Mancarime teribila

18-12-2008
Vioruta
Nu este medic/terapeut
Vioruta
Ajutor!

Am si eu o mare problema: de cateva luni iau Spirulina (am combinat si cu vitaminele A, E si Betacaroten) si beau cam 1 litru de ceai verde pe zi. Nu am facut pauza de administrare, asa cum era prevazut in prospect, dar mi-a aparut o mancarime foarte suparatoare. Nu am avut niciodata probleme de acest gen si am observat si cateva bubite pe laba piciorului, care ma mananca. Mentionez ca respectiva mancarime este din crestetul capului si pana la picioare. Este posibil ca cele doua produse, fiind detoxifiante puternice, sa fi interactionat?
Am folosit si o crema autobronzanta mai mult timp si poate si de aici mi se trage napasta. Va rog sa-mi raspundeti.
Multumesc.
3 comentarii
0
20-12-2008, ora 15:02
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Cat timp iei spirulina nu mai bea si ceai verde, sau consuma doar o cana pe zi, restul de ceai fa-l din musetel sau galbenele.Si cremele autobronzante pot da alergie.Deci bea cam 2-3 litri de lichide pe zi ;, daca mancarimea persista, mergi la dermatolog.Sarbatori fericite!
0
21-12-2008, ora 12:14
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Probabil ca ai o reactie alergica intretinuta de cantitatea ENORMA de ceai verde pe care o consumi zilnic.
Ai nevoie urgenta de un examen dermatologic !
0
04-01-2009, ora 11:39
ravin
Nu este medic/terapeut
ravin
Nu mai bea ceai verde, daca e cel chinezesc antiadopos este si mai grav.
Mergi la dermatolog si pana ajungi la el nu te mai da cu nici un fel de creme, nu te mai spala cu sapun sau gel de dush(dusurile regulate doar cu apa sunt cele mai bune) si intra putin la regim. Fara prajeli, carne porc, sare deloc. etc... Sper ca intelegi ce vreau sa zic.
Nu e bine sa-ti stresezi organismul acum.De obicei lambliaza produce mancarimi insuportabile dar ai nevoie de analize oricum.Fa-ti analizele complete!
Bafta
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Compusul din ceai verde ce ar putea reduce sensibilitatea dentară
  • Potențial tratament pentru mâncărimea cronică
  • De ce mă mănâncă pielea? (cauzele pruritului)
  • Detoxifiere cu ceai verde
  • Efectele dovedite științific ale ceaiului verde
  • Ceai verde - beneficii conform studiilor
  • Este ceaiul verde bun pentru slăbit?
  • Consumul zilnic de cafea și ceai verde asociat cu un risc mai mic de deces la diabetici
  • Compusul de ceai verde crește nivelurile unei proteine anticanceroase
  •