Mancarimi puternice!

23-02-2009
cris@88
Nu este medic/terapeut
cris@88
Am o mare nelamurire si va rog sa ma ajutati cu un sfat!De 5 zile am mancarimi foarte sacaitoare in zona vaginului si la intrare, insa fara vreo iritatie vizibila sau inrosire a acestuia!Nu am usturimi la urinare si nici dureri de burta, doar o scurgere galbuie, fara miros!Va spun toate astea pentru ca m-am informat si stiu ca acesta descriere este specifica candidozei sau alte boli asemanatoare!Senzatia de mancarime mi-a aparut cam in a 5-a zi de menstruatie!Nu am avut contact sexual, dar a existat o tentativa(spun tentativa pentru ca am avut o prima incercare si nu e confortabil deloc, dureros chiar si hotarasem sa folosesc un lubrifiant)Am folosit Medacter(crema vaginala), insa mai puternice erau mancarimile, iar acum folosesc Betadine si ma mai calmeaza, dar totusi...nu stiu daca va trece.Mentionez ca folosesc anticonceptionale Marvelon si nu am mai avut niciodata o astfel de problema!Stiu ca ar trebui sa merg la un ginecolog, dar ma cam sperie lucrul acesta!Va rog o parere!Multumesc!
15 comentarii
0
23-02-2009, ora 17:36
*andreea*
Nu este medic/terapeut
*andreea*
Este vorba de o bacterie, cu siguranta! Mergi la ginecolog cel mai bn! Vei face un tratament cu ovule!
Nu sta asa k nu este bn!
bafta multa!
0
23-02-2009, ora 17:54
cris@88
Nu este medic/terapeut
cris@88
Va rog, daca se poate, sa-mi raspunda un medic!Multumesc Andreea, dar vreau sa stiu mai multe!
0
23-02-2009, ora 18:15
*andreea*
Nu este medic/terapeut
*andreea*
pentru putin ti-am sp din ce stiu eu, dar daca nu vei primii rasp de la un medic, du-te la medic
0
24-02-2009, ora 12:53
sereni
Nu este medic/terapeut
sereni
Buna ziua, am o mare nelamurire, de fapt sunt ff speriata, de 2 luni de zile am o infectie vaginala toate simptomele sunt corespunzatoare candidozei dar sunt ffffff speriata deoarece la spalaturi vaginale in interiorul vaginului prezint mici bubite sa nu zic crescaturi, mi-e frica sa nu am negi vaginali, sunt casatorita de 2 ani nu am avut contact sexual decat cu sotul meu, mi-ar fi greu sa cred ca si infectia asta vaginala o am de la el, sau e posibil sa fie de la ob-uri?stres?Mentionez ca aceste bubite sunt doar la intrarea in vagin, in rest nu am nimic este ca si la atingerea pe piele, intrebarea mea:este normal sa am acele bubite acolo?e poate de la infectie?imi este fff frica am vazut ceva imagini cu negi vaginali si nu mi-as dori asa ceva, pana acum nu am fost atenta poate-i aveam mai de mult, am sesizat de cand am avut contact sexual si dupa in vagin eam cam inflamata.Ajutati-ma care imi puteti da un raspuns, va rog ca stau intr-un maxim stres...si iciodata nu trebuie sa neglijam ceea ce avem mai de pret sanatatea dar pana cand nu o patim nu ne invatam minte!va multumesc.
0
05-04-2009, ora 18:56
fluturash22
Nu este medic/terapeut
fluturash22
salut sereni...nu stiu dak ti-a mai raspuns cineva...eu iti spun din proprie experienta...am patit ceva ca si tine...aveam la intrarea in vagin...ca niste bubite..ca niste perisori..mici si roz..de culoarea pielii din zona aceea. Ei nu ar trebui sa existe pt k eu am facut tratament..si am observat jk au disparut dupa tratament...
pielea de acolo trebuie sa fie fina fara nimic pe ea...de cate ori imi apare ceva stiu k nu e in regula...eu fac tratament din noiembrie..nu vreau sa te sperii dar ar fi bine sa mergi la ginecolog...in noiembrie am fost prima data si eu la ginecolog..mi-a fost teama..dar akum din pacate..ma simt k acasa acolo...:( sunt la al treilea tratament...si am usturimi..mancarimi...plus perisorii aceia...imi dispar vreo 2-3 saptamani dupa tratament si apar din nou dupa un timp...nu mi s-a zis k as avea ecva grav...primul diagnostic a fost o inflamare a colului uterin...dar..nush dc nu dispare...sau...recidiveaza nush ce sa mai fac...m-am km resemnat dar este inconfortabil si pt mine si pt prietenul meu..:(
sper sa te faci bine...
