Mancarimi gat + tuse seaca

25-09-2013
claudlu
Nu este medic/terapeut
claudlu
De 3-4 saptamani am inceput sa am o mancarime in gat urmata de tuse seaca puternica cu efort de voma. Am facut recent consult ORL si raza + consult la plamani si nu a iesit nimic in neregula.
Am incercat tot felul de siropuri de tuse, ceaiuri, miere de albine cu lamaie dar nimic nu a ajutat. Singurul medicament care si-a facut efectul pentru tuse este codeina fosfat dar nu cred ca asta este solutia.
Noaptea crizele de mancarime in gat si tusea sunt foarte puternice si de durata (daca nu iau codeina ca sa calmez tusea nu pot dormi deloc pana dimineata).
Aceeasi senzatie de mancarime in gat + tuse pana la voma o am si dupa mese (indiferent de ce mananc). De cele mai multe ori vomit numai o sputa si nu alimente. Am cautat foarte mult timp raspunsuri pe internet si in ultimul timp tind sa cred ca poate fi o alergie.
5 comentarii
0
25-09-2013, ora 22:44
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Poate fi si pe fond nervos...
Luati un Emocalm de la plafar, vedeti in ce masura va trece.
0
26-09-2013, ora 09:08
claudlu
Nu este medic/terapeut
claudlu
Multumesc pentru sfat. O sa incerc astazi cu Emocalm. Am mai luat Sedocalm dar fara nici un efect.
0
26-09-2013, ora 19:15
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Persoana pe care o cunosc eu si are o astfel de tuse, o trateaza cu Anxiar. Dar acest medicament poate fi prescris numai de medicul psihiatru, doar in momentul in care ati eliminat orice alta cauza organica.
0
27-09-2013, ora 15:07
claudlu
Nu este medic/terapeut
claudlu
Despre Anxiar am gasit niste parari negative pe mai multe forumuri. Din cate am inteles creeaza dependenta foarte repede si este prescris pentru cazuri grave de anxietate. As prefara sa nu incep un tratament pe care sa nu il mai pot termina.
0
27-09-2013, ora 20:21
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Intai eliminati cauzele organice. Si asta o sa va ia o gramada de timp. Apoi mai vedeti. Incercati intai cu naturiste.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: