Mancarimi in talpi

31-07-2009
bobok13
Nu este medic/terapeut
bobok13
Buna ziua.

Stiu ca poate ati mai auzit intrebarea asta de multe ori, dar ma intrebam daca puteti sa ma ajutati si pe mine cu o problema pe care o am.

Am o mancarime groaznica de talpi, localizata, atat in partea curbata a talpii, pe toata suprafata curburii cat si pe partea de deasupra a degetelor. Deasemenea ma mai manaca pe partile laterale ale calcaielor.
Pielea este descuamata.

Mancarimea se intensifica seara si in timpul dusului mai fierbinte.
Mancarimea nu este continua de-a lungul anului. Sunt perioade in care nu mai simt nimic si perioade in care aproape ca nici nu dorm noaptea.
De curand m-am scarpinat mai tare si am impresia ca s-a luat si la degetele de la maini. Nu stiu daca mi se pare sau chiar asa e, dar am vaga impresie ca se imprastie cu destul demulta usurinta.

Puteti sa ma ajutati cau cateva sfaturi?
Multumesc anticipat
11 comentarii
0
01-08-2009, ora 00:30
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Consultati un medic homeopat. Exista remedii speciale in homeopatie pt. exact aceste simptome destul de rar intalnite al caror cauza poate fi si o intoxicare de care corpul se scapa prin piele picioarelor si talpa,
lucru cunoscut.

Naturistele care ajuta la mancarimea pielii sunt de ex. semintele de mac comestibile.
Mancarimea si problemele de piele sunt des si o urmare a dereglarii siliciului organic din celule.
Pt. aceasta se foloseste in general Silicea CH12 homeopatic cate 2 globule pe saptamana timp de mai multe luni. Se gasesc la farmacii homeopate.
Pt. accelerarea detoxifierii se poate tin picioare in apa la temperatura corpului timp 20-30 de minute iar in apa se pune ceai de urzica, sare de mare sau sari bazice.
Flori de galbenele isau alte plante care scot toxinele puse in ciorapi de-a lungul zilei de asemenea ajuta la detoxifiere.

Aici gasiti in plus o gramada de alte retete care ar putea ajuta pana gasiti o solutie de durata:
http://www.leacuri.net/html/hildegard/piele.htm

Corpul vrea sa se scape de ceva toxic si a ales picioarele pt. asta, un lucru intelept caci la picioare se pot aduce cele mai mici daune. Inseamna ca aveti un sistem imunitatr care inca functioneaza destul de bine.


Succes.
0
01-08-2009, ora 01:24
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Pot sa va pun catvea intrebari ?
Raspundeti numai daca doriti va rog.
Poate invatam ceva din experienta Dvoastra si poate va ajuta si Dvoastra...

Lucrati cu ceva toxine, chimicale, metale, constructie, lemn, sudor, etc. ?
Tipuri de pantofi noi de catva timp?
Scarpinatul ajuta la mancarime sau il face mai rau ?
Mai rau ziua sau seara ?
In ce anotimpuri sau la ce vreme creste mancarimea ?
Ce alte simptome/boli mai aveti in afara de problemele cu mancarimea si picioarele ? (pot fi legate de mancarime!)
Apa face rau si daca este rece ?
Este caldura sau apa calda cea care de fapt care face rau ?
La caldura patului e mai rau ?
Piele uscata in general ?
Transpirati la picioare ?
Daca transpirati, face mai rau la mancarime sau nu?
Ati folosit vredata creme la picioare sau ati transpirat candva mult si ati folosit ceva impotriva ?
Crampe sau tresariri in muschi ?
Senzatie de arsura pe undeva ?
Aveti cumva dor de casa ? Era o vorba veche, cand te mananca picioarele...
0
01-08-2009, ora 15:15
cristina crys
Nu este medic/terapeut
cristina crys
scarface tu la toate problemele gasesti rezolvare la homeopat.de exemplu in orasul meu nu exista un medic homeopat.iar cel mai indicat pentru bobok13 este sa mearga la un consult dermatologic pentru k si eu am avut aceasta problema si mi-a dat niste pastilute si o crema.si pot spune k de atunci nu am mai avut probleme.asa k te sfatuiesc sa mergi la dermatolog.
Sanatate, numai bine!
0
02-08-2009, ora 22:48
bobok13
Nu este medic/terapeut
bobok13
Merci de interventie Cristina. Poti sa imi spui te rog ce problema ai avut si cum s-a rezolvat?
Multumesc.
0
03-08-2009, ora 12:40
cristina crys
Nu este medic/terapeut
cristina crys
bobok13 cel mai bine mergi la dermatolog sa-ti dea un tratament.eu am avut mancarimi in zona calcaielor si mi-a dat pastile telfast si crema elocom.ti-am zis ce am luat eu dar nu te sfatuiesc sa iei acest tratament.mergi la dermatolog, el stie ce tratament e bun pentru tine.multa sanatate!
0
03-08-2009, ora 13:00
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Bobok, iti doresc succes la suprimarea simptomelor.
M-ar interesa sa vad unde ti se va muta boala dupa acel tratament, dupa cate stiu eu se muta la cap sau pielea capului in general, daca esti amabil sa postezi din nou pe aici din nou dupa ce ai fost tratat.
Succes.
0
03-08-2009, ora 20:12
cristina crys
Nu este medic/terapeut
cristina crys
scarface daca te uitai mai bine in ceea ce am scris mai sus vedeai k nu l-am pus pe bobok sa ia tratamentul pe care l-am facut eu ci l-am indrumat sa mearga la dermatolog pentru tratament., daca mie mi-a facut bine asta nu inseamna k si lui o sa-i faca bine, dar.mai multa atentie cand citesti!bobok mergi la dermatolog!sanatate si numai bine!
0
03-08-2009, ora 21:50
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru bobok13:
Daca mancarimea picioarelor este mai accentuata vara, este posibil sa ai o ciuperca la talpi.
Incearca sa aplici Travocort crema de 2 ori le zi, timp de 7 zile, masand bine pielea pana patrunde.
Daca te simti mai bine, continua tratamentul inca 3 saptamani aplicand crema numai seara.
Daca nu iti este mai bine asculta sfatul creistinei crys si mergi la un dermatolog.
0
03-08-2009, ora 22:41
bobok13
Nu este medic/terapeut
bobok13
Va multumesc tuturor pentru sfaturi. O sa va tin la curent.
0
19-03-2010, ora 14:24
NINA.R
Nu este medic/terapeut
NINA.R
nina.r
Buna boboc 13
Te rog sa-mi spui daca ai scapat de mancarimea din talpa( partea curbata), sotul meu are aceeasi probl.,
a folosit unguiente, rec.de dermalolog si farmacist, dar nimic pana acum.
Multumesc.
0
25-03-2010, ora 10:02
bobok13
Nu este medic/terapeut
bobok13
Am scapat de mancarime. Am incercat si Travocort si Canesten. Amandoua au functionat foarte bine. Mancarimea dispare dupa vreo 3 zile de tratament. Ideea e ca trebuie sa prelungesti tratamentul si dupa ce inceteaza mancarimea, pentru ca altfel o iei de la capat. De exemplu la mine, mai apare din cand in cand, ma mai dau cu niste crema timp de vreo 3 saptamani, pare sa dispara de tot si dupa o perioada (cam 2 luni) apare iar.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Mâncărimi în talpă - cauze posibile
  •