerile abdominale le aveam aproape permanent si nu am considerat ca e nevoie de un alt control). Mi-am reluat activitatea sexuala si infectia se pare ca a revenit : mancarimi, usturime la urinare, dureri abdominale si de sezut, urinari frecvente, secretii albicioase. Va rog sa-mi dati un sfat, ce as putea sa fac...ma sperie gandul ca voi urma un nou tratament si ca e posibil sa revina.
17 comentarii
0
21-05-2009, ora 19:42
dear
Nu este medic/terapeut
dear
buna seara ma mir ca dupa atitea afectiuni medicul nu te-a chemat la control.cel putin pt chisturi sa vada daca s-au absorbit sau ce s-a intimplat cu ele.urinarile frecvente insotite de usturimi pot indica o infectie urinara nu ar strica sa faci o urocultura si sa te intorci la medicul ginecolog asta este nu prea ai de ales stind asa nu faci decit sa lasi boala sa se agraveze apoi o sa ai de suferit si mai mult.
multa sanatate si cit mai repede la medic!
0
21-05-2009, ora 23:34
Dana0K
Nu este medic/terapeut
Dana0K
Multumesc pt raspuns. In urma ecografiei (care a fost facuta in februarie) a aparut o usoara infectie la rinichi, care am tratatat-o ( tot in aceasta perioada am facut si o urocultura). Nu am ajuns inca la medic deoarece as fi vrut sa merg in Bucuresti la o clinica(eu fiind din Suceava), in speranta ca voi reusi sa le tratez pe toate, dar pt un control amanuntit pot ajunge abia in iulie. Ceea ce am uitat sa mentionez e ca toate aceste simptome au aparut din ianuarie, deci acum ar fi a treia oara de cand ma confrunt cu aceasta problema.Durerile sunt aproape permanente, pot spune ca m-am obisnuit oarecum cu ele, dar faptul ca revin ma jeneaza, iar acum sunt insuportabile ( recidivele s-au produs dupa primul contact sexual in urma tratamentului, cu toate ca nu am fost diagnosticata cu BTS - asta s-ar intelege). E nevoie sa merg la un alt medic? Ma sperie gandul ca voi trata din nou si va reveni la scurt timp.
Multumesc inca o data!
0
22-05-2009, ora 09:20
dear
Nu este medic/terapeut
dear
buna dana.daca spui ca ai dureri insuportabile nu cred ca poti asteptata pina in iulie ce vei merge la bucuresti.poti sa cauti alt medic totdeauna nu strica si a doua parere mai ales ca cel la care ai fost nu te-a chemat la control. si eu tratez un chist ovarian dar dupa tratament mi-a spus sa revin neaparat la control. nu sti ca o sa recidiveze boala(ceea ce iti doresc si eu) dar daca stai asa cu siguranta se va agrava.
ar trebui sa vezi cum stai si cu rinichii daca spui ca ai avut o infectie si de acolo s-ar putea sa ai dureri.
asta e nu avem ce face decit sa constientizam cit de importanta este sanatatea.
0
22-05-2009, ora 13:57
Dana0K
Nu este medic/terapeut
Dana0K
Momentan tratez naturist : bai de sezut cu septovag, infuzie de salvie etc. Medicul la care am fost ( si la care as incerca sa mai merg o data) are program marti, iar atunci nu cred ca voi putea deoarece trebuie sa-mi vina menstruatia (sunt pe anticonceptionale si nu intarzie). Deci se mai amana o saptamana - asta e. Si avand in vedere ca e si perioada dinainte nu poate stabili cu exactitate in ce stadiu se afla chisturile. Ma tratez deocamdata cum am facut-o si pana acum ( au mai disparut usturimile si mancarimile). Daca stiti un remediu naturist va rog sa-mi spuneti.
Multumesc si o zi buna!
0
24-05-2009, ora 11:46
viorica30
Nu este medic/terapeut
viorica30
buna, am si eu cateva intrebari, am o problema de curand secreti branzoase[nu au miros ], mancarimi.am fost la medic si am primit o reteta cuTINIZOL si pt mine si pt sot, TANTUM ROSA [pt irigare], KLION-D 100, CLOTRIMAZOL.3 zile tratament si sa accentuat si secretia si mancarimea.am facut pauza 1 zi si am facut bai cu bicarbonat de sodiu, a fost o zi normala linistita, nu stiu ce sa fac?.am mers la alt medic si am primit MACMIROR.CE SA FAC???
-O alta problema e ca am luat LOGEST 2 ani sara pauza, nu va spun ce laude am primit de la medic, si am plecat ametita fara sa intreb cum sa face pauza, am intrerupt cu anticonceptionalele.
vreau sa fiu indrumata ce sa fac, ca eu la medic merg tot timpu, dar nu inteleg ce spune, ma pierd de frica si nu inteleg nimic, am amnezie
Va rog frumos.astept un raspuns
MULTUMESC
0
11-10-2009, ora 20:21
DrAgu
Nu este medic/terapeut
DrAgu
Dana, ti-ai rezolvat problema pana la urma? ce ai mai facut? Ceea ce descrii tu mai sus pare a fi o infectie cu Chlamydia sau Ureaplasma. Ti-ai facut intre timp aceste analize? Cati ani ai?
