Mancarimi in creier

20-10-2011
laoor
Nu este medic/terapeut
laoor
Buna Ziua,

stiu ca e destul de bizar dar cateodata am senzatii de mancarimi tocmai in centrul creierului spre partea occipitala.
La inceput am crezut ca e vorba de mancarimi in gat dar nu e asa. Mi se intampla rar... o data...de doua ori pe luna sa zicem dar ar trebui sa ma ingrijorez ? Am incercat sa gasesc informatii dar nu prea dau de ele.

Va multumesc pentru un posibil raspuns.

P.S. - Nu, nu am probleme psihice. :)
6 comentarii
0
23-10-2011, ora 22:12
tema
Nu este medic/terapeut
tema
laoor, ai cumva probleme cu circulatia sanguina sau tensiune - mica sau mare?
Ar fi bine sa dai mai multe detalii.
Daca iei medicamente, suplimente, de ce boli suferi, varsta, greutatea, eventual.
0
24-10-2011, ora 11:05
laoor
Nu este medic/terapeut
laoor
Am 31 de ani. 59 kg. 1, 74 inaltime. Nu sufar si nu am suferit niciodata de vreo boala. Nu iau medicamente sau suplimente. Tensiune 7/13. Glicemia 65 (mi s-a spus ca e mica). Nu fumez, beau alcool ocazional dar foarte putin.

E posibil sa am probleme cu circulatia deoarece, cum da un pic frigul, mai mereu am picioarele si mainile reci.(cateodata imi ingheata si pielea fetei)
Beau o cafea pe zi. (cred ca sufar de dependenta)

Daca va mai pot ajuta cu alte informatii, cu cea mai mare placere.

Multumesc.
0
24-10-2011, ora 18:12
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Daca sigur ai tensiunea 7 cu 13 !!! mergi urgent la cardiolog, nu mai sta nici o clipa!
Mai controleaza o data tensiunea si vezi. Poate nu este bun tensiometrul. Ai putea sa vezi si la o farmacie, si rogi sa probezi un tensiometru. Nu e de gluma!
Mai bine mergi la urgenta.
0
24-10-2011, ora 21:47
laoor
Nu este medic/terapeut
laoor
Scuzati greseala. 13 / 7
0
24-10-2011, ora 21:57
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Oricum nu prea este buna. Ti-ai luat tensiunea chiar in momentul cand simti acea "mancarime"?
Ar trebui sa te consulte un cardiolog.
Poate fi ceva legat de sistemul circulator. Ai cumva varice? Poate ar trebui sa vezi cum este sangele, sa nu fie prea gros, prea subtire sau sa faca trombi.
Exista 2 analize pentru asta - INR si Timpul Quick.
INR- arata cat de fluid este sangele, iar Timpul Quick - daca este predispus sa faca trombi.
Sigur mancarimea nu este la valul palatin (in cerul gurii) si sa mearga cumva spre spate?
Daca esti sigura, atunci ar trebui sa te gandesti eventual sa faci ceva investigatii.
0
25-10-2011, ora 13:51
laoor
Nu este medic/terapeut
laoor
OMG! Multumesc pentru raspunsuri. O sa ma apuc de investigatii.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Apatia la vârsta a treia ar putea indica micșorarea creierului
  • O parte a creierului rămâne tânără și la vârstă înaintată
  • Creierul îmbătrânește mai repede dacă nu dormim suficient
  • MIT: Celulele creierului nu se mai regenerează
  • MIT: Folosim doar 10% din capacitatea creierului
  • Premiul Nobel în medicină, acordat cercetătorilor ce au descoperit „GPS-ul intern” al creierului
  • Stimularea electrică a creierului - benefică sau dăunătoare?
  •