0
05-04-2009, ora 23:24
sereni
Nu este medic/terapeut
sereni
ms mult de raspuns draga :)...am mers la gineco si mi-a zis ca am o vaginita, mi-a dat tratament cu ovule si mi-a mai trecut insa tot simt ceva ceva bubite dar fff micute doar la atingeri insistente se simt.doctorita mi-a zis ca este de la prea multe spalaturi intravaginale si cica mi-am distrus flora vaginala, sunt sigura mai mult de 95% de diagnostic deoarece cea care mi-a facut investigat secretia(pt ca mi-a luat lama)este o cunostinta f buna, cinista din spital.sper sa treaca...apropo nici ciclu nu-l am regulat si acum mi-a dat anticonceptionale, si tratament pt indepartarea bacteriilor din flora cu antibiotice si mie si sotului...acum nu stiu ce sa zic astept sa termin tratamentul.oricum ms de raspuns si astept vesti bune ca ti-ai revenit Blondyna22!numai bine si sanatate multa!
0
07-04-2009, ora 22:51
fluturash22
Nu este medic/terapeut
fluturash22
Iti multumesc pt incurajari sereni dar din pacate e tot mai rau...e a 6-a zi de tratament cu ovule si ink nicio schimbare...mai rau azi am obs k mi-au aparut niste pete albe la intrarea in vagin...:(( nu stiu ce sa mai fac...la mine prima data mi-a zis k am o inflamatie a colului...la urmatorul control a zis k am vaginita...si la ultimul.nu mai aveam nimik...mi-a dat cerviron ovule pt fixarea florei vaginale...asa ceva...si antibiotice pt o posibila infectie urinara...nu am facut niciodata spalaturi intravaginale...sunt curata...ma ingrijesc...nu stiu din ce cauza...akum chiar cred k am candida...si ma apuca plansul numai cand ma gandesc...:((mi-e si groaza sa mai merg la doctor...ink nici nu am terminat tratamentul cu cerviron...nush ce sa fac...:((
0
08-04-2009, ora 12:25
sereni
Nu este medic/terapeut
sereni
draga nu te descuraja..trebuie sa existe un medicament sa-ti revii, fii sigura daca era ceva mai grav observa medicul si-ti spunea, incearca un medic particular dar sa fie cat de cat ok, intreaba de medici buni din orasul tau, nu tre sa te dai batuta, si ridica-ti moralul deoarece nu este bine pt sistemul tau imunitar, poate ai luat de la partenerul tau nu este neaparat vb despre tine, pt ca nici eu nu am maia avut parteneri insa sotul meu a avut slava domnului, acum nu stu ce sa zic.poate nu-ti priesc medicamentele date de dr.Eu ast sa termin tratamentul si apoi dupa o luna mai fac o vizeta la gineco...te pop si sa auzim de bine :)
0
08-05-2009, ora 22:24
twista
Nu este medic/terapeut
twista
Poate sa ma lamureasca cineva va rog!??? Sunt la a 2 consultatie si tratare a condiloamelor pe exterior..prima data mi-a recomandat medicul ginecolog condyline si pimafucin ovule pt mancarimi si scretie urat mirositoare, la care verigile au raspuns bine si mi-a trecut...peste vreo luna mi-au aparut iar insotite de mancarimi si secretie albicioasa si mi-a dat wartec crema, pimafucin si tantum rosa plic.si dupa acestea mi-au trecut dar aveam 2 verigi si undeva mai inauntru catre intrarea in vagin.mi-a zis doamna doctor sa dau putina crema si pe alea dar nu le-am vazut prea bine exact kre sunt si probabil am dat si pe piele sanatoasa.
