Mancarime la anus si vagin

02-11-2007
Elena B
Nu este medic/terapeut
Elena B
In urma cu vreo 6 luni, mi-a aparut in zona anusului o escrescenta care ma manca f tare. Am consultat un dr.proctolog, care mi-a spus ca nu am nimic care sa tina de domeniul lui si ca banuieste ca am o micoza.
Am mers la dermato-venerice, dr dermatolog mi-a spus ca am hemoroizi. Intre timp mancarimea s-a extins si la intrarea in vagin si mi s-au inflamat labiile, ajungand aproape de culoarea rosie.
De altfel, la intrarea in vagin, pe partea dreapta mi-au aparut niste umflaturi. Am mers la ginecologie si Dna Dr. spune ca nu stie ce e. Mi-a recoltat secretie, rezultatul a fost grami neg si acum astept rezultatele de la pap.
Ce poate fi? Eu banuiesc ca ar fi o candidoza care s-a extins. In afara de coprocultura, ce analiza de sange pot face ptr depistarea candidozei? Pot avea o candidoza anala si ea sa nu apara in secretia vaginala?

Multumesc.
4 comentarii
0
10-11-2007, ora 00:00
olimpus2007
Identitate neconfirmată
olimpus2007
Trebuie sa efectuati un examen complet de secretie vaginala (microscopic direct, colorat, culturi germeni si fungi-inclusiv antibiograma/antifungigrama).E posibil sa aveti si hemoroizi externi.Imflamatia si roseata labiilor arata in mod evident o infectie.
0
11-11-2007, ora 00:00
Elena B
Nu este medic/terapeut
Elena B
Va multumesc ptr raspuns ! Voi merge din nou la Dna Dr Ginecolog si o voi ruga sa-mi efectueze toate aceste analize.La pap mi-a iesit Flora grad 2 si bacili gram negativi.Mi-a spus ca rezultatul e normal si nu are ce tratament sa-mi recomande.Si, s-ar putea sa aveti dreptate in privinta hemoroizilor externi, intrucat la tuseul rectal pe care l-am facut, in interior nu aparea nimic anormal si nici urma de hemoroizi.S-ar putea sa fie externi ! Oricum, va multumesc foarte mult ptr promptitudinea Dvs.
0
29-12-2009, ora 20:57
mitza_17
Nu este medic/terapeut
mitza_17
buna.sunt barbat si am 35 de ani.am o mancarime in zona anala si scurgeri de culoare maronie si urat mirositoare si nu stiu ce sa fac. M-asi duce la un doctor dar sunt in irlanda si nici nu stiu unde sa ma duc si imi e si rusine.Mai mult noaptea ma deranjeaza.In rest am pofta de mancare si toate sunt bune. Poate cu ajutorul unor sfaturi si ce sa cumpar de la farmacie asi reusii sa trec peste aceasta problema.Astept raspuns, va multumesc.
0
27-08-2016, ora 17:06
Geo 1
Nu este medic/terapeut
Geo 1
Buna ce se intampla daca mi s-au umflat labiile iar inainte de asta cu o zi am avut mancarime.cand faceam pipi ma ustura si imi curgea si umpic de sange ce pot avea..este ce va grav??
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: