Mana umflata

17-08-2011
Emanuel87
Nu este medic/terapeut
Emanuel87
Imi cer scuze ca va rapesc timpul cu o prostie facuta de capul meu care a dus la aceste reactii, dar am nevoie urgenta de o opinie medicala.

In urma cu patru zile am consumat 23 pastile xanax 1mg (le retin doar pe primele 4 - pe urma am inceput sa le iau ca pe mentosane si nu mai tin minte foarte bine). Am injectat, in aceeasi seara, intravenos, un drog legal (amfetaminic, presupun) pe care l-am dat pe-alaturi din cauza starii in care eram (din nou, presupun ca l-am dat pe alaturi, fiindca nu imi aduc aminte foarte bine cum am facut asta).

Am ajuns acasa. A doua zi, mana a inceput sa se umfle pe segmentul superior al antebratului si inferior al bratului, cuprinzand si regiunea cotului. Am fost la spitalul Floreasca, unde mi s-a spus ca e nevoie sa fiu operat, dar ei nu puteau face asta - in fine) si am fost trimis la spitalul Baltazar. Acolo mi s-a spus ca e doar o infectie si ca nu am nevoie de nici o operatie, ci de antibiotic (mi s-a prescris Augmentin 875mg - 10 comprimate - la diferenta de 12 ore si Ketonal Duo - un comprimat la 24 de ore). Am folosit Ketonalul de 2 ori pe zi, in acelasi timp cu augmentinul, pentru ca durerea revenise deja in 12 ore. Problema e ca am continuat sa injectez iv in mana dreapta 500 mg din acelasi drog amfetaminic. Dupa 3 zile de folosire a antibioticelor prescrise nu se constata nici o imbunatatire a umflaturii mainii - e rosie, nu vanata, si are, cumva, consistenta plastelinei - daca apas oriunde pe umflatura, forma se mentine.

Mana stanga - cea cu problema - nu imi amorteste, pot flexa degetele, dar nu pot, practic, sa indrept antebratul. Unghiul aproximativ la care tin antebratul fata de brat e de 25 grade.

Pe durata ultimelor doua zile am atins temperaturi de 39.4 (ceea ce, presupun, se datoreaza amfetaminei) - temperaturi pe care le-am redus cu ibuprofen 200mg 2 pastile,

Din momentul asta am sa incetez sa mai folosesc, cel putin pana la rezolvarea situatiei, orice tip de drog, dar vreau sa stiu daca e posibil ca antibioticul sa nu isi faca treaba din cauza ca am administrat simultan si drogurile alea.

Orice sfaturi suplimentare vor fi mult apreciate. Va multumesc anticipat si imi cer scuze, din nou, pentru tipul de problema cu care ma prezint.
5 comentarii
0
17-08-2011, ora 12:48
Emanuel87
Nu este medic/terapeut
Emanuel87
Am folosit, trebuie sa mentionez, la sfatul unei prietene farmaciste, si lioton gen, aplicat pe zona umflata. Nu pare sa fi avut nici el efect.
0
17-08-2011, ora 17:49
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Ati facut o tromboflebita superficiala, adica o infectie a venelor de la nivelul bratului datorita injectarii probabil necorespunzatoare (poate nici seringa nu a fost de unica folosinta). De aici vin febra, edemul(umflarea mainii) si durerile. Daca nu isi face efectul antibioticul, mergeti din nou la medicul care vi l-a dat. Nu este necesara o operatie, ci un tratament eficient. Oricum, dupa rezolvarea acestei probleme, va sfatuiesc sa treceti si pe la psihiatru, caci povestea cu cele 23 de xanaxuri si cea cu drogurile nu sunt tocmai in regula.
0
17-08-2011, ora 22:25
Emanuel87
Nu este medic/terapeut
Emanuel87
Va multumesc pentru raspuns, doamna doctor. Sunteti, probabil, prima persoana cu o parere avizata care mi-a putut clarifica situatia in aceste doua zile. Conditia, deci, nu e grava. Cat priveste sfatul referitor la consultul psihiatric... nu pot decat sa il "mult apreciez", asa cum spuneam in postul initial despre orice sfat suplimentar, dar eu nu sunt un consumator de xanax - tocmai de-aia nu am anticipat si controlat efectele lui. Legat de droguri insa, sunt o persoana relativ stabila, cu probleme sociale, ca oricare alta persoana. Nu am probleme la nivel cognitiv, sunt rational, iar consumul acestor droguri a fost o decizie personala, gandita la momentul respectiv. Am ales sa nu beau, dar sa folosesc drogurile astea.

Cu, din nou, aceleasi multumiri,
Emanuel.
0
25-08-2011, ora 20:10
Emanuel87
Nu este medic/terapeut
Emanuel87
Revin, ca urmare a problemei pe care o prezentam mai sus.

Din spital in spital am ajuns cu o trimitere la Sf. Ioan, spital in care s-a constatat urgenta pe care o reprezenta cazul meu. Ca urmare am fost operat de urgenta in decursul zilei de internare - operatie pe care am facut-o sub anestezie generala si care a constat in trei incizii separate efectuate in jurul colectiei de puroi si aplicarea de mese in locatiile incizate.

Asa cum am avut ocazia sa constat la schimbarea de mese, gaurile sunt indeajuns de mari (ofer ca exemplu faptul ca doctorita a avut spatiu sa insereze - in mod curbat, ce-i drept - degetul aratator in una dintre gaurile respective). Ceea ce ma nelinisteste cu adevarat (desi evolutia e buna in momentul de fata in ceea ce priveste dezumflarea mainii) e faptul ca nu pot sa extind mana (unghiul maxim pe care il pot face intre brat si antebrat e de 135 in loc de 180). Sistemul de tendoane functioneaza corect - pot sa flexez perfect degetele, pot sa strang pumnul, etc. As dori sa stiu cat de serioasa poate sa fie problema aceasta ? Mentionez ca nu mi s-a indepartat din muschi - se pare ca fibrele musculare nu fusesera necrozate. Operatia a avut loc acum 4 zile (ca reper).

Va multmesc anticipat,
Emanuel.
0
14-01-2016, ora 19:47
liviu25
Nu este medic/terapeut
liviu25
Salut eram la servici si cred k am rasucit mana stanga prea tare cred k a inceput sa ma doara un pic mai sus de incheietura si sa unflat un pic acum dupa o saptamana e tot la fel unflata plus sa inrosit un pic zona unflata si cand misc mana parca scartie zona unflata aveti vre-o ideie ce ar putea fi ???
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.