0
12-10-2009, ora 13:37
sandy24
Nu este medic/terapeut
sandy24
Buna!As avea si eu o intrebare va rog!de cateva zile am arsuri, usturimi si chiar prurit destul de jenant in zona pubiana si vaginala, mentionez ca sunt insarcinata in 2 luni si chiar nu sttiu ce tratament ar trebui facut pt a nu afecta sarcina!Mentionez ca timp de 2 zile am avut si o scurgere alba cu aspect branzos care insa acum a disparut.oare ce poate fi?credeti ca e vorba de candiza vaginaala?va multumesc mult
0
12-10-2009, ora 20:47
DrAgu
Nu este medic/terapeut
DrAgu
sandy, du-te si fa-ti o secretie vaginala si cultura din col sa vezi ce-ti iese. Pare a fi candida si este normala in sarcina din cauza schimbarii ph-ului. Spala-te cu ceai de musetel si poti sa-ti introduci seara cate doua linguri de iaurt pt a popula vaginul cu lactobacili. acestia tin candida in limite normale.
0
12-10-2009, ora 22:09
sandy24
Nu este medic/terapeut
sandy24
multumesc mult pt raspuns!mi-ati fost de mare ajutor!numai bine!
0
13-10-2009, ora 10:18
Dana0K
Nu este medic/terapeut
Dana0K
Le-am rezolvat, dar cred ca pe jumatate. In iunie-iulie am fost din nou la ginecolog, mi-a prescris o sumedenie de pastile si ovule, le-am luat si mi-a mai revenit putin. Din august am iar simptome, putine ce-i drept. Acum ma pregatesc pt un nou control
0
13-10-2009, ora 23:45
DrAgu
Nu este medic/terapeut
DrAgu
Dana, ce microbi ti-au iesit? Iarta-ma ca insist dar vreau sa ma lamuresc in privinta puterii patogene a unor germeni, de aceea e important. In plus, poate pot sa te ajut sa scapi definitiv. (nu nu vand medicamente nici nu recomand). Ai facut analiza pt Chlamydia si Ureaplasma/Mycoplasma?
0
16-10-2009, ora 23:59
mioli
Nu este medic/terapeut
mioli
buna ziua.
am si eu o intrebare, am o fetita de 5 ani si cind raceste acuza usturimi in zona genitala daca imi puteti spune ce examene medicale sa urmez cu ea va multumesc anticipat.
0
21-04-2010, ora 21:24
veva
Nu este medic/terapeut
veva
buna seara. am si eu o problema.de vreo 3 zile am mancarimi vaginale si usturime la urinare.labiile sunt rosii si putin umflate.am incercat din auzite, am stat in sezut in apa cu sare, in ceai de musetel, am folosit unguent de galbenele dar degeaba.mi-am cumparat azi de la farmacie ceai GINOSEPT si CLOTRIMAZOL compr. dar sunt in prima zi de ciclu menstrual si trebuie sa astept pana dupa.ce pot face pana atunci sa nu mai am aceste mancarimi ?
0
21-04-2010, ora 23:04
veva
Nu este medic/terapeut
veva
?
0
26-04-2010, ora 14:09
Sonia Lupean
Nu este medic/terapeut
Sonia Lupean
Buna ziua...
Ma numesc Sonia si am 20 de ani. am o problema care incepe se ma sperie pe zi ce trece tot mai mult... e ca am mmancarimi foarte puterncie si usturimi groaznice... in zona vaginului... am avut 2 saptamani intarziere de ciclu menstrual. iar acum 1 saptamana am avut un tratament pentru cinstita.
Astazi prima zi de ciclu am observat pe OB ca nu am foarte mult sange si ca am ca niste cocoloase de ^^branza^^ sa zic asa care din cate observ ar putea fi ca si piele moarta. nu pot merge le medicul ginecolog deoarece sunt in Franta si nu am nici o asigurare medicala... totuso poate aveti voi o solutie... un gel... o tableta.. nu stiu dar sunt ffffff disperata.
Va multumesc din suflet !!!!
0
08-06-2010, ora 09:54
Dana0K
Nu este medic/terapeut
Dana0K
Raspuns pt DrAgu - imi cer scuze ca nu am raspuns, am avut o problema cu contul si nu reuseam sa-mi recuperez parola. Din octombrie am reusit sa ajung la o clinica particulara in Bucuresti, am facut analize si mi-a iesit Mycoplasma, am urmat tratamentul si m-am vindecat. Durerile abdominale se pare ca erau din cauza endometriozei, am fost operata in februarie si acum e bine, iar jena care o aveam era de la o rana pe col care intr-un final a fost cauterizata (acum o luna ). Urmeaza de acum sa merg la control periodic si sper sa fie intr-un final bine. Multumesc pt raspunsuri si ajutor :)
0
11-06-2010, ora 13:36
veva
Nu este medic/terapeut
veva
buna seara.am avut ultima menstruatie pe data de 21 aprilie iar acum suntem in data de 11 iunie si inca nu am avut menstruatie.dupa cinci zile de la ultima menstruatie am urmat un tratament pt o vaginita acuta cu ovule si antibiotice.am facut si doua teste de sarcina si sunt negative.ce sa fac?sunt putin speriata si ingrijorata din cauza menstruatiei...va rog mult sa-mi raspundeti...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durere de burtă
  •