Mancarimi piele

19-08-2011
victor_dan
Nu este medic/terapeut
victor_dan
Buna ziua! Sper ca aici e zona potrivita sa-mi postez mesajul.

De vreo 2-3 ani deja am o zona (situata imediat desupra feselor) care ma mananca destul de des(cam o data pe zi). Nu am fost pana acum la doctor pentru ca nu mi se parea nimic grav si mai e si locatia zonei care ma face putin jenat de a merge la doctor cu asta.

Zona era initial mica(1 cm diametru), dar intre timp s-a mai marit si ajuns la 3-4 cm. Mancarimea este foarte stresanta, incat nu ma pot abtine sa nu ma scarpin mai mult de o zi(pana la rana uneori). De obice, imediat ce pielea se regenereaza la loc, revin mancarimile. Deja in zona respectiva, pielea are o culoare mai inchisa decat restul corpului. Ar trebui sa mentionez ca mancarimile sunt mult mai puternice cand sunt transpirat sau dupa o baie fierbinte.

Probabil ca o sa merg la doctor in curand, dar daca ati putea sa-mi dati unele sugestii despre ce ar putea sa fie si cum se trateaza, as fi foarte recunoscator.

Toate bune,
Victor
2 comentarii
0
19-08-2011, ora 22:15
floare albastra
Nu este medic/terapeut
floare albastra
Nu avem de unde stii ce este, nu putem ghici(poate fi dermatita, eczema, etc.)..trebuie sa mergi la medic, el este singurul care iti poate spune clar ce este, vazand la fata locului..asa ca lasa rusinea deoparte si du-te la un consult..
0
19-01-2012, ora 17:28
mexicocarino
Nu este medic/terapeut
mexicocarino
Buna ziua. Mi-au aparut vreo 3 pete cam la nivelul unde ajunge elasticul de la boxeri in urma unei mancarimi si scarpinari si de cate ori ma scarpin mancarimile apar tot mai intens si nu trec decat daca dau cu after shave. Ce fel de tratament mi-ati recomanda? Va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.