Mancarime si usturime in zona genitala

24-08-2009
bbylv
Nu este medic/terapeut
bbylv
as avea si eu o problema, de 3 zile ma deranjeaza zona genitala, ma mananca si ma ustura iar cand fac dush, la contactul cu gelul de dus usturime se amplifica, mentionez ca am doar 17 ani si nu ma pot duce la medic fara mama, si nu pot sa'i spun problema asta.multumesc
4 comentarii
0
24-08-2009, ora 12:15
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Un remediu ajutator si fara efecte adverse la usturime cu mancarine in zona genitala se gaseste la o farmacie homeopata si se numeste Urtica urens (urzica). Se foloseste dilutia CH 30 si daca nu gaseste atunci dilutia CH 15. Costa 6 lei si sunt 80 de granule in tub.
Se suge o granula sub limba separat de mancare sau bautura - cate 2-5 pe zi, depinde de simptome ci necesitate si se iau numai atata vreme cat aceste simptome persista.
Urtica ese un remediu general la astfel de simptome, se poate a nu ajuta in anumite cazuri.

Un alt remediu pt. arsuri si mancarime si probleme in zonele genitale cu aceste simptome este Cantharis CH30, un remediu general la orice fel de arsura si muscaturi de tantari arzatoare,
Se poate incerca Cantharis, un remediu des ajutator la astfel de simptome daca primul nu isi face efectul.

Evita sampoanele, au substante toxice care ard pielea sensibila sau bolnava !
Foloseste sapun "de casa" sau un sapun de la plafar fara chimicale.
0
24-08-2009, ora 17:29
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Spalaturi cu ceai de galbenele si eventual si putin bicarbonat de sodiu. daca in 5 zile simptomele nu se amelioreaza discuta cu mama ta, nu ai de ce sa-ti fie rusine!

P.S. Ai facut vreun tratament cu antibiotice in ultima perioada?


Numai Bine;)


Cu deosebit de multa placere si deferenta,
Mister NICK;)
0
24-08-2009, ora 18:39
bbylv
Nu este medic/terapeut
bbylv
multumesc pentru raspunsuri, voi incepe de maine tratamentele...da, am luat cred ca in exces pastile zilele astea, si anume algocalmin si piafen fiole, nurofen si ospen deoarece am avut probleme cu o masea.
0
24-08-2009, ora 23:30
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Atunci medicamentele sunt de fapt cauza bolii si remediile de mai sus nu o sa ajute decat la mancarime dar nu la indepartarea cauzei asa ca nu mai le folosi.
Pentru scoaterea medicamentelor din corp foloseste Nux vomica si Sulfur cate 2 granule pe zi, una dimineata unsa seara din fiecare supte zilnic, timp de 4-5 zile, un remediu in zilele pare, celalalt in zilele impare.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: