Mancarimi in zona gatului, a cefei, a mainilor

31-08-2007
somcutza
Nu este medic/terapeut
somcutza
Buna ziua. Nu stiu ce-as putea avea. De cateva luni de zile, ma "confrunt" cu niste mancarimi pe care nu stiu cum sa le combat. Mentionez ca de la inceputul anului ma tratez pentru contracararea unor simptome pe care le-a lasat in urma ei o neuroviroza: stari de slabiciune la nivelul mainilor, picioarelor, etc. In fine, nu problema neurologica e motivul pentru care va scriu si va intreb. Pe aceea o tratez, sub indrumarea unui medic foarte bun. Dar de prin aprilie, cred, am inceput sa am niste mancarimi seriose la nivelul scalpului. Ma durea capul ingrozitor atunci, luam nu stiu cate pastile, asa ca mancarimile alea au trecut pe loc secund: m-ma mai uns cu una, cu alta, galbenele, etc, erau mai seriose, mai pution seriose, se mai ameliorau. In paralel, a inceput sa ma manance si pielea gatului (mai mult in spate, sub ceafa). Daca ma scaprpin, imi apar niste bubitze mai mari sau mai mici, asemanatoare celor produse de tantari. De altfel, cred ca am ajuns sa am o piele foarte sensibila de la un timp si nu imi dau sema de ce: oriunde m-as scarpina (chiar si o soseta care ma strange) rezulta o bubita din asta, o pata mai albicioasa, in locul in care m-am scarpinat. Bun, deci, ma mananca foarte mult ceafa, gatul (partea din spate), zona urechilor e mai sensibila, dupa cum mi se pare mie. Mancarimi si in partea din fata a gatului. Toate, cu caracter periodic. Apar asa, o data la 2-3 saptamani, la o luna. In plus, cam in aceeasi perioda, am inceput sa observ dimineata, pe fata exterioara a mainilor (de la cot la palma) niste pete rosii, destul de proununtate, nu foarte maricele, care dispar in cursul zilei. Incepusem sa suspectez ca perspnalul care face curatenie la serviciu spala mesele cu nu stiu ce substanta, dat fiind ca petele apar doar pe partea mainii aflata in contact cu masa de scris. Bun, cam asta ar fi. Dupa ce disparusera iar, mancarimile au reaparut la nivelul cefei, m-a scarpinam intr-o noapte ca la balamuc, de am ajuns sa cred ca am, Doamne fereste, paduchi. Desi e o varianta cu totul si cu totul improbabila. Am avut o singura data, cand eram la gradinita. Am zis in prima faza ca senzatiile astea neplacute au aparut in urma numeroaselor tipuri de medicamente pe care le-am luat pentru tratarea sindroomului post-neurovizroza, de aceea am evitat deramatologul> dar de la un timp nu mai iau decat niste vitamine - B Complex - si Nootropil, asa ca chiar nu stiu care ar putea fi cauza. Si m-as duce la dermatolog, dar treaba e ca manacarimile nu prea au simptome vizibile - petele rosii apar doar daca ma scarpin rau, cele de pe maini nu exista tot timpul pe-acolo... Mancarimile astea de pe ceafa si gat sunt culmea, nu mai suport niciu tricou pe gat, imi vine sa ma tund, ca sa nu-mi mai atinga parul pielea capului. Am scris un roman aici. Domnilor doctori care cititi, ce-i de facut?
3 comentarii
0
29-10-2009, ora 16:44
danaa21
Nu este medic/terapeut
danaa21
Buna somcutza,

Poti te rog sa imi spui si mie cum s-a manifestat neuroviroza ta, am si eu acest diagnostic, de aproape 2 luni, si as vrea sa stiu mai multe despre acest diagnostic.

La mine a inceput cu dureri de cap, coapse, maine, dupa ceva tratament am ramas cu niste intepaturi in muschi picioarelor, ai mainilor, am intepauri in fata. Inteleg ca e o boala lunga si sacaitoare.

Multumesc
Dana
0
13-11-2009, ora 16:13
sorina-andreea
Nu este medic/terapeut
sorina-andreea
buna ziua am o problema si v-as ruga mult sa nu ocoliti intrebarea mea!

Am fost diagnosticata acum 3 ani cu psoriazis si mi s-a indicat sa ma spal cu un sampon strain daca-mi amintesc bine accu chek sau ceva de genul.nu l-am folosit prea mult pt ca era f scump cam 90 lei si plus cantitatea mica ceva gen 100-150 ml. A disparut senzatia de mancarime dupa un timp dar acum a reaparut cred datorat stresului din ultimul timp. O farmacista mi-a spus ca e bun si nizoralul dar si acela are 150 ml si costa 40 lei. Eu am parul lung si des si ma spal frecvent deci un flacon mi-ar ajunge o saptamana nu mai mult.Ce sa fac? Nu exista alt tratament pt psoriazis, medicamentos? O alta problema ar fi ca eu folosesc si balsam masca si produse de coafat si nu stiu daca folosirea lor ar putea influenta saun diminua efectele samponului Nizoral.multumesc
0
13-11-2009, ora 16:18
sorina-andreea
Nu este medic/terapeut
sorina-andreea
Am uitat sa mentionez ca mancarimile care initial au inceput in zona gatului si erau completate de niste pete albe care se vedeau doar in lumina puternica sau dupa bronz, acum s-au raspandit si pe brate, fata, picioare(mancarimile caci pete nu am observat pe restul corpului inca).
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Imbatranirea pielii
  • Vergeturile
  • Foliculita în urma epilării
  • Funcţia de „barieră” a pielii - cum o susținem?
  • Uleiul de măsline sau floarea-soarelui poate afecta sistemul de apărare al pielii la bebeluși
  • „Pielea electronică” pentru monitorizarea sănătății
  • Microbiomul pielii rămâne stabil în timp, în ciuda unor variații externe
  • Pielea inteligentă care reduce ridurile și cearcănele
  • Potențial tratament pentru mâncărimea cronică
  •