Mancarimi penis

22-04-2008
hellboy
Nu este medic/terapeut
hellboy
Buna ziua. Acum o luna am luat un tratament pt candidoza si eu si prietena mea. Medicul ne-a spus sa luam 2 pastile de flucovim 150(a 2 a pastila sa fie luata la 3 zile dupa prima). Ne-a trecut, numai ca dupa scurt timp de atunci in momentul actului sexual(sau dupa) capul si pielea de sub capul penisului se irita, ma mananca destul de tare si apar mici bubite(abia se vad, una langa alta si foarte mici).
Cand am fazut prima data asta am incetat timp de o sapatamana sa avem contact sexual. Au trecut bubitele si nu am mai avut mancarimi. Dupa ce am facut inceput sa avem iar contact sexual, la 4-5 zile dupa iar mi-au aparut aceste bubite si mancarimi. In timpul actului sexual ma mananca si ma ustura, in resti doar ma mananca. Pare a fi o iritatie dar as vrea sa stiu de la ce poate sa fie si cum se poate trata.
10 comentarii
0
22-04-2008, ora 00:00
hellboy
Nu este medic/terapeut
hellboy
am uitat sa precizez: capul penisului este foarte uscata(deshidratat daca pot spune asa) si ultima data au aparut si la ea mancarimi dar dupa ce s-a spalat au trecut. nu am mai avut raport sexual de 2 zile si au inceput sa treaca si la mine... dar as dori sa stiu un tratament sau ce este de facut... mai ales ca cu pielea foarte uscata de pe capul penisului... poate fi o noua candidoza? multumesc si astept raspuns!
0
25-04-2008, ora 00:00
me_pink
Nu este medic/terapeut
me_pink
Cel mai bine este sa mai mergeti inca o data la un controla la medicul care v-a dat tratamentul prima data. Poate de exempu unul dintre voi nu a fost vindecat complet (daca nu mai ai somtomele nu inseamna ca gata, ai scapat de infectie) si astfel a-ti facut din nou candidoza. De asemenea, cred ca sti ca barbatii pot suferi boli sexuale fara a avea simtome si deobicei, la barbati simtomele apar mai tarziu dupa contactarea bolii sau infectiei, decat femeile.
Parerea mea este ca da, este vorba tot de o astfel de infectie si cel mai bine ar fi sa mergi cat mai repede impreuna la medic la un consult si sa respectati cu strictete tratamentul recomandat, pentru a evita recidiva. Sper ca ti-am putut fi de folos si bafta!
0
27-04-2008, ora 00:00
hellboy
Nu este medic/terapeut
hellboy
ms me_pink! stiu k era posibil sa nu fim vindecati dar sa ne fi trecut simptomele! asa am si facut si am fost vineri la control! ne-a dat sa luam in prima zi 150 de fluconazol in a 2 a si a 3 a cate 50 dupa care 100 pana se face o saptamana, iar in a 2 a saptamana cate o pastila de 50 de p zi si in plus mie mi-a dat sa ma dau cu ADVANTAN, crema de 2 ori p zi timp de 4-7 zile. Dupa care ne-a spus sa mai venim o data pt niste analize. Multumesc pt sfat si sper ca poate mai ajuta si p altcineva tratamentul asta... cu toate k recomand sa mergetzi la medic inainte de a lua ceva dupa "ureche"!
0
29-04-2008, ora 00:00
me_pink
Nu este medic/terapeut
me_pink
Ma bucur ca v-am putut fi de ajutor si intr-adevar, mai ales in cazuri de acestea ar trebui consultat medicul inainte de a lua vreun tratament pentru ca de multe ori in infectiile genitale, simtomele pot fi asemanatoare.
Multa sanatate si toate cele bune!
0
12-05-2008, ora 00:00
hellboy
Nu este medic/terapeut
hellboy
dupa ce m-am dat cu advantan crema de 2 ori p zi timp de 4 zile si am luat tratamentul cu fluconazol totul este ok acum pt amandoi! :)
0
13-05-2008, ora 00:00
me_pink
Nu este medic/terapeut
me_pink
Ma bucur ca sunteti ok!
Sanatate multa si toate cele bune.
0
13-05-2008, ora 00:00
hellboy
Nu este medic/terapeut
hellboy
Multumesc la fel! Toate cele bune si tie! :)
0
13-05-2009, ora 22:38
theringboy
Nu este medic/terapeut
theringboy
am si eu o problema...de o sapt-2 am mancarimi de penis, ca niste furicaturi care apar la contactul sexual, pana acum nu le aveam doar la sfarsitul contactului dar acum au aparut si in timpul lui. Am banuit ca poate fi de la lipsa preludiului deoarece la ultimele contacte am fost tot timpul "pe fuga" sa zic asha shi nuh am avut parte de un preludiu ca la carte.AJUTOR va rogg!!!!
0
04-11-2011, ora 13:22
Pitiqu
Nu este medic/terapeut
Pitiqu
Buna Ziua! Am si eu o intrebare.Acum cateva zile am facut sex cu prietena mea, si a doua zi a inceput sa ma manance capul penisului, a mai patit asa ceva acum o luna cand a mai facut sex cu prietena dar mi-au trecut si acum mi-am dat seama ca de cate ori fac sex cu prietena incepe sa ma manance capul penisului, si imi apar si niste bubite rosi...Si inca ceva cnad fac sex cu prietena nu ma protejez.Ast un raspuns.Va Multumesc
0
11-10-2017, ora 22:28
iordanmihai
Nu este medic/terapeut
iordanmihai
Am o problema cu care ma confrunt ce ceva timp(aproximativ 4luni).Am o roseata pe, penis care ma jeneaza.Am mancarimi (mai ales cand este in erectie) si dureri in timpl actului sexual.
Am fost la medicul dermatolog in urma cu 2 luni si mi-a pus acest diagnostic "Balanita candidozica'".Am urmat tratamentul prescris si anume: Tragoven unguent 1saptamana dupa care Travocort unguent 1saptamana.In tot acest timp ma spalam si clateam cu o solutie de apa cu bicarbonat.Dupa acest tratament simtomele de mancarime au mai scazut in intensitate dar nu au disparut si nici roteata nu a dispartu deloc.
Am incercat mai multe unguente (Cutaden, Betadine, Canesten 3 saptamani )dar nu vad nici-o ameliorare.In acest moment incerc Clotrimazol Atb 10mg/g dar nu este nici-un semn bun ca as scapa de chin.
Tin sa subliniez faptul ca sunt casatorit, nu am nici-o alta relatie sexuala decat cu sotia mea, folosesc prezervativul si tin o igiena intima stricta. A fost si sotia mea la ginecologie a facut analize si ea nu are nimic.
Sunt convins ca pana acum nu am folosit tratamentul cuvenit acestei afectiuni.
Va rog sa ma ajutati a-mi recomanda un tratament eficient.
Va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Candidoza vaginală în sarcină
  • Tratamentul candidozei vaginale cu iaurt - funcționează?
  • Penisul normal vs penisul anormal - dimensiuni, caracteristici, limite
  • Lucruri pe care nu le știai despre penisul tău
  • Candidoza vaginală recurentă - opțiuni de tratament și sfaturi utile
  • Infecție penis fără contact sexual - cauze și tratament
  • Studiul microbiomului mucoasei genitale masculine
  •