Mancarime in zona genitala si adiacenta acesteia

25-07-2010
mika2010
Nu este medic/terapeut
mika2010
Buna ziua!
Am si eu o problema dermatologica mai "delicata" sa ii zic, si extrem de suparatoare, care treneaza de ceva timp - ani. Si nu stiu cum sa procedez ca sa scap de ea. Intre picior si scrot si chiar partial pe scrot (la baza) precum si in zona pubiana am o mancarime care e persistenta si care se accentueaza, am observat, in sezonul calduros si in general cand transpir. Zona afectata a fost mai mare (se intindea ceva mai mult pe picior in zona adiacenta organelor genitale) dar cu timpul s-a mai micsorat, poate datorita unor tratamente cu niste creme antimicotice. Parul pubian de asemenea tinde sa se desprinda usor si sa cada (si in acea zona exista mancarime). Precizez ca am folosit de-a lungul timpului niste creme (clotrimazol, exoderil), care nu au dat rezultate clare. La inceput se parea ca aceste creme au succes (nu mai exista pruritul) dar in final simptomele au revenit.Recunosc ca tratamentele le-am aplicat pentru o perioada nu mai mare de 2-3 saptamani, crezand ca am scapat.In zona adiacenta scrotului pielea afectata are o culoare diferita (ceva mai rosie mai in interior si mai spre maroniu in exterior si cu un aspect "batranicios") si pare strict delimitata de pielea sanatoasa. Igiena stricta a zonei de asemenea nu ajuta prea mult la diminuarea mancarimii. Ce pot face? Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Va multumesc anticipat pentru bunavointa.
2 comentarii
0
25-07-2010, ora 11:04
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
ar trebui să mergi la un dermatolog, pare a fi ciupercuţa tinea cruris, dar un dermatolog îţi va spune cu siguranţă ce este şi ce ar fi de făcut.. în primul rând trebuie să ai grijă să nu transpiri prea mult în acea zonă... lenjerie lejeră de bumbac, foloseşte talc dacă e nevoie. spală-te cu produse mai prietenoase pentru piele- poţi încerca chiar gelul de duş sau săpun de la bebeluşi. iar ca tratament ai putea încerca cremă gen lomexin minim 4 săptămâni chiar dacă semnele dispar mai repede. oricum e indicat de văzut un dermatolog pentru că îşi va da seama de exemplu dacă este nevoie şi de tratament cu medicamente antifungice, sau o durată mai mare a tratamentului.
0
25-07-2010, ora 11:28
mika2010
Nu este medic/terapeut
mika2010
Multumesc foarte mult pentru raspunsul prompt. Voi tine cont de sfaturile date.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.