Sunt putin speriata pt k dupa 2 3 ore mi-a aparut pe partea dreapta o umflatura pe sub piele..undeva prin zona vulvelor cred.nu stiu ce sa fac, ma tem sa nu apara ceva mai grav
Va rog un sfat, un raspuns!nu am cum sa merg la medic pana luni..multumesc anticipat
0
06-03-2010, ora 12:52
doina_bz
Nu este medic/terapeut
doina_bz
Buna. Va rog sa ma ajutati. Am mancarimi doar la intrarea in vagin pe interior de cateva zie si am observat si o secretie ciudata cu aspect branzos dar nu foarte multa tot la intrarea in vagin. Mentionez ca am avut contact sexual neprotejat. Sunt foarte speriata. Spuneti mi ce remedii naturiste pot folosi. Nu pot sa ma duc la doctor deoarece acum sunt plecata in grecia pana in septembrie si sincer nu stiu nici un cabinet ginecologic sau cat o sa ma coste. Daca nu ma tratez e posibil sa mi treaca? Va rog sa ma ajutati
0
11-03-2010, ora 19:07
doktoressa
Identitate neconfirmată
doktoressa
Ptr. doina_bz, simptomele tale sunt specifice unei vulvovaginite micotice( adica candida). Pentru o astfel de afectiune se face tratament atat sistemic (medicamente antifungice) cat si local ( ovule si crema) si neaparat tratament partenerului ! Tratamentul naturist in situatia asta, poate fi prescris dupa tratamentul alopat si vizeaza cresterea imunitatii.Daca vrei amanunte, da-mi un mesaj si te pot indruma.
Sanatate !
0
12-03-2010, ora 00:48
doina_bz
Nu este medic/terapeut
doina_bz
Multumesc pt sfaturi. Situatia este la fel :(( Am sperat sa imi treaca. Ma voi duce la doctor zilele acestea.
0
22-04-2010, ora 00:50
doina_bz
Nu este medic/terapeut
doina_bz
buna seara!
0
22-04-2010, ora 01:05
doina_bz
Nu este medic/terapeut
doina_bz
am facut tratament pentru candida cu gyno daktarin vaginal cream timp de 7 zile in urma prescriptiei medicului ginecoloc. Pana in prezent nu am mai avut nici un fel de simptoma pt candida! de cateva zile simptomele au reaparut! mentionez ca am intretinut relatii sexuale cu aceeasi persoana si ca el nu a luat nici un tratament ! daca o sa reincep acelasi tratament fara sa consult medicul este okey? sau iar trebuie sa ma duc pt consultatie? pentru acest tratament partenerul ce tratament trebuie sa ia? mentionez ca iau si anticonceptionalele iasmin. acest lucru impiedica eficienta tratamentului?
0
22-04-2010, ora 12:32
fluturash22
Nu este medic/terapeut
fluturash22
dak prietenul tau nu a facut tratament si ati avut contact sexual dupa tratamentul tau...ai luat din nou candida de la el...am patit si eu...de 3 ori...pana am aflat de fapt k si prietenul trebuia sa faca tratament. Eu am facut cu lomexin ovule si crema, si o pastila de fluconazol. Crema si pastila le-a folosit si prietenul meu si dupa aceea nu am mai avut probleme. Pt ce ai luat tu nu stiu exact ce sa faci...cred k ar trebui sa mergi din nou la medic si sa intrebi si de prietenul tau. Dak tot asa se intampla...schimba medicul...eu asa am facut. 3 tratamente cu un medic si dupa ce terminam luam din nou candida de la prietenul meu. Am schimbat medicul si cu un singur tratament am scapat amandoi...a fost mai scump ce e drept...aproape 100 de lei au fost medicamentele...dar...am scapat...de un an nu am mai avut probleme.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce este un tuseu vaginal?
  • Ce este secreția vaginală?
  • Ce este uscăciunea vaginală?
  • Secrețiile vaginale
  • Dușurile vaginale – benefice sau nu tocmai?
  •