Mancarime insuportabila a pielii capului

13-07-2010
bobok13
Nu este medic/terapeut
bobok13
Buna ziua,

Ma lupt de vreo 2 ani cu o mancarime a capului care este foarte persistenta si de care nu reusesc sa scap, indiferent de ce sampoane am folosit (selegel, head and shoulders, wash and go, garnier, clear, nivea).
Este enervent si urat.
Ca si simptome in acest moment pot spune ca:
- am parul foarte rar si subtire (rarirea lui s-a intensificat foarte tare de cand a inceput sa ma manance pielea capuli)
- fiind foarte rar si subtire se si ingrasa foarte repede
- am o matreata grasa (galbuie si se manifesta la radacina firului de par)
- in ziua in care ma spal pe cap nu ma mananca capul, in schimb a doua zi, mancarimea devine insuportabila si trebuie sa ma spal iar pe cap.
Am fost de doua ori la mediucul dermatolog de la CMU Bucuresti.
Prima oara mi s-a pus diagnosticul de dermatita seboreica si ca si tratament si s-a prescris Selegel de la Ducray.
Nu pot sa spun ca a avut cine stie ce efect. Mai mult decat atat, mi se parea ca parul mi se ingrasa si mai repede.
A doua oara mi s-a recomandat acelasi lucru de catre alt medic.
Ma gandesc ca toti acesti medici trateaza problema cu multa superficialitate si nu voi gasi o soutie apeland la ei.
Simt ca pierd aceasta batalie, mai ales ca parul meu devine din ce in ce mai rar.
Tatal meu si bunicul precum si cei din partea mamei nu au probleme de genul asta sau cu chelia, fapt care ma face sa cred ca nu este de natura genetica.
Apelez la dumneavoastra sperand ca imi puteti recomanda tratamente care au functionat, nu de care ati auzit la TV ca dunctioneaza, complexe de vitamine sau alte sfaturi.
Multumesc.
5 comentarii
0
15-07-2010, ora 16:03
DerUntergang
Nu este medic/terapeut
DerUntergang
Si eu am asta, si uneori ma mananca si dupa dus. Incearca sa renunti la sampon. Cauta pe net metoda no poo vine de la no shampoo, te speli doar cu bicarbonat de sodiu si cu otet de mere pe post de balsam, poti face niste clatiri cu uleiuri esentiale, iti dau aici un link care explica binisor: http://babyslime.livejournal.com/174054.html E o metoda care nu merge pentru toti, dar pe mine, care am aceeasi problema inclusiv matreata grasa, m-a rezolvat o buna bucata de timp, ma spalam foarte rar. Dupa o vreme a inceput sa se ingrase si ma deranja, si am descoperit samponul de la Alpecin, cel cu cofeina. Pentru mine a mers. Mai e si unul cu ichtiol care aud ca e bun, din pacate trebuie sa le incerci pe toate, si asta costa bani.. Sfat: daca vrei sa incerci no poo, pune cateva picturi din uleiul esential pe care-l doresti pe mana, si vezi daca se inroseste. Pe mine incepuse sa ma manance rau de tot si am si renuntat la no poo dupa ce am bagat tea tree oil care e anti-par gras, dar abia dupa mi-am dat seama ca sunt alergic la el. Eu zic sa incerci metoda, cauta pe net sunt sute de oameni care o fac, nu e vreun leac stupid sau homeopatic sau mai stiu eu cum. Poti sa-mi dai mesaj daca vrei lamuriri, dar cauta bine pe net sa nu gresesti proportii.
Fii atent si cu stresul, nu-ti freca capul ca mai rau faci, schimba pernele mai des, prosoapele la fel, mai ales, pentru ca este vorba din cate am inteles eu de o ciuperca. Cauta la magazinele speciale sampon fara SLS (sodium laureth sulfate cred ca se cheama, e iritant si usuca si e in aproape toate sampoanele). Clateste bine, nu folosi produse de genul gel/spuma de par decat in cantitati mici, nu da cu balsam decat pe varfuri sau de la jumatate. Nu stiu ce altceva sa-ti mai zic, nu-ti mai face atatea probleme, asta e partea cea mai nasoala la o boala. Sa nu mai poti face altceva de suparare. Succes
0
15-07-2010, ora 16:05
DerUntergang
Nu este medic/terapeut
DerUntergang
Apropo, in engleza sampoanele care sunt pentr asta se numesc for itchy scalp. si cred ca gasesti si in romana cu termenul asta, sau incearca scalp iritat, mancarimi de scalp..
0
16-07-2010, ora 11:11
bobok13
Nu este medic/terapeut
bobok13
Sincer sa fiu nu am incercat niciodata tratamentele naturiste tocmai pentru ca am crezut ca este vorba de o ciuperca care din cate stiu eu este destul de insistenta si cred ca trebuie tratata un pic altfel. O sa incerc, mai ales ca nimic din ce am incercat pana acum nu a functionat.
Cu stresul nu cred ca am foarte multe probleme, pentru ca nu ma afecteaza psihic foarte tare. Totusi ma deranjeaza si as vrea sa fac ceva, daca se poate sa scap de treaba asta.
Eu am parul scurt deci partea cu balsamul si varfurile nu prea se aplica :). De scarpinat, adevarul este ca ma cam scarpin cateodata si am observat ca atunci scalpul se irita si mai mult si se secreta si mai mult sebum. Eu am impresia ca mancarimea este si datorita excesului de sebum, atfel nu imi explic cum in ziua in care ma spal nu ma mai mananca scalpul.
Multumesc.
0
17-07-2010, ora 11:28
mitza81
Nu este medic/terapeut
mitza81
incearca cu sapun cu sulf, care de obicei e recomandat pt asa zisele coji la nou-nascuti.il gasesti la magazine naturiste sau in farmacie si costa in jur de 6-7 lei.
0
17-07-2010, ora 11:30
mitza81
Nu este medic/terapeut
mitza81
si incearca sa te clatesti cu infuzie de urzici.bafta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sfaturi pentru cei ce doresc să se radă în cap
  • O cercetare recentă dezvăluie structura receptorilor care determină mâncărimile pielii
  • Uleiul de lavandă ar putea fi răspunsul la tratamentul mâncărimii pielii
  •