Mancarimi dupa baie

02-09-2009
SorinMichele
Nu este medic/terapeut
SorinMichele
Buna, de fiecare data dupa ce fac baie am niste mancarimi ingrozitoare pe brate si pe picioare si cateodata si pe piept. Dupa vreo 10-20 de minute imi trece dar sunt insuportabile. Am fost la farmacie si am cumparat ceva crema care nu ma ajuta deloc. E boala asta ? Ce pot face sa treaca ? Multumesc
7 comentarii
0
02-09-2009, ora 20:30
M cerna M
Nu este medic/terapeut
M cerna M
buna este posibil sa fii alergic la gelul de dus sa sapun incearca un alt detergent
0
02-09-2009, ora 20:33
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Interesant simptom intalnit destul de rar in homeopatie "mancarime dupa baie calda" dar cunoscut.
Este vindecabil, du-te la un medic homeopat cu experienta, cremele acelea iti vor agrava boala, asa ca arunca-le mai bine iar medicina nu are cum sa te ajute..

Exista NUMAI 4 remedii pt. acest simptom, deci pt. medicul homeopat va fi o joaca sa ti-l gaseasca pe cel potrivit.

Unul din aceste remedii, care este si cel mai des intalnit din cele 4 are ca caracteristica principala :
"FEELS AS IF NOT BELOVED by his parents, friends, etc."
"Simte ca nu este iubit de parinti, prieteni, etc"
Se potriveste la tine ? daca da acesta este cu siguranta remediul, daca nu unul din celelalte 3...
0
02-09-2009, ora 21:18
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Daca te manaca doar dupa o baie calda suferi de urticarie colinergica...incearca sa folosesti si produse de spalat pe corp/fata - naturale si cu potential mic de producere a alergiilor - hipoalergenice!


Cu deosebit de multa placere si deferenta,
Mister NICK;)
0
02-09-2009, ora 21:22
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
sunt foarte mulţi oameni alergici la apă- clorul şi altele. schimbă gelul de duş şi săpunul şi încearcă să faci momentan doar duşuri scurte până ce vei consulta dermatologul. ai putea să încerci să iei claritine, e eficient în alergii
0
02-09-2009, ora 23:06
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Acest lucru NU vinde de la sampon si apa, cititi cu atentie ce spune pacientul:

"Dupa vreo 10-20 de minute imi trece dar sunt insuportabile"
Este exact timpul necesar ca corpul sa se raceasca iar de la sampoane nu ai dureri "insuportabile" numai pe " brate si pe picioare" si care sa si treaca asa de repede.

Este o slabicune a corpului si nicedecum vina apei sau a samponului... nu poti sa combati o slabiune evitand apa si spalatul... si sa dai vina pe apa, "s-o bata soarta"...
0
28-08-2012, ora 04:50
revlona
Nu este medic/terapeut
revlona
Scarface f interesant argumentul... as vrea sa stiu si eu mai multe despre aceste tratamente homeopatice.
Si eu am aceleasi simptome dupa dus am mancarimi insuportabile de piele timp de cateva zeci de minute doar pe picioare si maini, ce am observat dupa baie in cada ( nu dus) nu le am sau daca se intampla foarte putin.
Care ar fi cauza si de ce crezi ca dupa baie nu se mai manifesta la fel de rau?
Multumesc
0
08-02-2013, ora 00:44
revlona
Nu este medic/terapeut
revlona
De mult aveam mancarimi groaznice dupa dus (sunt cativa ani), am mai postat aici problema mea, intre timp s-a rezolvat. Observasem ca daca faceam baie in concedii, plecata fiind, nu ma manca asa rau si tot timpul ma gandeam ca apa de acasa este de vina, gelurile de dus le incercasem pe toate. Dar tot citind pe diferite forumuri diverse pareri, am incercat si eu cateva din sfaturi. Dimineata pe stomacul gol iau o lingurita de tinctura de propolis si nu mananc nimic timp de 30 min. Tinctura de propolis este sanatate curata avand foarte multe beneficii. Am mai constientizat faptul ca acasa eu foloseam ori burete/pamatuf de baie (in concedii nu il aveam cu mine) ceea ce imi dauna pielii... ranind-o fara sa-mi dau seama, iar dupa baie ma stergeam foarte insistent cu prosopul. Aceastea fiind alte cauze ale mancarimii. Si tot citind pe forumuri am aflat ca nici apa foarte fierbinte nu face bine la piele, eu am avut si acest obicei... bai fierbinti. Eliminand toate aceste obiceiuri gresite (traumatizante pentru piele) am devenit din nou un om normal si am recapatat placerea de a face baie.
Ca un rezumat:
Nu folositi burete/pamatuf la dus
Nu va stergeti insistent cu prosopul, doar tamponati pe piele
Nu faceti dusuri fierbinte, spalati-va cu apa calaie
Si incercati dimineata tincutura de propolis, cure de cateva luni pe an
Si daca aveti tenul uscat e bine sa va hidratati dupa baie cu o crema buna sau ulei de masline.
Si beti multa apa!
Sper din suflet sa va fie de ajutor aceste sfaturi, eu le am descoperit dupa multi ani de chin si cautari.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Imbatranirea pielii
  • Vergeturile
  • Foliculita în urma epilării
  • Funcţia de „barieră” a pielii - cum o susținem?
  • Uleiul de măsline sau floarea-soarelui poate afecta sistemul de apărare al pielii la bebeluși
  • „Pielea electronică” pentru monitorizarea sănătății
  • Microbiomul pielii rămâne stabil în timp, în ciuda unor variații externe
  • Pielea inteligentă care reduce ridurile și cearcănele
  • Potențial tratament pentru mâncărimea cronică
  •