Mancarimi pe tot corpul.

17-11-2008
stteodor
Nu este medic/terapeut
stteodor
Buna ziua !


O sa incep cu... inceputul.
In urma cu aproximativ 6 luni, se intampla cateodata ca dupa ce veneam de la servici si ma dezbracam, sa am mancarimi pe partea inferioara a picioarelor. Ma scarpinam pana se inrosea pielea si imi trecea. Acest lucru nu se intampla in fiecare zi. Timpul a trecut iar aceasta mancarime apare in continuare, cu aceeasi frecventa (cam la 3 zile) numai ca acum apare pe tot corpul, mai putin pe fata. Acum nu mai reusesc numai cu scarpinatul deoarece mancarimea devine insuportabil si apelez la CLARITINE. Mai mult, acum dupa ce ma scarpin, pe langa faptul ca se inroseste piele foarte rau, par si niste "basicute" daca pot spune asa, ca atunci cand te atingi e o urzica.
Ca un detaliu, sa spun important, este faptul ca aceasta mancarime apare numai in momentul in care ma dezbrac. Daca sunt imbracat, aceasta nu apare.
Datorita programului foarte incarcat la munca, nu am reusit spre rusinea mea sa ajung la doctor.
Aveti idee ce-ar putea fi si care ar fi cauza?
11 comentarii
0
18-11-2008, ora 14:23
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Probabil ca aveti o urticarie cronica. Faceti-va timp sa ajungeti la un dermatolog pentru ca pot aparea agravari ale bolii ce va pot pune viata in pericol !!!
0
19-11-2008, ora 14:52
stteodor
Nu este medic/terapeut
stteodor
Imi puteti recomanda o clinica de dermatologie din Bucuresti ? Scuze, dar pana acum n-am mai avut probleme medicale si nu sunt la curent cu acest domeniu.
Multumesc,
0
21-11-2008, ora 18:24
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Mergeti la Clinica Dermatologica Colentina unde puteti sa o cautati pe doamna dr. Olsavszky Rozalia.
0
26-11-2008, ora 15:45
stteodor
Nu este medic/terapeut
stteodor
Va multumesc pentru raspuns. O sa fac tot posibilul sa ajung atunci la medic.

Toate cele bune !!!
0
30-01-2010, ora 21:54
lalyy
Nu este medic/terapeut
lalyy
buna ziua aceasta problema o am si eu cand ajung acasa si ma dezbrac ma mananca tot corpu, e posibil sa fie si pe sistem nervos?
eu lucrez la un restaurant e multa agitatie si fum, dar si cand sunt libera si nu merg la munca am momente cand ma trezesc scarpinandu-ma.
va rog indrumati-ma ce sa fac?
0
31-01-2010, ora 09:58
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Cam ce credeti ca ar trebui sa faceti??
0
14-06-2010, ora 14:21
manu20_ar
Nu este medic/terapeut
manu20_ar
buna ziua si eu am aceleasi probleme si deja nu mai face fata nici claritinul imi vine cateodata sa rup pielea de pe mine. imi poate recomanda si mie cineva un medic bun in arad?
0
14-06-2010, ora 15:59
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Dupa parerea mea ar trebui sa optimizati regimul alimentar in primul rand. Poate ca ati putea testa prin eliminare cum va simtiti dupa ce eliminati glutenul si cazeina si luat un probiotic cu o divesritate de microorganisme. Eventual "curatati" tractusul digestiv cu o argila, usturoi, dar in contratimp cu probioticul.

Mai pe scurt este esential ce se intampla la nivel de intestin.
-
In rest, conteaza prezenta acizilor grasi esentiali omega 6 si 3 in proportie echilibrata, aproximativ 2:1.
Adica o varietate de seminte, nuci diferite tipuri etc.
0
14-06-2010, ora 16:04
manu20_ar
Nu este medic/terapeut
manu20_ar
multumesc dar nu prea inteleg in termenii astia
0
14-06-2010, ora 16:20
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
pai adica eliminati pt 2 sapt, tot ce este facut cu grau, orz, secara si lapte.

In rest cumparati un 3 plicuri enterolactis + ecoflorina 2 folii
Le luati in 2 sapt pe toate esalonat.
Verdeturi cat cuprinde, salate, legume, cate 2-3 fructe zilnic etc
Mai incet cu produsele din carne, in schimb folositi canepa (are oproteina excelenta, la fel de buna ca oul).
vitamina E, A, zinc eventual din suplimente.

Mai detaliat despre seminte am vorbit aici

http://forum.romedic.ro/prod/sunt_deprimata_si_vreau_un_sfat_%28in_special_de_la_germont%29_042469.html

Dar cautati si pe google despre omega 3 si vedeti cate beneficii va poate aduce un echilibru intre acizii grasi esentiali, + prezenta antioxidantilor A, C, E si zinc. Implicatiile sunt imense, deficitul lnui dintre ei, putand genera chiar mancarimi pe gambe, piele uscata etc.
0
14-06-2010, ora 16:41
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Ideea este ca exista in dieta omului modern o multime de alimente alergene. Cel mai des este vorba de orice contine gluten si apoi lactate. Omul nu este adaptat consumului acestor alimente, de unde o multime de simptome gresit interpretate si deci afectiuni gresit diagnosticate.

Astfel, in majoritatea cazurilor eliminarea lor definitiva ofera cu siguranta foarte multe beneficii, lucru ce se vede treptat dupa cateva saptamani sau luni.
Eventual poate fi vorba de un alt alergen (oua, nuci, soia etc).
De cele mai multe ori remediile oferite pe tava de medicina "moderna", nu schimba nimic fundamental, iar omul persista in greseala, lucru ce pan ala urma il va aduce in situatia de a fi client permanent al anumitor specialitati medicale.

Este doar o abordare personala, urmariti si topicul cu dieta din profilul meu.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • O cercetare recentă dezvăluie structura receptorilor care determină mâncărimile pielii
  • Uleiul de lavandă ar putea fi răspunsul la tratamentul mâncărimii pielii
  •