Mancarime la urechea cu timpan perforat,

17-04-2013
Gianina77
Nu este medic/terapeut
Gianina77
Buna seara
in urma cu aproximativ 3 saptamani mi s-a infundat urechea stanga. am fost la orl-ist si mi-a zis ca am dopuri in amble urechi si ca trebuiesc scoase.
dupa mai multe jeturi puternice de apa am simtit o durere in ureche si putina apa in gat. cand i-am zis dr-ului acesta s-a speriat foarte tare si dupa ce s-a uitat in urechea mea mi-a zis ca n-am nimic si ca l-am speriat ca mi s-a parut ca am inghitit apa...
cand am ajuns acasa ma manca urechea, era infundata si simteam ca mi se umezeste cu apa (ca-mi curgea apa din ureche) si ma durea (imi dadea cutite) cand inghiteam sau deschideam gura mare, si aveam si un tiuit enervant in ureche
Din ce am citit (inteles) in forum la dvs am luat antibiotic timp de 7 zile (augumentin 875 mg/12h) si antiinflamatoare (Nurofen sau Ketoanl Forte) ca sa previn o eventuala infectie.
la cateva zile, am fost la un alt dr. de la spitalul panduri din bucuresti unde mi s-a spus ca am timpanul perforat si ca va trebui sa ma opereze ca sa-mi lipeasca un plastic (sper ca zic bine ) pe gaura din timpan.
dra de la panduri, mi-a vb foarte dur, si chiar m-a certat ca 'cum de-am reusit sa-mi fac acea gaura in timpan', si din motivul acesta am refuzat sa ma operez, mai ales ca citisem ca timpanul se poate reface daca e perforat pana in 1/4 si nu sunt scurgeri. din ce mi-a desenat dr. pe o foaie se vede clar ca nu e spart un sfert si astfel de la mine putere am decis sa nu ma operez
ma simt pe zi ce trece mai bine, (tiuitul s-a mai diminuat il simt doar seara cand ma culc) si aud mai clar. am avut grija sa nu-mi intre apa in ureche cand ma spal. urechea n-am acoperit-o decat cateodata cand batea vantul cu o gluga deci fara vata si tampoane in ureche.
problema e ca ma mananca ingrozitor urechea si e inca infundata, (cateodata simt ca mi se mai desfunda)
din pacate nu stiu la care dr. sa merg pt consultatie, in care sa am incredere ca nu-mi va face mai rau.
pt ca v-am citit cred ca, aproape tot forumul legat de orl si am incredere ca ma veti sfatui bine, va rog sa ma ajutati cu un sfat: ce sa fac.
Va multumesc
6 comentarii
0
18-04-2013, ora 08:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
in ureche nu trebuie sa mai ajunga apa
urechea trebuie uscata cu uscatorul de par in interior...dec2_3 ori pe zi catec2_3 minute
mergeti in cab, orl in policlinica pentru consult la 3 saptamani pentru a vedea starea timpanului
0
18-04-2013, ora 09:36
Gianina77
Nu este medic/terapeut
Gianina77
va multumesc mult pt raspuns.
urechea este uscata zic eu cel putin in exterior, si diseara cand o sa ajung acasa (pt ca sunt la servici acum) o sa ma usuc cu uscatorul de 2-3 ori in fiecare seara cate 2-3 minute.
credeti ca sunt sanse sa se refaca timpanul in mod natural?
o sa merg si la un consult probabil miercurea viitoare caci atunci vine un medic din bucuresti (altul decat cel care mi-a perforat timpanul).
o sa va tin la curent, si inca odata va multumesc pt raspunsul prompt.
0
25-04-2013, ora 16:32
Gianina77
Nu este medic/terapeut
Gianina77
buna ziua dl Valeriu.
am fost ieri la ORL si mi-a siz ca inca mai e perforatia in timpan, mica dar este.
pt urechile infundate mi-a zis dr. ca am lichid in spatele timpanului pe care va trebui sa-l elimin pe nas.
mi-a zis sa mestec guma si mi-a dat vibrocil pictaturi 3/3h si mucosin 1capasula la 12h. la farmacie am gasit doar mucosin sirop cu miere si iau 10 ml la 12h. este bun tratatametul, imi puteti recomanda altceva? farmacista mi-a recomandat mucosolvan dar am zis sa va intreb si pe dvs.
am citit prin alte mesaje ca ar fi bine sa evit sa beau cola. e valabil si pt ceea ce am eu?
continui cu uscatorul?
0
25-04-2013, ora 21:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faci tratamentul de la medic
eviti tot ceceste acidulat, citric si otet
usuci ureche cu uscatorul de par macar 1 data pe zi pana la vindecare
0
25-04-2013, ora 22:52
Gianina77
Nu este medic/terapeut
Gianina77
asa o sa fac.
ok, fara nici-un fel de suc. iar de uscat urechea o usuc de cate ori pot. e bun mucosinul sirop?
0
10-05-2013, ora 19:10
milena2013
Nu este medic/terapeut
milena2013
Buna ziua
Mama mea si-a perforat timpanul din cauza unui betisor de curatat urechea.Medicul O.R.L. i-a prescris solutie aurriculara si i-a spus ca este o infectie in ureche.
imi puteti spune daca trebuie sa ia si vreun antibiotic pe langa picaturi si daca nu trece infectia care sunt urmarile
va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Implant din mătase pentru tratarea timpanului perforat
  • Urechi înfundate
  •