Mancarim de pielea la cap

19-04-2010
buda maria
Nu este medic/terapeut
buda maria
Buna, am mancarimi de piele in partea din spate a capului deasupra gatului, mi se fac cojite, cand transpir am mancarimi si nu pe tot capul doar in partea din spate de vreo 3 ani de zile, am crezut ca din cauza matretei folosesc sampon antimatreata de la Favisan de 2 luni dar tot asa ma simt, mancarimile nu le am tot timpu dupa ce ma spal pe cap dispar, ce ma sfatuiti sa fac
3 comentarii
0
19-04-2010, ora 12:01
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Mregeti la un medic homeopat si incercati si in plus aceasta metoda simpla de la calugarita Hildegard von Bingen.

Caderea părului la femei, mătreaţă, păr stricat, probleme cu piela capului (reteta numai pt. femei !)
Cenuşă de lemn de prun, apa

"Fă cenuşă din scoarţă de prun şi din frunzele prunului fi amestec-o cu apă. Şi când ai mătreaţă sau părul se ofileste, spală-l des cu acest lichid şi părul va deveni frumos şi sănătos şi multe fire de păr sănătoase vor creşte". Această reţetă este numai pentru femei, vezi reţeta urmatoare pentru barbaţi.

-
In plus faceti o cura de cateva saptamani cu ceai de galnenele, i ceai de urzica si ceai de salvie, dar baute separat.
Urzica ajuta la mancarime si curatirea sangelui, galbenele la detoxfierea ficatului, salvia la curatirea intregului corp.
Spalaturi cu ceai de urzica pe cap sunt de asemenea bune la probleme legate de par si pielea capului.
0
19-04-2010, ora 12:02
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Inca o reteta:

Remediu pentru păr şi pielea de cap sănătoase şi ochi curati
Cenuşă de lemn de brad

"să se arda cenuşă din lemn de brad şi să se amestece cenuşa cu apă. Cu ea să se spele pe cap şi asta face capul sănătos şi ochii limpezi"

La brad - spre deosebire de molid şi alte conifere - conurile nu cad niciodată jos întregi, ci se risipesc ca petale. La brazi conurile stau pe creanga vertical către sus şi nu atârna sub aceasta. Sub un brad deci nu se pot gasi conuri.
0
25-04-2010, ora 15:52
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Decat sa va spalati capul cu cenusa din diversi arbori, mai bine incercati da aplicati de 2 ori pe zi Dermovate solutie capilara, timp de 7 zile,. Concomitent spalati capul cu sampon Stieprox sau Mediket ictamo, o data la 2 zile. Dupa aplicare samponului se maseaza bine pielea capului timp de 2-3 minute cu spuma formata.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sfaturi pentru cei ce doresc să se radă în cap
  •